Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.08.2010., 13:53   #91
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
zabrijali ste ljudi Ono , danas je HDD za "kućnog korisnika" zbilja stvar osobne preference..prosječni rok trajanja 3 g backup obvezan ..nije to više 1992 g..kad je WD HDD od 170 mb došao 400 + DEM i neki i danas bi proradili
  Reply With Quote
Staro 19.08.2010., 15:47   #92
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor khm Pregled postova
Pošto si mi ti do sada dao tako dobre argumente, mislim da ću i dalje ostat pri svome.
Iskreno mi je žao što si toliko nedokazan, nažalost, vjeruj i dalje tome. Ja završio.
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Molim vas, nemojte više o autima, (radnim) memorijama i napajanjima jer ipak je ovo podforum Tvrdi diskovi.
Ja ionako završio.
Citiraj:
Autor herion Pregled postova
Na trenutak sam čak pomislio da se Swarovski dotaknuo i tog segmenta
Bili bi tad jeftiniji.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.09.2010., 13:29   #93
Ramses_III
kapetan Janez Ibrahimovič
 
Ramses_III's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Novska
Postovi: 265
stvarno ste ga zakomplicirali, a tako je jednostavna stvar

ako dajes garanciju na 1 godinu - garantiras da ce raditi 1 godinu, u slucaju kvara dajes identican ili bolji proizvod besplatno

ako dajes garanciju na 3 godinu - garantiras da ce raditi 3 godine, u slucaju kvara dajes identican ili bolji proizvod besplatno

ako dajes garanciju na 5 godinu - garantiras da ce raditi 5 godina, u slucaju kvara dajes identican ili bolji proizvod besplatno


i onda se takva "marketinska garancija" isplati ako ti moras besplatno zamijeniti 100.000 diskova koji su krepali nakon 4 i pol godine od 5 godina garancije? umjesto 3 godine garancije, stavis 5 godina i mislis da ce to privuci toliko vise kupaca samo i iskljucivo zbog razlike 3 ili 5 godine garancije da se isplati riskirati nadoknadu tisuca novih diskova koji su krepali u periodu od 3-5 godina... logicki, puno je veca vjerojatno da ce disk krepat nakon 5 godina rada nego samo u prve 3


to je jedan pogled, ima naravno i drugih, npr. kod diskova je 5 godina jako dug period i racunaju da dok bi disk krepao nakon 3-4 godine ti ces ionako vec uzeti novi, veci, bolji itd., previse je tu faktora koji igraju ulogu, a ono sto je tebi bitno, hoce li tvoj disk i kad ce krepat, a to je opet individualna stvar, moze nesto biti najbolji proizvod na svijetu i da krepa samo tebi, vrlo malo vjerojatno, ali uvijek moguce

svatko je donekle u pravu, i donekle nije u pravu...


BTW, upravo sam narucio MyBook Elite 1,5 TB, nesto je skuplji u odnosu na Elements i Essential, ali nadam se i pouzdaniji, sto se garancije tice, nisam ni pogledao na koliko je, to mi je realno najmanje vazna stavka...
__________________

Intel P4 2666 MHz, Northwood
ASUS P4P800-X
512 MB PC2100 DDR
GeForce 4 Ti4200
HDD Seagate Barracuda 120GB
MS Gold MS-400ATX P4

Zadnje izmijenjeno od: Ramses_III. 21.09.2010. u 13:48.
Ramses_III je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2010., 13:38   #94
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,314
Krivo. Da bi mjenjao 100.000 doskova unutar 4-5 godina i proizvođać bi otišao u propast.
Uostalom tko će ti dati 4-5 diska ako crknu. Napajanje, struja??
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 03:18   #95
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Kako održavati HDD u kondiciji?

Eto malo sam se počeo zanimati za HDD-ove i njihovo održavanje. Prije nisam uopšte obraćao pozornost na ovo. Trpao sam ih fajlovima ko lud.

Ali što mi sve više i više stvari na disku trebaju biti osigurane molio bi iskusne ljude da bace neke opise, članke i savjete kako održavati HDD u top formi.

Eto čitam po internetu o SpinRite, pa jel se to isplati pokretati?
Itd itd

Pa ovaj topic možda pomogne i drugima.
BTW ispričavam se ako već postoji sličan topic.
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 05:08   #96
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
jebote led, samo ih drzi na normalnoj temp i dalje od magneta
domis je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 08:16   #97
Enter Sandman
dark paradise
Moj komp
 
Enter Sandman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 546
Kakva kondicija, što ga više budeš kondicionirao prije će reći pa pa....
Dok radi ništa ne diraj, tu i tamo neki defrag čisto da se posloži sve na mjesto i to je to.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 11.01.2012. u 11:25.
Enter Sandman je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 12:48   #98
tigerija
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 253
Jel kako moguće znati kao što pričaju da ovaj SpinRite otkriva da bi disc mogao krepati?
tigerija je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 12:52   #99
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
mislim da bilo kakav softver nemre predvidjeti da li će ti sutra past iz ruke

pošto je in-general softver pretpostavljam da čupa smart statuse, a kao što znamo postoje neki diskovi koji imaju krive smart statuse out-of-the-box... ne bi se ja oslanjao na takve gluparije.

velim možda i griješim jer nikad čuo za program.

kad čuješ kliktanje ili vidiš da zapinje - momentalno prestat drljat po disku i backup, disk u zid i po novi.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 13:16   #100
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Uputstva za upotrebu:
nemoj ga dirat dok radi, a nemoj ni kad ne radi

I kao što syss kaže, čim čuješ iznutra drljanje ili se pojavi prvi bad sektor odmah s njim u smeće. Ako ti ga je žao, onda na njemu držat nešto nebitno, npr. mp3-ice Justina Biebera ili drugu sezonu Plesa sa zvijezdama.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2012., 15:15   #101
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Pitanje u 03:18 stvarno zanimljivo za tako rano ujutro
Da citiram post broj 1: )
1) Držati ih na normalnoj temperaturi 35 - 40°C
2) Dalje od magneta
3) Imati POŠTENO napajanje koje ne radi na rubu
4) S vremena na vrijeme pokrenuti Defragmentaciju, mislim i besplatni Defraggler radi to kako treba i još imam S.M.A.R.T. (nije "pametan" nego self monitoring analyze and reportig tool) podršku da provjeri da li je disk uredu. Redovna defragmentacija produžuje vijek, pretjerana skračuje
5) SMART javi da nešto ne valja, kućište, šarafciger, smeće ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 15:18   #102
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
smart je zapravo st00pid, pogotovo u rukama neiskusnijih korisnika koji brže bolje naprave tvoju točku 5 bez ikakvih razloga.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2012., 15:41   #103
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
evo mog recepta , iz iskustva od 1994 sa prvim 170 mb WD diskom do danas..ili te hoće ili te neće , dakle backup, backup i uvijek backup! Napajanje , temperatura i sve navedeno je preventiva. Ali , može raditi 10 godina bez problema na 45 C a može i u idealnim uvjetima nakon 7 mjeseci prilikom paljenja početi "klik,klik,klik", piši propalo. Smart nije sveto pismo i može ukazivati na probleme gdje ih nema a i ne prijavljvati potencijalne. I jedan savjet , kad opet padnu cijene na 400-500 kn 1,5 TB kupi dva nek se nađu .
  Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 10:16   #104
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
jebote led, samo ih drzi na normalnoj temp i dalje od magneta
Imao pokvaren disk kojemu je nešto mehanika unutra "zapinjala", radio je jedino kad bih stavio magnet od pola kile iznad tog djela što "zapinje".Podaci ostali gore.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2012., 10:44   #105
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Imao sam Hitachi disk od 250gb koji je kod mene jedno pola godine tako zapinjao, strugao, udara nesto unutra,grebe, i cijelo vrijeme je normalno radio samo je bio spor, kliknes na nesto pa cekas dok prestane udarat unutra pa ti onda otvori file

Eno kod frenda WD Blue 640gb sata2 (6400aaks) star malo manje od godinu dana vec poceo malo "kliketat" unutra,pogotovo kad recimo ode na search traziti neki file koji je na tom disku. Inace nije disk nimalo usporen,samo zna tako malo kliketat tiho.Da ga nosi reklamirat?



Nema tu odrzavanja...dok radi-radi. tu i tamo bacit jedan defrag i to je to....ja recimo svaka 3 mjeseca odvrtim HDTune da vidim jel mi pala brzina diska i to.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 21:27   #106
mcpero
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Samobor
Postovi: 17
Ja imam barakudu 500gb iz zloglasne 7200.11 serije vec dosta dugo... radio je ko urica sve dok ga jednom nisam formatirao... onda je poceo komplicirati sa svime, nakon kaj sam stavio novi firmware radi opet ko urica... normalno korišten, defragmentiran svega par puta.
Mislim da je stvar pretežito mehaničke prirode... ako mu je suđeno krepat će
mcpero je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2012., 13:52   #107
codex
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Baš to. Ako mu je suđeno krepat će.

Dugotrajnost diska pretežno ovisi o proizvođaču.
codex je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 07:04   #108
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Smile Pitanje u vezi trajnosti HDD-ova i sigurnosti podataka

pozz !

imam pitanje.

dakle - imam neke stare diskove. zapravo imam ih puno. Npr - u kompu su mi 2 Hitachija od 160gb, koji su jako stari. (iz doba su kada su se prodavali diskovi od 160gb dakle)
i s njima je sve fino i rade super.

dok- sam imao 2 samsunga, kupljenih negdje 2006-2007. od 320gb koji su crknuli. ne sjecam se tocno sto je bilo s njima (crknuli su prije cca 2god)

dok, jednog sam uspio nekako spasiti- tako da sam - cim su windowsi poceli prijavljivati errore za njega, uspio izvuci sve podatke s njega, i skinuo sam neki tool za Zero Fill Format. nakon toga, sve radi super s njime! pogoni 1 komp koji je "dodatni" tj nista bitno na njemu.

i sada, zanimalo bi me:

- koliko su dugo podatci sigurni hdd-ovima?
- da li je tocno da svi hardovi traju cca 10 godina? dakle, trebali bi prebacivati podatke s starih diskova na nove kada se blize 10godina?

- ima li pravila nekakvog? ili svi mogu crknuti, bilo jada, bilogdje? i jedina prevencija je stalni backup i sirenje podataka po vise hardova, odvojenih, ne spojenih na isti uredjaj?

- koliko su sigurni npr polovni hard diskovi. ako imamo neke vazne podatke, je li bolje kupiti u ducanu novi hard disk, od samsunga, wd-a ili nekog proizvodjaca, s garancijom, ili je i polovni hard kupljen na trznici dovoljno siguran?

- da li hard traje duze ako ima krace vrijeme rada? npr- backupiram sve na 1 hard od 3tb. i stavim ga na policu, i on se ne koristi. Tj - hoce li tada on trajati vise nego ovaj koji radi stalno? (u kompu?)

- sto sve ostecuje hard? sto ako netko ima subwoofer iza kompa, i tako slusa muziku, da li to ostecuje hard disk?

- eto, zanimaju me malo ta "pravila" oko hard diskova. mozda ce ova tema biti korisna, i za druge ljude koje ovo zanima.

- isto tako bi bilo korisno znati isto to (npr kolika je trajnost podataka i ucestalost "crkavanja", kao i sto ga sve moge ostetiti) za Usb stickove, i SSDove.



hvala !! !!
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 09:11   #109
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
- eto, zanimaju me malo ta "pravila" oko hard diskova. mozda ce ova tema biti korisna, i za druge ljude koje ovo zanima.
Imas samo jedno pravilo - postoje podatci koji su izgubljeni i koji ce tek biti izgubljeni.

