Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.10.2015., 11:12   #1
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
eee 701 OS?

Pozdrav,

imam ovaj stari EEE i ponovo se ukazala potreba da upogonim to čudo . Da,pretražio sam forum, ali je zadnji post na tu temu iz 2011 godine, možda se nešto promijenilo.

To je model s manjim ekranom (7" čini mi se) i 4 GB diska i tražim prihvatljiv OS za njega, uz ove zahtjeve:

- mail klijent mora raditi ok
- doc, xls, ppt, pdf dokumente mora moći pregledavati bez problema (editiranje nije nužno, ali je dobro došlo)
- internet preglednik
- nešto multimedije dok sam na putu (nekad je mogao pogonit filmove, valjda još može ? )
- microsoft terminal ili ekvivalent
- bilo bi dobro da funkcijske tipke laptopa (za zvuk, osvjetljenje ekrana..) odmah rade, ne znam to nekom OS-u može bit problem?

Opcionalno:

skype (kad već ima kameru)


Inače sam windows korisnik, nemam baš iskustva su linuxom (bar ne zadnjih 20 godina), ali se ne bojim probat.

Hvala na savjetima.
T.
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 11:37   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Nije se tu ništa promijenilo, posebna verzija XP ili Linux zbog malog (i sporog) 4 GB SSD,
još zbog Mirkosheeta Skype može biti blem na XP (namjerno),
valjda se još može naći site / forum sa instal paketom i uputama.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2015., 11:37   #3
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Mail moze raditi.
Office ce pregledavati (koliko uspjesno to ces otkrit)
Internet isto radi (ali bilo sta normalno, blokaje)
Multimedija (samo mala kvaliteta MP4, avi i sl)
Ostalo je ok.

Prije je bio na njemu Windows XP, mislin da se toga najbolje drzat. Sve linux distre su zastarile i teze ces nac nesto normalno i kompatibilno ako nisi na ti s linuxom.

Skype nisan siguran da radi na XPu...
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 15:25   #4
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
oke, ići ću na XP.
inače, unutra je modul od 2GB RAM-a, tako da tu "nisam ograničen".
Uvijek se iznenadim koja dobra sprava, još kad kupim novu bateriju
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 16:23   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Zbog malog ssd trebalo bi ići na za njega pripremljene instalacije / image,
još ako imaš pri ruci usb dvd pogon onda se ne moraš prvo masirati sa prebacivanjem instalacije na usb stick,
dali XP ili Linux, po meni ostaje dilema.
Za žuntu:
http://bushtorrente.com/ASUS-EEE-PC-...nt-488058.html
http://eeepc-albkwan.blogspot.hr/200...overy-usb.html
http://www.spemi.com/2009/09/reinsta...p-on-asus.html
http://www.rmprepusb.com/tutorials/123
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 16:43   #6
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor tborzic Pregled postova
oke, ići ću na XP.
inače, unutra je modul od 2GB RAM-a, tako da tu "nisam ograničen".
Uvijek se iznenadim koja dobra sprava, još kad kupim novu bateriju
Iman (za torrente) 10.1 netbook atom 455 (koji je masu jaci od 701) i to je tesko sranje. Sve je patnja na njemu. Samo se vrti VNC, i uTorrent i on ima ~80% cpua. Mogu zamislit kakav je taj 701. Koji san btw koristio prije par godina kad je izasa. Odron bio, odron osta. Brzi je android mobitel...
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 16:59   #7
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za žuntu:
super, hvala!!
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 17:03   #8
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Citiraj:
Autor Drift_King Pregled postova
Iman (za torrente) 10.1 netbook atom 455 (koji je masu jaci od 701) i to je tesko sranje. Sve je patnja na njemu. Samo se vrti VNC, i uTorrent i on ima ~80% cpua. Mogu zamislit kakav je taj 701. Koji san btw koristio prije par godina kad je izasa. Odron bio, odron osta. Brzi je android mobitel...
Za ono što meni treba je odličan. tipkovnica (hardverska) mi je obvezna, izlaz (VGA) za projektor se često koristi, ima ispod 1 kg, tako da, zasad nemam zamjene za njega (bar ne za razumne novce).

Probao sam s tabletima (i ipad i androidi), nisam bio zadovoljan.
Sad mi opet treba, vidjet ćemo što će biti..
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 20:46   #9
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Imam ja jednog takvog doma, skuplja prašinu u ormaru. S upgradeanom memorijom na 2GB + 32GB SDHC kartica stalno unutra taj strojček malo lakše diše.
Taj Asus ima 2 velika problema:
1. CPU je prespor za neku multimediju, flash možeš zaboraviti. Skype isto voli zezati, cpu zakuca na 100%, barem pod linuxom.
2. Ekran je premale rezolucije: 800x480
Vrtio sam na njemu origigi OS koji je došao, zatim custom ubuntu 8.x, ne sjećam se više koji. Najbolje mi je radio Peppermint OS v2, s kompresiranim dijelom filesystema u squashfs radi uštede prostora.
Pod linuxom ima kernel modul koji diže takt procu na čini mi se 900 MHz što je isto dobrodošlo Trenutno je gore WinXP jer mi trebao radi neke auto dijagnostike.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 23:07   #10
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Imam ja jednog takvog doma, skuplja prašinu u ormaru.
Ako bi ti srce izdržalo rastanak od takvog dragulja, možda da dogovorimo nešto ?
Uopće mi ne bi bio mrzak još jedan (bar za dijelove), iako sam uvjek pikirao na onaj s većim ekranom, samo što se nisu nikad poklopile neke normalne ponude i moje imanje novaca
tborzic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2015., 00:01   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor tborzic Pregled postova
Pozdrav,

imam ovaj stari EEE i ponovo se ukazala potreba da upogonim to čudo . Da,pretražio sam forum, ali je zadnji post na tu temu iz 2011 godine, možda se nešto promijenilo.
Samo cu ti jos jednom sazeti ono sto je rekao c-shadow - taj "laptop" je tesko i neiskoristivo smece. Gotovo nista od ovoga sto trazis na njemu nece raditi kako spada. Mozda bi jos imalo minimalnog smisla da mu rezolucija nije manja od 9" crno/bijelog POS monitora, ali ovako, taj konkretan model je uludo potrosen razvoj, sklapanje i distribucija!

Citiraj:
Inače sam windows korisnik, nemam baš iskustva su linuxom (bar ne zadnjih 20 godina), ali se ne bojim probat.
Velis, od '91. do '95. si maltene bio developer, al te onda pustilo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 10:03   #12
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Meni je dobar .
evo win instalacija je prošla ok, sve radi, web browsa OK. kamera radi.. Idućih dana ću dovrišiti ovo što mi fali. Čak na aususovom siteu još postoje driveri
Smatram da je vrlo upotrebljiv za te novce, govorimo naravno o par dana na putu kad je normalan laptop kamen oko vrata

Što se tiče mog (unix) iskustva, kad sam se (ozbiljno), počeo bavit računalima, win 3.11 još nisu postojali (ako si baš morao korist win bili su 3.1), pričalo se da postoji beta verzija nečega što se kasnije zvalo Netscape, acad se pokretao iz komandne linije, a bilo kakvo pretraživanje net-a bilo je u tekstualnoj formi, a svi specijalizirani programi (CNC, CAD, numeričko modeliranje) su bili na Unixu.
A i sjećam se kupnje prvog matematičkog koprocesora za 386
Nikad nisam ni bio blizu da budem developer iako, poslije Ivela Ultre, svaki PC je bio odličan )
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 10:59   #13
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
Ja sam svoje "smeće" preuredio u tablet, zarotirano kučište i lcd, ubačen touchscreen i spojen na jedan usb, gore je punokrvni XP i meni radi odlično za ono za što sam ga složio-dijagnostia i LPG-a
S onim eeectrl mu malo dignem takt, vent na max i radi bez problema

Osim gore navedenog, a posebno meni potrebne kombinacije XP-a i touchscreena, taj laptop nema niti jedne jedine prednosti u odnosu na neki šrot 7" tablet.
Al mi je nevjerojatno da su ti mali laptopi na njuškalu po 500kn, za čiju cijenu kupiš tablet (Asus MemoPad HD7) koji je svemirski brod za njega
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 14:19   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor tborzic Pregled postova
Meni je dobar .
Sretno ti bilo. AFAIR, prije jedno 3-4 godine kada sam ga korisio jedno krace vrijeme, nesuvislo mala rezolucija je bila nepremostivi deal breaker. Gotovo niti jedna aplikacija se u tome ne prikazuje kako spada...

Citiraj:
Što se tiče mog (unix) iskustva,
Ma zajebavam te malo, kako si rekao da se nisi bavio Linuxom vec 20 godina (a doticni nije nesto znatno stariji od te brojke), zapelo mi je za oko kao poprilicno komicno-bizarna izjava, nista lose nisam mislio.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 15:07   #15
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma zajebavam te malo, kako si rekao da se nisi bavio Linuxom vec 20 godina (a doticni nije nesto znatno stariji od te brojke), zapelo mi je za oko kao poprilicno komicno-bizarna izjava, nista lose nisam mislio.
Nije uopće čudno što ga je prvo iskustvo s linuxom prije 20g odbilo od toga na dulji niz godina
Nakon prvog iskustva sa Slackom tamo negdje '95 nisam niti ja hio imati ništa s tim dulje vrijeme
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 17:04   #16
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ma zajebavam te malo, kako si rekao da se nisi bavio Linuxom vec 20 godina (a doticni nije nesto znatno stariji od te brojke), zapelo mi je za oko kao poprilicno komicno-bizarna izjava, nista lose nisam mislio.
hehe, sve 5, moje neznanje mi dozvoljava da sve ono na čemu sam nekad radio svrstavam pod linux, iako to i nemora biti istina.

iako, nekoliko puta sam podigao neku live distirbuciju ubuntua, jako lijepo izgleda..
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 17:07   #17
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Nije uopće čudno što ga je prvo iskustvo s linuxom prije 20g odbilo od toga na dulji niz godina
Nakon prvog iskustva sa Slackom tamo negdje '95 nisam niti ja hio imati ništa s tim dulje vrijeme
tada i nije bilo toliko loše, kad nisi znao za drugo .
ipak, kad su konačno izašli win NT 4.0, sve je bilo lošije od toga
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2015., 17:26   #18
Drift_King
Never Forgetti
 
Drift_King's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: .
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Sretno ti bilo. AFAIR, prije jedno 3-4 godine kada sam ga korisio jedno krace vrijeme, nesuvislo mala rezolucija je bila nepremostivi deal breaker. Gotovo niti jedna aplikacija se u tome ne prikazuje kako spada...
Bubba sad vec ides u krajnost. Notepad ok radi. i CMD.

Nema nista jace nego kad neki windows dialog ne vidis jer je otisa "doli"
__________________
Drift_King je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na