Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2011., 23:46   #31
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ne slažem se generalno. Taj trend je već odavno ovdje. 7 godina barem kada se dosta drastično promjenilo trajanje jednog mid-range kompa. Skoro 3-4 godine uz recimo refresh grafike eventalno dobiš. Ali nije važno jer dotično nije uopće uvjetovano hardwareom nego softwareom. Tvrtkama koje rade igre jednostavno nije u interesu raditi nekaj kaj će zadovoljavajuće moći pokrenti mali dio populacije. U interesu im je da što veći broj ljudi igra, odnosno kupi njihov proizvod. Identičan razlog zašto se sve skoro igre rade za konzole i PC.

Samo nekolicina igara je došla ovdje da pomiče "granice". Jedan primjer je Doom 3.
  Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 00:54   #32
syzygy
Premium
Moj komp
 
syzygy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (centar)
Postovi: 909
Po meni su procesori danas dosegnuli zaista odlične rezultate te jedino što bi s vremena na vrijeme trebalo zamjenu jest grafička kartica.

Mislim, realno gledajući jedan Core i7 2600 može bez problema izdržati 3 godine.
Matična ploča s USB 3.0 i (eventualno) FireWire portom također nekih 3 godine.
Cooler (ThermalRight Venomous X ) minimalno 5 godina.
8 GB RAM memorije također minimalno 5 godina.
Napajanje CORSAIR 850W, TX, opet barem 5 godina.
Kvalitetno kućište može dogurat do kad treba.

Kažem, moje neko mišljenje je da je grafička ta koju bi ja osobno mijenjao svakih pola godine. Pri tome mislim na već svima poznatu kombinaciju s našom tržnicom. Kupiš grafičku za 1000 kn na tržnici, za pola godine ju prodaš za 700 kn, nadodaš 300 kn i za novih 1000 kn kupiš duplo jaču grafičku od prije.
__________________


CPU: Intel Core i7 870@2.93 GHz,
RAM: 8 GB DDR3
GPU: ATI HD5830 1GB DDR5
HDD: WD Black 640 GB
Zaslon: trenutno ga nema
Mouse: Logitech MX Performance
Keyboard: Logitech G19
OS: Mac OS X Snow Leopard
Ostalo: WD MyBook 1TB Mac Edition, Logitech G13 GameBoard



CPU: Intel Core i7 mobile @1.40Ghz
RAM: 4 GB DDR3
GPU: ATI HD5750 1GB DDR5
HDD: WD 500GB
Zaslon: 15,4" LCD
Mouse: Logitech G9
Keyboard: Logitech Wave
OS: Windows 7 64bit



CPU: Intel Core2Duo E8600 @3.33Ghz, Intel BOX Cooler
RAM: 2 GB DDR3
GPU: Intel HD4500
HDD: 320 GB
OPT: DVD-RW
Zaslon: HP 17" LCD
Keyboard: Logitech Wave
Mouse: Logitech RX1500

syzygy je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 01:02   #33
Firkraag
Premium
 
Firkraag's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
spot on, teško je zamisliti da bi procesor ili ram mogao biti bottleneck u dogledno vrijeme, čak i e2140 iz 2007. overclockan na 3,1 GHz može izdržati većinu današnjih igara; slažem se da bi bila dostatna zamjena samo grafičkih, čak možda i u periodu duljem od pola godine.
A kako je ovdje tema kvalitetnije ili češće, u tom slučaju rekao bih za gpu češće a ostalo kvalitetnije.
Firkraag je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 01:12   #34
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Znaš šta ja mislim. Ja mislim da mi svi ovdje debelo serendamo uključujući i mene prvog. Definitivno je najzanimljivije kupit kantu danas, sutra prodaš grafu na tržnici pa kupiš novu, preksutra ista stvar s procom, pa bi prekosutra probao clockati, znači novi cooler, ne sviđa ti se montaža, ajmo na tržnjak u lov na drugi, nabavio cooler, sad ne valja na cooleru vent, hvala bogu svi se mogu mjenjat ajmo kupit novi.... pa pasta, pa napajanje pa tihi komp, pa performanse...

Let's face it, tu smo na forumu manje više svi u lovu na neke nove zanimljive stvari za našu mašinu. Bilo bi nam dosadno svima da sad kupimo neki ultra uber stroj pa da ga ni otvorit barem jednom tjedno ne moramo... iššš, ni pomislit na to...da stoji zatvoren... blah, nedaj Bože!

Čast izuzetcima.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 01:24   #35
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Što se tiće objektivnog razmišljanja u vezi odabira high end komponenata na duge staze ili mid ili low na kratke, mislim da je oboje ispravno i da ovisi o osobnim preferencijama i namjeni računala. Naime, smatram da je ok kupovati stalno mid range komponente koje imaju dobar performance per buck, ali je više zezancije oko toga svega (ugradnja, pronalaženje komponenata, softverska pozadina i sl...) No, tko to voli neće mu biti teško.
Meni osobno odgovara kupiti neke high end komponenta pa biti "miran" 3-4 godine uz neke sitne nadogradnje.. Osobno volim da mi računalo radi super, i dok je tako ja isto ne diram. Niti imam volje nešto mijenjati u računalu ako nema potrebe. Iako sam konj od 24 godine, moram priznati da me loži to što neko vrijeme imam najjače na tržištu i da mi za to nije žao platiti. Pošteno svoje zaradim i ako želim dati 6000 kn za grafu (gtx 590) dati ću
Da zaključim, mislim da je oboje uredu (i high end na duge staze i mid/low na kratke), ovisi kako tko voli
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 01:51   #36
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Umm, smisao teme jest ? Savjeti za kupnju ?
Uz transparentnost cijena svih komponenata, raširenosti testova performansi komponenti, frekvenciji izbacivanja novih tehnologija za određene proizvode, i općenitu zdravu logiku razmišljanja u vezi trajnosti neke komponente u kućnoj upotrebi, ne vidim neki veliki prostor za raspravu oko ove teme.
Podsjeća me na AMD vs. Intel, Linux vs. Windows vs. Mac vs. Lizard vs. Spock (ova borba je izuzetak jer je pobjednik jasno vidljiv ), i slične teme.
Ako neka GPU u nekoj igri daje 30FPSa i cijeni se 1500kn, a druga sa istom okolinom hardvera daje 35FPSa ali košta 2500kn, ne vidim neki prostor za raspravu. Brojke su vrlo krute i nisu podobne za raspravu. Ima li smisla kupiti kućište za 200kn? Ima. A ono za 2000kn? Ima, zato i je na tržištu, jer će se naći kupci.
Što ako netko mijenja napajanje jednom godišnje? Pa ništa, osobni odabir i volja lika ili likice da troši lovu kako želi.
Ukratko, tržište je ovdje da "udovolji" što širem rasponu klijentele, a mi smo s druge strane i mašemo novčekima, svaki u okviru svojih mogućnosti.

Peace!
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 02:09   #37
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
#post je pisan prije m4dm4na Uhvatilo me kenjanje pa sam bio zauzet :P

Ja sam se htio više držati objektivne strane, a ne što nekog loži ili ne!

Kupovina rabljenih komponenata slijedi isti recept kaj se tiče bang for buck modela kao i kupovina u dućanu. Istina, račun se može malo "zakomplicirati" ako kreneš kombinirati jedno i drugo, ali opet je čista stvar matematike kaj je najisplativije za uzet. Naravno uz par osobnih preferenci ovisno o tome kaj ti je relevantno (nekome je eyefinity relevantan). Sve je stvar dodavanja novih faktora primjerice gore spomenuta shema
Citiraj:
Autor syzygy Pregled postova
Kupiš grafičku za 1000 kn na tržnici, za pola godine ju prodaš za 700 kn, nadodaš 300 kn i za novih 1000 kn kupiš duplo jaču grafičku od prije.
Nije važno dal je relevantan primjer (svi znamo da sigurno nećeš dobiti duplo jaču stvar) ali you catch my drift...
Još jedan faktor koji nitko ne uzima je struja. Ipak, nije isto ako ti komp ždere par stotina watta više nego kaj bi žderao da si možda platio mrvu više i dobio ekonomičniji stroj nego "overclockano" djubre koje te samo u godinu dana više plaćene struje bude koštao više nego možda i duplo skuplja stvar.


Naravno. High end komponente su tu sa razlogom. Ali one su tu čisto za one koji imaju viška novaca te ostalih subjektivnih razloga (I don't judge anybody. Na kraju krajeva vaši su novci). High end komponente su opravdana kupnja (objektivno) samo u jednom slučaju. Ako zarađujete od svog kompa i ako će vam kupnja nečeg po nepovoljnijim startnim uvjetima (less bang for buck) biti dugoročno profitabilnija nego ako uzmete nekaj sa najboljim bang for buck omjerom. Usporedite to sa kreditom u banci. Posudiš 50.000 kuna sa nekom kamatom. Ako ti taj novac pomogne da zaradiš puno više novaca nego što bi zaradio bez njega onda je isplativ bio. Ako ti taj novac ne pomogne i ne zaradiš više nego što je kamata bila. Bilo je neisplativo.

Mislim da bum na ovu temu baš napisao neki "članak", pa ga objavim kad je gotov ili linkam.
  Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 10:59   #38
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Naravno. High end komponente su tu sa razlogom. Ali one su tu čisto za one koji imaju viška novaca te ostalih subjektivnih razloga (I don't judge anybody. Na kraju krajeva vaši su novci).
Ovo je tvoje subjektivno mišljenje, i ako si protiv da se ista iznose, tada budi konzistentan
Upravo zbog tih izjava da su high end komponente za "tatine sinove" , ljude kojima novac na grani raste i sl. sam napisao primjer na sebi da to baš nije tako i da ljudi možda iste kupuju iz čistog gušta.
Kada si se gledalo kroz prizmu iskoristivnosti, tada ljudi ne bi kupovali 90% automobila koji se danas proizvode, pa ipak na ulici vidiš i mrcine od BMW-a i Mercedesa itd.
Nema "boljeg" izbora, kupiš što možeš i što ti odgovara i to imaš. Simple as that.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 11:09   #39
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
Nemozes usporedivat BMW/mercedes s PCem i komponetama :/

U lijepom auto ako te vide neki ti zavide, neki te mrze, a vecina te ni ne registira

A tko ce ti vidjet komp osim tebe, i par tvojih frendova?
Gemmy je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 11:27   #40
Osta
Premium
Moj komp
 
Osta's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 280
Moje misljenje je da se isplati iskrcati postena lova na stvari koje nes mijenjati ( tipa monitor i dobro napajanje ), proc, maticnu i rame uzeti iz high end segmenta ( ali najeftinje, tipa kao sto i7 920,930, ili onaj jeftiniji phenom ), graficku iz nekog medium... prema potrebi naclockat proc i grafu kako vrijeme ide....
Osta je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 12:08   #41
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Osta Pregled postova
Moje misljenje je da se isplati iskrcati postena lova na stvari koje nes mijenjati ( tipa monitor i dobro napajanje ), proc, maticnu i rame uzeti iz high end segmenta ( ali najeftinje, tipa kao sto i7 920,930, ili onaj jeftiniji phenom ), graficku iz nekog medium... prema potrebi naclockat proc i grafu kako vrijeme ide....
Ako bi me netko natjerao da kažem što je ipak najbolje od sih tih opcija navedenih na ovoj temi... rekao bih da je ovo čak i najbolja.
Uzeti donji segment high enda, koji ima kvalitetu ali i ne pretjeranu cijenu te onda klokati te nadoknaditi time tu sitnu razliku u performansama koja se plaća kao sv. Petra kajgana. Pošto se uzima ipak high end, pretpostavka je da te komponente u većini slučajeva trpe overclocking tako da ono...
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 12:11   #42
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ajme koje diskusije...
ugl, tvoje pare i kupi ono sto tebi odgovara.
btk za isplativost
domis je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 12:15   #43
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Koliko vidim, generalni zaključak je da postoje komponente za koje je poželjno izdvojiti veću lovu te ih koristiti duže vrijeme (napajanje, kućište, monitor,...), dok druge treba uzimati mainstream tj. one koje pružaju dobar odnos uloženo/dobiveno (proc, ploča, grafa,..).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 14:08   #44
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Koliko vidim, generalni zaključak je da postoje komponente za koje je poželjno izdvojiti veću lovu te ih koristiti duže vrijeme (napajanje, kućište, monitor,...), dok druge treba uzimati mainstream tj. one koje pružaju dobar odnos uloženo/dobiveno (proc, ploča, grafa,..).
Po meni, prvenstveno je bitna namjena. 90% ekipe u ovom threadu se, koliko vidim, pali na igrice.
S druge strane, ovo kucam na mašini staroj (bar, koliko se mogu sjetiti) 6 do 7 godina, no (recimo) malo kvalitetnijih komponenti (za to doba).
Još se nije pojavilo nešto što ne može izvrtiti, koriste ga dvoje odraslih i dvoje djece (s dosta igara, pretežno flash i nekakve dječje), bez ikakvih problema u radu i bez reinstalacije već poprilično vremena.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 15:12   #45
Bravo
Premium
 
Bravo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 1,449
Najbolje je kupiti nešto u srednjem rangu što jeftinije. U principu kad bude spor onaj procesor u srednjem ili niže segmentu bude spor i onaj u najvišem, a tu ljudi bace i popuše velik novac bezveze, to vrijedi i za sve ostale komponente osim za grafu i napajanje, napajanje u principu kupuješ da traje min. 3 godine, a grafu il kupiš najjaču pa če ta držat koju godinu dulje nego da kupuješ prosječnu u srednjem segmentu..
Bravo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2011., 18:50   #46
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ovo je tvoje subjektivno mišljenje, i ako si protiv da se ista iznose, tada budi konzistentan