Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.04.2008., 00:13   #1
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
Video playback bez trzanja LCD/Plasma - tutorial

Eto konačno sam uhvatio par minuta pa ću se osvrnuti na problematiku o kojoj se ovdje na forumu nije puno pisalo, a mene muči praktički od kada imam LCD monitor, a sada i plazma ekran.

Dakle radi se o trzanju videa ili tkz. čuveni "video judder". O čemu je zapravo riječ?

Moderna filmska industrija snima filmove u 24fps-a (24 slike u sekundi), a sve od pretpostavke da tada prosječno ljudsko oko ne može razlučiti pojedinačne slike već ih vidi kao pokretni niz, ( ta pretpostavka nije u potpunosti točna, ali o tome nećemo ovom prilikom) iz tog razloga bilo je potrebno prilagoditi playback videa europskom PAL (50 Hz) odnosno američkom NTSC (60 Hz) standardu. To je učinjeno na način da je 24 fpsa za PAL jednostavno ubrzano za 4% čime se dobiva fiktivnih 25 fpsa i primjenom 2:2 pulldowna dobiva se gladak i "judder free" playback na 50 Hz( zato je kod 100 Hz televizora slika još i mirnija ). Kod NTSC (60 Hz) standarda situacija je puno lošija jer se orginalnih 24 fpsa mora konvertirati u 30 fpsa, to se radi primjenom 2:3 pulldowna koji rezultira neujednačenim prikazom frameova i problemom o kome je ovdje riječ - trzanjem videa.

Dakle bit svega i cijela problematika: potrebno je uskladiti frame rate videa i frekfenciju ekrana da bi se dobio glatki prikaz bez trzanja

naši moderni LCD monitori/televizori i plazma ekrani većinom podržavaju 60 Hz, iznimka su full HD ekrani koji podržavaju 1080p rezoluciju pri 24 Hz
(upravo radi usklađivanja sa 24 fpsa). I što sada učiniti da se problem neutralizira ili bar minimalizira?

Dugo sam tražio po netu neko smisleno i jednostavno rješenje i igrom slučaja naišao sam na jedno prilično učinkovito. Iako se na netu o tome puno piše i postoje razne varijacije koje ljudi primjenjuju meni se ovo čini najjednostavnije i najbezbolnije. Potrebno je sljedeće:

ffdshow i Avisynth

1. korak - instalirajte ffdshow i avisynth
2. korak - nakon instalacije otvorite ffdshow te označite AviSynth i upišite sljedeću skriptu:

ConvertToYUY2()
c=last.assumeFPS(Round(Framerate),true)
eval("c.ConvertFPS(60)")



(imajte na umu da svaki puta kada mijenjate opcije u ffdshow-u morate ponovo pokrenuti player (koji već koristite) da bi se te promjene i primjenile)

3. korak - provjerite pod video renderer koji vam je frame rate, trebalo bi izgledati ovako:




i to je to! frame rate videa će se povećati na 60 i playback će biti kudikamo tečniji, ovo definitivno nije savršen način da se postigne normalan i gladak playback ali definitivno reducira trzanje i povećava kvalitetu gledanja, povremeno se može dogoditi da izgubite frame ili slika na sekundu stane (iz vlastitog iskustva) to se dogodi cca. 2-3 puta u jednom satu.

volio bih da ovaj thread ne ostane na ovome, te da svatko tko ovo proba da svoj feedback. intencija mi je da pronađemo način kako dobiti idealan prikaz videa na što bezbolniji način, zato molim sve koji nešto znaju neka se priključe.
glista je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 00:19   #2
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
podesio sam ovako u cccp-u i ubija mi mpc.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2008., 00:25   #3
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
eh da to sam zaboravio napomenuti, cijela stvar je prilično ovisna o procesoru, meni zauzeće sa 15%-18% (bez skripte) skoči na 50%-55% - E6300 na 3,3Ghz. zato sam i rekao da ljudi probaju, pa da vele kak na njihovim konfama radi
glista je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 00:26   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma nije bed za cpu, ali u kojoj ti to kombinaciji isprobavaš? meni umire mpc čim enableam avisynth.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 00:31   #5
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
koristim zoom player i mpc, sa oba playera radi bez greške. u ffdshowu ti avisynth mora biti zadnji uključeni proces, dakle na najdonjem mjestu (ako imaš uključene postprosesing, sharpen ili bilo što drugo to mora biti iznad avisynth-a)
glista je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 00:33   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
cccp netaknut - default.

ali čekaj sad... imam glitcheve i na lcd-u i na plazmi, to sve ulazi u "24-domenu" problema ili mi je to nekaj drugo?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 00:48   #7
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
ja ne koristim cccp - možda on stvara probleme? dakle na friške win instalirao sam zoom player i sve dodatke koji s njim dođu ( uključivo i ffdshow) na to sam još stavio avisynth ( po gore navedenom načinu ) i stvar radi. možda je stvarno do cccp-a?

na kakve "glitcheve" misliš? ovo o čemu sam ja pisao odnosi se na sve ekrane (lcd televozori/monitori ili plazme) sa 60 Hz

evo primjera:
dakle ovaj gif demonstrira kako to izgleda u "native" 24 fps playano na 60 Hz: (1.8 MB!)


a ovaj je poboljšan, sa udvostručenim frame rateom (iako ne na gore opisani način , ali efekt je takav):


razlika je evidentna, dakle sličan efekt postiže se i sa ovom skriptom ali sa puno manjim CPU opterećenjem (iako i dalje prilično velikim)

Zadnje izmijenjeno od: glista. 04.04.2008. u 08:06.
glista je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 08:39   #8
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma tu i tamo tipa svaki 10-20sec mi trzne video... e sad na nekim ripovima da, na nekim ne, ali definitivno zapinju neki fajlovi koji kolegama idu bez greške. kažem nije to nešto puno, ali dovoljno da primjetim.

mislim da nije to moj problem pošto mi se čini kako ova skripta pegla kompletan film tokom trajanja, a ja imam mjestimične probleme.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 09:15   #9
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
Vidio sam po forumima da se priča o ovom,ali sva sreća nemam takvih problema,ja sam sebi stavio K-lite najnoviji Full sa MPC i sve živo i neživo pokreće i bez trzaja,glicheva itd.
Probajte obojica tu kombinaciju pa javite jel se i dalje demostrira...
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 09:17   #10
glista
crni pas
Moj komp
 
glista's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 785
ma tu i tamo tipa svaki 10-20sec mi trzne video... e sad na nekim ripovima da, na nekim ne, ali definitivno zapinju neki fajlovi koji kolegama idu bez greške. kažem nije to nešto puno, ali dovoljno da primjetim.
mislim da nije to moj problem pošto mi se čini kako ova skripta pegla kompletan film tokom trajanja, a ja imam mjestimične probleme.



tako je, skripta pegla cijeli film, s time da se dogodi ( 2-3 puta na sat vremena ) da se koji frame izgubi ili cijeli film stane na sekundu

a ovaj tvoj problem je nešto drugo, jer problematika 24 fpsa na 60Hz se manifestira tokom cijelog filma, samo je najuočljivija kod brzih scena ( kad se kamera pravocrtno horizontalno kreće ) ili kad je nešto u krupnom planu a kamera kruži oko tog objekta. i ono što sam već rekao, ne primjećuju svi tu pojavu jednaku (neki je recimo uopće ne primjećuju ili ih ne smeta) dosta je tu i individualizma. to je otprilike u domeni ovoga: netko vidi razliku imeđu 50Hz i 100Hz televozora, a netko uopće ne. dakle ja tu ne govorim o sporadičnim trzajevima ili sličnim anomalijama pri gledanju videa već o isključivo playbacku 24fps videa na ekranima od 60Hz.

Zadnje izmijenjeno od: glista. 04.04.2008. u 09:30.
glista je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2008., 18:32   #11
Mikac
Premium
 
Mikac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Gospić
Postovi: 50
Nije tu stvar individualizma, jer objektivno judder je najveća bolest filmova i on je vrlo stvaran i za mene uočljiv iz aviona. Zbog toga ljudi plaćaju masne pare za video procesore poput Anchor Bay-a (DVDO VP50, VP30, I-Scan...), Lumagena (Radiance XD,VisionHDQ, itd) i DVD playere poput Denonovih 2930, 3930, pa i DVD-A1XVA(28000 kn). Tu se naravno radi i o jako dobrom skaliranju i de-interlacingu jer se ugrađuju HQV Realta chipovi te bolji Faroudja SLI-2310 itd. Takvi skaleri i playeri od DVD-a rade praktički HD sliku. Dokaz je tome i video procesor Teranex Xantus baziran na Teranexovim algoritmima koji se koristi u video studijima NBC, CBS, ABC, FOX, Warner koji pomoću njega konvertiraju standardnu definiciju slike u HD i to emitiraju, a mi mislimo da je to neko snimo specijalnom HD kamerom ne znajući da je većina tog materijala poteklo od SD-a. Pa pogledajte samo ove obrade starih filmova u HD-u, sve je to remastering i upscaling, ali naravno ne na PC-u kod nekog doma nego na jako skupoj opremi poput Xantusa koji košta negdje oko 100000 dolara. No dobro, da nebi previše odugovlačio s pričom moja vizija rješavanja juddera na DVD filmovima jest kupovina jednog od jeftinijih DVDO scalera poput I-Scan VP20(1500$), jer smo dobili zastupništvo neodavno u: http://www.audiocentar.hr/onama/ ili kupnja DVD playera npr poput Denona u rangu 2000-10000 kn. Kod Denonovog skupljeg playera dobit ćete dobar scaling DVD-a, gladak paning bez juddera, boje bez prelamanja, točne tonove boje, prikaz bolje crne boje, dobru cromau te dobar zvuk CD-a, SACD-a i DVD-A zbog kvalitetnih ugrađenih D/A pretvarača(Burr-Brown, Wolfson), OP-ampova, kondezatora, stabilnog transporta itd. Možete također kupiti OPPO player koji je pobrao sve moguće nagrade i proglašen je najboljim budget palyerom, a odnedavno ga ima u SonusArt-u. Evo link: http://www.sonus-art.com/index.php?page=news&id=96 Slika mu je navodno za tu cijenu bez premca, a zvuk nije baš audiofilski zbog velike jitter greške, ali to i nije bila namjera konstruktora, jer bi tada bio znatno skuplji. Toliko od mene. Pozdrav!!!
Mikac je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 19:50   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
e ti nam trebaš!

pitanje... KOLKO KOŠTA ENTRY OPPO? pretrgah se od traženja i ništa (vanjske cijene mi niš ne znače).
syss je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2008., 10:09   #13
Mikac
Premium
 
Mikac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Gospić
Postovi: 50
E ovako DV-981HD je najnoviji OPPO player koji košta cca 30$ više od starog, ali je navodno i bolji. Cijena mu je oko 300$, a cijene tehničkih uređaja kod nas su slične onima u vani(bar što se tiče HIFI-ja, palzmi, LCD-a, playera, pojačala, bla, bla, bla...) tako da bi trebao koštati u Sonus Art-u do 2000 kn max (kod njih se može dobit do 15% dole na gotovinu). I ONO NAJVAŽNIJE: MOŽEŠ PLATIT PUNU CIJENU, ODNEST DOMA UREĐAJ, ISPROBAT GA PAR DANA I ONDA VRATIT,A ONI TI VRATE SVU LOVU. Dakle nazovi Sonus Art da ne moram ja umjesto tebe tel: 01/4813-025 radnim danom 10.00 - 20.00h ili subotom 10.00 - 14.00h. Dotični OPPO DV-981HD je dosta nahvaljen, međutim ja ga nisam isprobavao tako da ne mogu objektivno govorit o dojmovima, ali vjerujem da na AVS forumu ima dosta o OPPO playerima, pa malo zaviri na taj forum. Palyer navodno čita sve živo što ubaciš u njega, podržava sve ekstenzije za subtitlove i čak sam čuo da je free region. Ali treba upamtit da je najbitnija kvaliteta slike na dvd-u (scaliranje, de-interlacing, kontrast te kako se nosi s nijansiranjem boja, dakle boje se ne smiju prelamati i paniranje kamere tj. kako se nosi s judderom), a ove ostale stvari treba bacit u drugi plan.
Mikac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2008., 10:24   #14
Mikac
Premium
 
Mikac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Gospić
Postovi: 50
Evo ovdje ima dosta reviewa pa pročitajte što sunapisali reviewri i privatni korisnici: http://www.oppodigital.com/dv981hd/dv981hd_review.html
Mikac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2008., 10:46   #15
Mikac
Premium
 
Mikac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Gospić
Postovi: 50
Bio sam maloprije na OPPO stranici i vidio da imaju jedan skuplji OPPO DV-983H i jedan jeftiniji player OPPO DV-980H od ovoga o kojem sam dosad govorio. Ovaj skuplji Ima VRS chip od Anchor Bay-a samo neznam točno koji ali provjerit ću, a ovaj jeftiniji je sličan ovom o kojem sam gore pisao, čak je i Faroudja Genesis u oba playera(čini mi se). Hoću reć da ako je cijena objekt onda se može ić i na jeftiniji OPPO.

Zadnje izmijenjeno od: Mikac. 05.04.2008. u 11:14.
Mikac je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2008., 12:14   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma znam da treba nazvat, ali mi se ne da dok ozbiljno ne razmatram o kupovini... mislio sam da znaš pa reko da šeraš to s nama. inače upoznat sam sa njihovom politikom poslovanja i inače su mi odlični tamo, a vlasnik je prije ustupao prostor audiofil.net klubu i stvarno se radi o izvanrednom čovjeku i sugovorniku... neću nikada zaboraviti situaciju kada sam imao philips dvd 9000 i jednom prilikom smo se našli, pa mi je rekao da je došlo par modela sa greškom tipa ako rade 1-2 dana i krepaju onda imaju tu grešku i da provjerim, pa ako krepa da mi da odmah novi - provjerio, moj modeli bio ispravan, ali sam potez je definitivno hvale vrijedan

gledao sam malo oppo naokolo i to je to što tražim - superior dvd sliku, a zvuk, divx i sve ostalo me uopće ne dira, nek ima optički spdif da se nekaj čuje i nek ima super sliku prek hdmi-ja - ja zadovoljan.
syss je offline   Reply With Quote