Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.05.2020., 23:18   #121
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Hvala na linkovima, znaš li neke primjere gradnje ovakvih objekata u nas?

Konkretno ne. No u Njemačkoj i Australiji da.


Netko reče da temeljna poloča za montažnu kuću košta 100k kuna. Teško jako teško.


Uzmimo primjer kuće od 100 m2 dakle temeljna ploča 10x 10 metara debljine 20 cm.


1. Ukupno treba 20 m3 betona po cijeni 100 EUR po m3 to je 2000 EUR


2. Ako ide još 5 cm mršavog podložnog betona to je 10 m3 ukupno 1000 EUR


3. Između mršavog betona i AB temeljnje ploče stavlja se XPS stirodur radi toplinske izolacije u debljini 10 cm, to je 10 m3 XPS striodura po cijeni 100 EUR po m3 što daje još 1000 EUR


4. Bočno treba također XPS stirodur debljine 10 cm u dužini (4x10) 40 m visine 30 cm to je 4,8 m3 odnosno 5 m3 što daje dodatno 500 EUR


5. Obostrana armatura ploče cca 20 kg po m3 betona cijena 1 EUR po kg daje ukupno 2000 EUR


6. Iskop tla do dubine smrzavanja 80 cm 80 m3 po cijeni 15 EUR po m3 daje 1200 EUR


7. Zamjena tla nabijenim šljunkom u sloju debljine 45 cm daje 45 m3 po cijeni 30 EUR po m3 1350 EUR


8. Postava geotekstila između tla i sloja šljunka ukupno 150 m2 po cijeni 2 EUR po m2 daje 300 EUR


Kada zbrojima sve stavke:


2000+1000+1000+500+2000+1200+1350+300=9350 EUR


Dakle cca 10000 EUR za temelj 10x10 metara obostrano armiran sa Q524, 2fi12 po obodu i vilice fi10 na 15 cm razmaka, obučeno u XPS stirodur sa svih strana tako da u temeljnu ploču ne prodire hladnoća iz tla zimi, a leži na mršavom betomu za izravnanje i 45 cm nabijenog šljunka. Konstrukcija debljine 80 cm, tako da ne može doći niti do promjena u tlu uslijed promjene temperature jer je to dubina smrzavanja, a sve je dodatno odvojeno od tla geotekstilom kako ne bi došlo do miješanja tla i posteljice od šljunka.


Vrhunska temeljna konstrukcija i armirana debelo iznad standarda i više nego dovoljno za montažnu kuću.


Dakle nešto što ljudi u principu ne rade, jer je to priprema za pasivnu montažnu kuću i cijena je cca 75000 kuna.


Ono što se kod nas radi ne košta više od 50000 kuna.


Naravno tu su još cijevi za kanalizaciju, i vodu, no to je zanemariva cifra, jer su i ove cijene koje su uračunate jako solidne, jer neke stvari se mogu dobiti i jeftinije.


Naravno da kada se radi podrum onda to sve višestruko poskupljuje.


Ako je kuća manja ili veća od 100 m2 tlocrtno onda se 1 m2 ovakovog temelja množi sa 100 EUR i to je cijena temelja kroz koji neće hladnoća ulaziti u konstrukciju montažne kuće, a temelj je i prearmiran (no zašto ostaviti mogućnost da temelj slučajno pukne ili da ima pukotine od skupljanja i puzanja nisu neki novci), a također leži na tamponskom sloju šljunka od 45 cm debljine i sa svih strana je toplinski izoliran.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 23:32   #122
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Ovo tvrde proizvođači parketa... i ja im baš ne vjerujem.



U tri stana koje sam projektirao smo ugradili klasični parket na podno grijanje i nije bilo nikakvog problema.


.
Ovo je u stilu,ne vjerujem u ograničenje brzine na autocesti....

Sva 3 puta kada sam išao za Split pičio sam 270 i nikakvih problema nije bilo
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2020., 23:44   #123
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
2. Ako ide još 5 cm mršavog podložnog betona to je 10 m3 ukupno 1000 EUR
To ti je 5 kubika.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 00:18   #124
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
To ti je 5 kubika.

Omaklo se, no to smanjuje ukupnu cijenu za 500 EUR, cijena je onda ispod 9000 EUR. No okvirna cijena od 100 EUR po m2 takvog temelja sa svime pripadajućim i debljine 80 cm je OK i dobra je orjentacija.



Tko radi taj i griješi, tko ne radi ne može ni pogriješiti!


Hvala na ispravku!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 08:33   #125
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Omaklo se, no to smanjuje ukupnu cijenu za 500 EUR, cijena je onda ispod 9000 EUR. No okvirna cijena od 100 EUR po m2 takvog temelja sa svime pripadajućim i debljine 80 cm je OK i dobra je orjentacija.



Tko radi taj i griješi, tko ne radi ne može ni pogriješiti!


Hvala na ispravku!
Ako se radi na relativno ravnom, onda ti računica stoji. No, ako se ne varam, mislim da je 100k navedeno kao cifra ako si na strmijem brijegu. Tamo ima puno više kopanja, ne možeš samo izliti deku ravno već si nekad zbog nagiba prisiljen napraviti podrum na onom strmijem dijelu ili nešto drugo ovisno o situaciji tako da je sve u svemu, 100k jedna cifra za očekivati na takvoj lokaciji.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 09.05.2020. u 08:53.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 09:00   #126
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,615
Poznanici su nedavno počeli sa gradnjom MK tam negdje oko Svete Nedelje na brijegu.

Imali su dosta iskopa i cijena temelja je bila ~200kkn

Ove cijene mi se čini za od prije par godina, ili da neke stvari nabavljaš sam.
Cijene su takve kakve jesu, radnika nema i cijena rada je otišla gore za 30-40%. Plus što je ekipa rađe išla na more radit apartmane nego neke male projekte.
Treba vidjet sada što će biti, što zbog korone, što zbog potresa u Zagrebu.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 09:57   #127
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Cijene su i dalje takve u nekim dijelovima hr, ali u većini su 20-40% veće. Temeljne ploče su najčešće 30cm, i ide vise armature od 20kg/m3. Fali i hidroizolacija u računici.

I naravno, nisu svi tereni ravni, pa je ta cifra čest dosta veća
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 11:43   #128
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ja sam za ravni teren, za 136 m2 temelja, plus 40m iskopa za cijevi komunalija od ceste, dobio najpvoljniju ponudu 125k kn, a najvisa je bila 210, okolica zapresica...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 21:03   #129
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Moram ja iz Slavonije pod hitno preseliti negdje bliže Vama ljudi, ljude i strojeve
Cijene koje je kolega @sakomako napisao su više nego korektne, kod nas se radi i za dosta manje..
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 21:38   #130
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Moram ja iz Slavonije pod hitno preseliti negdje bliže Vama ljudi, ljude i strojeve
Cijene koje je kolega @sakomako napisao su više nego korektne, kod nas se radi i za dosta manje..



To sam i naveo da su cijene korektne, tako da za goli temelj je 100k kuna i previše.


Za montažnu obiteljsku prizemnicu ne treba deblja ploča od 20 cm, ako je ispod zamijenjeno tlo sa slojem nabijenog šljunka.


Prednost ove metalne montažne kuće je to što je to u stvari suha gradnja i dosta toga može i čovjek sam napraviti sa vrlo jednostavnim i jeftinim alatom, a i ne treba mu dizalica jer se svaki element može podići golom rukom. Kada je završena, ovisno o oblogama teško se može vidjeti neka razlika u izgledu u odnosu na klasičnu gradnju.


Netko je spomenuo hidroizolaciju? Temeljna ploča može biti od vodonepropusnog betona i onda se hidroizolacija postavlja samo na ploču s gornje strane.
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2020., 21:49   #131
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako se radi na relativno ravnom, onda ti računica stoji. No, ako se ne varam, mislim da je 100k navedeno kao cifra ako si na strmijem brijegu. Tamo ima puno više kopanja, ne možeš samo izliti deku ravno već si nekad zbog nagiba prisiljen napraviti podrum na onom strmijem dijelu ili nešto drugo ovisno o situaciji tako da je sve u svemu, 100k jedna cifra za očekivati na takvoj lokaciji.
Imaš drugu mogućnost bez kopanja podruma. Izvedeš bušene AB okrugle temelje (stupove) i onda na njih križno roštilj od AB greda koje nisu u dodiru s tlom i na to AB ploču., a i ne mora biti AB već roštilj od čeličnih (drvenih) profila, a odozdo stirodur radi toplinske izolacije. Od greda do temeljnog tla možeš zatvorit da se ne vidi ili postavit mrežu da ne ulaze životinje.

