Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2007., 16:25   #31
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor Gen1us Pregled postova
potrosnja struje je definitivno presudan faktor ipak smanjili smo voltazu za o.2 volta

Ajmo svi undervoltat da spasimo svijet od globalnog zatopljenja
Gle ga, ako uštedim i 20 kuna na godinu, opet se isplati. Ništa ne gubim, oduzmem malo voltaže procesoru koji ionako toliku ne treba, kužiš. S tim da su manje temperature u kućištu, ventove na njemu onda samim time isto smanjim sa 12V na 5V i tako, jedno za drugim. Kad razmislim imam ekološki osvješten komp . BTW kad komp ne koristite, bolje ga stavit u StandBy nego da vrti super-cool novi Screensaver. Ovo je samo banalan primjer, ja znam zašto svog undervoltam - zbog temperatura u kućištu i zbog tišine, koji utječu međusobno jedno na drugo.

Ustvari najbolji odgovor na pitanje zašto undervoltat proc, isto kao i za OC? Zato što možeš
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 17:48   #32
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor Gen1us Pregled postova
Hehe...
potrosnja struje je definitivno presudan faktor ipak smanjili smo voltazu za o.2 volta
za 0,25V

Citiraj:
Autor Gen1us Pregled postova
Hehe...
Bas ste carevi!

Prvo netko je ozbiljno shvatio onih mojih 1.9
udri drvo u drvo


...i nije ti ovo loša ideja o sprjecavanju globalnog zatopljenja...

Ja sam samo pital dali se može kaj desiti i uopce neznam kaj se ti sada tolko pjeniš oko toga. Zasto si ti onda svoga kompa clockal - da bi imal veci 3dmark score?!?!? Ja tebe ne gnjavim oko toga pa stoga nemoj ti gnjaviti druge..
P.S. ništa osobno
Problem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.06.2007., 18:00   #33
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Problem, bilo je kao i uvijek priča da se dugo undervoltani proc više kasnije nije mogao natjerati da radi na defoltnim postavkama stabilno, jer se kao "istrošio undervoltanjem".

A onda ima tvrdnja da kada se undervolta da se mora i malo smanjiti takt, pa da je onda kao u redu (što po nekoj logici je i prihvatljivo) jer na taj princip rade AMD-ov C'n'Q i Intelov EIST. Pa ako oni vele da je spušten napon i takt u redu, onda ćemu se buniti.

Moje mišljenje je da je undervoltanje puno manje opasno od overvoltanja (OC-anja) - koliko? To nitko nemre reći, a i može biti da sve ovisi to od primjerka do primjerka procesora.

Svako micanje sa defolta je "opasno". Samo kaj je znalo biti procesora koji su iste jezgre, sve isto, ali različit datum izrade (tipa jedan je proizveden godinu dana kasnije od prvog) i imaju istu frekvu i manji napon. Npr. EE procesori kod AMD-a. Isti tvornički proces, sve isto, samo što je ovaj prošao rigoroznija testiranja stabilnosti.

Tako da ono, prema toj nekoj logici, dok sve radi stabilno (a sada, koliko su naša testiranja sa Prime-om ili OCCT-om ili S&M-om precizna poput AMD-ovih u tvornici), undervoltanje je čak možda i bezopasno. Barem se meni tako čini...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 18:08   #34
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
pa onda nek prdne ako oce, bar nebudem cjele dane visel za kompom . U tom slucaju imam doma još PentiumMMX 266MHz i bartona 2500+ (oba dva su se slucajno nasla doma )
Ali bilo bi logicnije da prije prdne overvoltan sa vecom frekvom nego undervoltan na stock frekvi, zar ne?!?!?

Zadnje izmijenjeno od: Problem. 10.07.2008. u 10:38.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 18:10   #35
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Dugo undervoltani proc ne može raditi na defaultu? Kužim za overvolt, previsok napon - uslijed povećanja napona, elektroni mogu izbaciti atome iz kristalne rešetke i tako visok napon narušava integritet jezgre (ako se sjećate NSDS-a), ali za nizak napon to nisam čuo? Kad proc radi na nižem naponu, radni vijek bi mu se trebao produžiti
Vuco daj neki ljinkh
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 18:14   #36
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Kad proc radi na nižem naponu, radni vijek bi mu se trebao produžiti
Vuco daj neki ljinkh
e to sam namjeraval napisati u prethodnome postu ali sam zaboravil
Pa kaj nema -POP- ili tko vec Opterona clockanoga, a undervoltanoga - kaj bi onda trebalo se desiti s njegovim procom?!?!?
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 18:51   #37
Gen1us
Premium
Moj komp
 
Gen1us's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Ma sa ocom brze dekodiras nes converta i neznam ti kaj u najboljem slucaju igra il nes kaj nemres igrat da malo dignes proc mogo bi...imas neke koristi u praksi na radu za racunalom dok kod undervoltanja nema nista tako jasno i vidljivo...

Mislio sam ne odg. na ovo ali evo sam nebi htio da ova zezancija postane neka svada

NHF,svako ima svoje misljenje i svoja zadovoljstva...
Gen1us je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 19:10   #38
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Baš sam htio reći da su te napali Gen1us

@ Swarm

Sjećam se da je Tbred-B to negdje pročitao davno i napisao na forumu (davno prije kada smo raspravljali o undervoltanju). Da undervolt nije zdrav ako se i takt ne spusti (tipa CnQ forice).
A ovo da je dugo undervoltani proc (a na defolt taktu ili višem) kasnije imao problema sa stabilnošću na defoltu sam pročitao na XS-u, isto davno (a naravno, tad nisam bookmarkirao sve što je interesting). Mada, tamo isto ima svakakvih, pa nek se to uzme sa rezervom (i to debelom).

POP ima SD-a na ~2800 i 1.28V. Kaj će se dogoditi s njegovim procom, tko zna, ali vjerojatno ništa. Radit će tako dugo i sretno (osim ako ga ne ubije sa hladnjakom ). Ono, nevjerojatno je koliko je ljudima stalo do undervoltanih procesora, nego kad ima podignut napon za 0.1-0.2V. Kad je OC-an, nitko ne pita kad će krepat i nije ga strah
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2007., 19:21   #39
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Pa ako se nista nece desiti POP-u, nece se valjda ni meni
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2008., 14:29   #40
pipe
Bill Gates
Moj komp
 
pipe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Vukovar
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Undervolt moš i raditi kada slažeš HTPC. Znam da je moj Venice na 1800Mhz i 1.1V išao bez problema pasivno pod punim load-om, a to nije onda mala stvar

Uglavnom, primjena ima, ali mi je najsmiješnije kada se ljudi više brinu za undervoltanje nego za overvoltanje.
Kao napon je dobro dizati, a loše spuštati
Bas zato. Npr undervoltas proc u HTPC-u, stavis neki pasivni hladnjak, zatvoris case i zaboravis na njega. Ako se slucajno nesto dogodi i Bios postavke se resetiraju, vraca se napon, a neki pasivnjak unutra.
__________________
[Project] Silent Bandwidth Killer [56k Warning!]
I ja imam na ploci.
pipe je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2008., 14:44   #41
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Čemu bumpanje teme stare godinu dana? Pored već novootvorene prije par dana?
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2008., 14:56   #42
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Čemu bumpanje teme stare godinu dana? Pored već novootvorene prije par dana?
"Lov" na postove,jasna stvar...
(mene briši,naravno ,ali neke stvari očito treba jasno nazvati svojim imenom...)
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na