Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2006., 00:54   #1
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Proc, cooler ili maticna?!?!

Ukoliko je netko imao slicnih problema molio bih za pomoc...

Proc: AMD Athlon 2000+ (radi na 1.66Ghz)
RAM: DDR 512 MB SuperKingmax
MBO: Gigabyte 7N400S-L
GPU: ATI Radeon 9800PRO 256bit 128Mb
OS: Win Xp Professional SP1

Problem je sljedeci, prije par dana sam poceo dobivati masovne Blue Screen of Death-ove sa skoro svim mogucim porukama:
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR
BAD_POOL_CALLER
DRIVER_UNLOADED_WITHOUT_CANCELLING_PENDING_OPERATIONS


Nisam ih sve zapisivao, ali mislim da su ove bile, za prve 3 sam siguran. Ova prva je najcesca, skupa sa cistim BSoD-om, dkl bez poruke. S obzirom da imam 2 kompa doma malo sam kemijao, pa sam iskljucio graficku, napajanje, pregrijavanje, HDDove i CD/DVD-ROMove, ISDN modem ( ) i RAMe. Sve sam prebacio iz jednog kompa u drugi i opet isto sranje, pa pretpostavljam da nije u tome problem.
Kad dobijem BSoD i resetiram, monitor mi se nece upaliti, nego moram ugasiti napajanje i onda sve paliti. I onda uz malo srece i nakon 2-3 pokusaja ipak upali. Uvijek pali ako je neko duze vrijeme ugasen, no kad ga i uspijem upaliti smrzne se u BIOSu ili pri bootanju Winodza (prodje CheckDisk i izbaci BSoD). Par puta mi je nakon paljenja poceo beep-kati, sto sam prema manualu ploce zakljucio da je "DRAM error" (kontinuirani dugi signali). No RAM mi je u redu, prosao je Memtest.
Kad sam resetirao CMOS stavio mi je FSB na 100MHz (inace je bilo na 133MHz) i onda sam po prvi put uspio uci najnormalnije u Windowse (u kojima sam i trenutacno ). No sad mi je proc na 1.24GHz, sto saxa. RAMi rade na 2.5-3-3-7 CR1 prema Everestu i BIOSu, multiplayer mi je lockan i trenutacno je 12.5x (tako kaze Everest). Maticna mi ima UZASNO malo opcija u BIOSu, tak da tamo ne mogu skoro nista mijenjati (recimo pojma nemam kolka je Shutdown Proc temperatura). Ako stavim u BIOSu FSB na 133MHz udje mi u Windowse (prije nije ni to htio), ali se vrlo brzo smrzne (S&M radi punih 10sec prije BSoDa). Ploca mi zagrijava proc zbog USB 2.0 (trust me on this one), tako da proc na 1.66GHz radi na 55-64 stupnja, a trenutacno na 1.24GHz je na 55 stupnjeva. No mogu pokrenuti S&M, dodje do 60 stupnjeva nakon nekih 5-6 minuta, no onda je S&M poceo crveno svijetliti, pa sam ga zgasio.

Proc je polovan, nista nije clockano, Windowsi su relativno frisko instalirani i nista po njima nije posebno je*ano. Na procu je CoolerMaster Alps HHC-L61. Napajanje je novi Chieftec 410W.
Imam sugavo staro kuciste, pa sam nutra nakalemio 1 cooler od starog proca, 1 12cm vent na bok kucista, 1 8cm vent, svi ventovi pusu prema unutra (nemam dovoljno zbuseno kuciste za ispuh). Na Radeonki je novi Arctic Coller silencer (puse na High).

E sad, nemam jaci cooler da isprobam dal je u hladjenju problem, nemrem proc staviti u drugi komp jer ploca na njemu podrzava samo do 1.5GHz. Mogu jedino prebaciti proc iz drugog kompa u svoj da vidim dal ce moja ploca kenjati, ali htio bih prvo cuti vase misljenje, da li je problem u maticnoj, procesoru ili hladjenju?

