Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2023., 14:42   #67471
delavi
Registered User
Moj komp
 
delavi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 897
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Jer gledam po webu pa piše ak plaćam karticom da počinje vrijediti odmah.


Na pumpama je isto digitalna?

Lakše mi iz stolca to riješiti
Ma možeš sam odabrati koji tjedan da vrijedi kod kupnje. Možeš i staviti upozorenje mailom i/ili SMS-om kad bude blizu datum isteka.

Koliko znam na pumpama samo papirić od tog datuma.
delavi je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 14:55   #67472
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
@sonim
To nije uvoz nego unos auta. Auto se uvozi se iz zemalja koje nisu EU. Iz EU zemalja se unosi.

Ti razni kalkulatori nisu nikada 100% točni. Puno ovisi i o cariniku kjeg zapadne tvoj auto pogotovo ako ima dodatne opreme koja nije serijska u tom paketu. Na tome te oderu k'o zeca.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 18:11   #67473
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
ELEN podigao cijene punjenja na autocestama.
Jednostavnom računicom i brojkom prosječne potrošnje od oko 20 kWh koliko troši prosječan električni auto na autocesti dolazimo do podatka da će 100 kilometara vožnje autocestom vlasnika EV-a stajati 17 eura.

https://www.jutarnji.hr/autoklub/akt...stama-15340088
Htio sam ovu bedastoću adresirati, ali na GO pa pomalo :-) .

Uzeti cijenu ad-hoc punjenja na ELENu kao etalon za troškove vožnje BEVom je kao u potrazi za taksi vožnjom pokucati prvom šahistu na prozor i prepustiti se sudbini te iz toga preračunavati cijenu vožnje taksijem. Želim reći, može se dogoditi, ali jako rijetko i u iznimnim slučajevima (e.g. vozi me na traumatologiju).

Kao i kod taksija, imamo alate i platforme preko kojih je sve povoljnije i transparentnije...

#1 Wolt i Uber za punjače a.k.a agregatori pružatelja punjenjača: Elli, Ionity Passport, Tesla SuC, Charge & Fuel, Chargepoint itd.

- *svaki* vozač EVa ima jednu ili više applikacija/kartica koje agregiraju ponuđene punionice po vlastitim, uglavnom daleko povoljnijim uvjetima.
- mnogi OEMovi nude svoje tarife i servise za punjenje (MercedesMe Charge, VW Elli, Kia Charge...)
- Tesle mogu dodatno na svaki Supercharger, kojih ima stvarno posvuda (trenutno 35.000 u svijetu)

Cijene punjenja preko agregatora su na brzim punjačima na autocesti već od 0,26€ za kWh (Charge & Fuel uz mjesečnu pretplatu od 15€!)

Tako da je srednja cijena vožnje uz punjenje na autocestama 5-7€/100km.

#2 Moj primjer

Doputovao sam prošli petak iz Stuttgarta za Samobor.
Potrošeno je 125 kWh za 789 km.

Ajmo dodati još 5kWh za gubitke punjenja i izračunati koliko me koštalo tih 130 kWh:

- prvih 80 po 0,30€ na poslu (auto pun prije puta) = 24,00€
- drugih 30 po 0,41€ na Superchargeru pred DE-AUT granicu = 12,30€
- zadnjih 20 po 0,27€ u Ljubljani (napunio sam dosta više) = 5,40€

Ukupno 41,70€ tj. 5,28€ / 100 km

Po HR bolje da vam ne računam jer ispada oko 1€ / 100 km.
Imam sreću da mogu puniti po kućama / vikendicama gdje god bio, ali ne želim to uzeti za click-bait naslov poput muflona iz Jutarnjeg.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 30.05.2023. u 18:19.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 18:55   #67474
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ne kuzim zasto se pravdas nekome i pokusavas bilo kome dokazati da je u krivu? Vozi sto zelis i kako zelis. Tvoja stvar.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 19:04   #67475
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
#2 Moj primjer

Doputovao sam prošli petak iz Stuttgarta za Samobor.
Potrošeno je 125 kWh za 789 km.

koliko brzo si vozio tih 789km na autocesti?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:01   #67476
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Ne kuzim zasto se pravdas nekome i pokusavas bilo kome dokazati da je u krivu? Vozi sto zelis i kako zelis. Tvoja stvar.
Hej WraGGže!

ne ne, radi se o nečemu drugome.

Uvjeren sam da će prelazak na obnovljivu energiju i elektrificirani prijevoz dovesti do održive i bolje budućnosti za cijelo društvo.
(osim ako je to društvo u zemlji sudionice OPECa).

Taj cilj je meni dovoljno vrijedan da tu i tamo uložim 5-10 min na forumu.
Nadam se da je iskustvo iz prve ruke jednom ili drugom forumašu impuls da počne kritički propitivati antipropagandne članke.
To je zadovoljština i "nagrada" koju tražim ovdje na forumu.

Od ispravljanja po FB sam odustao, tamo stvarno nije vrijedno.

