Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.12.2005., 19:58   #1
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Koji raspored za vodeno?

Nedavno sam si zavrsio vodeno imam tri bloka koje sam spojio paralelno. Prvo mi ide pumpa u posudi, pa onda razdjelnik koji dijeli na tri dijela pa onda blokovi, poslije se to sve ulijeva u jednom razdjelniku i zavrsava u hladnjaku. Mene zanima da li je bolje staviti hladnjak staviti
ispred pumpa ili kao ja prije, moja je teorija bila da je lakse topliju vodu(odmah poslije blokova) hladiti na sobnu temperaturu.
I sta sa tekucinom imao sam za pocetak destiliranu vodu a kasnije sam dodao u nju oko 30% alkohola da to mao dezinficira i mislim da mi se temperatura malo podigla.
Jedini problem sa grijanjem sada prave memoriski chipovi na grafickoj mislio sam na njih staviti pasivce ili napraviti male blokove za njih jer ne namjeravam stavljati vise ni jedan ventilator.

Molim za misljenja.

Hvala!
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2005., 20:13   #2
Bleki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 497
blokovi-->pumpa-->radijator...
Na mem. chipove na grafi. stavi pasivce i po potrebi neki tihi vent.
-->
Najbolje ti je da voda ide: radijator-->blokovi-->pumpa-->radijator...
Na mem. chipove na grafi. stavi pasivce i po potrebi neki tihi vent.
Bleki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.12.2005., 00:43   #3
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Imo sam vodeno pa evo šta o tome mogu reć...
Radijator obavezno prije pumpe t.j. spremnika vode jer u obrnutom slučaju blokaš pritisak pumpe ! Ako imaš prozirni spremnik vidjet češ da se razina vode u njemu svako malo penje gore-dole ali zato pumpa uvjek šiba jednaki pritisak vode prema bloku. U obrnutom slučaju (radijator poslje pumpe) može doći do nejednakog protoka vode kroz blok. Stavi što duže crijevo od bloka do radijatora t.j. od raskrižja gdje ti se spajaju crijeva jer samim dužim prolaskom kroz njih voda će se već malo ohladit prije radijatora
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2005., 15:31   #4
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Originally posted by stublina
Imo sam vodeno pa evo šta o tome mogu reć...
Radijator obavezno prije pumpe t.j. spremnika vode jer u obrnutom slučaju blokaš pritisak pumpe ! Ako imaš prozirni spremnik vidjet češ da se razina vode u njemu svako malo penje gore-dole ali zato pumpa uvjek šiba jednaki pritisak vode prema bloku. U obrnutom slučaju (radijator poslje pumpe) može doći do nejednakog protoka vode kroz blok. Stavi što duže crijevo od bloka do radijatora t.j. od raskrižja gdje ti se spajaju crijeva jer samim dužim prolaskom kroz njih voda će se već malo ohladit prije radijatora
hm???

ajmo to ovak nacrtat..imam osigurac...ako dode prevelka struja...bio on na poetku ili na kraju strujnog kruga...on ce pregoriti...(ovo je samo primjer) dakle ako ti imas neko oslabljeno podrucje, u ovom slucaju radijator, u hladenju...bio on prije ili nakon pumpe...voda ce se tamo gomilat...tj bit ce zadrzana...dakle tvrdnja da ce protok patuiti ne stoji, ali svejednos i dobro napiaso da je bolje staviti radijator na kraj...zasto? zato sto u tom djelu kruga voda ima manju brzinu/pritisak shodno s time sporije protjece...pa pak vecu toplinu prenosi na radijator...zato je bolje radijator imati prije pumpa
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2005., 16:31   #5
Bleki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 497
Kakve su to gluposti o sporijim i brzim podrucjima protjecanja vode. Voda ce u zatvorenom sistemu protjecat brzinom najsporijeg dijela. Znaci ako je protjecanje kroz radijator najsporije, tom brzinom ce voda prolazit i kroz ostatak sistema. Osim toga protocne pumpe vuku i guraju vodu/tekucinu, tako da je svejedno da li se pumpa nalazi ispred ili iza radijatora.
Bleki je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2005., 19:38   #6
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Čovjek je rekao da mu je pumpa u posudi , jel tak ? Tak je... Ona nezna koliko ima vode iznad sebe , 2 ili 6cm u visinu i uvjek jednako tjera bez obzira koliko vode bilo u posudi taj trenutak. Baš zato tvoja teorija
mc_fish ne stoji u ovom slučaju. Radijator prije posude može uzrokovat promjenjivu razinu vode ali će pumpa uvjek jednako tjerati dokle god je voda iznad nje. U obrnutom slučaju kada je radijator poslje pumpe a prije bloka i ako samo malo "uhvati" zraka , zadržat će vodu t.j. oslabit protok vode kroz blok. 2 tjedna sam razvlačio crijeva po kompu, radijator , sve žive i mrtve kombinacije isprobavao - da se nitko nije usudio proturiječit mi !
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2005., 23:38   #7
Tao2
Registered User
Moj komp
 
Tao2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 317
@stublina
Jesi živac. Ili kaj? budeš izvadil top? Vodeni?


Inače, u jednoj fazi imal sam dva kilera.
Jedan ispred a drugi iza pumpe.
Jedno ljeto na +40 sam išao radit to.
Malo šašavo, istina. Dobio sam par stupnjeva niže temp i i za tolko više decibela.
Prošlo ljeto vratio na staro. kiler----pumpa----blok.
__________________



DFI LP ut-sli-D
Amd64 3000+ Venice E6 @ 2800mhz 1,45v + vodeno
...max oc 3009.17 mhz @ kamikaza screen
Leadtek px6600td @ 350/660
Hardovlje & Maxtorovi sata 80 i pata 40 + Hitachi 160
Mema / neka



Tao2 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2005., 19:24   #8
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Citiraj:
Originally posted by stublina
Čovjek je rekao da mu je pumpa u posudi , jel tak ? Tak je... Ona nezna koliko ima vode iznad sebe , 2 ili 6cm u visinu i uvjek jednako tjera bez obzira koliko vode bilo u posudi taj trenutak. Baš zato tvoja teorija
mc_fish ne stoji u ovom slučaju. Radijator prije posude može uzrokovat promjenjivu razinu vode ali će pumpa uvjek jednako tjerati dokle god je voda iznad nje. U obrnutom slučaju kada je radijator poslje pumpe a prije bloka i ako samo malo "uhvati" zraka , zadržat će vodu t.j. oslabit protok vode kroz blok. 2 tjedna sam razvlačio crijeva po kompu, radijator , sve žive i mrtve kombinacije isprobavao - da se nitko nije usudio proturiječit mi !

E ovo volim, empiriske rezultate, mislim da je to nemoguce teoretski odrediti jedino praksa moze dati odgovor.

Hvala na odgovoru
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 08:58   #9
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Originally posted by marioxp
E ovo volim, empiriske rezultate, mislim da je to nemoguce teoretski odrediti jedino praksa moze dati odgovor.

Hvala na odgovoru
krivog sam citirao...no dobro

@stublina...usudim ti se proturijecit:P jer ja nigdne nisam napisao da nema spustanja i dizanja vode...to se bar jednotavno izvede...duboka posuda
i aj govorim iz iskustva...da protjecat ce najsporijim djelom...i to sam isto naveo
stoga

a sad procitaj moj post vezan uz brzinu kretanja tj protjecanja vode pa ces svatit zasto sam tako napisao(koja je ideja tom postu
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 10:16   #10
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Ja predlažem da @marioxp već više stavi taj radijator bilo gdje pa onda obrnuto te nam dojavi rezultate jer premećemo iz šupljeg u prazno Temperatura uostalom ovisi o brdo još drugi stvari... veličine kućišta , provjetrenosti , položaja hladnjaka (ne u vezi pumpe) , promjeru i vrsti crijeva itd... Mrdao sam nešto sa crijevima od vodokotlića (sa metalnom oplatom) te su se pokazala dosta bolje od klasičnih zbog sposobnosti da prime više topline na sebe ali ih je hebeno postavit jer su kruta , uglavnom praksom će prije doć do nekih zaključaka dok mi ovdje mlatimo praznu slamu
stuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.12.2005., 20:06   #11
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Originally posted by stublina
Ja predlažem da @marioxp već više stavi taj radijator bilo gdje pa onda obrnuto te nam dojavi rezultate jer premećemo iz šupljeg u prazno Temperatura uostalom ovisi o brdo još drugi stvari... veličine kućišta , provjetrenosti , položaja hladnjaka (ne u vezi pumpe) , promjeru i vrsti crijeva itd... Mrdao sam nešto sa crijevima od vodokotlića (sa metalnom oplatom) te su se pokazala dosta bolje od klasičnih zbog sposobnosti da prime više topline na sebe ali ih je hebeno postavit jer su kruta , uglavnom praksom će prije doć do nekih zaključaka dok mi ovdje mlatimo praznu slamu
jup...evo ja sam si danas taman nabavio jedno vodeno po kojem svi pljuju...tt bigwater se...i sta reci...preskota mi drzi na 33° da naglasim ja sam to vodeno dobio po 550 cuna!
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 21:28   #12
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Napravio sam ja po svom i zadovljan. Prije svega zelio sam tiho racunalo i to sam dobio. Sto se temperatura tice krecu se izmedju 33-38, sve jako ovisi na koliko se vent okrece. Znam da nisam izveo idealno ali mi se neda vise gnjaviti i ovako je jeftinije a rezultati su vise nego zadovoljavajuci. Vent mi je na bocnoj strani kucista i puse u hladnjak sto nije nimalo sretno rijesenje (puse topli zrak iz kucista) ali nemam trenutacno bolje ideje. Kuciste je midi tower i ovako je prevelika guzva u njemu a kamoli da jos pokusam ugurati hladnjak unutra zato sam hladnjak zasarafio na bocnu stranicu. Evo saljem jednu sliku na kojoj nema kablova(obicnih flat kablova) a sada je totalni kaos unutra.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p1010037.jpg‎
Views:	137
Size:	99.1 kB
ID:	5382  
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 22:11   #13
Tao2
Registered User
Moj komp
 
Tao2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 317
Citiraj:
Originally posted by marioxp
Napravio sam ja po svom i zadovljan. Prije svega zelio sam tiho racunalo i to sam dobio. Sto se temperatura tice krecu se izmedju 33-38, sve jako ovisi na koliko se vent okrece. Znam da nisam izveo idealno ali mi se neda vise gnjaviti i ovako je jeftinije a rezultati su vise nego zadovoljavajuci. Vent mi je na bocnoj strani kucista i puse u hladnjak sto nije nimalo sretno rijesenje (puse topli zrak iz kucista) ali nemam trenutacno bolje ideje. Kuciste je midi tower i ovako je prevelika guzva u njemu a kamoli da jos pokusam ugurati hladnjak unutra zato sam hladnjak zasarafio na bocnu stranicu. Evo saljem jednu sliku na kojoj nema kablova(obicnih flat kablova) a sada je totalni kaos unutra.
Sve ok. Sad to zgleda malo konfuzno.
Al radi stvar.
Već kad ti nije i hladnjak stao u kućište, možda bi ti bilo zgodno da i posudu izbaciš van.
U neko posebno kućište smjestiš posudu i kiler.
Efikasnije bi time hladio kiler.
Manje buke.
I više mjesta po kištri.
__________________



DFI LP ut-sli-D
Amd64 3000+ Venice E6 @ 2800mhz 1,45v + vodeno
...max oc 3009.17 mhz @ kamikaza screen
Leadtek px6600td @ 350/660
Hardovlje & Maxtorovi sata 80 i pata 40 + Hitachi 160
Mema / neka



Tao2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2005., 12:08   #14
Fatal1ty
Premium
 
Fatal1ty's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Evo ja sam spojio ovako big water SE

rezrevar, pumpa, blok, radiator, sad neznam dali je to dobro, tako sam barem procitao da pise u upustvu a cak i na slici od kutije.
Fatal1ty je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2005., 14:46   #15
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Originally posted by Fatal1ty
Evo ja sam spojio ovako big water SE

rezrevar, pumpa, blok, radiator, sad neznam dali je to dobro, tako sam barem procitao da pise u upustvu a cak i na slici od kutije.
stavi blok nakon radijatora! imat ces temp dost nizu!
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2005., 19:46   #16
marioxp
Premium
 
marioxp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Croatia
Postovi: 36
Ma nema teorije da vise mijenjam, nije to nimalo lako vaditi i vracati unutra. Ja sam prilicno zadovoljan s temperaturama jos bi bile nize da mi vent radi malo brze ali ne zelim buku.
A sada su mi trenutacno rekordno niske temperature 21-22 C, mama trenutacno pere prozore
__________________
mario
marioxp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na