Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.07.2012., 14:35   #1
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Kako podesiti Lynksis WRT54

Pozdrav svim članovima!

Zamolio bih za pomoć, ako je ikako moguće.

Za Internet providera koristim T-Com, od njih sam dobio router Thomson 782, nisam bio zadovoljan, pa sam kupio Lynksis WRT54.

Gledam odostraga na tom routeru, vidim da ima jedna utičnica za Internet, te četiri LAN porta, međutim nigdje ne vidim utičnicu za telefon.

Pretpostavljam da se to nekako mora uskladiti s Thomsonom, nikad nisam to radio, pa ne znam kako problem riješiti.

Znam da su malo glupa pitanja, ali ovo mi je sve novo. Čitam po netu, kažu da je ovaj od lynksisa zapravo samo router, ne i modem, tako da ga onda nekako moram spojiti na Thomsona. Piše isto da Thomsona moram staviti u bridge mod, gledam po svim opcijama i nigdje ne vidim kako to učiniti, odnosno gdje to promijeniti.

Što se tiče firmware, niti u jednom uređaju nisam ništa mijenjao, tako da je unutra ono s čim sam ga dobio.

Unaprijed zahvaljujem.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 15:19   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Prvo pozdrav za dolazak sa Satelitskog Foruma, trebao si ranije doći ovdje i pitati / konzultirati se.

Navedi preciznije koje usluge imaš i šta želiš postići:
- operater ti je T-Koma, od njih imaš TG782
- jel imaš IMS (VoiP) tj. telefon preko routera ili si još na klasičnom
- jel imaš MaxTv

WRT54GL je dobar uređaj i sa njim možeš riješiti Internet ako u konfigu TG782 prebaciš Internet konekciju na Bridge mode. Ako to napraviš onda ćeš lako podesiti PPPoE konekciju u Linkaču.
Prvo probaj kroz web konfig a ako je opcija izbačena onda ćeš trebat to odraditi kroz editiranje konfiga (user.ini) i/ili kroz CLI.
Problem bi mogao biti daljinski pristup (Remote managment) kojeg T-Koma ima prema TG782, odnosno da svaki put kada bude povlačio postavke sa ACS servera uređaj će promjeniti konfig (kakav mu je sada).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.07.2012., 15:28   #3
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Hvala.

Baš sam tamo pisao. Dakle, postavke su sve kako sam ih dobio od T-Coma, ništa nisam mijenjao.

Ruter je Thomson TG782, nemam VOIP, niti MaxTV.

Ruter ne mogu prebaciti u Bridge mod. Kad idem na Set Up, iskoči mi poruka: ""Warning: Running Easy Setup is not possible. There are no templates present."

Shvatio sam osnovu, Thomson mora biti na bridge modu, ostalo ne mijenjam. Onda bi trebao spojiti na njega, LAN kablom, Lynksis.

Nažalost, to ne mogu učiniti zbog navedene poruke. Tu sam zapeo.

EDIT:
Uspio sam. Našao sam Upgrade Wizard i preko njega ubacio novi FW, puno jednostavnije nego onaj carterov blog. Proradio je i lynksis.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.07.2012. u 19:01.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 19:24   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Postigao šta si želio ali evo par napomena:
- ugasi wireless na TG782 jer sada samo "smeta" tj. nema svrhu
- na komp snimi sadašnji konfig (user.ini) od TG782
- ako si sa upgrade wizzardom ubacio novi fw onda si se vjerojatno riješio T-Koma customizacije.

Kao i obično baš njihova customizacija "upropasti" skoro svaki njihov uređaj.
Sa origigi fw uređaj radi dobro i skoro ti tada i netreba Linkač.

Problemi će se pojaviti kada te prisile na IMS (VoiP) tj. telefon jer tada osim postavki za VoIp mora raditi (biti aktivan) Remote Managment.
Taj detalj su namjerno tako napravili.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 20:10   #5
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
A daj mi reci, gdje da nađem novi firmware za Lynksis? Čitam da je najbolja verzija DD-WRT v24-sp2, potrebno mi je radi DynDNS-a, ovaj originalni FW nema za No-IP.com.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 21:38   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Tomato je još bolji, jednostavniji, bolji QoS, grafički prikaz etc. Ovo je osnovni Tomato firmware:

http://www.polarcloud.com/tomato

Postoji još hrpa modova, ovi su među boljima:

http://victek.is-a-geek.com/tomatoen.html
http://tomatousb.org/

Meni na Victeku istovremeno radi No-IP, OpenDNS i OpenVPN, a o ostalim opcijama da ne pričam.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 21:59   #7
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
A što se tiče samog procesa upgradea, da li je on za svaki fw isti, pročitao sam na jednom forumu, dosta je dug proces?
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 22:41   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Za DD-WRT jeste, ali za Tomato nije. Uz svaki firmware imaš readme i FAQ pa prolistaj.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2012., 23:13   #9
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Evo stavio sam Tomato, proces gotov za dvije minute. Sad je problem, kako se ulogirati? Stari username i password ne prihvaća. R

EDIT: Riješeno. Sad da vidimo da li sve funkcionira.

Zadnje izmijenjeno od: ColonelElite. 25.07.2012. u 23:18.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2012., 14:58   #10
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Jedno pitanje, kako da otvorim FTP port 21? Uspio sam otvoriti portove koji mi trebaju za neke stvari, ali ovaj nikako ne mogu.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2012., 15:19   #11
mahoona
Premium
Moj komp
 
mahoona's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 284
Citiraj:
Autor ColonelElite Pregled postova
Jedno pitanje, kako da otvorim FTP port 21? Uspio sam otvoriti portove koji mi trebaju za neke stvari, ali ovaj nikako ne mogu.
Isto pod Port forward kao i ostale, samo ti predlažem da ne otvaraš port 21, nego neki visoki port i onda napravi port translaciju na port 21.
Znači u port forward rule staviš vanjski port recimo 54433 i lokalni 21 i prema ip adresi od kompa na kojem je ftp server. To radi bez greške, a FTP server ti neće biti izložen stalnim pokušajima spajanja izvana.
Tada se izvana spajaš ftpom ftp://tvoja_no-ip_adresa:54433, a iz lokalne mreže default na port 21.

Zadnje izmijenjeno od: mahoona. 26.07.2012. u 15:21. Razlog: dopuna
mahoona je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2012., 15:23   #12
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Imam dvije opcije, Basic i Triggered, za ove koje sam uspio otvoriti išao sam na Triggered. Što da odaberem pod Protocol, imam TCP i UDP, odnosno opcija da se za oba otvore, a gdje je FTP?
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2012., 16:17   #13
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Očito ne kužiš materiju. Za FTP se koristi TCP protokol. Pod Ext Port staviš koji port trebaš, pod Int Address lokalnu adresu, dodaš opis i to je to.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2012., 19:23   #14
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Ma kakvi, ne prihvaća. I dalje mi je port zatvoren. Probao sam nekoliko kombinacija.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2012., 20:15   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Provjeri na user stranicama jeli aktivna njihova zaštita (Firewall), čini mi se da je ftp blokiran u tom "paketu".
Potom provjeri Firewall na kompu, nije pametno gasiti Firewall kompletno nego se i u njemu ftp port propusti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2012., 20:34   #16
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Vratio se s puta, inače ne koristim telefon previše, vidim da mi ne radi, samo se čuje običan kontinuirani zvuk. Kako da to osposobim?
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2012., 14:35   #17
ColonelElite
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Vaduz
Postovi: 23
Ovo je stvarno sad prevršilo svaku mjeru. Sve sam napravio, provjerio, isprobao, nema šanse da se otvori port 21, niti bilo koji drugi. Onaj što sam ranije otvorio taj radi, ne znam zašto, ali radi, ali više niti jedan ne mogu otvoriti. Sve sam provjerio, isključio firewall na kompu, firewall nije ni radio na routeru, ugasio sam AV program, antispyware program, baš sve sam napravio, restartao više puta, ne znam šta se s tim događa.

EDIT:
Napokon sam uspio. Ušao u reciever, restartao mrežu, promijenila se IP adresa uređaja, onda ga povezao s portom koji mi treba i proradilo je, konačno.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 31.07.2012. u 15:31.
ColonelElite je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2012., 13:25   #18
mdrla
Premium
Moj komp
 
mdrla's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: ZG Dubrava
Postovi: 470
Postavke routera

Već sam postavio ovo pitanje na ISP ali nisam dobio konkretan odgovor oko spajanja Linksys WRT54gc na Siemens gigaset sx 763, gnjavim se već danima pa nikako da ih spojim

Inače imam iskoncarnet pa bi sa Linksysom pokušao naredit da mogu spajat više računala/mobitela na mrežu, obzirom da nemam tu mogućnost kod iskon/carneta.

ovo su postavke Linksys-a:

Postavke:
PPPoE
User: xxxx Pasword: xxxxx
Host name: gigaset.lan Domain name: gigaset.lan
MTU: Auto size 1492
Lokal IP address 192.168.5.2
Subnet mask: 255.255.255.0
DHCP Server: Enable
Starting IP Address: 192.168.5.100

Advanced Routing
Dynamic Routing (RIP) Enable
Static Routing Router Entries: 1 (gigaset.lan)
Enter Route name gigaset.lan
Destination LAN IP 192.168.5.1
Subnet mask: 255.255.255.0
Default Getaway: 192.168.5.1
Interface: Internet (WAN)

Routing Table:
Destination Mask Getaway Metric
192.168.5.0 255.255.255.0 192.168.5.2 1
192.168.5.1 255.255.255.0 192.168.5.1 2
192.168.5.2 255.255.255.255 192.168.5.2 1

a ovo su postavke Siemensa

Internet connection

Protocol: PPPoE, User: xxx, Pasword: xxx
MTU 1942, Line mode: Automatic, EncaPsulation: LLC, QoS: UBR, VPI/VCI: 0/86
24h reconnection: Off, Connection mode: Always on, UPnP: ON
Routing Of

Local network
IP address 192.168.5.1
Subnet mask 255.255.255.0
DHCP server ON
Lease time 1 day
First issued IP 192.168.5.2
Last issued IP 192.168.5.100
Default getaway 192.168.5.1
Domain name gigaset.lan

znači sa ovim gore navedenim postavkama ne mogu se spojit sa Linksysom na siemens putem PPPoE

Pa ako ima neko kakvu ideju, dobro bi došla pomoć, unaprijed se zahvaljujem!
__________________

Zadnje izmijenjeno od: mdrla. 02.08.2012. u 13:26. Razlog: dopuna
mdrla je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2012., 15:04   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Uf, carnet je namjerno palamudio sa tim konekcijama baš da zakomplicira ljudima spajanje više kompova (kao ono je osobni account . . .).
Imaš više podataka u xyCarnet temama.

Ovako napamet namjesti da se Iskon konekcija ne ostvaruje sama u SX - u, također provjeri da je uključena opcija PPPoE pass-trough (po defaultu nije, može biti skrivena).
Ostalo namještaš u Linkaču, u spomenutim temama bi trebale biti njegove postavke.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 02.08.2012. u 15:20.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2012., 15:16   #20
mdrla
Premium
Moj komp
 
mdrla's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: ZG Dubrava
Postovi: 470
ok, probat ću kad dođem doma! pa javim
tnx!
__________________
mdrla je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2012., 16:33   #21
mediteran
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Istra + Egipat
Postovi: 1
Ciao svima,

imam isti odnosno sličan problem kao što je tu opisan:

Citiraj:
Autor ColonelElite Pregled postova
Hvala.

Baš sam tamo pisao. Dakle, postavke su sve kako sam ih dobio od T-Coma, ništa nisam mijenjao.

Ruter je Thomson TG782, nemam VOIP, niti MaxTV.

Ruter ne mogu prebaciti u Bridge mod. Kad idem na Set Up, iskoči mi poruka: ""Warning: Running Easy Setup is not possible. There are no templates present."

Shvatio sam osnovu, Thomson mora biti na bridge modu, ostalo ne mijenjam. Onda bi trebao spojiti na njega, LAN kablom, Lynksis.

Nažalost, to ne mogu učiniti zbog navedene poruke. Tu sam zapeo.

EDIT:
Uspio sam. Našao sam Upgrade Wizard i preko njega ubacio novi FW, puno jednostavnije nego onaj carterov blog. Proradio je i lynksis.
Danas mi je netko iz T-Coma zamijenio router TG782 (a s time ne i riješio moj izvorni problem). Stari sam mogao prebaciti u bridge mode, tj. ga koristiti samo kao modem. Kao router koristim njemački Fritz!Box, i to zbog potrebnog VPN-a i nekih drugih stvari. Novi je totalno "zatvoren" sa strane T-Coma, ne mogu u setup.

S obzirom da imamo maxTV u kući, ne mogu se izravno spajati s mojim routerom i moram koristiti njihov, barem kao modem.

Sad moja pitanja:

– Koja je to verzija firmware-a koja "razbija" T-Com customization i njihov ACS?

– Gdje mogu taj firmware skidati?

– Čitao sam negdje da se nakon firmware update-a više ne može koristiti maxTV. Je li to istina?

Alternativno pitanje:

Gdje na "slobodnom tržištu" mogu kupiti router (modem) koji podržava maxTV? Koji? Samo da T-Com više ne određuje što smijem i što ne…

pozz
mediteran je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2012., 08:37   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Prvo si fulao temu, trebao si staviti u onoj od TG782.

Sve je relativno "lako" dok ti ne uvale IMS - VoIp,
MaxTv nije problem podesiti jer se parametri znaju,
druga je stvar šta kad napraviš fw update sa nekim univezalnim onda ti parametri nisu pred-namješteni kao u T-Koma fw.
Ubacivanjem "univezalnog" fw u uređaj ujedno eliminiraš sve njihove customizacije a šta onda znači da trebaš sve potrebno sam postaviti.

Obzirom na cijelu tvoju prethodnu priču predlažem da ostaviš TG782 postrani kao rezervu a da željeno riješiš ovako:
- Nabavi stari D-Link DSL-584T ili DSL-684T ili ZyXEL P-660xx
- za D-Linkove (ako već nije) odradi ovo:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=82992
i po potrebi ovo:
http://forum.pcekspert.com/showpost....88&postcount=8
- ako su uređaji sa wireless - om onda ga ugasiš
- za ZyXEL - e isto imaš info po forumu samo treba malo potražiti
- podesiš Bridge konekcije za Internet i MaxTv i pjevaj

Ako i dalje želiš / moraš upogoniti taj TG782 onda prvo treba "upasti" unutra kao admin, iščupati konfig (user.ini), taj konfig se u Notepadu editira (nije baš jednostavno, treba skužiti šta čemu služi ali se može), potom editirano ubaciš u uređaj i gotofo.
Poanta je da eliminiraš neželjeno (Remote Managment) pa ACS ne može mijenjeti postavke.

That's all
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na