Dakle backup, backup, backup! Sve sto si ti pisao spada u domenu anegdotalnih prica ako su ti podatci mili i bitni. Ako te posere, krepat ce ti disk nakon 3 sata rada. OTOH, imam dva Seagatea ST-225. Spojio sam ih prije nesto vise od godinu dana na jednu 486icu koju sam "testirao" (i jedva iz smeca iskopao MFM kontroler) i uredno su se zaspinali i pokrenuli neke stvari koje su bile na njima. Zelim li reci da je 30+ godina disk pouzdan? Nikako. Radi li? Ocito da. Koliko ce? Nemam pojma.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 10:11   #110
GTC
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Zg
Postovi: 64
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
svi mogu crknuti, bilo jada, bilogdje
^
GTC je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 10:20   #111
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Ajd da jos nekoga zanima cuvanje podataka. Odgovorit cu redom:

Ne znam koliko su dugo podaci sigurni na diskovima.

Ako za backup koristis samo njih, onda bi podatke trebao kopirati na vise diskova (starih ili novih) koji su odvojeni.

Mislim da je pravilo takvo da se moze dogoditi sranje kada se osoba tome najmanje nada.

Za cesti backup koristim stare diskove zato sto su jeftiniji i manji. Na primjer, veca je vjerojatnost ako do gubitka podataka dodje da ce dio manjih diskova ostati citav, u usporedbi s jednim diskom velikog kapaciteta. Ako stari disk prodje testiranje, onda je siguran, dokle traje...

Ne znam. Dugo sam to proucavao i shvatio da bih mogao pametnije trositi vrijeme.

Diskovi ne vole kada se vice na njih.

Meni su bile korisne (sada vecinom stare zaboravljene) teme u kojima su se vodili zanimljivi razgovori.

Isprobavao sam nekoliko tehnologija za cuvanje pdoataka, medju kojima je bio i usb-stick, te dosao do zakljucka da ga ne koristim za backup. SSD nisam nikada koristio.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 10:57   #112
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Kao sto je Bubba rekao - postoje podatci koji su izgubljeni i koji ce tek biti izgubljeni.

Za srednje vazne stvari ti je cesto dosta redundancija na nivou diska. To je cisto da se stitis od toga da disk umre. Osim toga je naravno vazan backup, jer ljudska greska je cesta
... a i uvijek te moze pogoditi neki virus, ransomware, sto vec.

One bitne podatke se drzi barem na 3 razlicita mjesta.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 11:35   #113
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor SniperWolf Pregled postova
- ima li pravila nekakvog?
Nema.
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Imas samo jedno pravilo - postoje podatci koji su izgubljeni i koji ce tek biti izgubljeni.
Ili, ima dvije vrste podataka: backupirani i oni koji još nisu izgubljeni.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 12:44   #114
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Meni je jedino pravilo da je hard disk nepouzdan, pa u svakoj makini imam bar dva odnosno tri od kad su SSD-ovi postali pristupačni pa na njih ide OS i softver. Također, na svakoj makini nastojim imati istu strukturu particija i direktorija radi lakše sinkronizacije, ili reinstalacije/restorea sistemskog imagea. Posao mi nije baš toliko mission critical da mi treba RAID, tako da na te dodatne diskove uglavnom kopiram nekim od sync/backup alata samo ono potrebno. Cloud još ne uzimam ozbiljno, dijelom zbog privatnosti a najviše zbog nedostupnosti dovoljno brzog linka na svim lokacijama.