Svima puno hvala na pomoci i ispricavam se zbog ovolikog posta, ali radije odmah napisem sve kaj sam probao nego da odgovaram na 100 postova sam "Did that..."!
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2006., 01:00   #2
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
I jos samo jedna sitnica, kad nakon BSoDa udjem u Windowse pod StartUp programs dobijem Microsoft Dumping Tool (neka dodana lajna na kernel). To uopce ne kuzim, ali eto cisto da napomenem...
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2006., 07:53   #3
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Jesi li probao RAMe staviti u drugi komp mozda ti je oso utor na maticnoj, sto se tice pregrijavanja proca, ne znam da li si probao mjeriti temperaturu s SPEEDFANom
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2006., 11:13   #4
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Citiraj:
Autor blablu
Jesi li probao RAMe staviti u drugi komp mozda ti je oso utor na maticnoj, sto se tice pregrijavanja proca, ne znam da li si probao mjeriti temperaturu s SPEEDFANom
RAMe sam prebacio na sve utore, ubacio keks od frenda, isti shitt. Nije stvar u RAMima sigurno, prosli su 2x Memtest od 15min i isprobani su na 2 kompa.
Speedfan mi kao i ostali programi daje krivo ocitanje temprature proca. Jedino se MBM5 poklapa sa BIOSom, uvijek oko 55-65 stupnjeva. Na SpeedFanu imam 31. I to stvarno ne vjerujem da je tocno, cooler od proca mi je bar na 40 kad ga probam rukom.

S obzirom da je Forum bio nedostupan zadnjih par dana, da dodam update. CLK_SW mi je na ON (Auto), proc radi na FSB 100MHz i relativno je stabilan. No pokrenuo sam jedan dan S&M i pustio ga 8 minuta da radi, popela se temperatura na 66 stupnjeva i opet BSoD. No normalno se resetirao, ali opet se smrzao u Checkdisku. Kad sam ga pustio 2min da se ohladi opet je sljakao normalno. Dkl nije stvar u FSBu, samo je na 100MHz stabilniji (tj. tolerantniji)...
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 12:38   #5
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Meni se ovako, kao laiku, čini da imaš nekakav problem sa hlađenjem... mislim 66 stupnjeva...to je vruće!

Si probao cooler mijenjati? Staviti novu pastu? Možda imaš neki potenciometar?
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 12:53   #6
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Daj si ocisti kuler, pa ga vrati natrag, mozda ti se zapekla pasta (stara) pa ti ona dize temp. proca! Ili probaj staviti otvoreno kuciste pa malo provjetri sobu, cist da vidis dal je problem u temperaturi.

Ako nije u temp., mozda su windowsi u komi ? Sumnjam da je maticna, al ako si sve ostalo izbacio.... ko ce znat....

Napajanje probaj staviti neko kvalitetnije ili poznatije (nemoj sad zamjenit jednog JNC-a sa drugim ). Makar vidim da si i to probal...

Probaj sve drugo koje radi (od frenda stvari) staviti na svoju maticnu, pa vidi...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 12:54   #7
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
moj ex procesor palomino 1700+, koji je mogao i do 90°c, nije bio bash ravnodushan na nishta preko 60°c, i nerijetko, ali se znalo dogoditi, prilikom pregrijavanja na temp. vechim od 60°c bi znao zablokirati.
preporuchujem zamjenu coolera, paste, ciscenje ili shto vech sa ciljem smanjivanja te temperature za pochetak.


Citiraj:
Autor Vucko
... mozda ti se zapekla pasta...
c c, odmah mislish na hranu...
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 13:21   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Svojim ocima vidil da jedan Athlon 1.2Ghz (ona stara jezgra, thunderbird il kak se vec zvala) radio normalno sa 64°C u idlu ! moram li spominjat da je covjek imao pecniku kad je zaigrao neku igru? Ma i ovak je bil vruc...

Velim ti, probaj ocistit ili nekak drugacije smanjit temperaturu da vidis dal je to do nje... navecer otvori prozor u sobi kad je hladno, otvori kuciste i onda nam kazi dal je sve ok kad je hladniji proc...

Ako je onda sve u redu, preporuka, dobro ocisti proc i cooler od prasine i paste....
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 13:39   #9
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Nije stvar u pregrijavanju, eto sto kazu na netu o mojoj ploci:
"The temperature reported is most likely correct (contrary to what was previously believed). In most cases the CPU temperature reported is 10c higher than other nForce2-based motherboards. In actuality, the CPU does appear to be running that much hotter. Enabling USB 2.0 support in the BIOS will often lead to a 5c increase over USB 1.1 only being set. As well, CPU interface settings also appear to affect the CPU temperature. "

@Delta - Imam jedino jednu Alphu koja je na Athlonu 1.4 trenutacno, no ne usudim se s tim probati. Drugog coolera nemam. Paste sam izmijenio jedno 3, ova je najbolja.

@Vucko - Pasta je na procu jedva mjesec dana, tesko da se zapekla. Nije stvar u temperaturi jer se na FSB 133MHz rusi vec na 59-60 stupnjeva. A tolko bogme mora izdrzati... Probao sam sa provjetravanjem na 10 nacina, no change. Windozi su firski, Ghostano prosli tjedan sa ciste instalacije. I ne bi se mrznuo BIOS da su Windozi. Napajanje je Chieftec, to mi rekose da je kvalitetno. Frenda gnjavim kao zadnju opciju, covjek ima Zalmana "zalotanog", pa mu je je*ada to skidati...

@atha - Jesi isto dobivao BSoD ili ti se samo mrznuo komp? Jer inace kad se proc pregrije ili se komp zgasi ili se resetira ili se jednostavno smrzne. Ne sjecam se da sam ikad dobio BSoD zbog pregrijavanja...
Cooler je cist, no danas cu sve to rastaviti jos jednom, da budem ziher.

Zasto nitko ne kaze da je maticna, na nju imam garanciju!!!?! (na proc ne)
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 18:02   #10
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Pogledaj fino kondenzatore jesu li lijepi i ravni odozgora, ako su se počeli oni napuhivat onda je do njih ako je sve radilo ko urca do maloprije i sada je počeo BSOD napad ... a za svaki slučaj probaj sa napajanjem nekim , ne nekim "napajanjm" tipa MS, JNX, Frontier i sličnim ... (eto reko sam nešto što pokriva garancija ako je matična )
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2006., 18:39   #11
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Sorry, nisam vidio da ti bloka u BIOS-u

Onda ovak:

Memorijska (ne)kompatibilnost? i sa tvojom i sa frendovom memom (al sumnjam jer ako ti je najedanput sve oslo u k**** onda to nije to)

Maticna ->ako ti se rusi pri bootanju, onda postoji mogucnost da odlazi NB ili SB na maticnoj. Meni ti je prije dva tjedna najvjerojatnije pregorio NB ->prvo je bilo kao kod tebe, BSOD-ovi najedanput., onda je poceo bipkati onaj mali zvucnik na sve strane i na kraju mi je stao kod POST-a s time da su se meni prvo pocele pojavljivati bijele tockice i sitne crtice na ekranu, a na kraju mi se ekran poceo iscrtavat bijelim linijama i tak sam zakljucio da je maticna otisla...

I eto, vec je dva tjedna na reklamaciji.... i vucem se na Linux Live-u jedva nekako....
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2006., 21:39   #12
shadow
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, Hrvatska
Postovi: 77
ovako probaj sve izbaciti sve dodatne kartice i ostavi jednu pločicu rama pa bootaj. Imao sam sličan problem sa jednim athlonom nije htio na FSB 133 delat konstantno se rušio nakon što sam ga stavio na 100 radilo sve ok malo sporije ali eto.

Pozdrav
__________________
-------------------------
Learn this, business has no business with patriotism. For business, patriotism is just product
shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2006., 00:55   #13
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Zamijenih procove, skuzih u medjuvremenu da mi se Windozi ruse zbog sje*anih drivera od ISDN kartice. Za sada proc radi normalno na 55 stupnjeva (+-2). Sutra cu ga daviti sa FEARom i S&M-om da vidim kak dise pod pritiskom, sad vise nemam zivaca.

@Black Dragon - Sorry,ali pojma nemam di su kondenzatori (mozes mi usput i objasniti di su mi regulatori napona, ima puno toga izmedju CPU slota i AGPa :o). Ne znam zakaj svi spominju napajanje, pa kaj Chieftec nije OK? I jos je ganc novi...

@Vucko - Memorija jucer prosla 40min testiranja u S&Mu, 3 benchmarka u Everestu i Memtest. Stvarno mislim da nije to, kod frenda na ploci je isto normalno radila tokom 1h igranja Far Cry-a i u Memtestu.
Dosta rijetko mi zna bipkati (ali BIOS), sa errorom kao da je greska u RAMu, no onda zgasim komp i kad ga upalim nista ne pisti. Nije bas to konzistentno, obicno kad ode npr. grafulja onda pisti cijelo vrijeme, a ne na obroke. :o)
No isto mi se smrzano pri restartu kod brojanja memorije, pa na onoj tablici nakon toga, uvijek skuzim da je smrznut jer recimo okvir tablice ima mjestimicne hijeroglife (ovak nekaj: =======L===). Dakle ak dobijem tockice, crtice i bijele linije znam na cemu sam. :o)

@shadow - Danas mi je krepao i na FSB 100MHz, na temperaturi od 53 stupnja, u prakticki Idle modu (pauziran BSplayer, S&M nepokrenut u pozadini).Probao sam sve izbaciti, nije bilo razlike. A i nemam kaj izbaciti, LAN i zvucna su integrirane, ISDN sam maknuo, graficku promijenio, imam samo 1 keks RAMa, pa nemam bas puno varijacija na temu...

Bit cu pametniji sutra...
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2006., 03:03   #14
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
http://www.badcaps.net/ evo tu dole imaš slike kao to izgleda i ako je Chiftek 420W novi model onda ne valja ... imam ga i znam šta pričam ... onaj 350W i 360W model su mu nedostižni uzori u životu a ono 410W je malo bolje od njega
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2006., 13:04   #15
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Imam 410W, eh da sam to znao prije 2 mjeseca....jos sam se tu raspitivao dal da uzmem Tagana ili Chiefteca i preporucili su mi Chiefteca. No nemrem sad nis napraviti po tom pitanju...
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2006., 20:31   #16
m@tthew
AKA Vitez
 
m@tthew's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb=>Ljubljanica
Postovi: 94
Eto da zavrsim ovaj thread, problem je definitivno u procu. :o( Ovaj 1.4GHz normalno radi, S&M ga nagura do 66-67 stupnjeva nakon 12min. i ne rusi se, ali kazu na netu da Gigabyte MBO mjeri temperaturu preko neke diode pa je temp. veca (tj. preciznija).

Anyhow drugi proc rikne pri ulazu u Windowse, kasnije se ne zeli komp upaliti. S doljnje strane sam primijetio smedji krug i oko jezgre je s jedne strane neka cudna linija, dkl nekaj je pregorilo. E sad dal je pregorilo meni ili je vec bio u qrcu kad mi ga je XY prodao, to nikad necu saznati jer nisam gledao (lesson learned). Kako god bilo, kupujem novi proc... :o(
__________________
-
...I flipped a bird to the world,
and went about my day....
m@tthew je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na