Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.06.2023., 16:18   #10171
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 17:25   #10172
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Amit je baš simpa lik
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2023., 15:07   #10173
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 16:51   #10174
Sauron
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Mordor
Postovi: 78
Jim Keller (Creator of Zen Architecture) And An RGT Leak Agree: AMD Zen 5 CPU Will Be A Monster

Nagovještavaju napredak veci nego sa ZEN2 na ZEN3 pa sve do 30%... Možda u nekim aplikacijama koje ce striktno optimizirati da bi lijepo izgledale na tablicama, kao šta je intel nafrizirao RAR performanse koje su im prethodnih serija zaostajale puno, pa su i Cinebench striktno optimizirali pa im je sad glavna reklama kod novih serija.

U prosjeku ce to biti nekih 15% max po meni.
Sauron je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 17:06   #10175
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Sauron Pregled postova
Jim Keller (Creator of Zen Architecture) And An RGT Leak Agree: AMD Zen 5 CPU Will Be A Monster

Nagovještavaju napredak veci nego sa ZEN2 na ZEN3 pa sve do 30%... Možda u nekim aplikacijama koje ce striktno optimizirati da bi lijepo izgledale na tablicama, kao šta je intel nafrizirao RAR performanse koje su im prethodnih serija zaostajale puno, pa su i Cinebench striktno optimizirali pa im je sad glavna reklama kod novih serija.

U prosjeku ce to biti nekih 15% max po meni.
Poprilično sam siguran da će napredak biti veći nego sa Zen 2 na Zen 3, sve resurse i timove su prebacili na Zen 5, što je i razlog zašto je Zen 4 praktički samo nabrijani Zen 3, oko 9% veći IPC i poboljšanja u memoriji, najveći dobitak donosi vrlo visoki takt. I sigurno im je i memorijski kontroler dosta u fokusu, takt infinity fabrica itd što je u trenutnom dizajnu kojeg guraju već 3 generacije malo bottleneck. Isto tako ne treba zanemariti ni treću generaciju 3d cache-a koja će biti pravi nasljednik, baziran na TSMC-ovom 5nm, dok je ovaj iz Zen 4 opet samo malo poboljšana prva generacija. Stvar je u tome što AMD jednostavno mora napraviti puno veći skok sa originalnim Zen 5 kako im nebi u gamingu Zen 4-3d puhao za vratom, to se desilo sa Zen 4 i Zen 3-3d i naštetilo im je prodaji. To im je dobar feedback i sigurno neće ponoviti tu grešku. I kad sve to zbrojiš, znači Zen 5 + treća generacija 3dcache-a, gaming performanse će biti vrlo visoke, a Intel neće imati odgovor na to sve do Arrow Lake-a koji će u najoptimističnijoj prognozi izaći u drugoj polovici 2024, i naravno zahtijevati će nove matične ploče.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 17:37   #10176
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
IMHO dobro bude, ako Arrow Lake uopće izađe krajem 2024., jer im i dalje ide sve po planu i programu (1 - 2), kaj se Kellera tiče, mogli bi portali već lagano skužiti da se odavno zna tko je stvarno odgovoran za Zen arhitekturu.

