Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2006., 00:11   #1
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Cool LCD & PLASMA idu u proslost... Stize SED!!!

SED tehnologija nije nikakva novost, ali je sve bilize stvarnosti. Ono sto je naj zanimljivije jest cinjenica da se razmatra masovna proizvodnja ovih uredjaja tokom iduce (2007) godine.
Iako ce u pocetku vjerojatno biti enormno skupi s obzirom na "perfektne" specifikacje:
  • Response Time: Less than 1ms
  • Contrast Ratio: 100,000:1
  • Viewing Angle: 180° in each direction (full hemisphere)
  • Power Consumption: Less than LCDs, highly efficient
  • SED is also expected to fully support all HDTV video modes (1080i, 720p, etc.)
Ali ne zbog toga sto su skupi za proizvest vec zbog toga da bi se zastitila trzista LCD i PLASMA uredjaja koji se jos uvijek jako dobro prodaju.
Ako ne ista, dolazak ove tehnologije na trzista ce zasigurno sniziti cijene postojecih uredjaja baziranih na trenutnim tehnologijama...
Evo par linkova opsirnijih informacija:
http://hardware.gotfrag.com/portal/story/32044/?spage=1
http://www.sed-tv-reviews.com/category/sed-tv/
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 00:22   #2
bobe
teta Mraz
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: hr
Postovi: 1,595
mislim da je toshiba jedina do sada napravila prototip toga, bude to kao sony 42 plazmice kad su koštale 100000+kn
__________________

bobe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2006., 01:25   #3
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Citiraj:
Autor bobe Pregled postova
mislim da je toshiba jedina do sada napravila prototip toga, bude to kao sony 42 plazmice kad su koštale 100000+kn
Da, samo jedina je razlika u tome sta su troskovi proizvodnje plazmi u to vrijeme bili enormni i zato je cijena bila takva. Sta se tice SED-a situacija je obrnuta. Troskovi proizvodnje su manji od LCD-a ili Plazmi ali zbog superiornije tehnologije morat ce cijene napumpat, pa ce ih postepeno smanjivat. U tekstu se cak spominje da ce SED-ovi odmah pri dolasku na trziste konkurirat trenutnim tehnologijama, no moje je misljenje da ce pocetna razlika u cijeni biti neisplativo velika...
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 01:44   #4
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,962
Ako ne izgubim oči na ovom Xeroxu..kupujem
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 01:47   #5
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Na onom prvom linku, odusevljava me sama cinjenica da ce se konacno crna boja vidit na monitoru kao crna boja a ne siva
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 12:50   #6
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Hmm, prvo se pricalo o OLED-u pa laserski displeyima, a sad o ovome a nikako da nesto od toga zazivi. Pametni su proizvodjaci ne rezu granu na kojoj sjede, treba iskoristiti pogone za proizvodnju LCD-a kad ih vec imaju.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 15:32   #7
BrunoZG
Junior Member
 
BrunoZG's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,205
Hmmm jel to isto ko OLED, OLED smo čekali.. No nema veze, to bu valjda taman OK za mene da superiornu sliku sa samsunga 997MB (CRT) nad bilo kojim LCD-om zamijenim sa tim SEDOM po cijeni sadasnjom za 19" LCD koji se je by the way ionako skoro izjednacio sa CRT(po cijeni naravno)...

nekej bi moralo doć da zamijeni CRT na duže staze a da nije lošije. Do duše takva je PLAZMA, al ima neke negativnosti druge (npr burn in efekt i to za kratko vrijeme)

Zivi bilo pa videli....: sweating
__________________




AMD 3800+x2@2500, 1,375V
MB-ASROCK DUAL SATA(bios 2.2) 2+ENERMAX485W
2x512 Supertalent CL2
HDD-Hitachi 160GB, WD 800JB
ELSA 7600GT
Leadtek-2000XP expert
DVDROM-LITEON-167T ,DVDRW BENQ 1650,DVDRW NEC ND2500A@2510_fw205C
Monitor: Samsung 997MB (19')
Terratec Sky 5.1,EPSON-C42








BrunoZG je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 15:38   #8
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Nije OLED, to sam i ja komentirao da smo ga cekali, samo sto nije, jeftniji za proizvodnju, izaslo par mobitela sa njim... al' monitora nikako.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 17:05   #9
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
OLED je vrlo ogranicena tehnologija, barem za sada... Uostalom i vijek trajanja takvih ekrana je jako kratak, a da i ne govorim podloznost ostecenjima. Jos uvijek se pre malo ulaze u razvoj te tehnologije, cemu ce jos manje doprinjeti pojava SED ekrana...
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 17:53   #10
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Citiraj:
Autor BrunoZG Pregled postova
nekej bi moralo doć da zamijeni CRT na duže staze a da nije lošije. Do duše takva je PLAZMA, al ima neke negativnosti druge (npr burn in efekt i to za kratko vrijeme)

Zivi bilo pa videli....: sweating
Ja isto čekam neko pristojnu zamjenu za crt koji je po meni jos uvijek dominantan po kvaliteti i trajnosti.

A kaj se plazme tice razočaro sam se. U jednom kaficu kod mene plazma LG 107cm je kupljena prij svjetskog i makar su se često mjenjali programi jer sam reko gazdi za burn-in ipak je došlo do njega. Nakon otprilike pol godine se vidi znak od eurosporta i to dosta jako. Katastrofa
vga killer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2006., 19:26   #11
Darth Vader
Dark side Moderator
Moj komp
 
Darth Vader's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,633
Citiraj:
Autor vga killer Pregled postova
Ja isto čekam neko pristojnu zamjenu za crt koji je po meni jos uvijek dominantan po kvaliteti i trajnosti.

A kaj se plazme tice razočaro sam se. U jednom kaficu kod mene plazma LG 107cm je kupljena prij svjetskog i makar su se često mjenjali programi jer sam reko gazdi za burn-in ipak je došlo do njega. Nakon otprilike pol godine se vidi znak od eurosporta i to dosta jako. Katastrofa
Jedini koji je do sada najbolje rješio ili pokušao rješiti burn in je Pioneer sa zadnjim modelom, ali nije uspio u potpunosti. Opet ljudi koje znam i koji rade sa HI-FI komponentama, iskušali su par Pioneerovih i Panasonicovih modela ostavljajući namjerno da rade da pokušaju izazvati burn in... nisu uspjeli. Također problem je kod jeftinih plasmi što se uopće ne baca akcent na taj burn in, eventualno opale neki SS i to je to. Burn in je uz manje rezulucije (u odnosu na LCD) i eventualnu veću potrošnju energije (ako to nekoga brine, mene ne) najveći problem plasme u odnosu na ostale tehnologije, od kojih je jedina konkurentna LCD. Oled, nevjerujem da će se razbiti, on je staratao kao veliki ekran za prezentacije, manje rezolucije, tako da sumnjam, skupa proizvodnja....
__________________
Jak ko rakija!
Darth Vader je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2006., 20:03   #12
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Citiraj:
Autor Darth Vader Pregled postova
Oled, nevjerujem da će se razbiti, on je staratao kao veliki ekran za prezentacije, manje rezolucije, tako da sumnjam, skupa proizvodnja....
Sad se ne sjecam gdje sam sve o njemu citao ali pisalo je bas suprotno da bi trebala biti jeftinija proizvodnja od LCD-a. Cak se pisalo o printanju tog sloja (ne kod kuce naravno).
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2006., 00:36   #13
Darth Vader
Dark side Moderator
Moj komp
 
Darth Vader's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,633
LCD ima prednost u večim rezolucijama trenutno te u tome što nema burnin. Ali opet tu je mogućnost odumiranja piksela, slaba crna, manje boja.... HD kuca na vrata sve jače ali opet tek u rezi 1024*768 tako da je pitanje kada ce se postići rezolucije koje isporučuje lcd. Čitao sam usporedbu za Australijsko tržište, naime plasma sa cca 106 ekranom dode 3000 dolara dok LCD s tim ekranom dode cca 6000-7000 tisuca dolara. Proizvodnja velikih LCD-a je skupa.

Za OLED sam naešto načuo vezano za moj post gore, nemogu sa sigurnošću tvrditi sve detalje, ali osbno mislim da ta tehnologija neće zaživjeti.

MIslim stvar kod odabira tv je vrlo jednostavna, samo to ljudi ne kuže. Imaš vrlo jednostavno pitanje: Što ću ja gledati na tom tv-u? Želimli visoku kvalitetu slike? Tvoj odgovor je tvoj tv. Ako nećeš tako šta pa nema smisla gledati niske rezolucije na tvu koji je visoke rezolucije.... to samo loše izgleda. Donekle se to popravilo s uvođenjem Progressive scana u dvd playere to podržavanja istoga od plasmi ili lcd-a.

Ono što dolazi kao pravi standard su HD playeri i mediji, dok je budućnost bluraya vrlo upitna pošto ih je toshiba sa svojim ultra jeftinim a prefektnim pleyerom totalno potukla. Soniy trenutno štampa medije samo jednoslojno i njegvi playerni neće podržavati dvoslojne medije kada izađu za njih. Proizvodnja je dosta skuplja nego kod HD medija jer mora biti potpuno nova a kod HD-a se tek malo prilagođava postojeća. Mislim da će si Sony odgristi onu stvar zato što nisu ipak ostali u kompi sa Toshibom (naime bila je namjera da se uzme veličina od blu raya a HD zapis, tako da se nepravi dvostruki standard kao što je bilo s dvd-om, ali idila je trajala tjedan dana). Trenutno im je jedina nada PS 3.
__________________
Jak ko rakija!
Darth Vader je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2006., 00:57   #14
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Malo OT, Sony nikao da nauci jos od vremena Bete i VHS-a.

HD kuca na vrata u 1024x768, gdje?

Ono sto mene zanima nisu toliko TV-i, vec monitori odnosno kao sto je vec netko primijetio dostojna zamjena za CRT.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2006., 03:17   #15
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor BrunoZG Pregled postova
Hmmm jel to isto ko OLED, OLED smo čekali.. No nema veze, to bu valjda taman OK za mene da superiornu sliku sa samsunga 997MB (CRT) nad bilo kojim LCD-om zamijenim sa tim SEDOM po cijeni sadasnjom za 19" LCD koji se je by the way ionako skoro izjednacio sa CRT(po cijeni naravno)...
Ajde da si rekao neki drugi CRT, al' kud baš Samsung 997MB...postoje puno puno kvalitetniji CRT monitori.

Citiraj:
Autor Darth Vader Pregled postova
LCD ima prednost u večim rezolucijama trenutno te u tome što nema burnin. Ali opet tu je mogućnost odumiranja piksela, slaba crna, manje boja....
To je relativna stvar - postoje LCD monitori koji prikazuju više boja od CRT monitora, samo naravno koštaju. S druge strane, i kvalitetniji CRT monitori su koštali. Ja imam 19" CRT koji je koštao preko 8000kn, a 21" iz te serije je koštao preko 11000kn. Ne kažem da CRT monitori nisu imali mnogo prednosti, ali što nam sad to vrijedi - možemo sjest' i plakat jedino. CRT monitori koji se danas prodaju su najniža klasa, i nema nikakvog smisla kupovati ih.

