Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2017., 09:55   #1
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Tp-link Archer C2 - problem pristupa internetu

Pozdrav,

nedavno sam kupio ovaj router (malo rekonfiguriram mrežu po kući), budući da ima gigabitni switch (važno jer su mi na njemu PC, NAS, raspberry i tv) i 5Ghz band (da malo rasteretim 2.4).
E sad, jedan od wifi klijenata spojenih (bežično, naravno) na Archer C2 je moja veza na net (situacija je nijansu komplicirana, ali nebitno za ovu priču .
Problem je što ovaj C2 "ne kuži" da ima pristup vani preko tog klijenta, odnosno, čini mi se da "traži" žicu (WAN) za pristup netu, što mi se čini suludo, ali opet...
Ovo mu je sučelje:
http://www.tp-link.com/resources/sim...r_C2/index.htm

Ništa posebno nisam radio, podesio sam kućnu wifi mreži na oba banda na C2 (različiti nazivi), security isključen (za potrebe testa), DHCP isključen (imam uređaj s druge strane koji to radi) i spojio sam wifi klijent (s pristupom NET-u na njega).
Uredno pristupam (putem wifi-ja) ovom C2, također i slijedećem uređaju u nizu, i Gatewayu koji je dalje, ali preko C2 - nema izlaska dalje.
S C2 mogu pingat sva računala u lokalnoj mreži, mogu Gateway, ali (recimo) googlov DNS - ne. Ako pingam taj isti googleov DNS s prvog slijedećeg (dakle istog onoga koji je njemu klijent (a dotični je do sad služio, a i sad služi dok ovog ne upogonim kao AP) - sve radi.

Dakle, što bi trebalo na ovom C2 podesit da me pusti vani (izvan lokalne) ?

Hvala,
T.

Zadnje izmijenjeno od: tborzic. 13.12.2017. u 10:15.
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 10:21   #2
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Citiraj:
Autor tborzic Pregled postova
Pozdrav,


E sad, jedan od wifi klijenata spojenih (bežično, naravno) na Archer C2 je moja veza na net (situacija je nijansu komplicirana, ali nebitno za ovu priču .
Problem je što ovaj C2 "ne kuži" da ima pristup vani preko tog klijenta, odnosno, čini mi se da "traži" žicu (WAN) za pristup netu, što mi se čini suludo, ali opet...

T.
Ja bi reko da trebas reci TP-Linku da mu je gateway na tom WiFi klijentu, ali opet moze biti da ti nece htjet raditi tako nego samo preko WAN interface-a.

Pogledaj kakve su rute u System Routing Table. ako pise "0.0.0.0 0.0.0.0 10.0.0.1 Internet Connection" onda ti cijeli promet prema van ide preko WAN interfacea.
Po logici bi kako si ti zamislio trebalo ici ""0.0.0.0 0.0.0.0 10.0.0.1 LAN & WLAN" ali nisam bas siguran koliko je TP-Link pametan.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2017., 10:37   #3
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Hvala,
nije pametan .
Mislim da je WDS riješenje (nije to najgora stvar što se mogla dogodit - ako radi), ali nisam znao da je problematičan na ovako ruimentarnom nivou.

Sad se ne sjećam Routing Table, čini mi se prvi slučaj (uređaj je doma, pa tek navečer..).
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 10:44   #4
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Ne moras se odmah predati i ici na WDS.

Probaj sa routing tablicom. mozda bi moglo raditi.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 11:26   #5
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Nešto sam probao, nije išlo. Ajde molim te nabaci svoju viziju kako bi moglo ići, pa ću probat popodne.
Hvala
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 11:47   #6
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
hmmm..

recimo da zelis imati pristup izvana prema lokalnoj mrezi.

1. Iskljuciti NAT na TP-Linku
2. Iskljuciti DHCP jer si rekao da imas DHCP server.
3. U routing tablici -> Advanced Routing -> Static Route
Destination IP Address:0.0.0.0
Subnet Mask: 0.0.0.0
Gateway: 192.168.X.X (X.X su brojevi od klijenta koji daje pristup internetu.)
Interface: LAN&WAN
Status: Enabled

pitanje je u kojoj mrezi je wifi klijent koji daje internet, prepostavljam da je u istoj i da ima staticnu IP adresu (da ne bi morao kada se IP adresa promijeni mijenjati i gateway.)

Jedino neznam da li TP-Link forsira WAN interface da bude UP sa IP adresom.
Koju IP adresu dobijes na TP-linku kada se spajas na njegovo web sucelje?

