Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2002., 09:22   #1
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Serial ATA

Uh, sto je pusto na ovom forumu otkad je pocelo SP u nogometu.

Koliko se cini, serial ATA diskovi bi moglo biti fina zamjena za skupe SCSI diskove za potrebe kucnog video editinga. Naime, to nam obecava sam standard na papiru. Bash me zanima kakvi ce biti rezultati u stvarnosti.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 13:31   #2
Frane
PC Ekspert
 
Frane's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split, Zadar, Zagreb
Postovi: 207
Pa ako bude onako kako su najavili mislim da cemo se rijesiti napokon HDDa kao najsporije komponentente u racunalu
BTW mislim da ce brzine biti skoro pa obecane da nece biti ka kod UATA diskova, obecaju ti 133 a dobijes jedva 30
__________________
|Neko jako racunalo|
Frane je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2002., 13:56   #3
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Nece se diskovi mijenjati nesto znacajno s novim standardom, nego ce se promijeniti/poboljsati nacin komunikacije od strane kontrolera.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 15:39   #4
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Uz sve ostale prednosti kojih se sad nemogu sjetiti posebno me vesele tanki kablovi ako sam dobro zapamtio!
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 15:46   #5
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by razlo
Uz sve ostale prednosti kojih se sad nemogu sjetiti posebno me vesele tanki kablovi ako sam dobro zapamtio!
Ne samo da su tanki, vec i zahtijevaju manje struje za rad (manje elektromagnetsko zrachenje) i imaju duzinu do 1m. Da ne kazem da je svaki disk sam na svojem kanalu.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 18:25   #6
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Dobro, sad mi nesto nije jasno. Ja sam mislio da je disk najsporija karika u racunalu zbog brzine vrtnje, vremenu pristupa podataka..., na ne zbog sučelja, tj. UATA standarda.

Istina seral ATA izgleda super, ali mislim da bi se trebala i povećati brzina vrtnje diskova (koliko znam SCSI diskovi se vrte na 10000 ili 15000 okretaja, a standard ATA diskova je 5400 ili 7200).
soda je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 19:56   #7
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Serial ATA nece povecati brzinu diskova niti znacajno prijenos podataka, ali ce svaki od diskova imati stalnu, neprekidnu komunikaciju s ostatkom racunala, a upravo je to nedostatak UATA (ne)standarda naspram SCSI sucelja.
SCSI diskovi i dalje ce ostati brzi i pouzdaniji diskovi, a zbog toga i skuplji.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2002., 21:30   #8
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Serial ATA nece povecati brzinu diskova niti znacajno prijenos podataka, ali ce svaki od diskova imati stalnu, neprekidnu komunikaciju s ostatkom racunala, a upravo je to nedostatak UATA (ne)standarda naspram SCSI sucelja.
SCSI diskovi i dalje ce ostati brzi i pouzdaniji diskovi, a zbog toga i skuplji.

OK. Sve to stoji. Ali koliko ja zna sadasnji ATA (ne)standard ima neprekidnu komunikaciju sa uredjajem ako je on jedini na kanalu.

Istina, serial ATA ima mogućnost povezivanja, sta ja znam, 100 uređaja, ali ko će spajati 100 npr. diskova na jedno racunalo.