2007. će definitivno biti zanimljiva godina za monitore, mnogi proizvođači će izaći s 24" i 26" modelima baziranim na S-IPS matrici, neki modeli će pokrivati i do 92% AdobeRGB prostora, zatim izlaze modeli s LED backlightom, i to ne samo high end, već i neki iz consumer serije itd. Teba vidjeti i kako će se SED razvijati..uglavnom, bit će zanimljivo.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2006., 04:13   #16
gorluk
Čovjek
Moj komp
 
gorluk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,156
Citiraj:
Autor vranoga1 Pregled postova
(velike su tehničke poteškoće trenutno oko LED osvjetljenja u LCD-ima, jeftini modeli to još dugo dugo neće imati). Tek onda dolazi vrijeme SED-a i novijij tehnologija
Acer je prošli mjesec najavio 19" model s LED backlightom, koji bi trebao biti jeftin ako se usporedi s drugim LED backlight monitorima (doduše iz nekog čudnog razloga, valjda da cijena bude što manja, monitor ima TN matricu, što je dosta veliki minus). U 2007. će vjerojatno izaći još neki relativno prihvatljivi modeli.

Kad smo već kod LED backlighta, i Samsung uskoro izbacuje 20" model, samo taj košta 2000$.
gorluk je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2006., 17:56   #17
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Malo mi se čini nezgodan taj led backlight.
Što ako jedna od ledica (ili više njih) rikne?
Pretpostavljam da ze "može" zamjeniti, no kako će to raditi u praksi?
Hoće li biti ponovno garancije poput "zero dead led"

Ovako postoji par CCFL lampi koje iako možda imaju veću šansu "odumiranja" nego led, ipak ih ima drastično manji broj.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2006., 14:12   #18
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
ček d movie

http://geekologie.com/2006/11/cheopt...es_3d_im_1.php

http://www.3dscreen.ramboll.com/


.. možda nam na kraju nebuju trebali ni LCD ni Plasma ni SED ni SLED ni MED ni kaj ja znam kaj sve ne
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2006., 14:27   #19
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Izgleda super, samo prezentacije je malo glupa stalno pustaju jedno te isto. Trebali su pustiti recimo nekakav film ili slicno. Ovako ostaje pitanje da li mogu prikazati nesto tako slozeno.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2006., 00:16   #20
Seafreak
Mali od soli...
Moj komp
 
Seafreak's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 72
Citiraj:
Autor IceFisherman Pregled postova
ček d movie
.. možda nam na kraju nebuju trebali ni LCD ni Plasma ni SED ni SLED ni MED ni kaj ja znam kaj sve ne
Vrlo zanimljivo, no mislim da je to ipak daleka buducnost... Nikome nije u interesu takvno nesto plasirati na trziste...
Seafreak je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2006., 00:54   #21
IceFisherman
Magister Mundi sum!
Moj komp
 
IceFisherman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Zagorje
Postovi: 2,335
pa prema onome kaj sam videl na njihovoj sluzbenoj stranici ( ak njim je to sluzbena stranica ) http://www.cheoptics360.dk/ oni su si to više zamislili ko nekakve oglasne panoe .. a to bi moglo jako brzo zameniti ove sad kaj se ljepiju .. naravno ne mislim tu kod nas ali vu ameriki ili sličnim bogatijim državama bi to moglo jako brzo postati hit za reklamiranje ..
__________________

INTEL PIV 2.6C@3.1 on ABIT IC 7
Sapphire radeon x1650PRO
2x512mb 433mhz Kingmax




WDC 10GB & Hitachi 160GB & Seagate 80GB
AOC 17", LCD, LM760
Win XP PRO SP2 & SUSE 10.1
Aopen H600B black pearl & Fortron 350W


www.crazywarriors.com
IceFisherman je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2006., 02:15   #22
Bl@de
Premium
 
Bl@de's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Ispred kompa
Postovi: 1,968
ma sve je to shit. ocemo holodeck :-) monitor sa beskonacnom rezolucijom ;-)
__________________

Intel i5 4670k
ASrock Z87 Extreme 3
2x8 Gb Kingston blu
MSI Rx 580x 4 GB
OCZ SSD Vertex 4 - 128 GB
Samsung T166 500 GB 7200 okr/min 16 MB HD501LJ
Samsung F1 1 TB 7200 okr/min 32 MB HD103UJ
Dell S2522HG
Chieftec DX-01BD-V, Corsair 520W CMPSU-520HXEU

Bl@de je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na