Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2020., 19:02   #1
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
UNIX i BSD

U ovoj temi cu povremeno pisati svoja iskustva s UNIX i BSD operativnim sustavima. Nisam alergičan na kritike, pa ako netko primijeti grešku neka me slobodno ispravi. Bilo bi mi drago da ne pišem samo ja u njoj.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 19:11   #2
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Kratka povijest

U drugoj polovici sezdesetih godina proslog stoljeca istrazivaci iz Bell Labs, GE i MIT su razvijali operativni sustav MULTICS (MULTiplexed Information and Computing Service), a krajem sezdesetih Bell Labs je odustao od projekta.

Nakon toga je u Bell Labu programer Ken Thompson na temelju BCPL razvio programski jezik B, kojeg je Dennis Ritchie unaprijedio u C. Ken Thompson je u assembleru razvijao sto jednostavniji operativni sustav UNICS (UNiplexed Information and Computing Service). Pocetkom sedamdesetih su razvili operativni sustav UNIX, koji je radi lakse prenosivosti napisan u programskom jeziku C.

Krajem sedamdesetih UNIX se podijelio na SYSV (System 5) i BSD (Berkeley Software Distribution).

Krajem osamdesetih AT&T i Sun Microsystems su objavili poslovno najuspjesniji UNIX SVR4 (System 5 Release 4) standard, koji ima puno korisnih ideja iz drugih operativnih sustava.

Sun je 2005. otvorio vecinu izvornog koda za svoj UNIX SVR4 Solaris. OpenSolaris je razvijala zajednica uz podrsku Sun-a.

Oracle je 2010. kupio Sun, pa je OpenSolaris ekipa nastavila razvijajuci illumos.

Trenutno se Solaris samo podrzava do isteka podrske, a slicno je i u otvorenoj verziji, u kojoj manjka kvalitetnih programera.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2020., 19:19   #3
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Nakon sto sam provjerio popis podrzanih dijelova i najmanje zahtjeve za normalan rad, pomocu jeftinih racunalnih dijelova sam slozio kucni server tj. "white box" za vjezbanje. Koristio sam EN-US tipkovnicu, jer mi je takav raspored tipki olaksao programiranje.

Nakon besplatne registracije, sa stranice https://www.oracle.com/solaris/solar...downloads.html sam skinup "Oracle Solaris 10 (x86)" iso naziva "sol-10-u11-ga-x86-dvd.iso", provjerio MD5 (aae1452bb3d56baa3dcb8866ce7e4a08), pa ga snimio na DVD+R.



Postupak instaliranja Solaris 10 u11 x86 sa ZFS root:


Porukom "Loading stage2 ..." sustav se podize s DVD-a i zapocinje proces instaliranja.

Odabrati "Oracle Solaris" pritiskom na tipku [ENTER], ili pricekati 60 sekundi da sustav odabere tu opciju.

Nakon strpljivog cekanja dok se redaju tockice, pojavljuje se naziv operativnog sustava i popis ponudjenih opcija za konfiguriranje, gdje treba odabrati "4. Oracle Solaris Interactive Text (Console session)", tj. pritisnuti tipku [4], prije nego sustav odbroji (30 sekundi) na automatski izbor.

Nakon kraceg vremena se mijenja boja pozadine i pojavljuje opcija za odabir rasporeda tipki na tipkovnici, gdje se mice tipkama gore i dolje do rezultata "[X] US-English" koji se odabere tipkom razmaknicom [Space], te pritisne tipka [F2] kojom se nastavlja instaliranje.

Pojavljuje se crna pozadina, gdje se odabere jezik pod brojem "0 (English)", tj. utipka se broj [0], pa pritisne [ENTER] za nastavak.

Opet se mijenja pozadina i slijede kratke upute, gdje treba pritisnuti [F2] da se nastavi instaliranje.

Ponovno upute i [F2] za nastavak.

Napomena: ako operativni sustav nije prepoznao mrezne dijelove, tada ce pitanja o umrezavanju biti preskocena, pa je to potrebno srediti nakon instaliranja.

Odabrati "Networked [X] Yes", pa nastaviti s [F2].

Ako imate obicni ADSL internet, onda odabrati "Use DHCP for pcn0 [X] Yes" (ne mora pisati pcn0) i nastaviti s [F2].

"Enable IPv6 for pcn0 [X] No" i nastaviti s [F2].

Potvrditi da su unesene informacije ispravne s [F2].

"Configure Kerberos Security [X] No" pa onda [F2].

Potvrditi uneseno s [F2].

"Name service [X] None" pa [F2].

Potvrditi s [F2].

"NFSv4 Domain Configuration [X} Use the NFSv4 domain configuration derived by the system", pa [F2].

Potvrditi s [F2].

Odabrati vremensku zonu:
"Continents and Oceans [X] Europe", pa [F2].

"Countries and Regions [X] Croatia", pa [F2].

Potvrditi predlozeno s [F2].

Potvrditi uneseno s [F2].

Unesti zeljenu root lozinku (ne vidi se), pa se spustiti tipkom [dolje] u slijedeci red, ponoviti lozinku i nastaviti s [F2].

"Remote services enabled [X] No", pa [F2].

"[ ] I would like to register using My Oracle Support information", pa [F2].

Preskociti namjestanje s [F2], s cime je dovrsena identifikacija sustava.

S [F2] odabrati "Standard" nacin instaliranja.

"[X] Install on non-iSCSI target" ako imate ATA ili SATA diskove, pa [F2].

"[X] Automatically eject CD/DVD", pa [F2].

"[X] Auto Reboot", pa [F2].

Potvrditi da je potrebno rucno izvaditi DVD, tako da se izbjegne ponavljanje postupka, s [F2].

"[X] CD/DVD" ako instaliramo s DVD-a.

S [F2] prihvatiti licencu.

Preskociti regiju podrske s [F2].

Odabrati da locale bude "[X] POSIX C ( C )", pa [F2].

"[X] None" pa [F2] da se preskoce dodatni proizvodi.

"[X] ZFS", pa [F2].

"[X] Entire Distribution plus OEM support ....... 6645.00 MB", pa [F2].

Nakon toga treba odabrati disk na koji ce se instalirati Solaris 10, pa nastaviti s [F2].

Napomena: mozda je potrebno formatirati disk.

Potvrditi naziv i raspored, pa nastaviti s [F2].

Preskociti dodatne programe s [F2].

Poceti instaliranje s [F2].

Nakon toga se pojave informacije o tome koliko je instalirano, koliko je jos preostalo za instalirati, naziv onoga sto se trenutno instalira, uz graficki prikaz od 0 do 100.

Pojavljuje se crna pozadina, gdje treba malo pricekati dok se instalacija dovrsava, pa nakon poruke unesti [C] i [ENTER] da se nastavi ili pricekati 30 sekundi.

Nakon druge poruke unesti [C] i [ENTER] ili pricekati 90 sekundi, tako da se racunalo ponovno pokrene.

Izvaditi DVD.

Nakon sto se racunalo ponovno pokrene, odabrati "Oracle Solaris 10 1/13" s [ENTER] ili pricekati 10 sekundi, tako da se operativni sustav pocne ucitavati.

Pricekati dok se ne pojavi grafika s porukom da se upise korisnicko ime ("root") i lozinka.

Nakon unosa se pojavljuje poruka dobrodoslice, gdje treba odabrati "Java Desktop System, Release 3" i potvrditi s "OK", nakon cega se pojavljuje graficko (GUI) okruzenje.

Odjaviti se, pa kod poruke za unos korisnickog imena, preko "Options" odabrati "Command Line Login".

Pojavljuje se crna pozadina, nakon cega se tipkom [ENTER] prekida Desktop Login.

Nakon poruke "unknown console login:" unesti korisnicko ime ("root"), pa [ENTER].

Nakon toga unesti lozinku (ne vidi se), pa [ENTER], nakon cega se moze isprobati tekstualni (CLI) nacin rada.

Nakon vjezbe, racunalo ugasiti naredbom: shutdown -y -g0 -i5
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 21:56   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Čisto da si olakšaš, za ove pokazne (instalacijske) svrhe možeš iskoristiti već gotove virtualne mašine (1 - 2), tak da nemaš zajebanciju s pisanjem i opisivanjem.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 19.02.2020., 22:38   #5
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Unix je mrtav. Oracle je raspustio većinu developera 2017. Verzija 12 Solarisa vjerojatno nikad neće izaći. Zadnja verzija HP-UXa je podržana do 2025, i vrti se na mrtvoj platformi (Itanium). Najbolje se još drži IBM s Aix-om, no i oni su na posudjenom vremenu. Zato su uostalom kupili Red Hat.
Zanimljivo je prčkat po tome, ali budućnosti nema. (Ne daj Bože da uletiš negdje pa to moraš održavat u produkciji ).

