Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.12.2009., 07:43   #1
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
ATi Radeon HD 5970

Ako moderatori misle da tema još ne zaslužuje svoje mjesto, neka premjeste.

Za početak jedan prst u oko, kratak osvrt na test HD5970 kartice i činjenice da ATi definitivno treba početi razmišljati o nekakvom rješenju problema, jer po meni (a ja preferiram ATi) ovo postaje smiješno, flagship kartica i da ima takve dječje bolesti.
http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=657

Bojim se da bi im ovakve stvari mogle upropastit sav njihov trud i napredak.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2009., 07:55   #2
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Oj!

Ja ne vidim tu nekakve "djecje bolesti". Kartica je zamisljena da radi na stock vrijednostima i nisam u niti jednom review-u vidio da je netko imao problema sa tim.

Overclockabilnost je plus i super je stvar kada mozes jos izvuci iz svog hardvera, ali to nije nesto zbog cega se neki proizvod kudi. Tako i onako se ovdje radi o stock rijesenjima. Na proizvodjacima kartica je (posto ATi sam "ne proizvodi" kartice) da ako zele sebi osigurati bolju prodaju i iskociti iz "mase" da to naprave.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2009., 11:09   #3
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Istina je to što si rekao, niti jedan proizvođač ne garantira da će neki komad hardware-a raditi na vrijednostima većima od propisanih, ali konkretno kod ati-ja se ovaj jedan te isti problem provlači već kroz par serija kartica, i uvijek se svodi na isto: temparature vrm-ova su najveći ograničavajući faktor.
Htjeo sam reći, zar je toliki problem postavit adekvatnu regulaciju napajanja, neznam nešto tipa da odmah u startu stave još po 1 dodatni vrm za gpu i 1 za memoriju, pa da nemoraju stalno dobivat pitanja tipa zašto mi kartica usporava tijekom testiranja u furmarku, occt-u i sličnim zahtjevnijim testovima.
Osobno bih puno lakše podnesao da se gpu pregrijava prilikom OC-a, pa znam da sam došao do granice, ili da se gpu neda OC-at dalje, nego kad vidim da to sve ide i može, i onda vidim kako vrm-ovi cvrče na 120-ak celzijusa i kartica usporava jer nemože ohladit vrm.
Znam da će nekima zvučat glupo, ali eto, meni to po seljački izgleda poput sportskog auta koji ima sve dobre i nabrijane dijelove, ali eto, proizvođač je procjenio da zbog ograničenja brzine na cestama tom autu su dovoljne gume od fiće, pa u svakom malo jačem zavoju auto izlijeće van sa ceste
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2009., 23:24   #4
Leko
AoC ^^
Moj komp
 
Leko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Stvarno misliš da je to sve tako jednostavno, a eto sva sila injženjera se nije toga sjetila? Ili je to dio velike zavjere neke

Tako je kako je, očito je da su imali nekakva ograničenja koja nisu uspjeli savladati, možemo se nadati da će u slijedećoj generaciji proizvoda to savladati i to je to.
Što se tiče dječjih bolesti, slažem se s kolegom da to nema previše značenja jer će se ionako 90% tih kartica vrtiti na stock vrijednostima, gdje rade kako se spada.
Leko je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 12:01   #5
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
I zašto bi se baš sve kartice trebale clockati jasno da kupnja novog hardvera ima i veliku dozu znatiželje "dokle ovo ide ali...." mislim da glede te kartice to i nije potrebno glede 3-5 FPS-ova više i onda razmišljati oće li ili neće riknuti što se i može dogoditi i opet ali.... pa ima garanciju.Grafa je prebrutalna i dovoljno jaka ali kakav ostatak hardwera mora biti da to sve iskoristi do krajnjih granica(mogučnosti navedene) očito nije za obične smrtnike nego za odlikaše.
Valjda je proizvođać došao do krajnjih granica i nije uspjeo rješiti taj problem.
Uvijek će biti onih koji će ići dalje od deklariranog(znatiželja,hrpa novčića i dr.)
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 20:55   #6
DraŽ
Premium
 
DraŽ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Miami, 1984, Ferrari F40
Postovi: 902
Samo 120C, VRM-ovi na mojoj HD4870 su išli do 130-140C pa ništa nije bilo.
__________________
Skylake PCIvy bridge Notebook


CPU: Intel Core i7 6700k @ 4.4GHz, 1.28V Adaptive, LLC 4
COOLER: Scythe Mugen Max
MBO: ASUS Z170 Pro Gaming
RAM: Kingston HyperX Savage DDR4 16GB (2x8GB) 2666MHz CL13
GPU: Asus Strix Nvidia GeForce GTX 1080
SSD1: Crucial MX500, 1TB
HDD1: WD Green 3TB, WD30EZRX
HDD2: WD Red 4TB, WD40EFRX
HDD3: WD Blue 6TB, WD60EZRZ
HDD4: WD Blue 6TB, WD60EZRZ
OPTICAL DRIVE: LG CH10LS20, Blu Ray
PSU: EVGA Supernova G2, 550W
CASE: Fractal Arc XL
VENTS: 3x Fractal 140mm, 3x Arctic Cooling F14, 140mm
OS: Win 10 Pro, 64-bit

MONITOR: AOC Q3279VWFD8 - 32", IPS, 2560x1440
TV: Panasonic P47AS650 - 47 inch, IPS, 1920x1080, 3D + DIY Ambilight
MOUSE: Logitech MX Master 2s
KEYBOARD: Roccat Suora FX with HyperX Palm Rest
GAMEPAD: XBOX One
HEADPHONES: Sennheiser HD598 SE


DELL Inspiron 15R, 5520
Intel Core i7 3632QM, 2.20Ghz, turbo 3.20GHz
DDR3, 6GB (4GB + 2GB), 1600Mhz CL11
AMD Radeon 7670 + Intel HD4000
OCZ Agility 3, 120GB
15,6 inch LCD, 1366x768
6-cell baterry, 48Whr
Win 10 Pro, 64-bit


Zadnje izmijenjeno od: DraŽ. 12.12.2009. u 02:41.
DraŽ je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2009., 21:08   #7
MikroChip
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Dubrava, Zagreb
Postovi: 20
isto kao i moja HD 4870x2...
MikroChip je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 01:20   #8
D-I-A-B-L-O
Bannija :D
Moj komp
 
D-I-A-B-L-O's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,098
Citiraj:
Autor Leko Pregled postova
Stvarno misliš da je to sve tako jednostavno, a eto sva sila injženjera se nije toga sjetila? Ili je to dio velike zavjere neke

Tako je kako je, očito je da su imali nekakva ograničenja koja nisu uspjeli savladati, možemo se nadati da će u slijedećoj generaciji proizvoda to savladati i to je to.
Što se tiče dječjih bolesti, slažem se s kolegom da to nema previše značenja jer će se ionako 90% tih kartica vrtiti na stock vrijednostima, gdje rade kako se spada.
Ne nisam rekao da se nitko toga nije sjetio, nego sam se pitao zar se to nebi mogli riješiti nekakvim riješenjem tipa povećanja broja vrm-ova na pcb-u, čime bi se isti, po mojoj nekoj predpostavki, napominjem PREDPOSTAVKI, rasteretili što se tiče napona, pa bi se vjerojatno i manje zagrijavali.
Nisam niti rekao da je zavjera, niti sam pomislio na to, sve što sam rekao je da mi djeluje smješno što na svim jačim modelima kartica su upravo ti vrm-ovi problematični, otuda mi i ona usporedba sa ferrarijem na fićinim gumama.

Istina je da će velika većina tih kartica uglavnom život provesti na tvorničkim vrijednostima, ali ovako, laički gledano čak i te tvorničke vrijednosti su mi vrlo napete, opet upravo zbog tih vrm-ova koji rade na granicama svojih mogućnosti...

Citiraj:
Autor ECHO Pregled postova
I zašto bi se baš sve kartice trebale clockati jasno da kupnja novog hardvera ima i veliku dozu znatiželje "dokle ovo ide ali...." mislim da glede te kartice to i nije potrebno glede 3-5 FPS-ova više i onda razmišljati oće li ili neće riknuti što se i može dogoditi i opet ali.... pa ima garanciju.Grafa je prebrutalna i dovoljno jaka ali kakav ostatak hardwera mora biti da to sve iskoristi do krajnjih granica(mogučnosti navedene) očito nije za obične smrtnike nego za odlikaše.
Valjda je proizvođać došao do krajnjih granica i nije uspjeo rješiti taj problem.
Uvijek će biti onih koji će ići dalje od deklariranog(znatiželja,hrpa novčića i dr.)
Nisam rekao niti da bi se sve kartice trebale moći clockati, uopće ne dovodim u pitanje overclock kao takav, nego dovodim u pitanje tu regulaciju napona kao takvu koja bi se po mom skromnom (ne)znanju morala moći poboljšati.
Znam da su ti vrm-ovi predviđeni da mogu trpit visoke temparature, i znam da je proizvođač to uzeo u računicu prilikom sastavljanja kartice, ali opet oni koji prate znaju da su stanoviti testovi uspjevali srušiti te kartice upravo zbog nedovoljno dobre regulacije napona, na što je proizvođač odgovorio da takvo operećenje kartice u stvarnom okruženju nije moguće i potom izdao novu verziju drivera koja je onemogućavala 100% opterećenje kartice kada su ti testovi upaljeni.
Ovdje govorim o OCCT-u i Furmark-u.

Nije mi jasno kako takvo opterećenje nije moguće, a eto netko je ipak osmislio način kako da se to sve optereti do krajnjih granica.
Tko nam može garantirat da u skorije vrijeme neki od tvoraca igara neće napraviti igru koja će biti toliko optimizirana da će iskorištavati 100% mogućnosi kartice, pri čemu bi se vrlo lako mogao desiti isti scenario koji se dešavao sa HD4870 referentnom serijom kartica koje su se rušile na tvorničkim taktovima prilikom testiranja OCCT-om?

Opet kažem, ja osobno koristim ati, i nemam ništa protiv njih, u biti nemam ništa protiv nikoga, samo malo razmišljam na glas, odnosno na tipkovnicu, i nije da mi to sada smeta toliko da bih prestao kupovati ati kartice, jednostavno pokušavam shvatit zbog čega su ti vrm-ovi toliki problem na tim karticama, dok npr. kod suparničkog tabora još nisam naletio da se nešto takvo desilo, nije da sam nešto posebno pažljivo pratio ni jednu ni drugu stranu, ali ono malo što jesam, vidim da je problem regulacije napajanja rezerviran isključivo za ATi.
__________________
D-I-A-B-L-O je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2009., 10:12   #9
ivoHuljev
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 306
c'est la vie!
ivoHuljev je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2009., 21:52   #10
Tomilajko
BadBoss
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 59
Thumbs down

jel ovo bolje od duple 5870 ?
__________________
Tomilajko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas