Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.07.2014., 14:57   #1
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Problem s napajanjem ili?

Napajanje je modularni Seasonic 620W iz ~2011. god. (I7-3770K i GTX560Ti OC, 8GB već nekog G.Skill RAM-a)

Kada igram zahtjevnije igrice mi se prvo zruše driveri od grafičke. (Dota2 ograničena na 80 FPS-a može do u nedogled raditi)

Mislio sam da je do grafičke, ali nedavno sam igrao Shadow Warrior, koja (za razliku od ostalih 99% igrica na planeti) kada riknu GPU driveri, stavi pješčanik na ekran, i komotno nastavi dalje raditi nakon što se driveri oporave. Tako bi Shadow Warrior stao 3-4 puta, a zatim bi se komp resetirao.

RAM nije problematičan, prošo sam sa Memtestom + Intel burn test (koji koristi Linpack) koji pokazuje da je i CPU ok.

Temperature svega su OK, voltaže matične su isto OK.

Tako da su problematični ili GPU ili napajanje, ili nekim čudom matična. Imate li ideju kako skužiti tko je krivac? Nemam pri ruci viška komponenti da testiram.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2014., 15:22   #2
ukiy
Premium
Moj komp
 
ukiy's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: ST
Postovi: 395
Koja je maticna u pitanju? Da li mozes iskoristiti iGPU od 3770k da eliminiras GTX560Ti iz jednadzbe?
ukiy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2014., 15:37   #3
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Citiraj:
Autor ukiy Pregled postova
Koja je maticna u pitanju? Da li mozes iskoristiti iGPU od 3770k da eliminiras GTX560Ti iz jednadzbe?
Joj da, totalno sam zaboravio i7 imaju integriranu grafičku

Probati ću, pa javim rezultate. U međuvremenu mi frend nosi mjerač potošnje šta se na utičnicu spoji, možda će voltaža / wattaža ili amperi nešto otkriti.

edit: matična je Asrock Z77 Extreme4.

Mislim da je ipak napajanje. Ne ruši se kad koristim integriranu grafičku, ali vjerojatno zato što integrirani GPU troši osjetno manje struje (nikad više od 120W ukupno). Npr. Warframe nema limitirane FPS-ove nego ode i 200fps+, što podigne potrošnju struje na 230-270W, i onda se skrši za desetak minuta.

Zadnje izmijenjeno od: Viperus. 26.07.2014. u 21:11.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2014., 00:13   #4
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Mozda je ovo, vjerovatno je ono, nagadjanja ne vode nikuda.
ne rusi se kad se koristi integrirana grafa, mozda jer napajanje nije optereceno a mozda jer nvidia driveri nisu u pogonu jer nvidia grafa nije unutra. I opet si na pocetku.
Izvadit GPU i PSU van, probat u drugom kompu, posudit napajanje i spojit, vidjet kako se ponasa i tko uzrokuje nestabilnost.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2014., 08:07   #5
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Pogodio sam, bilo je napajanje XD

Izgleda da GPU za jednaki processor usage troši više struje kada je veći broj sličica u sekundi u pitanju.

Za npr. 60fps @ high grafici troši 230W, dok za 130fps na nižoj rez i medium troši 280W (jednaki GPU usage i temperatura i voltaža GPU), što napajanje nije izdržalo.

Usput sam stavio nove winse na drugi disk, čisto da vidimo jeli možda stvari drivera/OS-a. Nije.

Pošto GPU može raditi na 100% usage satima na 60FPS, zaključio sam da nije stvar u grafičkoj.

Vjerojatno sam mogo i spojiti voltmetar na 12V na matičnoj, pa gledat jel padne prenisko (što bi uzrokovalo reset), ali mi se nije dalo XD

Eto, može se dijagnosticirati i bez zamjene komponenti.
Viperus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na