Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2024., 19:15   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Question Kompletan backup WIN10 hard diska i kasnije restore

Pozdrav,

Googlam po netu ali ima milijun rješenja, i to mi stvara problem, jer me zanima koji bi bio najbolji način za sljedeći scenarij:

Imam Win10 koji su instalirani na SSD-u. Taj sustav koristim već više godina i zadovoljan sam kako radi.

Želio bih napraviti kompletan backup cijelog SSD-a (jer su na tom SSD-u samo Win10) u image/iso fajl (to je zapravo clone), kojeg kasnije mogu lako restore-at na taj isti SSD u slučaju da mi se nešto zbrejka s Windowsima.

Već sam prije koristio (i odlično radi) program Macrium Reflect Free, koji ima mogućnost napraviti kompletan backup diska u .img fajl i kasnije isti taj restoreat na SSD, samo me zanima kako bi onda išla procedura u nesretnom slučaju da se desi situacija da više ne mogu dignut Windowse?
(pretpostavimo da ni onaj njihov ugrađeni restore point, repair ili kako to već zovu ne radi, jer budimo iskreni, rijetko kada to i radi)

1. Prvo bih morao napraviti taj image i snimiti taj .img fajl na neki dedicated externi HDD (750GB je)
2. Napraviti bootabilni Windows10 live USB stick
3. U BIOSu privremeno odabrati USB stick kao device za bootanje
4. Bootati s njega
5. Instalirati na njega Macrium Reflect Free
6. Odabrati .img fajl sa externog diska
7. Napraviti restore na SSD (on zgazi cijeli disk sa tim imageom)
8. Ugasiti komp, vratiti boot device na SSD

I to bi trebalo biti to?

Imate možda neku bolju soluciju koja je provjerena, jer ja ovo nisam provjeravao ?
Tj. jesam sa backupom i restoreom Linux mašine i tamo to radi ovako kako sam opisao.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 19:55   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
IMHO možeš na taj način koji već koristiš, a možeš i pomoću npr. Rescuezilla ili Clonezilla i sl. odmah u startu klonirati kompletni disk i kasnije odraditi restore bez potrebe za dodatnim Windows USB i Macrium instalacijama. Drugim riječima, pomoću Rescuezilla i Clonezilla rješenja imaš nekoliko koraka manje, ali krajnji rezultat je isti.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2024., 21:20   #3
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO možeš na taj način koji već koristiš, a možeš i pomoću npr. Rescuezilla ili Clonezilla i sl. odmah u startu klonirati kompletni disk i kasnije odraditi restore bez potrebe za dodatnim Windows USB i Macrium instalacijama. Drugim riječima, pomoću Rescuezilla i Clonezilla rješenja imaš nekoliko koraka manje, ali krajnji rezultat je isti.
Rescuezilla je zakon, hvala. Od sada to koristim
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2024., 23:36   #4
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Pozdrav,

Googlam po netu ali ima milijun rješenja, i to mi stvara problem, jer me zanima koji bi bio najbolji način za sljedeći scenarij:

Imam Win10 koji su instalirani na SSD-u. Taj sustav koristim već više godina i zadovoljan sam kako radi.

Želio bih napraviti kompletan backup cijelog SSD-a (jer su na tom SSD-u samo Win10) u image/iso fajl (to je zapravo clone), kojeg kasnije mogu lako restore-at na taj isti SSD u slučaju da mi se nešto zbrejka s Windowsima.

Već sam prije koristio (i odlično radi) program Macrium Reflect Free, koji ima mogućnost napraviti kompletan backup diska u .img fajl i kasnije isti taj restoreat na SSD, samo me zanima kako bi onda išla procedura u nesretnom slučaju da se desi situacija da više ne mogu dignut Windowse?
(pretpostavimo da ni onaj njihov ugrađeni restore point, repair ili kako to već zovu ne radi, jer budimo iskreni, rijetko kada to i radi)

1. Prvo bih morao napraviti taj image i snimiti taj .img fajl na neki dedicated externi HDD (750GB je)
2. Napraviti bootabilni Windows10 live USB stick
3. U BIOSu privremeno odabrati USB stick kao device za bootanje
4. Bootati s njega
5. Instalirati na njega Macrium Reflect Free
6. Odabrati .img fajl sa externog diska
7. Napraviti restore na SSD (on zgazi cijeli disk sa tim imageom)
8. Ugasiti komp, vratiti boot device na SSD

I to bi trebalo biti to?

Imate možda neku bolju soluciju koja je provjerena, jer ja ovo nisam provjeravao ?
Tj. jesam sa backupom i restoreom Linux mašine i tamo to radi ovako kako sam opisao.

Kroz Macrium Reflect napraviš Windows PE koji možeš bootati sa USB sticka. Imat će oko 800 MB.
https://knowledgebase.macrium.com/di...ue+Environment
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 06:56   #5
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Preporučio bih Veeam Agent Free s obzirom da Macrium oće pare po novom.
Napraviš backup (na drugu fizičku lokaciju ofkors), kreiraš recovery USB i miran si.
Nemoraš čak ni usb napraviti već složiti Veeam recovery particiju na drugom disku pa onda bootati s toga ako sistemski disk odapne.
Ili samo napraviš Veeam recovery ISO image i kad ti ustreba na drugom kompu napraviš USB recovery stick.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 07:11   #6
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Ja ovo radim sa Acronisom i to naveliko (iskloniram win na 50ak istih konfi i sve uredno radi). Napraviš butabilni USB sa njim i rokaš.
Novije verzije rade i sa GPT. Sjećam se samo da sam probao valjda jedno 5 verzija dok nisam našao neku (ne najnoviju) koja mi je radila sa svime kako treba.

Clonezillu sam probao, ali nije idiot proof i odustao sam, bacim oko i na Rescuezilla ako ima nekakav user friendly UI.

EDIT: Vidim da piše da je to GUI za Czillu, odlično, skidam i bacim na Ventoy pa probam.
Vidim i da ima file explorer za image ako sam dobro skužio, to je super, ako trebaš samo neke fileove.

Clonezilla je dio alata u Parted Magic koji je super za spašavanje svašta-nečeg sa diskova, sigurnog brisanja, particioniranja...ugl sve vezano uz storage.
Linux je po mom iskustvu puno puno moćniji u spašavanju podataka sa poluskršenih HDD-ova za razliku od win koji se blokiraju za svaki vrag.
Samo se treba zezati sa terminalom.

EDIT2: Rescuezilla ne surađuje baš sa ventoyem (ni prvi ni zadnji image koji ne radi kako treba na Ventoyu), odaberem jezik i onda odaberem da se starta i nakon terminala samo crn ekran i na R5 3600 i na I5 6300U.
Probam direkt sa USBa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 25.02.2024. u 09:36.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 11:56   #7
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Rufus za Rescuezillu ili Clonezillu i miran si, ako Ventoy zajebava.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 13:33   #8
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Preporučio bih Veeam Agent Free s obzirom da Macrium oće pare po novom.
https://www.majorgeeks.com/files/det...e_edition.html

Koristio ga već par puta, free je 100% i odrađuje zadatak kako treba.

Dobro je da imamo više solucija.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 16:23   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Kompletan backup WIN10 hard diska i kasnije restore

Clonezilla je super ako nije problem bootati stroj sa ne-enkriptiranim diskom.

Ako se backup mora napraviti dok su Windowsi podignuti i još ako je Bitlocker aktivan ili npr. VeraCrypt onda Veeam.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2024., 16:39   #10
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
https://www.majorgeeks.com/files/det...e_edition.html

Koristio ga već par puta, free je 100% i odrađuje zadatak kako treba.

Dobro je da imamo više solucija.

Interesantno.

Pa kaj nisu rekli prije godinu-dvije da je discontinued?
A kolko vidim i dalje rade apdejtove.
Anyway, kod mene Veeam radi backup live sistema bez greške, već evo dvije godine. Redoviti apdejtovi stižu svako malo.

Treba malo proučit dokumentaciju naravno, nakon toga je set it and forget it.
Samo je pitanje vremena kad će Macrium prestati apdejtat tu prastaru free verziju, tak da je Veeam no-brainer.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2024., 18:09   #11
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp