Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2019., 16:07   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
AMD Radeon VII recenzija

Evo najavljenog testa Radeon VII kartice.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 16:56   #2
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Nije to tako ni loše, očekivao sam gore rezultate. Trenutno najbolja AMD grafička za gamere, da imaju nešto prezentirati i u visokoj klasi. Očekivano undervolt čini čuda.
gil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2019., 17:46   #3
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Evo najavljenog testa Radeon VII kartice.
Ono što je bilo i rečeno - niš posebno. Veliko, glasno, vruće i ono najgore - slabije od jeftinije nVidia kartice. Šteta

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 18:56   #4
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ono što je bilo i rečeno - niš posebno. Veliko, glasno, vruće i ono najgore - slabije od jeftinije nVidia kartice. Šteta
Čini mi se da je možda zasad, u ovoj klasi, najbolje uzeti 1080Ti sa garancijom i biti miran bar do slijedeće generacije.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 19:45   #5
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Kolko sam shvatio iz recenzija ... workstation/server-grade čip s 1/4 FP64 koji su izbacili pod mus za gaming/prosumer zajednicu jer ništa drugo trenutno nisu imali. Nije loše s obzirom o čemu se radi, ali nije ni idelano ... za gejmere.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 07.02.2019. u 20:40.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 23:51   #6
gjokic
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Pag
Postovi: 59
Bez veze tresla se brda rodio se mis
RTX2080 puno bolji izbor
pozz
gjokic je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 11:18   #7
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Čitam po netu da u cijelog Velikoj Britaniji je dostupno stotinjak komada, u Francuskoj i Španjolskoj po 20 komada, a da ih je napravljeno cca 5.000 sve skupa... malo jači paper launch.

AMD, wake up!
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 14:45   #8
Nixis
Casual gamer
Moj komp
 
Nixis's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 802
Trebali su launchati sa 599 a ne 699.

Onda bi kartica imala smisla.
Nixis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 15:13   #9
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Izrada kartice košta 650$. Nemoguće Da košta u trgovini 600$.
Vidim da hrpa ljudi nije popratila radeon 7 prije recenzija.
TLDR: to je propali projekt bivšeg šefa RTG-a i nebi je uopće puštali u prodaju da nisu imali delay sa Navijem.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 15:33   #10
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A ono, ne može se reći da je vega kao arhitektura propali projekt, loša ili bolje reći "meh" je samo za high end desktop gaming. Baš je Lisa Su neki dan u intervju rekla da je za kompaniju vega iznimno uspješna arhitektura jer su je koristili za datacentar, pro-sumer compute upotrebu, kao igpu u laptopima, desktop APU, te prodaja intelu, i na kraju dedicated gpu za desktop gaming. Čak su i te zadnje bile prodavane zbog mininga
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2019., 15:42   #11
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Nisam ni spomenu vegu nigdje, radon 7 kao gaming kartica je propali projekt.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 17:16   #12
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dobro to da. Držali su to u rezevi ako se Navi odulji, što se i dogodilo.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 18:57   #13
aurellie
dezurni lajavac
 
aurellie's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 504
Ne zavaravajte se da radeon 7 kosta 650 dolara.

ISte price su se prodavale i kad je originalna vega izasla. Ekipa je pricala da je bolje da ne nijedna ne proda, jer je svaka gubitak za amd. A kad se trziste zasitilo ista ekipa je pricala da ce AMD bankrotirat jer ne prodaje vege.

Takodjer, u tom bundleu su 3 igre vrijedne 180 dolara. JBT, pa onda je AMD sa svakom prodanom karticom u minusu 300 dolara.

Radeon VII je nusprodukt MI50, vjerojatno cipovi s greskom, tako da AMD ne kostaju nista osim kutije i te tri igre.
__________________
The machine spirit is with me!
aurellie je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 23:44   #14
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Citiraj:
Autor aurellie Pregled postova
Radeon VII je nusprodukt MI50, vjerojatno cipovi s greskom, tako da AMD ne kostaju nista osim kutije i te tri igre.
Trošak R&D je u tome kako god da okreneš.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 17:16   #15
aurellie
dezurni lajavac
 
aurellie's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 504
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Trošak R&D je u tome kako god da okreneš.
Okreci ti kako hoces, cip koji nije dobar za MI50 moze ili u smece, ili se prodat kao gaming kartica. Nema tu vise nikakvog R&D troska!
__________________
The machine spirit is with me!
aurellie je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 17:44   #16
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor aurellie Pregled postova
Okreci ti kako hoces, cip koji nije dobar za MI50 moze ili u smece, ili se prodat kao gaming kartica. Nema tu vise nikakvog R&D troska!
Nekako mi se isto pari da je to. Lisa Su do sada nije napravila krivi korak. Zašto bi bacali kompaniju u zgubu i radili Vege kad i oni znaju da su im gamerski nedorečene.
Odlično je što su se prve sve prodale jer su majnale ko lude, a ove su praktički otpad od MI50. PCB i popratne stvari najmanje koštaju. Jedan VEGA čip sa HBM2 modulima dođe više od 100 PCBova i ovih ventilatora i ako je čip škart za MI50, uzmeš shitload PCBova i coolera te napraviš paperlaunch tek toliko da se o tebi može pričati

I svejedno, prodaš ih svih 5 tisuća bez pretjerane muke možemo mi reći da je grafa fail nama. Ali izuzetan potez Lise Su i AMD vrhuške.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 19:53   #17
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Citiraj:
Autor aurellie Pregled postova
Okreci ti kako hoces, cip koji nije dobar za MI50 moze ili u smece, ili se prodat kao gaming kartica. Nema tu vise nikakvog R&D troska!
Svaki proizvedni čip sadrži u sebi R&D trošak, koliko god bio dobar ili loš. Ne znam šta je tu nejasno.

Jasno da je bolje nešto prodat nego ne prodat tj. škartirat, ali taj proizvod ima neku svoju osnovnu vrijednost, koja uključuje trošak razvoja i izrade.

Ja ne opravdavam te njihove cijene, čisto sumnjam da rade s minusom a nemaju dovoljno proizvoda da mogu ići na tržište s dampinškim cijenama.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 20:29   #18
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali trošak razvoja i izrade je napravljen još krajem prošle godine kad su uz 7nm MI60 najavili i MI50 model. Za Radeon VII su samo isključili određene funkcionalnosti, a najveći trošak je novi hladnjak. Sve ostalo već imaju spremno.

Na kraju ispada da za ~700$/€/Ł prodaju pro HPC/AI/ML/DL karticu koja se može iskoristiti za igre, ali su za to nabrzinu trebali i nove drivere koji su ispali smeće - bar dok ne srede neku novu verziju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 21:21   #19
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Ponavljam, je na govorim da je ta cijena opravdana, razumna ili što god. Ali ako ja sada svoj prastari monitor koji vrijedi sto kuna (možda) želim prodavati za 1000KN, tko mi brani? Tržište će odrediti cijenu stvarno prodanog proizvoda na kraju.

Razumijem da to iritira ljude koji su možda nešto ovakvo planirali kupiti, ali svijet neće doći kraju ako se preskoči takva kupovina upitne vrijednosti, makar ja na to tako gledam. Ako žele kartice prodavati po miljon eura, neka ih što se mene tiče. Ako nađu tržište za takav proizvod, drago mi je za njih.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 21:32   #20
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
OK, ali priča unatrag nekoliko postova se vrti oko R&D troška, kojeg ovdje zapravo i nema, jer čip već imaju spreman. Za Radeon VII nisu trebali posebnu proizvodnu liniju i zaseban tim inženjera, tak da u tom pogledu - dodatnog troška nema.

Postoji trošak za novi hladnjak, PCB, dizajn istog, marketing i ostale sitnice, ali sam čip ih ne košta neke nove nofce, jer to je već unaprijed iskalkulirano i plaćeno TSMC-u. Isto vrijedi za 16GB HBM2 memorije koja dolazi u paketu.

Uzeli su postojeću MI50 karticu i prepakirali ju za običan puk po cijeni od ~700$. Igrom slučaja kartica više naginje HPC/AI/ML/DL publici, jer čak i po ovoj cijeni košta višestruko manje od Titan V i sl. veselja.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2019., 21:50   #21
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Ja sam mislio na R&D trošak čipa kao takvog.

Dakle, uložiš X novaca u R&D (i proizvodnju, možemo to dodati kao odvojeni stavak), proizvedeš Y čipova (ne znam kako ide ta proizvodnja, pretpostavljam da je kao i drugdje potrebno neko vrijeme/novac da se naknadno proizvede dodatna količina čipova pa vjerujem da roknu gro toga odjednom pa onda ponovno pokreću proizvodnju za refresh) iz čega izađe da jedan čip vrijedi/košta:

X/Y + materijal + gubitak zbog čipova koji su za bacit u smeće (ili stavit u blok pleksiglasa)

Dakle, pričam o stvarnoj vrijednosti odnosno nabavnoj cijeni (spram AMDa) čipova, koja svakako nije za bacit. Pa makar oni isti čip rebrandali 20 puta. Vidim da moj prvi komentar nije spominjao specifično čipove, iako sam u popratno komentaru mislim jasno naveo na što sam mislio.

Ali eto, da još jednom razjasnim, moj komentar se odnosio ne čip kao takav. Ne smatram da AMD mora utuć milione u proizvodnju kartice kao što je ta VII ako već imaju čip pri ruci. I opet ponavljam ne smatram da su te cijene tehnički opravdane niti na bilo koji način opravdavam AMD.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2019., 01:48   #22
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, ali priča unatrag nekoliko postova se vrti oko R&D troška, kojeg ovdje zapravo i nema, jer čip već imaju spreman. Za Radeon VII nisu trebali posebnu proizvodnu liniju i zaseban tim inženjera, tak da u tom pogledu - dodatnog troška nema.

Postoji trošak za novi hladnjak, PCB, dizajn istog, marketing i ostale sitnice, ali sam čip ih ne košta neke nove nofce, jer to je već unaprijed iskalkulirano i plaćeno TSMC-u. Isto vrijedi za 16GB HBM2 memorije koja dolazi u paketu.

Uzeli su postojeću MI50 karticu i prepakirali ju za običan puk po cijeni od ~700$. Igrom slučaja kartica više naginje HPC/AI/ML/DL publici, jer čak i po ovoj cijeni košta višestruko manje od Titan V i sl. veselja.
Ma ima..
Ni prepakiranje nije djabe.. Razni troskovi pripreme proizvoda, pripreme drivera, biosa, testiranja, binanja, PR, ovo ono.. Samo to nije isto kao RD od nule.. Trosak je daleko manji, ali ne mora znaciti da je beznacajan
Neki put trosak zadrzavanja marketsharea ili mindsharea ima i svoju vrijednost makar bili u "minusu" ..svi pokazatelji navode da im je to "bitno".
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 10.02.2019. u 01:54.
Eladio je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na