Uz to je uvijek pri ruci par eksternih diskova koji se spajaju samo dok se napravi backup, a periodično nešto i zapržim, velike ("konačne", nepromjenjive) arhive na Blu-ray, a manje ("radne", promjenjive) na DVD±R ili -RAM. Za optiku isto nema nekih pouzdanih podataka, ali zbog njihove jednostavnosti u odnosu na diskove, čine mi se puno robusnijim medijem za arhiviranje. M-disc se hvali sa 1000 godina za svoje DVD/BR medije, ali toliko star još nisam

Podatak o starosti diskova može služiti jedino za anegdote ... npr. imam jedan Quantum LPS 170 MB iz 1993. koji još uvijek radi, ali isto tako, prije par mjeseci dok sam frendu sklapao novu makinu jedna hibridna Barracuda (1TB SSHD) nije dočekala ni kraj instalacije Windowsa. U praksi, jedini nedostatak starih diskova je njihova brzina i veličina pa ih zbog mjesta i potrošnje struje moram poslati na otpad ili kao ukras na polici (klinci vole gledati otvoreni disk kako radi ).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 17:02   #115
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
moze isto pitanje za SDDove, na trzistu su nekoliko godina, jel imao netko ovdje problema?
  Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 17:59   #116
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor trpi Pregled postova
moze isto pitanje za SDDove, na trzistu su nekoliko godina, jel imao netko ovdje problema?
Vertex 2 umro nakon cca godinu dana (black screen u radu, i nakon toga ga vise nema u BIOS-u), zamijenjen s Vertexom 3 koji dan danas radi.
Umro i Mushkin Chronos Deluxe 120GB (izvan garancije) - jednostavno ga vise nije htio citati.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2016., 18:14   #117
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Puno ovise i radni sati, logično je da će disk duže trajati ako se rijetko koristi + ako ima dodatno hlađenje te se na taj način može malo produžiti vijek, no kako je već rečeno... nema pravila.
Što se tiče SSDova, kad su se pojavili mislio sam da će to biti ''nešto'' superiorno, ali sada mi se čini da i nije baš tako. Ništa to još nije usavršeno, stalo čitam kak' rikavaju, užas!
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2016., 08:27   #118
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Remixer Pregled postova
Što se tiče SSDova, kad su se pojavili mislio sam da će to biti ''nešto'' superiorno, ali sada mi se čini da i nije baš tako. Ništa to još nije usavršeno, stalo čitam kak' rikavaju, užas!
SSD-ovi jesu brzinski superiorni HDD-u, a naravno da crkavaju, kao i svaki drugi elektronički uređaj.
Tome služe jamstvo i backup.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2016., 09:16   #119
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Pitanjce još jedno!

Kad u računalu ima više diskova, obično ostavim onu opciju da se ugase u idle ako nisu trenutno u upotrebi da smanje buku/vibracije/potrošnju (koliko toliko). Međutim, onda disk u kraćem roku natuče hrpu power up cycle-a (jer se često i pali ako nešto treba s njega), i znam da je opet pitanje long shot u relativno nepoznato, ali česta paljenja/gašenja isto nagrđuju elektroniku diska i povećavaju rizik?
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2016., 09:47   #120
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Hvala svima na info!! !! Kako volim ovako saznati korisne informacije. sad sam malo pametniji, sto se tice ovoga. hvala !!

+ zelio bih jos pitati - da potvrdim - ? - da li je Hd Tune pouzdan "mjerac" zdravlja diska ili ne? npr, meni hd tune 2.55 za za jedan disk od 160gb javlja
zutim istaknuto-

"reallocated sector" -current:100, worst100, treshold 5. i na kraju pise statusk
a za 2. disk od 160gb javlja -
"spin retry count" current 100,worst100, treshold 97. i na kraju pise status ok.

- oba diska rade super. na 1 je smjesten sistem C.

3. disk je od 1tb = hd tune ne zuti nista
4. disk je od 2tb = hd tune ne zuti nista

+ trebao bih nabaviti novi hd tune !!

+ Sam Fischer - zanimljivo pitanje !!

- hvala svima na info, ovo je jako korisna tema !!!!!! !!
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na