Dakle kuća ne leži uopće na tlu već stoji na ovim bušenim AB temeljima. Nema kopanja, a ako je gore na tim temeljima sve montažno onda nema niti betoniranja. To što kuća ne leži na tlu to se uopče ne mora na kraju vidjeti niti tako izgledati.

I definitvno je jeftinije od kopanja i izvedbe podruma.


https://www.youtube.com/watch?v=eqwT2hy29hk


https://www.youtube.com/watch?v=ddKYABMZapM


Evo nešto i za one koji mogu i znaju sami dosta toga napraviti, kitovi za kuće:


https://www.youtube.com/watch?v=pmSOWPDmecg
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:05   #132
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kada je završena, ovisno o oblogama teško se može vidjeti neka razlika u izgledu u odnosu na klasičnu gradnju.
Istina, ne vidis razliku ali je osjetis kad padne stablo na tu "sklepanu baraku" ili sleper/kamion malo poskoci preko kanala i umjesto da se zaustavi na prvom zidu posteno gradjene kuce, ako prezivis "osjetis" svaku kost negdje na basci kod susjeda u cemu god bio ili sjedio kad te sleper pogurao. Te sklepane barake su dobre eventualno ko vikendice u prirodi ili na planini bez opasnog drveca blizu iste, stijena koje prijete odronom, sto dalje od bilo kakve sirje ceste itd...

Nemojte gledati glupave amerikance, oni grade kuce od svega i svacega sa rokom trajanja 1 sezonu jer dodje tornado i ode kuca od vjetra ili poplave, digne osiguranje i sagradi novu za narednu godinu. Ako takva kuca i prezivi par sezona onda ju pojedu termiti ili kakava druga gamad, kod nas se kuce zidaju da traju 200 godina pa i vise, 3 generacije prodju kroz istu uz redovne promjene krova i prozora i ostale manje ili vece sanacije.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:42   #133
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Tko gradi kucu da moze prezivjeti udar slepera onda ni ne izlazi iz te kuce jer te doslovno svuda moze nesto pregazit, zgnjecit a moze i avion pasti na tebe i tvoju zidanu kucu.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:55   #134
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,765
Nije na odmet podsjetiti da odnedavno i meteoriti padaju po nama tako da...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:59   #135
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Bome i potresi raspucaju armirani beton ako si epicentru. Brijem da bi montažna puno bolje podnjela potres jer je fleksibilnija.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 23:47   #136
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Tko gradi kucu da moze prezivjeti udar slepera onda ni ne izlazi iz te kuce
Pa bas i nije neka logicka argumentacija, nema veze s nicim ... no poanta je da gradis kucu u kojoj ces navecer/nocu bar donekle sigurno lec i odmorit sa vecim sansama da se probudis ujutro ziv.
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
moze i avion pasti na tebe i tvoju zidanu kucu.
Moze i tenk dok Sovjeti premjestaju bitnicu zrakom no u Nedeliscu prezivis:
Code:
https://www.jutarnji.hr/arhiva/mali-avion-pao-na-kucu-u-nedeliscu/3869379/
U Kaliforniji pogines bez pardona:
Code:
http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/Horor-u-Kaliforniji-Mali-avion-pao-na-kucu-poginulo-petero-ljudi
Nije pravilo i naravno da sve ovisi jel pao poljoprivredni zrakomlat ili Boeing 747-200B
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nije na odmet podsjetiti da odnedavno i meteoriti padaju po nama tako da...
Padaju... no vjerujem da ce ipak teze proci kroz bilo kakvu betonsku deku nego sperplocu, lim, najlon i filc recimo...
Ja razumijem da je montazna jeftinija ali da je sigurnija od zidane, nije. Pa u poplavi te kuce se ponasaju ko splave Odeeeee.... Cemu riskirati ( dodatno ) zivot u necemu gdje cete zivjeti 20/30/50 godina ?

