Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2016., 11:05   #1
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
smanjivanje/uklanjanje vibracija hdd-a

nedavno sam slagao novi PC i pažljivo birao komponente da u idle-u komp bude što tiši.
Kučište je silencio 452 koje dolazi sa 2 15dB ventilatora (od kojih jedan proizvodi cudan zvuk sto me nervira). Uzeo sam napajanje kojem se vent ne pali do određenog opterećenja tako da je i taj dio pokriven. sad cekam da se cijena ustabili za rx470 koja također ima opciju da vent ne radi u idle-u. Odlično sam ja to zamislio, ali nisam uzeo u obzir prijenos vibracija od HDD-a po kucistu! Nije mi vrag dao mira i napravio sam ovo:

Moram priznati da jedina buka koja sada dopire iz kučišta jest ona od ventilatora i sve skupa je prilično tiho.
No opet mi vrag neda mira jer rješenje nije elegantno (iako vrlo efikasno).
Bi li bilo bolje uzeti 2.5" 5400rpm disk (brzina mi nije bitna) i montirati ga pomocu vijaka sa gumom?

Nije mi bas ostalo novaca za eksperimentiranje pa ako ima netko iskustva sa sličnim stvarima, molim prijedlog.
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 11:13   #2
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Guma za gaće je provjereno najbolja opcija. Ovi ostali bracketi ne mogu preko četiri pretvrde gumice ublažiti vibracije toliko koliko guma za gaće može.

Prekrstiti s mehaničkim diskom u stolnom računalu i prebaciti ga u eksterno kućište ili sakriti u server na podrumu/tavanu
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2016., 11:15   #3
Getriba94
Premium
Moj komp
 
Getriba94's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,036
Kolko vidim na netu to kuciste nema akrilnu stranicu , tako da bi ja ostavio ovo sto si napravio , ne vidi se a i bolje ce izolirat vibraciju od bilo cega drugog sto slozis.

predlozio bi ti da si na noge od samog kucista zalijepis one male okrugle samoljepljive spuzvice (tipa za ispod stolaca)
meni je smanjilo vibracije koje prenosi kuciste na stol drasticno.
Getriba94 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 11:23   #4
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Savršeno rješenje. Ja imam 3.5in HDD na nekakvim gumiranim držačima pa i dalje ronda.
Samo stavi nazad front panel i eto elegancije!
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 12:10   #5
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Guma je najbolja za potpuno ubit vibracije od diska. Onaj sloj preko onih poprecnih ti i ne treba. Samo zarolas ove poprecne tako da se bolje stisnu i onda naguras disk unutra. Ako si picajzla kao ja i bojis se da ti disk svejedno nebi kliznuo van s gumica onda jednostavno dodaj 4 duza sarafa ispod diska (imas rupe na disku) i tada nema sanse da ti disk padne van, provjereno dok sam se selio 2-3 puta

Sto se tice ventilatora, uzmes od bajka komad stare zracnice i izrezes kao podloske i podmetnes izmedju ventilatora i kucista kad ces sarafit i to je to. Eventualno mozes nabavit gumene "sarafice" ali pazi da nabavis neke s mekanom gumom/silikonske (kao sto je nekad chieftec davao uz svoje ventove) jer one druge s pretvrdom gumom ne valjaju i vrlo lako pucaju.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 12:29   #6
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
E vidis, ovo sa sraficima mi uopce nije palo na pamet - hvala. Hvala svima.
Kuciste cu seliti par puta pa sam zato htio fiksirati hdd za kuciste. Ali dobro, izvaditi cu ga prije transporta.
Sto se tice samoljepivih spuzvica, ne mogu ih staviti jer je kuciste taman stalo u stol (mislim da ima pola mm razmaka po vertikali, ako i toliko ) A kada bude van stola, biti ce na tepisonu pa nece biti problema.
Ovo za zracnice je isto jako dobra ideja. To cu staviti na cpu cooler.
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 18:38   #7
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Prije nekoliko mjeseci sam u ovo stavio starog WD blue 6400AAKS:


Prije toga su seekovi izluđivali, odonda više ni ne znam da ga imam
http://www.ebay.com/itm/HDD-3-5-To-5...item3cfe24d4b4
Kućište je pomicano i otvarano naknadno i nikakvih problema.
U slučaju grianja diska moguće je na dno kućišta, tu gdje je ova okrugla rupa montirati 80mm vent.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 20:18   #8
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
jako zanimljivo!
a sad, da ne otvaram novu temu i da ne stavljam najlonke na kuciste - ima li gdje za kupiti onu finu (aluminijsku?) mrezicu protiv prasine?
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2016., 20:53   #9
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2016., 10:48   #10
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Garro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na