Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.07.2013., 17:06   #1
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
System reserved particija na drugom disku

Pozdrav ljudi,
nekako sam ovo radije stavio na podforum s diskovima nego problemima, ali ako modovi ocijene drugačije, molim premještaj.

Dakle, nedavno sam kupio prvi SSD (Samsung 128gb PRO) i ubacio ga u komp s namjerom da na njega stavim Win 7 OS.
Nisam diskonektao druge diskove prilikom instalacije (a ispada da sam trebao), te sam imao nekih manjih problema prilikom instalacije Windowsa, ali sam na kraju uspio.
Ono što je čudno da mi se Windowsi bootaju normalno iako u BIOSu uopće ne mogu izabrati SSD kao boot device nego mi stoji stari WD 640gb kao primary boot device.
Uglavnom, danas sam išao malo gledat i shvatio sam da mi je system reserved particija (boot sektor) smješten na tom starom disku, a ne na SSDu. Je li moguće da mi se windowsi bootaju sa starog i novog diska (ssd-a) istovremeno?
Ako je moguće, gubim li na brzini jer je taj boot sektor na mehaničkom disku ili ne?

Ovako mi izgleda disk menadžer:
http://www.pohrani.com/f/T/N/jKCuQMa/grrr.png

Primjetite kako system reserved nije na SSDu, iako mi na SSDu piše da je "boot device".

Hvala
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2013., 17:21   #2
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Ja bi na tvom mjestu to sve fino ispočetka napravio, čistu instalaciju Windowsa na SSD.
Očito si radio neke greške u koracima.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.07.2013., 17:47   #3
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Definitivno je kod instalacije Windowsa najbolje odspojiti sve diskove, osim onog na koji se instalira OS.
Tako se izbjegava da se slučajno formatira disk s podacima, a i ovakve situacije.
Instalacije Windowsa se znaju zbuniti kad ima više aktivnih particija ili kad detektiraju otprije instalirane Windowse (čak i u tragovima, poput postavljenog boot sektora, na koji zaboravimo).
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2013., 17:50   #4
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 474
prekopiraj sys reserved u tu prvu particiju , preko nekog bootabilnog stika s npr. puppyem i sl. , pokreni win reapair (isključi ove diskove) i popravi boot , ostat će jedna bootabilna particija (onako po starinski )

poslje izbriši s starih diskova nepotrebnu sys reserved i to bi trebalo biti to...
možeš i sys particiju ubaciti ispred ove na ssd , pa napravi isto...
naravno samo za win7 , na 8 neide
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2013., 14:28   #5
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Hvala vam na odgovorima. Taman sam u 2 dana sve setupirao, programe, prekopirao važne dokumente a nemam baš vremena zbog posla opet sve ponavljati samo s isključenim drugim diskovima.
Šteta što to nisam prije proučio.

Istražit ću malo gubim li što na performansama s obzirom na činjenicu u kojoj se nalazim. Ako ne, pretpostavljam da ću ostaviti tih 100 mb na drugom disku.
tnx
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2013., 15:37   #6
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Ja se na tvom mjestu ne bih brinuo oko ovoga. Jesi li siguran da ta particija nije postojala na tom disku prije same instalacije Windowsa? Možda od stare instalacije?
No, svejedno, ta particija se koristi uglavnom za BitLocker i ako ga ne misliš nikada koristiti, ne bi se trebao previše zabrinjavati oko nje.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2013., 00:40   #7
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
To je poznata stvar na Win7, imaš ovdje potrebne info.
Inovator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na