Ajmo karikirati ko vas dvojca, ali na zivom osobnom primjeru. 92, zaledje Zadra, jutro vise se ne sjecam koliko sati.... BUMMMM... 20 kila prasine, svi dolje na patosu, gluhi i samo se gledamo u oblaku prasine gdje je ko...
Roknula tenkovska pancirna u kucu, nije se aktivirala nego stoji fino u zidu i gleda nas, spic granate u sobi a resto od nje u zidu, opca bjezanija iz kuce u susjednu a da je bila montazna ili kakva baraka onda bi netko od nas
na toj pancirnoj odjahao do prve sljedece prepreke. Dakle ?

Pa i RAT je moguc kada se vec zahebavate bez argumenata i to je vise moguc nego pad meteorita jel.... bar na ovim nasim prostorima.
De nek netko od vas zamisli Vukovar sa montaznim kucama ( crni humor ) i obranu istoga... dakle ne velim da je montazna beskorisna ali za glavu sacuvat i zivit u njoj bas i nije, OK za otic na odmor, pecanje itd...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 00:00   #137
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
vidi samo tornado kad prošeta po USA .. kako to izgleda, ostanu samo zidani kamini sa dimjakom.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 00:24   #138
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Moram ja iz Slavonije pod hitno preseliti negdje bliže Vama ljudi, ljude i strojeve
Cijene koje je kolega @sakomako napisao su više nego korektne, kod nas se radi i za dosta manje..
Samo cu ti rec da je u Dalmaciji tesko nac mestra koji postavlja plocice ispod 20 eur kvadrat... Cesto sa vise nego losom kvalitetom postavljanja...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 00:39   #139
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa bas i nije neka logicka argumentacija, nema veze s nicim ... no poanta je da gradis kucu u kojoj ces navecer/nocu bar donekle sigurno lec i odmorit sa vecim sansama da se probudis ujutro ziv.
Ako su razbijajuci sleperi faktor u kalkulacijama vjerojatnosti onda je svakako puno sigurnije ne napustati kucu.

Ne. Poanta je da svatko gradi sto mu odgovara i da se ljudi ne osjecaju "donekle" sigurnima nebi gradili takve kuce i zivjeli u njima. Najbolje da svatko zida 3 kata i planira sljedecih 200 godina za pra-pra unuke jer se to tako radi.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 04:12   #140
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Istina, ne vidis razliku ali je osjetis kad padne stablo na tu "sklepanu baraku" ili sleper/kamion malo poskoci preko kanala i umjesto da se zaustavi na prvom zidu posteno gradjene kuce, ako prezivis "osjetis" svaku kost negdje na basci kod susjeda u cemu god bio ili sjedio kad te sleper pogurao. Te sklepane barake su dobre eventualno ko vikendice u prirodi ili na planini bez opasnog drveca blizu iste, stijena koje prijete odronom, sto dalje od bilo kakve sirje ceste itd...

Nemojte gledati glupave amerikance, oni grade kuce od svega i svacega sa rokom trajanja 1 sezonu jer dodje tornado i ode kuca od vjetra ili poplave, digne osiguranje i sagradi novu za narednu godinu. Ako takva kuca i prezivi par sezona onda ju pojedu termiti ili kakava druga gamad, kod nas se kuce zidaju da traju 200 godina pa i vise, 3 generacije prodju kroz istu uz redovne promjene krova i prozora i ostale manje ili vece sanacije.
Potpuno kriva filozofija.

Pogledaj bolnice od prije 50 godina i način organizacije prostora kao i prostorija za potrebnu opremu, npr. imaš dva WC za 10 do 12 soba u hodniku. Danas svaka soba ima svoj WC i tuš. Dakle zgrada od prije dvije generacije više ne zadovoljava tehničke normative suvremene bolnice.

Pogledaj kuće i stanove sa početka 20 stoljeća imaš maksimalno dvije utičnice po prostoriji, a danas ih trebaš preko 10 po prostoriji.

Nekada je za projektiranje kuća vrijedilo pravilo od 100 godina, današnji tehnički propisi propisuju trajnost od 50 godina za stambene objekte.

Primjer jedne sportske hale iz USA, izgrađena 1990 par godina nakon toga donešeni su novi protupožarni propisi koji zahtijevaju evakuaciju u znatno kraćem vremenu. Hala se nije mogla prilagoditi ovim novim protupožarnim uvjetima i samo nakon 15 godina hala se ruši i gradi se nova.

Za obiteljsku kuću je i više nego dovoljno da traje 50 godina jer je to otprilike vrijeme u kojoj u njoj živi onaj tko ju je gradio. Novo vrijeme, novi standardi i tehnički propisi kao i novi zahtjevi novih ljudi govore da ne treba graditi objekte ove namjene koji će trajati dulje od toga, drugo su reprezentativni javni objekti.

U skladu s time treba graditi jeftinije a opet dovoljno kvalitetno i uz korištenje materijala koji će zadovoljiti planirani i propisani vijek trajanja takve konstrukcije.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 06:20   #141
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Istina, ne vidis razliku ali je osjetis kad padne stablo na tu "sklepanu baraku" ili sleper/kamion malo poskoci preko kanala i umjesto da se zaustavi na prvom zidu posteno gradjene kuce, ako prezivis "osjetis" svaku kost negdje na basci kod susjeda u cemu god bio ili sjedio kad te sleper pogurao. Te sklepane barake su dobre eventualno ko vikendice u prirodi ili na planini bez opasnog drveca blizu iste, stijena koje prijete odronom, sto dalje od bilo kakve sirje ceste itd...

Nemojte gledati glupave amerikance, oni grade kuce od svega i svacega sa rokom trajanja 1 sezonu jer dodje tornado i ode kuca od vjetra ili poplave, digne osiguranje i sagradi novu za narednu godinu. Ako takva kuca i prezivi par sezona onda ju pojedu termiti ili kakava druga gamad, kod nas se kuce zidaju da traju 200 godina pa i vise, 3 generacije prodju kroz istu uz redovne promjene krova i prozora i ostale manje ili vece sanacije.
a jesi naveo hrpu gluposti...

montažne kuće u americi su trajne ako su kvalitetno sagrađene i ako se redovito održavaju... i sigurno nitko ne kupi kuću za 500,000$ i onda za dvije godine ruši da bi sagradio novu

dulje vrijeme nisam čuo veću glupost

evo par baraka, kak ti veliš

https://www.zillow.com/homedetails/2...21589570_zpid/

Year built:
1948

https://www.zillow.com/homedetails/8...18213315_zpid/

Year built:
1954

https://www.zillow.com/homedetails/2...17506791_zpid/

Year built:
1955

i mnogo drugih baraka.... https://www.zillow.com/ca/?searchQue...e%22%3Atrue%7D

tornado hara po cijeloj americi pogotovo u new yorku queens
tamo barem jednom tjedno jedan tornado prođe...

osim toga, ovakav tip gradnje je normalno viđen u australiji, japanu i još mnogim drugim zemljama.

i povrh toga amerikanci imaju i zidane objekte, nemaju samo bareke
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 06:36   #142
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Montažna kuća ne mora imati drvenu nosivu konstrukciju.
Tko se boji, može odabrati čelični kostur ili AB elemente.
  Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 14:16   #143
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
montažne kuće u americi su trajne ako su kvalitetno sagrađene i ako se redovito održavaju... i sigurno nitko ne kupi kuću za 500,000$ i onda za dvije godine ruši da bi sagradio novu
Aha, ocito sam predvidio da ovdje na ovom forumu klijentala gleda i mudruje kako sklepati baraku za 500.000$ umjesto 500€ po kvadratu max
Naravno da se Krivaja i ona fima iz Srbije - gradimo povoljno brzo i lepo - mogu i jesu usporedive sa tim pola milionceka americkim kucama a u New Orleansu, takve po 500.000€ nisu plivale u polu raspadnutom stanju.

Pa imali smo i Gunju, prezivjele su cak i one koje su 50-tih zidane blatom i presnom ciglom mada takve je bilo puno teze sanirati no one zidane kvalitetnije, puna cigla i zbuka i sa betonskom dekom su se lakse sanirale jer su se dale
isusiti. Drvene barake kako u Gunji ( supe, kokosinjci, cardaci ) tako i u New Orleansu ( kuce ) nemos isusiti i sanirati poslje poplave recimo...

@chief_wolfinjo

Ukljuci mozak prije nego prineses prste tipkulji, pa trebao bi ga imati s obzirom na kolicinu forumskog staza.... ovdje ljudi gledaju i raspravljaju kako sklepati dom za 500€ kvadrat i onda je tvoj argument da postoje drvene barake od
pola milonceka i da je to kvalitetno, pa je !! Za pola milonceka sigurno je dobro no tko ima tih para sigrino nece gledati kako dovuci firmu lepo gradimo iz Srbije ili Rumunjske da ustedi 50€ po kvadratu neg bu sagradil postenu zidanu kucu
i eventualno drvenu nusprostoriju za punicu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 14:50   #144
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Aha, ocito sam predvidio da ovdje na ovom forumu klijentala gleda i mudruje kako sklepati baraku za 500.000$ umjesto 500€ po kvadratu max
Naravno da se Krivaja i ona fima iz Srbije - gradimo povoljno brzo i lepo - mogu i jesu usporedive sa tim pola milionceka americkim kucama a u New Orleansu, takve po 500.000€ nisu plivale u polu raspadnutom stanju.

Pa imali smo i Gunju, prezivjele su cak i one koje su 50-tih zidane blatom i presnom ciglom mada takve je bilo puno teze sanirati no one zidane kvalitetnije, puna cigla i zbuka i sa betonskom dekom su se lakse sanirale jer su se dale
isusiti. Drvene barake kako u Gunji ( supe, kokosinjci, cardaci ) tako i u New Orleansu ( kuce ) nemos isusiti i sanirati poslje poplave recimo...

@chief_wolfinjo

Ukljuci mozak prije nego prineses prste tipkulji, pa trebao bi ga imati s obzirom na kolicinu forumskog staza.... ovdje ljudi gledaju i raspravljaju kako sklepati dom za 500€ kvadrat i onda je tvoj argument da postoje drvene barake od
pola milonceka i da je to kvalitetno, pa je !! Za pola milonceka sigurno je dobro no tko ima tih para sigrino nece gledati kako dovuci firmu lepo gradimo iz Srbije ili Rumunjske da ustedi 50€ po kvadratu neg bu sagradil postenu zidanu kucu
i eventualno drvenu nusprostoriju za punicu.

slabo ti znaš... jer da znaš onda bi znao da 500k $ za nekakvu prosječnu kuću u americi je normalna stvar. teško usporediva s cijenama u hrvatskoj...
ja sam radio usporedbu da montažne kuće traju jedva dvije godine kak ti veliš
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 14:53   #145
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
U krivu je na toliko razina, da je rasprava nemoguća.
  Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 15:23   #146
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Za pola milonceka sigurno je dobro no tko ima tih para sigrino nece gledati kako dovuci firmu lepo gradimo iz Srbije ili Rumunjske da ustedi 50€ po kvadratu.
E da je 50 eur po kvadratu, 350% po kvadratu(-troškovi uvoza, transporta itd)
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 15:56   #147
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
ja sam radio usporedbu da montažne kuće traju jedva dvije godine kak ti veliš
Gdje sam ja napisao da sve montazne traju 2 godine ?

Nadalje, s obzirom da nekim slucajem imam sestricnu u Los Angelesu jos od 1985 godine kad je zbrisala iz ove nase balkanse prcije a cij bivsi muz prodaje kuce tamo i dan danas, rekao bih da debelo znam vise od tebe
opcenito americku filozofiju nekretnina, cijene istih i zasto takve cijene, cijene najma kuce, bodovi osobnog kredita, posebnog zakona i "pracenje banaka" koje finaciraju kupnju, osiguranje koje se veze uz otplatu itd... da ne duljim:

https://www.hud.gov/program_offices/housing/fhahistory

Pa se educiraj umjesto sto laprdas bez pokrica, filozofija kupovine kuce tamo i kod nas je totalno razlicita iako se i mi sa cjenom najma polako priblizavamo cijeni rate kredita. Tamo su place malo drugacije, kucu preko FHA nemos kupiti
a da nije automatski osigurana od elementarnih nepogoda, sto tamo dobijes za 150.000$ nikako ne mozes usporediti sa ovim barakama za 50.000€ sto se nudi kod nas ! Samo je ideja americka ali ideja i filozofija od tamo ne znaci da dobijes
niti te prati sve ono sto preko FHA mozes tamo.