Po pitanju Zen 5 performansi, obzirom da je već službeno potvrđeno da skroz nova arhitektura dolazi u Zen 5, Zen 5c i Zen 5 3D cache varijantama, sigurno ne bude loše kak god se okrene, a AMD onda lako iskombinira svoje LEGO kockice.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 19:31   #10177
Sauron
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Mordor
Postovi: 78
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Poprilično sam siguran da će napredak biti veći nego sa Zen 2 na Zen 3, sve resurse i timove su prebacili na Zen 5, što je i razlog zašto je Zen 4 praktički samo nabrijani Zen 3, oko 9% veći IPC i poboljšanja u memoriji, najveći dobitak donosi vrlo visoki takt. I sigurno im je i memorijski kontroler dosta u fokusu, takt infinity fabrica itd što je u trenutnom dizajnu kojeg guraju već 3 generacije malo bottleneck. Isto tako ne treba zanemariti ni treću generaciju 3d cache-a koja će biti pravi nasljednik, baziran na TSMC-ovom 5nm, dok je ovaj iz Zen 4 opet samo malo poboljšana prva generacija. Stvar je u tome što AMD jednostavno mora napraviti puno veći skok sa originalnim Zen 5 kako im nebi u gamingu Zen 4-3d puhao za vratom, to se desilo sa Zen 4 i Zen 3-3d i naštetilo im je prodaji. To im je dobar feedback i sigurno neće ponoviti tu grešku. I kad sve to zbrojiš, znači Zen 5 + treća generacija 3dcache-a, gaming performanse će biti vrlo visoke, a Intel neće imati odgovor na to sve do Arrow Lake-a koji će u najoptimističnijoj prognozi izaći u drugoj polovici 2024, i naravno zahtijevati će nove matične ploče.
Uvijek su sve snage na novoj seriji, nema tu ovu cemo seriju sa 30 ovu sa 50 a obu sa 100% kapaciteta raditi. 3D cache nije vrsta cache-a nego način implementacije, sve je to isti L3 cache samo drugacije slagan, cak bi po nekoj logici i ovaj klasicno implementiran trebao bolje raditi, ali fora je sta nema mijesta toliki cache na jedan die staviti pa je ovo riješenje koje nosi i svoje probleme jer se čip više grije pa se mora spustiti frekvencija.

A i ti 3D modeli nece više ni raditi tolike razlike od original modela jer sve arhitekture vec po defaultu dolaze sa puno cache-a.

Osobno ne vidim lufta za više od 15% sa novom serijom jer su sada pogodili i termalni limit, a prelazak na manji node vise ne nosi neki poseban pomak, ali donosi teže hlađenje jer se smanjuje površina, tako da me nebi čudilo da frekvenciju ni ne podignu od pistojecih 5.4Ghz u prosjeku.


Kad smo kod intela sada prvo čekamo Raptor refresh kroz mjesec ipo dana, a Arrow Lake ce vrlo vjerojatno tamo sredinom 11mj 2024. Podrška za Linux je vec vani i neke monitoring aplikacije tako da su u nekoj početnoj fazi razvoja.
Posebnost koju donose je AVX10 ISA najmocnija inacica AVX-a i podrška za AVX 512 na P i E jezgrama, Raptor i 90% Alder Lake-a nemaju uopce podršku ili je isključena naknadno. Od ostalog podižu cache za 50% i navodno idu na L4 cache, a vjerojatno i najbitniji podatak skacu sa 10nm na novih 7nm sta je puno veci skok od AMD-ovog sa 5nm na 3nm, a i generalno nije intelovih 7nm puno iz TSMC 3nm....


Sve u svemu na polju procesora više ne ocekujem znacajne single core i IPC napretke, vec puko forsiranje multiperformansi sa nabijanjem jezgara.

PS. nece ni ZEN5 prije kolovoza 2024te. Tih par mijeseci je ionako svake godine razlika, samo sta ce sada AMD izbaciti vjerojatno seriju prije Intela

Edit

A osobno iako sam u fazi nadogradnje platforme trenutno sve šta je vani mi je meh tako da cu se najizglednije strpiti do novih serija iduce godine pa onda opet biti miran par godina sa svime. X3D osobno nebi kupovao i prije bi uzeo 7900x po istoj cijeni jer ionako na 1440p ultra i naviše razlike u gamingu između tih procesora nema, ali 7900x ima puno jači MT i ST sta cu svakako osjetiti u bilo cemu van gaminga. X3D je zapravo samo jaka reklama nista drugo jer je taj procesor boljo samo i iskljucivo na 1080p gamingu za kohega ga ionako nitko nece kupiti i upariti sa skupom grafom. U svemu ostalom oces multi i single performanse, oces pokretanje benchmarka(tamo je nebitan cache), u svemu tome je slabiji, a na 1440p i 4k ultra postavkama razlike u gamingu nema ili se radi o 2% koje ne možeš primjetiti. I na kraju šlag na tortu debelo je skuplji od original pandana 7700 ili 7700x.