Nije sada da mi se serial ATA ne sviđa (auuu, daleko od toga...kad vidim one tanke kablove... ), ali me razocarava sto to nece toliko dignuti performanse diskovnog podsustava koliko bih ja htio (evo, neka netko izmisli disk i sučelje koji ima brzinu SDRAM memorije i ja zadovoljan u potpunosti ).
soda je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2002., 08:39   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by soda
OK. Sve to stoji. Ali koliko ja zna sadasnji ATA (ne)standard ima neprekidnu komunikaciju sa uredjajem ako je on jedini na kanalu.
Eh, da je bar tako, ne bih ja onda uopce pribavljao SCSI diskove. Začudio bi se koliko praznog hoda postoji i u tom slučaju.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2002., 22:30   #10
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Nije bitna brzina propusnosti kod UDMA jer ti i onako nema teorije da ti disk čita/ piše da popuni propusnost kontrolera. Moj disk može zapisivati/čitati tek oko 2MB/s(doduše on je star i spor) no ni današnji diskovi nemogu više od 20-30MB/s tako da nemoj očekivat ništa u tom pogledu.
Evolucija je kako će IDE uređaji raditit zajedno, odnosno svaki uređaj neće morat čekat da drugi završi nego će imat nesmetanu komunikaciju s kontrolerom i to u puoj propusnosti(150MB za svaki uređaj).
Primjer: dok ubacuješ oštećeni cd, nećeš moći pristupiti disku(premda nema nikakvih podatkovnih transfera koji bi te ometali)
dok cd ili ne pročita cdrom il javi grešku.
Isto ako imaš dva uređaja na istome kanalu sa različitim podatkovnim propusnostima(npr disk UATA100 i UATA66), automatski pada propusnost kanala na manjeg odnosno UATA66.
To sve nebi trebalo bit na SERIAL ATA, ima tu i još dosta drugih prednosti(manji napon, više uređaja ....).
U biti glupo je uopće radit brze diskove (za servere, radne stanice i sl.) za neki UATA današnjice(nemoguće je zamislit kako bi obični PC radio sa 4 ili više "brzih" diskova koje rade odjednom, to bi bilo dovoljno da se popuni propusnost kontrolera no i prije toga bi nastali mnogi problemi).U budućnosti očekujem smrt SCSI-a kao standarda koji prevladava na jačim PC-ima i slabijim serverima.
dr.z je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2002., 17:20   #11
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Citiraj:
Originally posted by dr.z
...U biti glupo je uopće radit brze diskove (za servere, radne stanice i sl.) za neki UATA današnjice(nemoguće je zamislit kako bi obični PC radio sa 4 ili više "brzih" diskova koje rade odjednom, to bi bilo dovoljno da se popuni propusnost kontrolera no i prije toga bi nastali mnogi problemi).U budućnosti očekujem smrt SCSI-a kao standarda koji prevladava na jačim PC-ima i slabijim serverima.
Koji bi to problem nastali i zasto?

Pa ako spojis 2 diska u raid, imat ce mnogo vecu propusnost nego sa jednim diskom, pa se ne desavaju nikakvi problemi.

Pa zar se nebi sabirnica samo zagusila, ako diskovi mogu da je presignu u brzini?
soda je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2002., 21:26   #12
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Kao prvo poda ata kontrolere nisam spominjao RAID.
Istina je da ćeš sa RAID-om dobit na performansama(ako npr. staviš 0) inače RAID se koristi i zbog sigurnosti.
Neznam što podrazumjevaš pod mnogo, mislim performanse porastu drastično, ali i to je još uvijek manje od 100% ili 2puta pa to nikako nebi zvao mnogo više.Pa s samim time i propusnost BURST-a nije puno veća, a kamoli da se popuni propusnost kontrolera. Isto tako nemoj mješat sabirnicu i EIDE kontroler.
Sabirnica može podnjet jako veliku količinu podataka/s, pa ju je praktično nemoguće (naglašavam praktički) popuniti.
Isto tako se ATA kontroler teško može popuniti (nije preveliki problem, ali i to zanemarimo).
Naveo sam ti primjer problema koji nastaje kad nema gotovo nikakve propusnosti odnosno samo se čeka na drugi uređaj, ali se slobodno može predpostaviti da bi došlo do sličnih problema
(nisam nikad to probao pa najvjerojatnije ni neću) tako da mi je glupo o tome raspravljati, naglašavam da nisam mislio na RAID.
Isto tako diskovi u RAID-u rade ko jedan, i RAID kontroler se spaja direktno na sabirnicu (odnosno zaobilazi se EIDE/ATA kontroler) pa samim time nema bottlenecka tog inferiornog kontrolera.
dr.z je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2002., 21:37   #13
dr.z
Premium
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
U elektrotehnici se sabirnica smatra elmentom kruga koji se u potpunosti definira imenom.
U računalu se pod sbirnicu smatra "južni most", no ako se malo bolje promisli sabirnicom bi se moglo zvati još podosta komponenti odnosno "južni most" se naziva sabirnicom zato što spaja nejveći broj elemenata, no i sama "sabirnica" ima i svoje pod sabirnice poput ATA kontrolera koji su najčešće integrirani u samu sabirnicu(čip).
dr.z je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2002., 22:27   #14
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by dr.z
U budućnosti očekujem smrt SCSI-a kao standarda koji prevladava na jačim PC-ima i slabijim serverima.
Vidis, ja ne.
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na