Kako god, vidimo se u garaži! ;-)

Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
koliko brzo si vozio tih 789km na autocesti?
U DE je bio prvi dan praznika i ceste su bile kr-ca-te.
Puzanje od Stgt do Austrije, harmonike i stani-kreni.
Prosjek valjda 70 km/h, možda i manje. Iskreno, bolje iskustvo s EVom nego ICE u takvom prometu.

Austrija, Slovenija ograničenje +10, kao što sam vozio i izgorjevače.

Kad prilika dopušta, kao neki dan na Dalmatini, može i gornji legalni limit (155 km/h) do odredišta.

Uz 2 male djece i mjehurom koji nije od kevlara, učestalost i trajanje mojih pauza na autoputevima su ostale nepromijenjene.
Nisam protiv ICEa kad to ima smisla, pretprošli vikend smo zapaliti sa S450d do Pariza i nazad (s jednim tankom).

Ali opet smo stali na pola puta prema tamo i prema nazad.
Dok smo stajali i obavljali bio-stop, mogao sam komotno ustekati eauto.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 30.05.2023. u 20:06.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:14   #67477
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Nadam se da je iskustvo iz prve ruke jednom ili drugom forumašu impuls da počne kritički propitivati antipropagandne članke.
To je zadovoljština i "nagrada" koju tražim ovdje na forumu.

zato sam i pitao za prosjecnu brzinu na autocesti.. jos uvijek se mora hrpa toga posloziti da bi nekome EV bio isplativ..

imas kucu - tj prostor i komociju za organizirat si punjenje
vrijeme punjenja - opet moraš planirati i svašta nešta, meni samcu bez djece stajanje na punionicama je gubitak vremena, a "vrijeme je novac" ovo ono

jednostavno nisu još auti za masu ljudi i to je to
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:20   #67478
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Odradio 1300 km po Škotskoj s Fiatom 500x. Iznajmljen u Edinburghu pa se krenulo prema Isle of Skye, cijeli krug gore i lagano nazad u 4 dana.

Evo i kratak review

Moram priznati da me talijan ugodno iznenadio, ali nisam puno ni očekivao. Po danu je ispalo kao da sam uzeo Ford Fiestu.
Popio je 76 litara dizela, dakle nekih 5.83 l/100km za cijeli put.

Brze ceste kroz zemlju su čisto savršenstvo, pogotovo uz jezera, kao ovo na linku dolje.
https://www.google.com/maps/@56.2661...8192?entry=ttu
Ograničenje je 60 mph/100 kmh, a kamera i policije nigdje. Prosjek puta mi je bio finih 47 mph/75 kmh

500x je u standardnom modu ko žele torta. Mekan i ljulja se, a volan bez ikakvog osjećaja. Super za manevriranje po gradu na niskim brzinama, ali užas na autocesti i brzim cestama.

Sreća pa sport mod popravi sve nedostatke. Volan postane savršeno težak, a napokon se i krene odazivati na gas kak spada.
Za razliku od BMW-a, PAMTI u kojem ga modu ostaviš i tako funkcionira sve dok ga se ne odluči prebaciti u drugi (traction koji nisam probao i "auto" koji je žele mod)

Nisam nigdje imao tegljače na uzbrdicama, ali sve s dvije osovine sam uspio preteći u svakakvim uvjetima
1.6 dizel i ručni mjenjač sa 6 brzina - bez primjedbi. Super kombinacija.

Poljak od kojeg sam iznajmio auto je nakrcao brdo opreme gore, pa su gore bile 245/45/ZR18 gume, ali se na gumama i štedjelo....
Naprijed Sailun Atrezzo, a otraga Rapid P609

Nisam očekivao puno i bio sam oprezan na početku, ali kasnije sam ga bacao po zavojima i gume su nadmašila sva očekivanja i po mokroj cesti. Dok nije u žele modu, fino se može ganjati po zavojitim cestama i zabavan je.

Svjetla nisam uspio probati jer dan traje 17 i pol sati, tako da nije bilo potrebe za svjetlima.

Ne znam jel nešto neispravno bilo s klimom, ali za relativno novi auto, jako loše radi. Zvuk klime je bio kao da netko puše kroz slamku, a hlađenje užasno sporo i neefikasno... kao da 80 posto zraka ide na središnje otvore, a jedva nešto na bočne.

Mislio sam da nemam parking senzore. Vjerojatno se negdje može podesiti glasnoća, ali nisam našao. U menijima od putnog računala ništa korisno nisam našao, možda se moglo podesiti kroz infotainment, ali od tog sam brzo odustao.

Očekivao sam udobnija sjedala za auto te klase. Prosječan auto golf klase i s osnovnim sjedalima je udobniji za put od 4-5h u komadu od ovog. Džabe i što su kožna, nisam ostao impresioniran.
U vozačkoj poziciji, ne možeš normalno nasloniti lakat na vrata. Vjerojatno krupnijima više paše.
Putnici otraga i suvozačica su bili zadovoljni prostorom, gepek ima mjesta napretek.

Ono što je kriminalno je infotainment. Neresponzivni ekran, sporo i trzavo, a niske rezolucije. Smješten je točno posred komandne ploče i nema nikakvog nagiba prema vozaču, tako da sam odustao od prčkanja po njemu jer se ne da koristiti u vožnji.

Nema CarPlay podršku, bluetooth radi ok, ali nismo uspjeli preko USB-a pustiti muziku s mobitela (Android).
Sustav ne dopušta sparivanje mobitela u vožnji, čak i ako suvozač njime upravlja. Blesavo.
Zvučnici prosječni.

Instrument ploča bezidejna. Centralni, najveći dio, ima digitalni brzinomjer, razinu goriva i temperaturu ulja. Lijevo je mali analogni brzinomjer, ali je u duboko u rupi i praktički je beskoristan jer se treba skoncentrirati da se uspije skužiti kojom se brzinom vozi.
Ista priča s desnom stranom, brojačem okretaja. Premalo i smješteno preduboko da bi se bez puno truda moglo vidjeti.
Za razliku od običnog 500, interijer ne djeluje toliko plastično i ne šrkipi, ali što se tiče nekakvih retro gluposti koje čovjeka vesele, ne može se ni približiti Miniju i njegovoj unutrašnjosti.

Sve u svemu, zabavan povišeni auto s poprilično prostora, ali i glupim mušicama.
Stavit ću i nešto snimki s ceste u temu o putovanjima...

Sljedeći roadtrip je Cornwall i vjerojatno neki kabrio iznajmljujemo. Cura je zagrijana za Z4
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.05.2023. u 21:03.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:29   #67479
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
zato sam i pitao za prosjecnu brzinu na autocesti.. jos uvijek se mora hrpa toga posloziti da bi nekome EV bio isplativ..

imas kucu - tj prostor i komociju za organizirat si punjenje
vrijeme punjenja - opet moraš planirati i svašta nešta, meni samcu bez djece stajanje na punionicama je gubitak vremena, a "vrijeme je novac" ovo ono

jednostavno nisu još auti za masu ljudi i to je to
U pravu si, postoji velika ovisnost o osobnoj infrastrukturi (punjac doma), javnoj infrastrukturi i profilu voznje.

Kad dostignemo kroz 5-6 god zapadno-europske uvjete:
- raspostranjeno punjenje na poslu
- svaki shopping centar s punjacima
- javna infrastruktura (parking, garaže)
- dobra ponuda uz transportne koridore

onda ce mnogima EV postati atraktivan.

Danas je u HR to one koji imaju kucu, garazu i/ili nekoliko auta u obitelji.


Što se tiče "gubitka" vremena, to ovisi o stilu vožnje. Nekima je normalno stati svaka 2-3h, rastegnuti se, obaviti WC, ili srknuti brzu kavu. Tu nemas gubitaka.

Tko svakodnevno sjeda u auto da bi taj dan odgulio 1000 km u 8h i ne izlazi do odredišta, za takve je i ostat će još desetljeće ICE.


Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Odradio 1300 km po Škotskoj s Fiatom 500x. Iznajmljen u Edinburghu pa se krenulo prema Isle of Skye, cijeli krug gore i lagano nazad u 4 dana.

Evo i kratak review

_SNIP_

Sve u svemu, zabavan povišeni auto s poprilično prostora, ali i glupim mušicama.
Zaboravio si ono najvažnije - radi se u Kragujevcu
Ispravak - ne, to je 500L
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:40   #67480
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Automobili

Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Hej WraGGže!

ne ne, radi se o nečemu drugome.

Uvjeren sam da će prelazak na obnovljivu energiju i elektrificirani prijevoz dovesti do održive i bolje budućnosti za cijelo društvo.
(osim ako je to društvo u zemlji sudionice OPECa).

Vec odavno sam se prestao boriti za globalni boljitak. Jednostavno nema smisla, isto kao i dokazati nekome da nije u pravu. Jednostavno me vise nije briga
Sto se tice automobila i pogona istih, znas i sam kakva je kod mene situacija: ICE od skoro 3000 dizelskih kubika lezi na parkingu i upalim ga mozda 2x mjesecno da ga odvezem na pranje. Strujic je svakodnevno u pogonu i to je iskljucivo prevozno sredstvo, bez emocije ali isplativ i praktican. Oba imaju svoje vrijednosti i nerado bih se bilo kojeg od njih dva odrekao.
Ali opet, ne vidim svrhu da tebe nagovaram na dizela ili ove petrolheade na struju. Jednostavno, I don’t care.
I daj usmrdi frendu auto da napravimo opet garaza party 😝


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 20:48   #67481
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Zaboravio si ono najvažnije - radi se u Kragujevcu
Ispravak - ne, to je 500L
Yup, to je 500L, ovo je 500x

Sve isto kao ovaj koji sam vozio, samo još na 18" umjesto 17" + xenon svjetla
https://www.autotrader.co.uk/car-det...E149ND&fromsra

Gledam sad cijene rabljenih u HR... x2 i više
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 30.05.2023. u 20:57.
1v@n je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 21:02   #67482
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
(osim ako je to društvo u zemlji sudionice OPECa).
Ili onoj zemlji koja reaktivira čak i elektrane na lignit.
I gasi nuklearke.
Sve za ekologiju i manji ugljični otisak
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote