Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2005., 01:17   #1
ßellerophon
Sannin
 
ßellerophon's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Split
Postovi: 1,568
Zvucna Izolacija

zanima me koji materijal najbolje izolira ili apsorbira zvuk?
__________________
YES - BUT /
your evaluation is superb - behold the underlying truth
ßellerophon je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2005., 01:23   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Re: Zvucna Izolacija

Citiraj:
Originally posted by ßellerophon
zanima me koji materijal najbolje izolira ili apsorbira zvuk?
Nota bene, zvucni izolatori su u najvecem broju slucaja i toplinski izolatori. Ne uvijek, no cesto, pogotovo u SOHO primjeni.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 26.02.2005., 07:46   #3
Jango Fett
Premium
 
Jango Fett's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: OS-ZG
Postovi: 365
Re: Zvucna Izolacija

Citiraj:
Originally posted by ßellerophon
zanima me koji materijal najbolje izolira ili apsorbira zvuk?
Ako ćemo u čisto znanstvenom akustičkom smislu, onda najbolje što porozniji materijal sa velikom masom, od svih vrsta spužvi, preko raznih poroznih pjena, vate i debelih slojeva tkanine - tu ne možeš pogriješiti jer ono što trebaš u svim slučajevima izbjegavati je glatka, tvrda i neporozna površina, poput metala, stakla itd.

Ako gledamo sa audiofilske strane, tu se lome koplja što je bolje - neki više uživaju u potpuno finoj homogenoj pjenastoj spužvi, neki u spomenutoj termo-izolaciji, a neki u totalno prigušujućoj vati.

Što god uzmeš, nećeš pogrješiti, a osobno, ja bih uzeo vatu jer najviše prigušuje, samo treba paziti da, ukoliko to radiš za neku prostoriju a ne za unutrašnjost suba ili zvučničke kutije, izbjegneš pojavu "mrtve tišine", jer za zvuk difuzori su potrebni jednako kao i apsorberi!
Jango Fett je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2005., 03:07   #4
ßellerophon
Sannin
 
ßellerophon's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Split
Postovi: 1,568
vidio sam na netu puno lijepih stvari, ali nista sta bi mogao nac u ovom "gradu"
vidio sam jedan ultra tanki materijal kojemu je gustoca preko 25Kg po metru... prema slici rekao bi da po centa ili manje...
najmanje frek. upija preko 60% a ove vise preko 100%...
dakle trebao bi mi onda neki pjenasti materijal visoke gustoce...
to mogu odma prekrizit jer nema sanse ovdje, gledao sam u nekom ducanu termo izolaciju za parket,stropove i prodavac mi je pricao da bi to mogla bit i zvucna izolacija... moje misljenje: jest spuzvasto,ali pretanko i lagano, mozda po metra toga bi nesto ucinilo...
dakle, cini mi se da iman jedino na raspolaganje pluto, kojeg sam uspio pronac na 2 mjesta, na jednom je kostao preko 150kn po metru 3mm,a na drugom oko jeftinije cak za vec oko 30kn ali upola manjih dimenzija...
sam me zanima sta bih ja mogao s tim,
da idem na debljinu, ili da sam napravim siljke od pluta pa spojim to sa plocom od pluta pa da sve izgleda kao ono sto se koristi u tonskom studiju?
__________________
YES - BUT /
your evaluation is superb - behold the underlying truth
ßellerophon je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2005., 00:56   #5
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Ako želiš da ti izolira zvukove iz drugih soba, te da u sobi imaš približno potpunu tišinu, oblijepi zidove/plafon sa kartonima za jaja (da, da, oni kartoni za 30 komada).
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2005., 14:49   #6
smrad
Premium
 
smrad's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: split
Postovi: 630
baš san tija pitat jer pomaže šta ako obljepin kućište iznutra sa tim kartonima od jaja. počea san nešto radit, pa mi ih je nestalo, pa mi se nije poslje dalo....

Uglavnom zanima me jeli pomaže
smrad je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2005., 16:11   #7
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Originally posted by smrad
baš san tija pitat jer pomaže šta ako obljepin kućište iznutra sa tim kartonima od jaja. počea san nešto radit, pa mi ih je nestalo, pa mi se nije poslje dalo....

Uglavnom zanima me jeli pomaže
Kad smo vec kod toga, i mene zanima
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2005., 01:43   #8
Caligula
Premium
Moj komp
 
Caligula's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 245
Pur pjena.
Caligula je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2005., 06:06   #9
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
ako sam dobro razumio, namjena izolacije je za kućište računala. Probaj naći negdje u dućanu filter za napu. Odličan materijal, gusto tkanje, otprilike 7-10 mm, moglo bi poslužiti bolje od pluta za zvučnu izolaciju. Pluto je dobra toplinska ali je za zvuk odveć homogene strukture. Također je dobar materijal koji proizvođači vozila stavljaju na unutarnju stranu pokrova motora (haube) pa se toga dade naći negdje na furdi/šrotu/auto otpadu. Treće, ali i najskuplje rješenje je deblji filc ( neka vrsta netkanog tekstila )
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2005., 19:07   #10
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Originally posted by smrad
baš san tija pitat jer pomaže šta ako obljepin kućište iznutra sa tim kartonima od jaja. počea san nešto radit, pa mi ih je nestalo, pa mi se nije poslje dalo....

Uglavnom zanima me jeli pomaže
Evo ja sam nesto iskemijo s tim kartonima..cisto jer me zanimalo

Dojmovi? Pa sad komp ima malo priguseniji zvuk, ne nesto znacajno Jedino sta se znacajno smanjilo je traktorski zvuk iz LG DVD-a kad ubacim BUG CD. Vjerojatno zato jer je sad 5,25kavez oblozen tim "jajo kartonom" Sad zvuci puno blaze, a ne ko prije... ko traktor Sad je ko moderni dizel

I definitivno najveci proizvodjac buke u mojoj konfi je graficka, onda cooler chipseta... pa onaj na CPU... ova dva ispusna se prakticki ni ne cuju, kao ni oni iz napajanja.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na