Probaj pa javi da li radi.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 11:53   #7
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
doduše, tražim obrnuto, ali načelno ista stvar .
1. ok
2. ok
3. ok. 1.254 je gateway. Svi su u istom IP rangeu, ima statičnu IP adresu.

Acrcher C2 je na fiksnoj ip adresi (promijenio sam se defaultne 0.1 na 1.119 (skener mi je rekao da je ta slobodna).
Probat ću,
Hvala.
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2017., 16:20   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ajde malo detaljnije opiši kako je složena mreža, koji je gl. router i operator, ...
Koliko vidim C2 nema Universal Repeter funkciju.
Ako imaš neku od ISP igračaka onda je bolje / pametnije ovog C2 uposliti kao gl. router ili na njega prebaciti WiFi.
Oboje podrazumijeva da spojiš "sa izvora" Lan kabel u WAN port.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 09:31   #9
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Jutro,

plan i jest bio da C2 bude glavni, ali bez žice, budući da ta ne postoji (za sada).
Nikakav ISP mi nije dostupan (spojen sam na drugi AP cca 2 km zračne linije).
U stvari, postoji mogućnost nekog ISP-a, ali taj (tako mi je rečeno), prvo mora biti t-com (jedini kopaju kanal), a tek onda mogu se prebacivat. Nažalost, nisam toliko strpljiv.

Uglavnom, WDS radi, a s kombinacijama Routing tablice ne. Naime, ip adresu tipa 0.0.0.0 ne prihvaća (nešto invalid input, ne sjećam se) a naravno ako stavljam adrese iz postojeće mreže onda me informira da nije moguće stavit adresu iz istog rangea kao što je ovaj.
E da, sam mi je link prema VANI upola sporiji nego direktnim spajanjem na kućni AP. Malo ću se poigrat s kanalima (sad je fiksno na 11), wifi standardom (sad je na automatic) i širinom kanala (isto je na automatic).
Nemam bežičnih telefona, nemam susjeda, nema drugih wifi mreža.

Jesam se zaj... Ko pravi wifi uredjaj kojeg nemožeš stavit u AP način rada?

U svakom slučaju, case closed, ostaju mi samo 3 opcije:
1. WDS
2. imam nešto switcheva po kući pa sve što nije wifi uštekat u to i jedan port uštekat u neki normalni AP i spojit se na postojeći ko čovjek
3. provuć žicu s kata prema dolje, što zahtjeva određen dio gimnastike i što tanji utp kabel (pitat ću gdje ga nabavit).

Hvala,
T.
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 12:20   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Manje - više si sam skužio šta bi trebalo napraviti.
Ako sam dobro skužio šta si napisao, ti imaš neki uređaj (vjerojatno neki AP) koji ima link prema "susjedu" i izlaz na net.

Treba ga podesiti u klasični Client mode rada, a od njega provući Lan kabel (dole) do neke lokacije i tu staviti C2.

Malo je gnjavaža ali kad složiš dobiti ćeš bolje nego je sada sa šroteks WDS - om.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2017., 12:50   #11
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Otprilike tako
Dodadno na tu priču, imam već AP koji funkcionira, samo sam kupio ovaj radi gigabit lan-a, gdje sam htio uređaje bez wifija ubacit u mrežu, a istovremeno podesit da taj AP bude glavni (radi brže komunikacije svih uređaja) a taj bi bio linkan ona onaj na katu.
Ili žica ili dosta skuplji AP .
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 14:11   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Još jedan detalj, jeli možda u pitanju pvt kuća i važnije jeli sva struja na jednom mjerilu ili svaka etaža ima svoje ?
Ako je sve na jednom mjerilu onda ti je opcija umjesto provlačenja Lan kabela staviti PowerLine.
Zgodan detalj da možeš (ako treba) upariti više "modula".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 14:35   #13
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
hm, zapravo ideja nije loša. čak kući imam set nekih adaptera (novo zapakirano), kupljeno prije par godina, nikad upaljeno
Privatna je kuća, jedno mjerilo. treba viditi koje se brzine s tim mogu ostvarit? ako može više od 10 Mbita ja sam za , koliko se sjećam kad sam ih testirao bilo je 4-5 MB/s (tu negdje, ovisno o utičnici), tako da to štima .
Ništa ne košta probat.
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2017., 15:59   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Šteta da leže ne upotrijebljeni
U zadnjih par godina su dosta napredovali, sad ih već ima sa GB mrežom, AV500 i brže ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na