Zadnje izmijenjeno od: Sauron. 17.08.2023. u 19:48.
Sauron je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 20:03   #10178
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
AVX10.2 će dodati punokrvnu podršku za manje šparne (E) jezgre, a to stiže tek nakon Arrow Lake i Granit Rapids modela s velikom šansom da kompletni Arrow Lake koristi TSMC 3nm koji ionako potvrđeno radi sve chiplete uz mogućnost CPU-a.
Citiraj:
Citiraj:
Intel says that version 1 of the AVX10 vector ISA (AVX10.1) will first be implemented on Intel Xeon “Granite Rapids” processors that, according to some media reports, are expected to launch by 2024 or 2025, so it will likely take a long while before AVX10.2 is implemented on processors with E-cores. In Intel's first phase of AVX10 (AVX10.1), this will be introduced for early software enablement and will support the subset of Intel's AVX-512 instruction sets, with Granite Rapids (6th Gen Xeon) performance (P) cores being the first cores to be forward compatible with AVX10. It is worth noting that AVX10.1 will not enable 256-bit embedded routing. As such, AVX10.1 will serve as an introduction to AVX10 to enable forward compatibility and implementation of the new versioning enumeration scheme.
Izvor: Intel i AnandTech
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 17.08.2023. u 20:11.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 20:29   #10179
Sauron
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Mordor
Postovi: 78
Da kolko vidim spominje se Xeon serija Granite a za na tablici piše next gen intel CPUs, sad hoce li to biti Arrow Lake ili nece još nitko nije potvrdio ni da ni ne, ja sam prema tablici očekivao da ro bude orva nadolazeca platforma.

Za proces ako ce intel ici na 3nm od TSMC još bolje, to je još malo bolje od intelovih 7nm.
Sauron je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 20:36   #10180
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Arrow Lake će možda imati neki manji dio, nadolazeći Xeoni su prvi i jedini spomenuti od strane Intela kao modeli koji će gurati AVX10, a kasnije generacije (mobilno, desktop i server) će onda sve skupa implementirati kak spada.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2023., 21:04   #10181
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Može se puno promjeniti po pitanju dizajna/implementacije 3dcache-a, druga generacija na Zen 4 ima malo veći bandwith, isto tako mogu sam dizajn procesora napraviti tj optimizirati tako da ima još više benefita od dodatnog cache-a, Zen 4 je tu najviše promjena i imao tj u memorijskom dijelu. Puno je tu varijabli, načina kako optimizirati i poboljšati cache strukturu, TSMC-ova druga ili treća generacija (ovisi kako se gleda) 3dcachea je rađena na 5nm i donijet će značajnije promjene po pitanju bandwidtha, i sigurno da je AMD puno više optimizirao dizajn procesora kako bi smanjio latencije, a s obzirom da je Zen 5 rađen od temelja kako oni kažu, imaju puno više manevarskog prostora za postići to.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:09   #10182
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
I bila je neka priča za Intelove procesore kao kad bi Intel implementirao TSMC-ov 3dcache da li bi dobio jednak boost u gamingu, i onda je netko odgovorio da nebi nužno, potrebno je napraviti promjene u samom dizajnu procesora tj glavnoj cache strukturi kako bi mogao adekvatno komunicirati s tim dodatnim/vanjskim cache-om, neka me ispravi netko stručniji.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:27   #10183
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Da, to je ono kaj smo već prije pričali, sve firme su sad kod TSMC-a, pa opet imaju razlike, jer svaka arhitektura i implementacija je drugačija, bilo za Intel, bilo za AMD, bilo za nVidiju, dok im TSMC slaže po želji na istom procesu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 21:29   #10184
Sauron
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Mordor
Postovi: 78
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Može se puno promjeniti po pitanju dizajna/implementacije 3dcache-a, druga generacija na Zen 4 ima malo veći bandwith, isto tako mogu sam dizajn procesora napraviti tj optimizirati tako da ima još više benefita od dodatnog cache-a, Zen 4 je tu najviše promjena i imao tj u memorijskom dijelu. Puno je tu varijabli, načina kako optimizirati i poboljšati cache strukturu, TSMC-ova druga ili treća generacija (ovisi