Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2015., 19:53   #14671
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ja nisam stručnjak za aute, ali fizika mi je poprilično poznata.
Po nekoj logici, svaki auto/kamion/motocikl imaju u ponudi motor koji je taman za njih, a onda dolaze jače, ali i slabije verzije. Ako motor nema dovoljno snage/momenta, onda se napreže više (prosto k'o pasulj). Za vožnju od točke A do točke B uopće ni ne treba auto. Može se i pješke.

Neki se uspinju jedva u prvoj (kao naš Caddy 1.6), a neki samo uz zalet (moj Clio 1.2 8v). Ovo je pod teretom 4 osobe sa praznim prtljažnikom. Odvratno.
Ako trebam pojasniti, nema frke, ali mi se ne da u detalje. Tko vozi dotična dva vozila, zna što i zašto pišem. Uglavnom nema poveznice među brzinama i ako ideš ubaciti u višu, gotov si, a zalijetanjem dovodiš i sebe i druge u opasnost.
Sve je ok dok sam na ravnom, ali kad dođe do uspona, obilaze me i polu-puni šleperi.

Clio i 4 osobe je smrt u gradskoj vožnji. Moram tiskati do poda da bi izdržao zeleni val jer svako kočenje znači ponovno sporo ubrzavanje. Sa golfom ne divljam, ali barem znam da mogu stisnuti i da će potegnuti kad bude trebalo. Ima, naravno, hrpa jačih verzija, ali meni je 77kW dovoljno za vožnju od točke A do točke B uz mogućnost naglog ubrzanja po potrebi.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 19:57   #14672
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Sve 5.Ti bi ga kupio,ja nikad.Zato ima više motora u ponudi.Ali nemožeš me uvjeriti da je to ok,kao ni ja tebe da nije.Isto tako nebih nikad kupio Mondeo sa 1.0 mlincem.


Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Univerzalna istina: auto je prijevozno sredstvo koje te preveze od točke A do točke B. Kad ga kupuješ vodi se starom narodnom, pokrij se kolik ti je dugačak pokrivač

Nisam od onih koji se ganjaju na cesti ili moraju imat auto od 300ks,ne dira me to.
Ali ja ću, ako moram birati između slabijeg i jačeg motora - za malu razliku u cijeni radije biram jači motor. Motor će biti dugovječniji, radit pod manjim opterećenjem, a neće bitno više trošit. Možda taj jači motor i dođe do izražaja u manje od 10% vremena, ali ako me je jednom izvukao iz nezgodne situacije, već se isplatio

Tako je. No trebaš razumjeti da smo na tech forumu gdje ljudima baš i nisu jasne neke tehnikalije oko odnosa u mjenjaču, pravilnog omjera ks/kg, itd., a još manje da ih zaboli hoće li motor trajat 100.000km ko ta ecoboost gofanca ili će trajat pol milje ili više jer 'there is no replacamenet for cubic displacement' i da moment koji dobiješ sa obujmom motora puno bolje fercera u praksi nego umjetni moment nabijen turbopuhalicom na 'milju' okretaja pod haubom.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 20:10   #14673
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Bome su me začudili ovakvi odgovori, i to od ekipe koja vozi dosta km. Meni je uvreda uopće nuditi takvo nešto u visokoj klasi, a kamoli tek za 350k kn. Ne patim na bilo kakve utrke ili nadjačavanja. Niti mi je bitno dal me je netko prešišao ili ne. Ali za volanom takvog auta sa mlincom za kavu mislim da bi poludio.
Prosječni ljudi (osim ako se baš namjerno žele pokazivati) ne kupuju A6, S80, BMW5, A8, S-klasu ili bilo kaj iz visoke i luksuzne klase. Za prosječne ljude je dobar Megane, Clio, Passat ili Octavia. Ovo nisu auti za samo prevesti se od točke A do B. Bitno je kako se dođe, koliko brzo i sa koliko umora. To su auti u kojima se ne bi previše trebalo brinuti dal ćeš moći nešto preteći ili ne. Poanta je da sve što želiš oni trebaju odraditi bez muke. I ne, to nisu auti za metnut ih na 130km/h i vozit se iza autobusa na autocesti. Ovaj 1.6 mlinac bi trebao generalku ili zamjenu svakih 50k km "normalne" vožnje za takve aute.

No dobro, nebum više gnjavio sa ovim. Svatko ima druga očekivanja i potrebe što je ok.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 20:47   #14674
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor tech Pregled postova
Za ecoboost prvi put čujem, a i ne vjerujem, jer lupa u boost i neki mali overboost kad ga poklopiš pa nema šanse da mu treba pet dana da se razvrti. Treba znat.
Meni su vrhunski motori, makar što vidim po gradu kada netko vozi novi focus ili fiesta..dobro, jedini ecoboost koji sam ja vozio je focus st 2.0 sa 250 ks

Ali koliko vidim kod ljudi koji imaju i te 1.0 ili 1.x ecoboost, svi kažu da su im dosta dobri, makar ih nisam vozio, ali nekako kada vidim te 1.0 sa 100+KS, uvijek se pitam "hmm, kolika je dugovječnost motora"

Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Prosječni ljudi (osim ako se baš namjerno žele pokazivati) ne kupuju A6, S80, BMW5, A8, S-klasu ili bilo kaj iz visoke i luksuzne klase.
Ljude koje znam da imaju takav auto, njih ne zanima koliko troši, oni znaju što žele i to je to. Ako žele prestići skoro svaki auto na autocesti, to će i napraviti. Nisu kupili takve aute da se pitaju mogu li na uzbrdici prestići šleper.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:20   #14675
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Citiraj:
Autor X-Plosiv Pregled postova
Meni su vrhunski motori, makar što vidim po gradu kada netko vozi novi focus ili fiesta..dobro, jedini ecoboost koji sam ja vozio je focus st 2.0 sa 250 ks

Ali koliko vidim kod ljudi koji imaju i te 1.0 ili 1.x ecoboost, svi kažu da su im dosta dobri, makar ih nisam vozio, ali nekako kada vidim te 1.0 sa 100+KS, uvijek se pitam "hmm, kolika je dugovječnost motora"
Ima par ljudi na ford forumu i ne žale se, dapače.
A kolko traje? Eno jopis veli ni 100k.
Šalu na stranu, vidio focusa karavana na njemačkom oglasniku s 1.0 i 280k km, trajat će kolko ga budeš održavao. Motori koji iz litre zapremnine vade 100ks nisu nikaj novo.
Da ne valjaju ford bi već davno bio u gadnim problemima, pogotovo kad gledaš kolko jedinica proizvode u godinu dana(a proizvode ih 3 godine). Istinabog mlinci od tri cilindra imaju svojih problema, kubikaža nije jedan od njih. Al drvit o tome kak to nevalja iz onog ili ovog razloga je bedasto. Nit smrdi nit miriši.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:24   #14676
pixxeel
Premium
 
pixxeel's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 219
Što se tiče dugovječnosti ne bi trebalo biti brige, ipak se kod razvoja uzmu u obzir sile koje nastaju i prema tome se konstruira motor. Najposlje, realno gledano 1.0 Ecoboost Fiesta (i slične alternative) nije automobil za 4 osobe s prtljagom i nije auto u kojem želiš preći 300 000km u 10 godina, iako je s malo patnje moguće, namjena tog motora je drugačija.

Kad a je riječ o downsizingu više je stvar navike, tj. vjere u ono što poznajemo a sumnja u nepoznato i novo ("napumpani trocilindraši, pa di to može išta valjat").

Ako negdje nema mjesta pretjeranom purizmu onda su to automobili, tehnologija jednostavno napreduje. Prije 20 godina AMG divizija je iz 3,6L uspjela izvuć 276ks, novi C450 dobiva 367ks iz 3.0L. Ako ćemo ići sa istim kriterijima kao prema napuhanom trocilindrašu onda bi morali očekivati da će ovaj novi V6 svake sekunde eksplodirati.

Zadnje izmijenjeno od: pixxeel. 13.04.2015. u 23:27.
pixxeel je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:52   #14677
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Bio bi i meni dobar 1.0 ili sl. da se vozim solo svaki dan na job tu po ZG. Mozda bolji od dizla al za 4 osobe, prtljagu i 100km dnevno min nije dobar izbor. 1.6 tdi puno bolje podnosi takvo opterecenje to mi je rakal Zbakov sogor kad sam gledal Golfa, tsi da bi ga mozda kupili. Reko je frajer doslovno, ni slucajno taj motor za to.

280k sa 1.0 je jako puno km za tak malo vremena sto je taj motor vani. Vjerojatno neki trgovacki putnik ili sl. kaj je stalno solo u autu i puno autoputa. Kolko vidim kod nas takvi auti od firmi su 99% dizel. Ovi u Coca Coli kod mene u kvartu sad voze sedmice 2.0 tdi sa felgicama i finom opremom. Dobro im ide. Drugi bas nisu na tom nivou.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:53   #14678
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Pixeel, dobro si to srocio.

Svi danas downsizeaju, to je realnost. Tehnologija izrade i materijali su takvi da to omogucuju.

Vidim ovdje se svi dohvatili ecoboosta, a skori svi imaju slicne motore u ponudi, no fordov pobire nagrade.

obzirom da vozim forda pomalo pratim sto rade i sa skepsom pratim taj najslabiji trocilindarski ecoboost. Ali kolko vidim, ljudi koji ga voze uglavnom su zadovoljni, nema nekih vecih boljki, a ima ih vec i s kilometrazama debelo preko 200k km, znaci i da su izdrzljivi.

Ja bi doduse radije uzeo onaj jaci ecoboost 1.4 u focusu ili novog 1.6 tdci zbog kilometraze, ali cini se da je i 1.0 ok motor.
Vec sam na sluzbenom trocilindrasu navikao na mlinac motor
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 22:55   #14679
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Kak nisam fan traktora ovaj dizela i 90% auta koje sam vozio su bili benzinci i moj stav je ovakav za prosjecnog vozaca.
kompakt klasa min 100 ks, kasa iznad dakle mondeo, pasat i slicni min 150 ks.
A ako idemo na vece i luksuznije onda bi min trebao bit 200 ks.

To nisu jaki motori ali dovoljni za vecinu vozaca i dovoljni za potrebe prestizanja cak i kad imaju tereta pod uvjetom da se ta snaga zna adekvatno iskoristit.
Ovaj motor na volvu je po meni malo preslab za tu klasu, min bi trebao imat 150 ks bilo da je traktor ili benzinac, cak bi rekao bez obzira na kubikazu.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je online