Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.03.2010., 18:27   #1
alenko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 1
napajanje hp laptopa- veliki problem

Poštovana gospodo pomagajte,

koristio sam hp laptop nx63xx sa pripadajućom baterijom pb994a.
Laptop iz neznam kojeg razloga nije mogao raditi bez baterije spojen samo na adapter pa sam pretpostavio da mi je vrisnuo interni switch u laptopu koji iskljčuje punjenje baterije kad je ona puna.
Baterija je nakon dosta vremena korištenja postala strašno slaba te nije mogla držati laptom upaljen 10min ,sve dok i ona nije skroz otišla k vragu.
Kupio sam novu originalnu bateriju, no kad sam ju stavio na punjenje baterija se nije punila neko polako praznila.
Mislio sam da je problem u adapteru pa sam nabavio isti takav adapter i stavio puniti svoju novu bateriju, za čudo ona se nije punila ni je igdje na laptopu indikator pokazao da je adapter uključen.

tu sam pretpostavio da imam problem sa tim unutarnjim switchom koji regulira punjenje baterije a i napajanje laptopa bez baterije.

Načuo sam da se taj switch može zamjeniti te da i nije nešto posebno skup, nego se bojim da će mi majstor reći da je otišla matična ploča a ona se i ne isplati mjenjati.

Zamolio bih Vas ako ste imali sličnih problema ili ako ste stručna osoba i znate nešto o mome problemu da pomognete u mome problemu.

Puno hvala i lijep pozdrav.
alenko je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2010., 19:36   #2
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
elektronski switch iliti mosfet... sad treba vidjet jeli p ili n tip i kupis neki slicnih performansi i zalemis i amen! ovi na njemu su kao mali chipovi sa 8 nozica! obicno je raspored pinova 1,2,3- source(svi na isti vod), 4-gate ,5,6,7,8-drain (svi na isti vod)

treba ti jaka lemilica ili puhalica,pumpica za lem i drugi mosfet! simple as that!
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2010., 15:10   #3
max2711
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 76
ti mosfeti jako rijetko odlaze.Kod HP-a s tim smart adapterom, onaj s iglicom u sredini,odlazi kontroler (tako ću nazvati taj čip jer neznam kako drugačije) koji uz sve ostale funkcije prepoznaje adapter preko te iglice u sredini i prebacuje napajanje između adaptera i baterije.To se događa zbog loše izrade adaptera jer nije dobra izolacija između tog srednjeg pina i 19.5V pa dolazi do kratkog spoja i crkne kontroler.Ne znam napamet koji je kontroler na 63xx.Na nx7300 se nalazi ispod rama i oznaka mu je KB-nešto
Mosfet je vjerovatno ispravan samo ga kontroler ne otvara
max2711 je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2010., 17:29   #4
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
To ti je čest problem na novijim HP-ima i skoro svim Toshibama. Stvar koja te muči je IC koji raspodjeljuje napon po matičnoj. MAXIM (i sad koji već - xxxx). Prije svega si provjeri sami jack na MBO od punjača, zna i s njim biti problema. Negdje poslije njega, ne daleko, je i osigurač. Prepoznat ćeš ga po oznaci (FU). Provjeri sve multimetrom. Ljudi su te probleme rješavali odlemljivanjem, čićenjem i ponovnim zalemljivanjem gore navedenog IC-a.
Naime, otkad su svi postali opsjednuti ekologijom, počeli su lemiti cinom sa drugim sastavom materijala, a taj je sklon postati neprovodljiv.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na