Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2006., 15:26   #1
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
Overklokanje Nvidie

Da li neko zna kako mogu overclokati graficku Nvidia Geforce 6600 GT 128 mb agp 8x
hvala
Mister^No je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 15:59   #2
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Evo kako
najlakše ti je overclockirati nv grafu preko CoolBitsa-> http://downloads.guru3d.com/download.php?det=815
tu možeš mjenjati frekvenciju memorije/procesora grafulje ali to radi samo u 3d modu, jer je to onaj mod u kojeg se grafulja prebaci kada igraš, netrebaju ti grafičke performanse u windowsima.
također, bitno je pratiti temperaturu grafulje, tako da se ne pregrijava.
Pomakni slider meme i procesora za par MHz na više i testiraj od artefakata(raznorazni poremećaji na slici, tipa crvene/zelene ''točkice'' pucanje slike itd) sa npr 3dmarkom, možeš ga skinuti ovdje -> http://www.futuremark.com/download/?3dmark05.shtml
i tako dok ne dođeš do ''plafona'' odkud počinju artefkati, dakle onda spusti za par mhz dolje frekve i to je to. Pronađi maksimum procesora i memorije pod optimalnim temperaturama
artefakti memorije su ti ,,točkice'' a pucanje slike/textura ti je do procesora grafe
da bi bio 100% siguran da je sve stabilno, loopaj 3dmark i prati temperaturu grafe. Ako je sve bez artefakata i u ostalim igrama nema problema uspješno si obavio posao, ako baca artefakte, smanji još clock memorije i/ili procesora/ili stavi još neki vent da puše po grafi/nabavi bolje hlađenje
budi svijestan da overclockiranjem gubiš jamstvo na grafu i skraćuješ joj vijek trajanja. Sve radi na vlastitu odgovornost.
toliko od mene
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2

Zadnje izmijenjeno od: SniperWolf. 15.03.2006. u 16:13.
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2006., 17:25   #3
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
Buduci da prvi put overclokam imam brdo pitanja.
skinuo sam collbits i snimio ga u registry.
pitanje. da li je clock frequency testing bio prije u postavkama za moju grafu ili se on pojavio kada sam stavio collbits?
Kada overclockam graficku mijenjam samo core i memory clock memory?
Kada sam otvorio postavke za grafu core frequency mi je 525 mhz a memory clock frequency mi je 1.1 ghz. Ali ja nemam pojma je li on to automatski overcklokao ili su to originalne vrijednosti koje dolaze sa grafickom. ne mogu naci te podatke za moju graficku na netu.???
kada otvorim clock frequency testing on mi nudi opcije no overclocking, auto overclocking i manual over clocking. ja izaberem manual overclocking ( performance 3d ). pomjerim za malo core i memory clock frequncy i kada stisnem apply on kaze da moram napraviti test changes. kada napravim test changes kaze da je failed i ne da mi da pomjerim frekvenciju. to svaki put napravi cak i kad smanjujem frekvenciju kaze da je test failed i ne da mi da pomjeram frekvenciju. sta je tu problem?
Kako mogu da maknem ovaj collbits iz registrya i da vratim stare postavke graficke?
sto se tice pregrijavanja tu mislim da ne bi trebalo biti problema jer sam uzeo malo skuplju nego inace 6600 gt graficku sa ogromnim zalmanovim ventilatorom.
napravio sam 3d mark 2001 SE ( jer mi se ne da skidat 2005 ogroman je ) i tu je sve bilo u redu. samo prvi put kad sam testirao sa 3 d markom pokazao mi je rezultat 12900. onda sam stavio antialiasing i anisotropic filtering da mi budu 2X, test mi je onda pokazao 12300. a sada sa core frequency 525 i memory frequency 1.1 ghz mi pokazuje 12000. sta se tu dogadja?
Sta ti mislis koliko je u procentima preporucljivo overclockati?

ps

zelim graficku overclockati zato jer igram americas army i imam malo fps-ova pa onda imam i trzanja u igrici.
cak razmisljam da overclockam i procesor.
by the way moja konfiguracija je

internet speed 512/128 adsl
Procesor Intel Pentium 4, 2400 MHz (12 x 200)
nVIDIA GeForce 6600 GT AGP Graficka kartica 128 mb ram
1 Gb radne memorije, pc 3200 na 400 mhz, DDR
As rock maticna ploca, dual chanel.