Zadnje izmijenjeno od: stef. 19.02.2020. u 23:28.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 09:45   #6
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,019
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Unix je mrtav. Oracle je raspustio većinu developera 2017. Verzija 12 Solarisa vjerojatno nikad neće izaći. Zadnja verzija HP-UXa je podržana do 2025, i vrti se na mrtvoj platformi (Itanium). Najbolje se još drži IBM s Aix-om, no i oni su na posudjenom vremenu. Zato su uostalom kupili Red Hat.
Zanimljivo je prčkat po tome, ali budućnosti nema. (Ne daj Bože da uletiš negdje pa to moraš održavat u produkciji ).
Sorry, ali moram iznijeti svoje mišljenje
Oracle je ubio Sun i ni sami vjerojatno ne znaju što su htjeli postići time. Tu si u pravu.

IBM je kupio Red hat iz drugog razloga (izvrstan odnos prema korisnicima i najbolji linux support, odlični programeri, hibridni cloud, preuzimanje dijela linux tržišta, objedinjavanje postojećih korisnika koji koriste oba OS-a pod svojim hardverom, odlično iskustvo s kontejnerima koji su novi hit u industriji nakon što je cloud postao nešto normalno), a ne da pokopaju sami sebe. Z mainframe računala su i dalje najbolje što financijska institucija može kupiti za batch jobove i ulažu masne novce u to, a Power sustavi su najbolje što će ozbiljna banka uzeti za stabilnost i performanse svojih baza te ulažu velike novce i u to. Uostalom, jasno je da je najoptimiziraniji sustav onaj koji je skupa sa hardverom razvojen in-house. Linux je ok, ali nije niti blizu stabilnosti i performansama AIX-a. Banke će primjerice koristiti linux za web servere na distribuiranim intel bladeovima, no kad imaš Power ili Z okolinu sa AIX ili ZOS operativnim sustavima te ležiš na milijardama, ne budeš držao najvrijedniju imovinu (podaci) na 10 blade sustava koji su nakrcani sa terabajtima memorije i nadati se da će sve raditi ok. Ovo pišem kao Linux i AIX admin. Linux je za igru, a AIX je za ozbiljne stvari. Isto vrijedi i za usporedbu Intel, te Power procesora.
__________________
Free your mind and open your eyes

Zadnje izmijenjeno od: Morpheous. 20.02.2020. u 09:50.
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 20:57   #7
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,888
Moje jedino iskustvo s Solarisom (i to verzija 10 iz 2005) je bilo dosta mučnih 2.5 godine Radne stanice su bile opremljene tim sustavom, administracija je bila loša i baš smo se osjećali kao da smo svi skupa zaglavili u nekoj daljoj prošlosti. Ne kažem da je to loš operativni sustav (i tako nisam ima pristupa takoreć ničemu a ne bih se ni imao vremena igrati administratora) ali rad u tim uvjetima je bio muka
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 22:45   #8
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
IBM je kupio Red hat iz drugog razloga (izvrstan odnos prema korisnicima i najbolji linux support, odlični programeri, hibridni cloud, preuzimanje dijela linux tržišta, objedinjavanje postojećih korisnika koji koriste oba OS-a pod svojim hardverom, odlično iskustvo s kontejnerima koji su novi hit u industriji nakon što je cloud postao nešto normalno), a ne da pokopaju sami sebe.
Šteta za RedHat. Kupili su ih iz zato jer sjede na hrpi para i jer su mogli. Jedan dio je sigurno bio i hibridna cloud strategija koja je išla puno bolje nego ono što je IBM nudio. Slušao sam interview njihove CEO, gdje kaže nešto u stilu "Da da, nije nam baš išlo, ali sad smo kupili RedHat" i to ti je otprilike to. Kupili su si budućnost.

Citiraj:
Z mainframe računala su i dalje najbolje što financijska institucija može kupiti za batch jobove i ulažu masne novce u to, a Power sustavi su najbolje što će ozbiljna banka uzeti za stabilnost i performanse svojih baza te ulažu velike novce i u to. Uostalom, jasno je da je najoptimiziraniji sustav onaj koji je skupa sa hardverom razvojen in-house. Linux je ok, ali nije niti blizu stabilnosti i performansama AIX-a.
Vrijedilo polovicom 2000-ih. Rijetko kome danas treba novi Z ili P. U smislu "nikad ga nismo imali, ajmo ga kupiti". Prvo zato jer to košta, a drugo jer je x86/Linux definitivno nagrizao taj segment. Osobito P/Aix.
Mušterije za Z i P su kod nas banke (ne sve), APIS i Fina. Dakle, ekipa koja to već troši zadnjih XY godina. Novih klijenta nema. Također, workload koji je nekad bio na Z, sada se vrti na jeftinijoj platformi koja je s vremenom postala dovoljno dobra, bio to P/Aix ili x86/Linux.

Citiraj:
Banke će primjerice koristiti linux za web servere na distribuiranim intel bladeovima, no kad imaš Power ili Z okolinu sa AIX ili ZOS operativnim sustavima te ležiš na milijardama, ne budeš držao najvrijedniju imovinu (podaci) na 10 blade sustava koji su nakrcani sa terabajtima memorije i nadati se da će sve raditi ok.
Po čemu je npr. Epyc 2 ili Xeon platinum lošiji od onog što nudi Power? Lagano se gubi ta ekskluzivnost arhitekture. Čak bih rekao da je Epyc otišao korak dalje.
Podaci su fizički na high-end storageu čak i u slučaju P/Aix-a. A HA i onako osiguravaš na isti način kao što bi to radio na P ... kroz software.

Citiraj:
Linux je za igru, a AIX je za ozbiljne stvari. Isto vrijedi i za usporedbu Intel, te Power procesora.
IMHO, o Aix-u ćemo za 10 godina pričat kao sad o Solarisu i HP-UX-u. Istu priču pričaju i hard core Oraklaši ... pa uče Postgres jer TCO bolje izgleda, ne zato što je bolji ili ima više funkcionalnosti. Samo je dovoljno dobar (za hrpu scenarija) i manje ili ništa košta.

BTW, nije da favoriziram Linux. Nekad je standard bio VMS, pa je došao UNIX. Sad je eto Linux. Što će biti za 20 godina?
Zapravo je bolje pitanje kako će se to dogoditi i koji će biti model razvoja. Da li išta može zamijeniti open source model i postati mainstream.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 20.02.2020. u 22:52.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 12:27   #9
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Čisto da si olakšaš, za ove pokazne (instalacijske) svrhe možeš iskoristiti već gotove virtualne mašine (1 - 2), tak da nemaš zajebanciju s pisanjem i opisivanjem.
Hvala na savjetu. Imas pravo, u sadasnje vrijeme je vm privlacniji kada se hoce na brzinu isprobati.

Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Unix je mrtav. Oracle je raspustio većinu developera 2017. Verzija 12 Solarisa vjerojatno nikad neće izaći. Zadnja verzija HP-UXa je podržana do 2025, i vrti se na mrtvoj platformi (Itanium). Najbolje se još drži IBM s Aix-om, no i oni su na posudjenom vremenu. Zato su uostalom kupili Red Hat.
Zanimljivo je prčkat po tome, ali budućnosti nema. (Ne daj Bože da uletiš negdje pa to moraš održavat u produkciji ).
Znam, ustvari nije jos, ali... Verzije 12 nece biti, a ubuduce ce samo micati stare stvari iz Solarisa. Prednost u usporedbi s ostalima je sto njega nije potrebno emulirati, tj. bez problema se vrti na obicnom kucnom racunalu. Sto se tice odrzavanja, hm... treba puno vremena odvojiti za ucenje dok se shvati kako sto funcionira, a tada djeluje jednostavniji od ostalih koji su na prvu laganiji za ucenje.

Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Sorry, ali moram iznijeti svoje mišljenje
Oracle je ubio Sun i ni sami vjerojatno ne znaju što su htjeli postići time. Tu si u pravu.

IBM je kupio Red hat iz drugog razloga (izvrstan odnos prema korisnicima i najbolji linux support, odlični programeri, hibridni cloud, preuzimanje dijela linux tržišta, objedinjavanje postojećih korisnika koji koriste oba OS-a pod svojim hardverom, odlično iskustvo s kontejnerima koji su novi hit u industriji nakon što je cloud postao nešto normalno), a ne da pokopaju sami sebe. Z mainframe računala su i dalje najbolje što financijska institucija može kupiti za batch jobove i ulažu masne novce u to, a Power sustavi su najbolje što će ozbiljna banka uzeti za stabilnost i performanse svojih baza te ulažu velike novce i u to. Uostalom, jasno je da je najoptimiziraniji sustav onaj koji je skupa sa hardverom razvojen in-house. Linux je ok, ali nije niti blizu stabilnosti i performansama AIX-a. Banke će primjerice koristiti linux za web servere na distribuiranim intel bladeovima, no kad imaš Power ili Z okolinu sa AIX ili ZOS operativnim sustavima te ležiš na milijardama, ne budeš držao najvrijedniju imovinu (podaci) na 10 blade sustava koji su nakrcani sa terabajtima memorije i nadati se da će sve raditi ok. Ovo pišem kao Linux i AIX admin. Linux je za igru, a AIX je za ozbiljne stvari. Isto vrijedi i za usporedbu Intel, te Power procesora.
Prije dosta vremena sam isprobavao razlicite besplatne operativne sustave u otezanim uvjetima rada (poluispravni dijelovi, iskapcanje struje, zamjena ispravnih datoteka neispravnima, itd.), pa sam pratio sto se dogadja s podacima. Dosao sam do istog zakljucka.

Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Moje jedino iskustvo s Solarisom (i to verzija 10 iz 2005) je bilo dosta mučnih 2.5 godine Radne stanice su bile opremljene tim sustavom, administracija je bila loša i baš smo se osjećali kao da smo svi skupa zaglavili u nekoj daljoj prošlosti. Ne kažem da je to loš operativni sustav (i tako nisam ima pristupa takoreć ničemu a ne bih se ni imao vremena igrati administratora) ali rad u tim uvjetima je bio muka
Tesko je naci kvalitetnog radnika, tj. administratora, a takvi hoce da ih se i plati onoliko koliko su ulozili u svoje znanje. Koliko sam shvatio iz prepricavanja, vecinom su bili losi admini, pa je korisnicima ostalo lose iskustvo u sjecanju.

Citiraj:
Autor stef Pregled postova
IMHO, o Aix-u ćemo za 10 godina pričat kao sad o Solarisu i HP-UX-u. Istu priču pričaju i hard core Oraklaši ... pa uče Postgres jer TCO bolje izgleda, ne zato što je bolji ili ima više funkcionalnosti. Samo je dovoljno dobar (za hrpu scenarija) i manje ili ništa košta.
BTW, nije da favoriziram Linux. Nekad je standard bio VMS, pa je došao UNIX. Sad je eto Linux. Što će biti za 20 godina?
Zapravo je bolje pitanje kako će se to dogoditi i koji će biti model razvoja. Da li išta može zamijeniti open source model i postati mainstream.
VMS prebacuju na x86-64. O njemu sam cuo samo prepricavanja koja su drugima prepricavali - bili su jako zadovoljni s njim.
Sto se tice predvidjanja, mislim da nece biti razvoja kakvom se skoro svi nadaju.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 14:00   #10
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
U vrijeme kada sam nabavljao racunalne dijelove, planirao sam koristiti drugi os. Kada sam presao na Solaris, onda sam shvatio da na njemu ne radi onboard LAN kontroler. Dodatnom PCI mreznom karticom sam privremeno rijesio problem, dok mi taj utor nije zatrebao za SCSI kontroler. Trazeci rjesenje, naisao sam na programera Masayuki Murayama, koji je napravio drivere za neke novije mrezne dijelove. Na sluzbenim stranicama maticne ploce sam u detaljnijim uputama pronasao tocan naziv cipa, te prema njemu skinuo najslicniji driver. Ali... nakon instaliranja je sustav postao jako nestabilan, pa sam nakon citanja hrpetine dokumentacije shvatio da su originalne upute napisane za noviju verziju Solarisa, tj. pogrijesio sam samo u jednom broju.



Postupak instaliranja mreznog drivera na Solaris 10 x86 pomocu Sun Studio compilera:


skinutu datoteku je potrebno raspakirati
Code:
# gunzip -cd gani-2.6.10t6s.tar.gz | tar xvf -
linkati na ispravne binary direktorije i Makefile prilagoditi konfiguraciji
Code:
% cd /opt/gani-2.6.10t6
% rm obj Makefile
% ln -s Makefile.amd64_suncc Makefile
% ln -s amd64 obj
izraditi binaries rekompiliranjem izvornog koda
Code:
% rm Makefile.config
% ln -s Makefile.config_gld2 Makefile.config
% /usr/ccs/bin/make
instalirati
Code:
# cd /opt/gani-2.6.10t6
# /usr/ccs/bin/make install
testirati
Code:
# ./adddrv.sh
# devfsadm -i gani
ponovno pokrenuti i namjestiti
Code:
# sys-unconfig
... nakon cega je driver instaliran.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na