Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.07.2020., 01:30   #31
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
bilo je na rtl direktu da se špekulira da aplikacija bude obavezna

onda su naravno prešli na političke teme:
ustavna prava, zadiranje u privatnost,
i jel' onda iduci korak da će nam snimati dnevnu sobu?
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline  
Staro 29.07.2020., 06:26   #32
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Baš me zanima kako će mene, ili bilo koga drugoga, netko natjerati da si instaliram tu aplikaciju na mobitel.

Tada bi bilo posla za Ustavni sud (koji ide niz dlaku vlastima). Ali je Europski sud iznad njega i on sigurno ne bi odobrio takvu praksu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.07.2020., 06:28   #33
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ova aplikacija nije ništa drugo nego alat za širenje nepotrebne panike.
Ljepse nisi mogao napisati, sustinski tocno i neoborivo, nikome potrebno i samo moze zakomplicirati nepotrebno zivot bilo kome, tko iz nekog straha to ide instalirati na mob da bi se osjecao sigurnije.
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
aplikacija javi ljudima koji su bili blizu nje u zadnjih xy dana da su bili u kontaktu sa zarazenim.
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
nebitno je gdje se to dogodilo/ Ako 2 uredjaja mogu pingat jedan drugoga preko BT-a u low energy modu, sanse su da ste bili dovoljno blizu
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
kud se osoba koja je upravo oboljena kretala prethodna 2 tjedna, vjerujem da to ova aplikacija nemoze buduci da samo prati ako si bio blizu osobe koja je zarazena
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Nije bitno gdje su bili već dal' si bio u kontaktu s njima. Za to Bluetooth radi odlično
E sad eksperti ili stiskavci.... Koliko ono Bluetooth ima domet ? Bluetooth ne ide kroz zidove ?
Buljaka, a sta ako si se u autu vozio nekih 500m po autocesti usporedo ili bilo kojoj drugoj cesti sa 2 traka sa likom koji je zarazen i ima tu aplikaciju ? Stas sad ? Aplikacija javi da si bio u kontaktu sa zarazenim...

Nit si ga vidio, nit mirisao nit imas teoretske sanse da si nesto pokupio u svom autu. A sta ako si dosao u apartman i u susjednom kroz knauf zid, Bluetooth javi da boravi zarazeni gost koji taj dan eto bas ode ca kuci ? Opet ti naheba...
Pa svaki dan vam alpikacija moze javiti da ste bili blizu zarazenih osoba a da pojma nemate uopce u kojim uvjetima i kada i dali zbilja jeste ! Ta aplikacija moze izazavati samo veci nered nego sto vec je i valja ju ignorirati u potpunosti.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.07.2020., 07:30   #34
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Koliko vremena predviđate da će proći prije nego netko od jutjubera/blogera ili kompletnih kretena tipa oni joomboos, dođe na ideju napraviti false positive account tamo i napravi krug od trga do glavnog kolodvora i nazad, čisto da napravi video s reakcijama ljudi?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 29.07.2020., 10:11   #35
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da to su problemi te aplikacije. A cuj, ipak je ovo ministarstvo izdalo pa mozda tok youtubera lupe po novcaniku, a ni zatvorska kazna mu nebi skodila, pa nek onda sljedeci to napravi.

A sto se tice ovih problema sa da uhvatis zarazenog jer si projurio autom ili biciklom pokraj njega, vidim neki kolega je gore napisao ako sam dobro procitao izmedju redaka, da tvoj mob mora biti u blizini njegovog 15 minuta. Tak da se taj dio mozda moze rijesiti tako.

Ja bih molio da politiku i kakav je korona virus ostavite za off topic, ovo je topic o aplikaciji. Kao sto ima sto ljudi sto cudi tako ima i sto pogleda na korona virus, nekom je to opasnonst, nekom nije, netko nosi masku, a netko ko gospodin iz price prije ima krvnu grupu 0.

No ako sjednes i malo razmislis dali bi htio znati da si bio u blizini zarazene osobe 15 minuta?
Ne da se siri panika, nego opet se moramo vratiti na osobni pogled korona virusa. Ali to se lako rijesi postavljanjem pitanja:
Dali ti je svejedno ako ti se obitelj zarazi? Dijete, majka, otac?
Ako je odgovor da onda netrebas aplikaciju. Ako je odgovor ne onda mislim da ta aplikacija moze pomoci u nekim situacijama. naprimjer, u mojoj zupaniji nema zarazenih pa predpostavljam da ni aplikacija nema neku svrhu osim ako ne putujes van nje. Nedavno sam bio na moru, kako tamo ima dosta zarazenih ova aplikacija bi mi mozda rekla da sam bio u blizini zarazenog 15 minuta. meni netreba epidemiolog, Capak ili stozer da mi kaze sto da radim jer moj odgovor na boldano pitanje u postu je ne i ja znam sto trebam raditi, ukratko kloniti se 14 dana ljudi, bezobzira dali sam bio zarazen ili ne. E sad netko tko radi s ljudima mozda ce trebat potvrdu od epidemiologa da si pravda izostanak s posla, a mozda te taj isti epidemiolog vrati na posao zakljucivcsi da nisi rizik. Vjerujem da epidemiolog zna vise nego laik.