pa ako ti se da malo detaljnije mi objasni jer tek sam kupio graficku i maticnu pa ne zelim nesto da zeznem
Mister^No je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:00   #4
OveRkiLL
Registered Abuser
Moj komp
 
OveRkiLL's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: zg
Postovi: 590
Coolbits je dodao onu opciju clock frequency

Imaš u Coolbitsu onu opciju Detect optimal freq., to stisni i čekaj,kad nađe max frekenciju smanji za 5-10Mhz za svaki slučaj i tak ostavi. Ak s tim neće (valjda imaš neku od onih grafa za overclock i ima drugačiji BIOS pa ne radi dobro Coolbits) probaj programom Riva tuner.

Koju 6600GT točno imaš, koji proizvođač? Ja na drugom kompu imam Gainward 6600GT AGP i default postavke su joj Core 500Mhz i RAM 1GHz kao i na većini 6600GT.
__________________

AMD Ryzen 7700X + Noctua NH-D15
Asus X670 Prime
2x8GB Kingston Fury Beast 6000MHz CL40
XFX RX6800 16GB Qick 319
Kingston NV2 250GB + Crucial P5+ 1TB + Seagate 2TB HDD
EVGA 650W SuperNOVA GQ, 80+ Gold
Fractal Design 7 Compact
23.8" AOC 24G2SPU 165Hz
Windows 10 x64
Logitech G402
Razer Cynosa V2
OveRkiLL je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:06   #5
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Citiraj:
Autor Mister^No
Buduci da prvi put overclokam imam brdo pitanja. - Slobodno pitaj, tome i služi forum.
skinuo sam collbits i snimio ga u registry.
pitanje. da li je clock frequency testing bio prije u postavkama za moju grafu ili se on pojavio kada sam stavio collbits? - CoolBitsi su to promijenili.
Kada overclockam graficku mijenjam samo core i memory clock memory? To su 2 faktora overclockiranja grafulje, dakle radni takt procesora (core clock) i memorije (memory clock) npr, default -> http://img72.imageshack.us/img72/757...board022cn.jpg i OC -> http://img72.imageshack.us/img72/1883/clipboar24fw.jpg
Kada sam otvorio postavke za grafu core frequency mi je 525 mhz a memory clock frequency mi je 1.1 ghz. Ali ja nemam pojma je li on to automatski overcklokao ili su to originalne vrijednosti koje dolaze sa grafickom. ne mogu naci te podatke za moju graficku na netu.??? - Neznam točno na kojoj ti je frekvi grafa radila prije ali ako ju nisi overclockirao onda bi to trebao biti default (iako čak vjerujem da je tvornički overclockirana da bi postala ,,jači'' model!)
kada otvorim clock frequency testing on mi nudi opcije no overclocking, auto overclocking i manual over clocking. ja izaberem manual overclocking ( performance 3d ). pomjerim za malo core i memory clock frequncy i kada stisnem apply on kaze da moram napraviti test changes. kada napravim test changes kaze da je failed i ne da mi da pomjerim frekvenciju. to svaki put napravi cak i kad smanjujem frekvenciju kaze da je test failed i ne da mi da pomjeram frekvenciju. sta je tu problem? - Probaj staviti novije drivere ako već nemaš, a ako to ne upali onda ćeš morati preći na RivaTuner kao prog za OCanje (kasnije ću nešto o tome).
Kako mogu da maknem ovaj collbits iz registrya i da vratim stare postavke graficke?
sto se tice pregrijavanja tu mislim da ne bi trebalo biti problema jer sam uzeo malo skuplju nego inace 6600 gt graficku sa ogromnim zalmanovim ventilatorom. - svejedno, prati temperature zapiši kolika je idle (dakle kada radiš npr 30min u windowsima) i load (kada igraš npr 30min)
napravio sam 3d mark 2001 SE ( jer mi se ne da skidat 2005 ogroman je ) i tu je sve bilo u redu. samo prvi put kad sam testirao sa 3 d markom pokazao mi je rezultat 12900. onda sam stavio antialiasing i anisotropic filtering da mi budu 2X, test mi je onda pokazao 12300. a sada sa core frequency 525 i memory frequency 1.1 ghz mi pokazuje 12000. sta se tu dogadja? - za uspoređivanje rezultata najbolje bi bilo ostaviti iste postavke 3d marka isto tako 3d mark rezultati kadkad variraju, ovisi o programima koje su ti u pozadini, koliko ti je upaljen komp itd, npr da pokreneš 3dmark nakon 8h bez restarta rezultat nebi bio isti kao da ga restartaš i pokreneš
Sta ti mislis koliko je u procentima preporucljivo overclockati? - overclockuješ koliko ti daju temperature/artefakti ali ako igraš igrice za koje netreba toliki clock, onda je besmisleno.

ps

zelim graficku overclockati zato jer igram americas army i imam malo fps-ova pa onda imam i trzanja u igrici. - smanji detalje u igri i to ,,štekanje'' ti se najvijerojatnije događa zbog procesora.
cak razmisljam da overclockam i procesor.
by the way moja konfiguracija je

internet speed 512/128 adsl
Procesor Intel Pentium 4, 2400 MHz (12 x 200)
nVIDIA GeForce 6600 GT AGP Graficka kartica 128 mb ram
1 Gb radne memorije, pc 3200 na 400 mhz, DDR
As rock maticna ploca, dual chanel.

pa ako ti se da malo detaljnije mi objasni jer tek sam kupio graficku i maticnu pa ne zelim nesto da zeznem. Nisam nikad imao ,,novije'' Intele tako da ti tu nemogu baš puno pomoći.
Ako instaliranje novih drivera ne pomogne (mislim da su 81.98 najnoviji, pogledaj na nvidijinom siteu) skini si RivaTuner -> http://download.guru3d.com/rivatuner/
u njemu podesi ovako
i kreni na overclockiranje
edit; pretekao me OverKill
uvijek sam protiv ''automatiziranog'' overclockiranja.
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:30   #6
OveRkiLL
Registered Abuser
Moj komp
 
OveRkiLL's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: zg
Postovi: 590
I ja sam protiv automatika ali čovjek je rekao da prvi put overclocka a riva tuner u tom slučaju postaje opasan, tj. power user opcija.

Promijeni samo ono šta je Sniperwolf rekao i ostalo ne diraj, da nešto ne zaje***.
__________________

AMD Ryzen 7700X + Noctua NH-D15
Asus X670 Prime
2x8GB Kingston Fury Beast 6000MHz CL40
XFX RX6800 16GB Qick 319
Kingston NV2 250GB + Crucial P5+ 1TB + Seagate 2TB HDD
EVGA 650W SuperNOVA GQ, 80+ Gold
Fractal Design 7 Compact
23.8" AOC 24G2SPU 165Hz
Windows 10 x64
Logitech G402
Razer Cynosa V2
OveRkiLL je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:49   #7
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Da, poweruser stvarno JE opasna opcija ako neznaš što radiš
...pa javi rezultate onda
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 18:52   #8
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
moja graficka je galaxy geforce 6600 GT 128 mb agp 8x.
ti imas slicnu a rezulatati su ti 500 mhz i 1ghz.
kod mene su 525 i 1.1 ghz. i to mi pokazuje kad stisnem detect optimal frequency. ali mislim da je to malo poboljsanje pa bi ja jos overclockao.
opet set pitanja.
da li mogu instalirat rivatuner bez obzira sto imam coolbits vec instaliran?
da li se rivatuner pojavljuje u postavkama od nvidie ili ima neki zaseban prozor?

sniperwolf ako ti se da je li mi mozes sve detaljno objasniti vezano sa rivatuner, korak po korak. znaci sta tocno trebam mijenjati i sve to popratiti sa pripadajucom slikom. ako ti se da naravno jer fakat ne bi htjeo nesto zeznut a nemam love za novu grafu. bio bi ti zahvalan
e i jos jedna stvar. neki link za program sa kojim mogu pratit temperaturu graficke ili da temperaturu gledam u postavkama od nvidie Temperature settings. tamo mi stoji da mi je GPU core temperature 59 C, a core slowdown threshold 145 C. koja je prihvatljiva temperatura nakon overclockanja?

Zadnje izmijenjeno od: Mister^No. 15.03.2006. u 19:17.
Mister^No je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 19:07   #9
OveRkiLL
Registered Abuser
Moj komp
 
OveRkiLL's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: zg
Postovi: 590
Ja sam shvatio da ti je default na 525/1100 pa mi je bilo čudno.

Riva tuner je poseban program, ne otvara se u driverima. Možeš instalirat iako imaš Coolbits, mislim da ti i Riva tuner sam odma stavi coolbits kad ga instaliraš.

Na jednom siteu su sa tvojom (tvoja je plava sa bakrenim okruglim hladnjakom, jel da?) postigli 572/1180 ali to ovisi o svakoj grafičkoj. Nemoj odmah na tolko stavit nego postepeno povećavaj.

Prepuštam Sniperwolfu upute za Riva tuner
__________________

AMD Ryzen 7700X + Noctua NH-D15
Asus X670 Prime
2x8GB Kingston Fury Beast 6000MHz CL40
XFX RX6800 16GB Qick 319
Kingston NV2 250GB + Crucial P5+ 1TB + Seagate 2TB HDD
EVGA 650W SuperNOVA GQ, 80+ Gold
Fractal Design 7 Compact
23.8" AOC 24G2SPU 165Hz
Windows 10 x64
Logitech G402
Razer Cynosa V2
OveRkiLL je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2006., 19:28   #10
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Post

Citiraj:
Autor Mister^No
sniperwolf ako ti se da je li mi mozes sve detaljno objasniti vezano sa rivatuner, korak po korak. znaci sta tocno trebam mijenjati i sve to popratiti sa pripadajucom slikom. ako ti se da naravno jer fakat ne bi htjeo nesto zeznut a nemam love za novu grafu. bio bi ti zahvalan
e i jos jedna stvar. neki link za program sa kojim mogu pratit temperaturu graficke
no frx
evo, prozor koji dobiješ kad otvoriš Rivu. Odi na PowerUser i za početak ovaj prozorčić.
Malo skrolaj dole i stavi kvačicu i žaruljicu (dakle da je value 1)na ovo i klikni na save dole (ikona diske) i sejvaj file kako želiš da se zove negdje u rivin folder npr. Ništa drugo ne diraj pod poweruser!!
Dakle opcije su raspoređene na donji (softverski) i gornji (hardverski) dio.
u donjem, softverskom koji upravlja driverima odi na sytem settings i tu ćeš naći opcije za OC i ventilator.
rivatuner ti može pratiti temperature. do njega isto lagano dođeš -> senzor prati ne samo temperature nego i taktove, primjetiti ćeš kako se takt procesora podiže/smanjuje kada uđeš u neku 3d igru i izađeš iz nje na grafikonu
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2

Zadnje izmijenjeno od: SniperWolf. 15.03.2006. u 19:40.
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Staro 16.03.2006., 04:25   #11
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
1.tamo gdje sam stavio zarulju na disable internal clock test, kad sam to isao sacuvati stavio sam ga tamo di mi je ponudio, Riva tuner folder, nisam otvarao nikakav drugi ili tako nesto.valjda je to dobro.
2.vidio sam da su tebi postavke ventilatora na 40%, 65% i 65%. meni je sve na 100 %. da mjenjam nesto ili ?

overclockao sam na 546 i 1143 mhz.

rezultati:
svi rezultati su za vrijeme igranja americas army.
na river tuneru mi je pokazivao da su mi vrijednosti 546,75 i 1147,5 i one su uvijek bile maksimalne dok je americas army ukljucen.
temperatura grafe se kretala ovako:
nakon 25 min 69 C.
45 min 72 C
1 sat 62
1 i 30 min 73
1 i 45 min 73
2 i 15 min 72
3 sata 72

e i na ovom grafu mi je pokazivao neki core vid, non dimensional, on je uvijek bio 7 za vrijeme igranja.

mene sad zanima koje su prihvatljive temperature graficke, odnosno kada bi trebao biti zabrinut i kada stati sa overclockanjem?
dokle bi trebao ici?

evo usporedbe radi sad kad sam samo u windowsima vrijednosti na grafu su sljedece:
core clock 299,25 mhz
memory clock 1147,5 mhz
core vid, non dimensional 4
temperatura jezgre 59 C
Mister^No je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2006., 19:36   #12
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
overclock number 2

overclockano na:
core frekvencija 571 mhz
memory frekvencija 1172 mhz

svi rezultati su za vrijeme igranja americas army.

riva tuner graf mi je pokazivao za vrijeme igranja maksimalnu frekvenciju memorija od 1174,25, dok je memory frekvencija iznosila max 569,25 i ponekad bi padala na 526,25 mhz.

temperatura se kretala ovako:

nakon 40 min 70 C
1 sat 67 C
1 sat i 30 min 65 C
2 sata 65 C

sada idem na 580 i 1182, valjda ce raditi.

ps

probo sam 3d mark 06 (ima ga na novom bug dvd-u ) i uzas. ja mislim da trebas imat dvije geforce 7800 gtx u sli konfiguraciji da bi mogao gledat test normalno.
Mister^No je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2006., 20:04   #13
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Citiraj:
Autor Mister^No
1.tamo gdje sam stavio zarulju na disable internal clock test, kad sam to isao sacuvati stavio sam ga tamo di mi je ponudio, Riva tuner folder, nisam otvarao nikakav drugi ili tako nesto.valjda je to dobro. - Da si krivo podesio nebi ti prošao test u driverima kada bi mjenjao frekvu zar ne
2.vidio sam da su tebi postavke ventilatora na 40%, 65% i 65%. meni je sve na 100 %. da mjenjam nesto ili ? - Pa, što veća ti je vrtnja ventilatora veća (tj postotak vrtnje venta) = veći protok zraka = bolje hlađenje = manje temperature. Ja sam sebi stavio takve postavke venta zbog tišine. Inače mi je podešeno negdje 28% 2d i 3d 45% ali sada nemam ventilatora za kućište...treba nabaviti nove. Moje temp grafe su ti 45°c idle (bez ventova na kućištu) i 70°c load.

overclockao sam na 546 i 1143 mhz.

rezultati:
svi rezultati su za vrijeme igranja americas army.
na river tuneru mi je pokazivao da su mi vrijednosti 546,75 i 1147,5 i one su uvijek bile maksimalne dok je americas army ukljucen.
temperatura grafe se kretala ovako:
nakon 25 min 69 C.
45 min 72 C
1 sat 62
1 i 30 min 73
1 i 45 min 73
2 i 15 min 72
3 sata 72

e i na ovom grafu mi je pokazivao neki core vid, non dimensional, on je uvijek bio 7 za vrijeme igranja. - Što bi to moglo biti :confused:

mene sad zanima koje su prihvatljive temperature graficke, odnosno kada bi trebao biti zabrinut i kada stati sa overclockanjem?
dokle bi trebao ici? Ovisi za koju grafu naravno: sweating bilo bi dobro ne prelaziti ~80°c ali nemogu reći točno, svaki model grafe ima drugačije podnošenje temperature. Npr mojoj staroj 6800Ultri je u driverima bio podešen treshold (maxvrijednosti temperature koje ako se pređu se automatski smanjuje frekve da bi se zaštila grafa od disastera) bilo stavljeno 130°c (to driver sam odredi) dok je na 7800GT 115°c. Naravno nebih ti preporučio isprobavanje takvih temperatura jer je to stvarno : giljotin : wtf : tek tako da budeš siguran kad budeš dalje OCao(povećavati će se i temperatura) prikelji/nasloni si neki vent onako sa strane da puše na grafu.
što se tiče 3dmarka 06, to je jedan stvarno težak i opsežan test grafe, kojeg glatko ne prolaze niti najnovije grafe sa raznim SLI-ima i Crossfireima, dualcore procesorima i RAID ima. tako da...: sweating Zato sam ti i preporučio 3d mark 05 umjesto 06.
nije niti toliko bitno što ti šteka, bitno je da nema artefakata. Inače, trajanje 3d markovih testova se nebi mjenjalo niti da imaš ati X300
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2

Zadnje izmijenjeno od: SniperWolf. 16.03.2006. u 20:16.
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2006., 08:59   #14
Mister^No
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: zg
Postovi: 10
namjestio sam na 571 i 1168. mislim da je to dovoljno. ne zelim se zezat i nesto sjebat. hvala vam obadvojici, sniperwolf i overkill, pogotovo tebi sniperwolf sto si mi sve lijepo objasnio.

ps

ako znas sta o overclockanju pentium procesora slobodno reci jer razmisljam o tome : goood :
Mister^No je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na