Da ! Ako imas ovdje viska 250.000€ bez problema napravis montaznu koja ce trajati, biti kvalitetna itd.... medjutim ovdje ljudi mozgaju sta se moze dobit za 50.000€, za te pare to je mal bolja supa ili drvarnica.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 17:45   #148
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,924
Evo, dat ću samo jedan primjer zašto su i skupe kuće na potpornjima loš izbor.

Lethal Weapon 2 (9/10) Movie CLIP - Bringing Down the House (1989) HD
https://www.youtube.com/watch?v=7WqzJvhR9Fo

Ja osobno, kada bih se bojao toga da mi kamion prođe kroz zid ili da mi avion padne na glavu ili tenkovski projektil uleti kroz prozor, gradio bih isključivo od pune opeke sa ciglama poleženima poprečno a ne uzudužno i to dupli zid za praznim prostorom između koji po poslužio kao dobra izolacija. Takva kuća, iz sigurnosnih razloga, ne bi imala plin, struju a bogami ni vodu. Zidovi i podovi bi bili obloženi s 20 cm debelom gumiranom spužvom. Ulazna vrata bi bila rashodovana armirana vrata od trezora. Perimetar kuće u rasponu 150% max dometa tenkovskog projektila bi bio zasut proutenkovskim minama a zračni prostor bar par kilometara oko kuće bi štitio SAM site. U toj kući bih odspavao vrlo spokojno prvu noć a ujutro bih si prosvirao glavu kada shvatim da kredit nikada neću otplatiti.

Ja shvaćam da je cigla ili još bolje kamen super izbor, ali ponekad treba gledati i ono što je pristupačno i realno, staviti krov nad glavu bez da robuješ do kraja života. Jer to onda nije niti život, ali eto, svatko ima svoje poglede na stvari i prioritete.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 17:51   #149
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ni ove jeftine iz Srbije ili BiH nisu neispravne. Statika, struja, voda, kanalizacija, protupožarnih aspekt, itd., sve je tu.
Samo što su za te "najpovoljnije kuće" materijali jeftiniji. Rad je jeftiniji, prijevoz isto. Neš dobit original Knauf ploče od 12.5mm, nego jeftiniji gipskarton od 10mm, građa nije lamelirana gdje nema velikih raspona nego prirodno drvo (često jelovina) tretirano protiv nametnika, OSB ploče nisu 12mm nego 10, a unutra je obloga špera i sl. od 10mm max. PE folije su najtanje moguće. Fasada je samo 5cm stiropora, a u zidovima samo 10cm vune, također najjeftiniji brendovi. Otvori su PVC, kopije poznatih profila. Klupice su kineske. Parket je najtanji, postavljen na spužvi. Keramika talijanski škart, a sat keramičara bar duplo jeftiniji. Itd. Komplet projekt za tipsku kuću dobiješ gratis. I to može biti velika stavka!

Uštedi se popriličan novac! A kuća ako je pravilno izvedena opet je dovoljno izolirana i energetski učinkovitija od zidane.
Pogotovo zato što se kod nas i zidane kuće najviše grade od najjeftinijih materijala.
  Reply With Quote
Staro 10.05.2020., 17:57   #150
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
5cm stiropora i 10 cm kamene vune je jako dobra izolacija,kakvu nema 90% kuća i zgrada u HR.


Ja sigurno neću gradit 3 kata za buduće generacije, jer nema smisla, vidim po svojima (bliža i dalja rodbina), imaju se kuće na 3 kata, pa su uvik problemi sa svekrvom,snahom, ostavinskim raspravama blabla.

Živi svoj život i adio, nakon škole(faksa) dica lete vanka i neka se snalaze, kao šta sam i ja odletia, i snaša se. Neću odgajat parazite koji će mi doma dovest curu/momka/ženu/muža.
Tako da montažna kuća od ~100m2 s garažom je idealna za mene,i u bližoj budućnosti će ići u planove. Taman da potraje 40 godina, iza toga san ionako pod zemljom i ne triba mi.


A ovo šleper,meteorit,avion,poplava itd... Smiješno. Neke stvari se planiraju unaprid, a neke (meteorit) nemoš izbječ i da očeš.
webstartm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na