EDIT:
A sto se tice neke bolje aplikacije, mislim da bi puno koristilo ako bi ta aplikacija ili neka druga ipak nam dala nekakvu mapu kud su se zarazeni kretali. Ovako kako razmisljam samo s jedne strane to mi zvuci korisno, nevidim neke probleme toga, ako tko vidi nek napise. Tipa kad vec epidemiolog zbraja kontakte i kretanja zarazenog unutar zadnjih 14 dana, lijepo nek zapise sve, a onda zaposle nekog indijca kao virtual assistanta i nek ubacuje te podatke u bazu koja bi onda printala na mapi kud su se zarazene osobe kretale. Eto ja bi, a vjerujem i mnogi izbjegavali ta podrucja ako bas stvarno enbi morao ici u njih. Vec mozemo naslutiti koja bi mjesta mogla biti crvena, bolnice, ducani, bircevi... Eto pa kad ima masu ducana i birceva da bas ne ides u taj. No evo kak sam sad to napisao to bi se dalo i zloupotrijebit, pa se opet sve svodi na postenost ljudi i sustava.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 29.07.2020. u 10:16.
dada-as je offline  
Staro 29.07.2020., 11:10   #36
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Uvest masku svugdje i uvijek, i po doma. Uvest inkviziciju da može upast u stan za provjeru maski i dok kakaš na wc-u.
lowrider je offline  
Staro 29.07.2020., 11:24   #37
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
A cuj, ipak je ovo ministarstvo izdalo pa mozda tok youtubera lupe po novcaniku, a ni zatvorska kazna mu nebi skodila, pa nek onda sljedeci to napravi.
Da, sabor donosi zakone, ministarstva rade skukladno istima a ljudi su dobrice pa ne krse zakone...
Konkretno, kako bi tog lika otkrili/nasli ? Vidoviti Milan ili ona baba sa Nove TV - Bijeli Mag ? Dali je tebi ili opcenito ovima sto su odusevljeni aplikacijom, imalo jasno kolike su mogucnosti
zloupotrebe iste ? Ta aplikacija je doslovce kao da si postavio bombu u sred koncerta, parka ili bilo kojeg mjesta gdje se okuplja vise ljudi. "Zaboravljen" mobiltel ( skriven ) na plazi ama...
ideja ima beskonacno mnogo kako se ovo moze koristiti da cisto iz pakosti, reklame ili klikova razhebe ljude !
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
No ako sjednes i malo razmislis dali bi htio znati da si bio u blizini zarazene osobe 15 minuta?
Ne da se siri panika, nego opet se moramo vratiti na osobni pogled korona virusa. Ali to se lako rijesi postavljanjem pitanja:
Dali ti je svejedno ako ti se obitelj zarazi? Dijete, majka, otac?
Dakle, polaziste je strah. Od straha i u nadi da ce te nesto kao ta aplikacija "zastititi", dobijes to da djelujes te imas reakcije i radnje mozda totalno uzaludno jer pocetna premisa nije tocna.

Sljedeca aplikacija bi mogla biti da vas obavijesti ako ste bili u kontaktu sa osobom koja je alkoholicar tj. malo popila a ima vozacku.
Nebi bilo lose imati aplikaciju koja bi vas obavijestila ako ste slucano prosli kraj osudjanog pedodila ili isti zivi u vasoj blizini.., no pa imate djecu jel ?
Naravno, mogucnost upgrade-a i prosirivanja kaznenih djela u aplikaciji ide na mjesecnoj bazi....

Apsolutno je neoprostivo da nebi bila izdana aplikacija koja bi vas upozoravala na PTSP-ovce u blizini, ljude na terapijama kojima nisu bas sve ovce na broju... ta opcija je must-have

Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Vec mozemo naslutiti koja bi mjesta mogla biti crvena, bolnice, ducani, bircevi... Eto pa kad ima masu ducana i birceva da bas ne ides u taj
Yap... divna ideja kako sa "zarazenim mobitelom" unistiti kokurentni susjedni birc ili kvartovski ducan, apsolutno sam iznenadjen kako se samo uspijes sjetiti svih mogucnosti aplikacije !
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 29.07.2020. u 11:37.
silver_tip je offline  
Staro 29.07.2020., 12:16   #38
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Nekazem da aplikacija nema probleme, ima ih i sigurno se moze zloupotrijebiti, ali zivimo u doba kada se sve to moze nekako isprogramirati, popraviti.

istina da je polaziste strah, ali neznam zasto bi se bojao straha kada je strah taj koji nam je omogucio sve ovo sto imamo. Primjer, sretnes lava u jungli na 200 metara, sigurno neces ici prema njemu nego od njega...

A cuj, ovo za alkoholicare za volanom i ostale nabrojane nebi bilo lose, samo opet da se to moze kontrolirat i da se zloupotreba svede na minimum. Kako, neznam, no vjerujem da ima pametnih i sposobnih ljudi da to naprave, mozda ne ovog trenutka ali vjerujem da je u skoroj buducnosti moguce.

p.s. ja nisam ni za ni protiv aplikacije, najmanje sam odusevljen njome, ja bi radje htio vidjet mapu sa zaristima sto tocniju i redovito updejtanu, kako GPSom neide onda manualno, mislim da se to u ovom stoljecu moze napravit bez problema, samo su potrebni podaci. A opet i tu se moze napravit zloupotreba pa bio i tu trebala biti maksimalna kontrola.

P.S.S. Evo sad mi je sinulo kako bi se zloupotreba ostavljanja mobitela rijesila, jednostavnim rjesenjem, a to je cipiranjem ljudi, hahaha, sad ce mnogi skociti na zadnje... Ali nemojte napadat mene, ja samo razmisljam naglas.
__________________
dada-as je offline  
Staro 29.07.2020., 12:20   #39
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Prva zloupotreba ti je već od strane same vlade jer lažu o broju zaraženih. Kad kreneš s tom činjenicom, što ti vrijedi informacija da si prošao pored jednog zaraženog, ako si realno prošao pored njih 50?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 29.07.2020., 12:28   #40
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Prva zloupotreba ti je već od strane same vlade jer lažu o broju zaraženih.
Ime negdje neki dokaz za ovo, link, neka kredibilna osoba ili bilo tko da je to rekao? ili je ovo sa Facebooka?

I dalje molim da se drzimo teme, a to je aplikacija, vec smo tu se slozili da nije nesto, neda korisniku nikakav uvid osim ako si blizu neke zarazene osobe bio. pa sad bi bilo dobro da ako je nekome zasvijetlilo da je bio nek napravi screenshot da vidimo kako to izgleda, a opet bolje da ne napravi jer bi ga onda mogli lincovat, pogotovo ako je iz manjeg mjesta.

Mozda bi ministarstvo moglo poticat upotrebu aplikacije. recimo da neka kredibilna osoba, firma, ustanova napravi reviziju aplikacije i utvrdi da aplikacija radi samo ono sto radi i nista drugo u backgroundu i da svaki korisnik tko je instalira dobije mjesecnu naknadu. To bi natjeralo ljude da je instaliraju, zamisli 100 kuna da daju za aplikaciju koja ne trosi nista, barem sto se bluetootha tice. ionako imam masu aplikacija na mobu koje uopce ne koristim, a nedaju mi nista.
__________________
dada-as je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.07.2020., 13:28   #41
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Pa da, vidiš ne znam kakva je implementacija ali pretpostavljam da su bili dovoljno pametni da stave da moraš barem 5-10-15 minuta bit u kontaktu da bi te se registriralo. Tipa dva anonimna keya ako se novi generira svakih recimo 10 minuta.

To bi izbacilo dosta false pozitiva, ali bi izbacilo i pozitive neke ali jbg.

Kako joombose porješavat, e jbg, jedino da možda prilikom objave da si zaražen moraš poslati neku medicinsku dokumentaciju, ali to opet nije anonimno, ili da mozes poslat keyeve doktoru pa da ih doktor/epidemiolog aktivira, jer ce sigurno bit mulaca koji ce igrai pokemon go i onda iz zajebancije stavit da su poztivni.
OuttaControl je offline  
Staro 29.07.2020., 15:14   #42
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Koliko vidim treba ti laboratorijski nalaz da bi verificirao kod da si pozitivan. Da se razumijemo, ne mislim da ce ovo previse pomoci sto se covida tice opcenito ali neki su fakat zabrijali sa sbbkbb scenarijima.
Rista je offline  
Staro 29.07.2020., 15:24   #43
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Koliko vidim treba ti laboratorijski nalaz da bi verificirao kod da si pozitivan.
Ja sam u svom zivotu kupio bar 3-4 mobitela koji nisu bili obrisani, ponisteni na tvornicke postavke i slicno... ko i hardovi, dodju cesto sa svim mogucim sadrzajima. Ljudi su cudo. Izvade SIM, the end.
Eto veselja sa mobitelom koji ima aktivnu aplikaciju da si verificirano pozitivan Jos ako je kupac takvog mobitela "pacijent" svoje vrste pa taj mobac ode u drugu, trecu ruku itd...

Jednostavno receno vrijeme ce pokazati...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline  
Staro 29.07.2020., 15:25   #44
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
moze li teleoperater uvjetovati instalaciju aplikacije?

znam da se u nekim drzavama pojave razni widgeti sami od sebe
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline