Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2020., 08:47   #541
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Meni po nekoj logici ne bi smio to raditi. Poanta je da se upali, ispusti plin, rashladi, opet kompresira......sve isto kao i kod klima uređaja i kad postigne željenu temperaturu nema što više hladiti. Jedino ako si spustio prenisko temepraturu i izolacija samog hladnjaka je loša (brtve na vratima se potroše) onda kompresor zna puno duže i češće raditi, no onda se dobije i efekt djelomičnog smrzavanja hrane u samom hladnjaku. ZA ovo bi frižider trebao biti star barem nekoliko godina. Smrzava li ti se hrana unutra (ne u dijelu gdje je zamrzivač, nego gdje je hladnjak)?
Tako je, to je i neka moja logika, ali ovo stvarno imam osjećaj češće radi kompresor nego što ne radi. A nov je, cca mjesec dana, tako da ne vjerujem da su brtve potrošene, unutra sve fino hladi, nije ništa zaleđeno. Ima ventilator također koji isto radi ali to je zbog NoFrost i to mi ima logike ali kompresor stvarno ne bi trebao toliko dugo raditi.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 09:17   #542
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Tako je, to je i neka moja logika, ali ovo stvarno imam osjećaj češće radi kompresor nego što ne radi. A nov je, cca mjesec dana, tako da ne vjerujem da su brtve potrošene, unutra sve fino hladi, nije ništa zaleđeno. Ima ventilator također koji isto radi ali to je zbog NoFrost i to mi ima logike ali kompresor stvarno ne bi trebao toliko dugo raditi.

Ako računamo da je hladnjak ispravan, jedino što mi još pada na pamet je da ukoliko si npr. mijenjao smijer otvarnja vrata da ih možda nisi dobro učvrstio, pa vrata ne sjedaju dobro na brtve kada se zatvore. Ako to nije slučaj, ja bih se svakako obratio servisu.Ima li tvoj hladnjak 2 kompresora? Ako ima, pokušaj ustanoviti koji od njih radi cijelo vrijeme.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 09:25   #543
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Ljudovi koji imate noviji frižider; koliko dugo vam radi kompresor u komadu? Znači moj Electrolux EN3854NOX ronda satima i satima, čak i noću kad nitko ne otvara on zna radit? Već sam vratio jedan Bosch zbog istog problema, sada više ne znam ni sam jesam ja lud ili ti noviji uređaji jednostavno tako rade.

Moj 20 godina stari Electrolux je kad bi otvorio vrata, znači padne mu temperatura, upalio kompresor i za max pol sata, ovisno koliko topline je ušlo, se isključio. Ovo danas ne znam jel opet imam neki faličan primjerak ili sam ja lud.

Što kažu upute za rukovanje?



Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Kupio sam Electrolux hladnjak na kraju, ovaj
https://www.electrolux.hr/kitchen/co...er/enf2700aow/

I malo se razočarao kada je došao, piše "Made in China", mislio sam da je Slovačka ili tako nešto a ne da se i Electrolux prebacio na Kinu.
Candy većina modela jest iz Kine (neki i iz Italije) ali ovo me iznenadilo jer je skuplji od Candyja, a Končar se proizvodi u Turskoj.

Još me više iznenadilo, što nisam vidio u trgovini, da najdonju ladicu u hladnjaku ne možete izvući ako vrata nisu otvorena pod kutem od cca 140'.
Ako otvorite vrata od 90' (koliko ja mogu jer je u kutu kuhinje), ne možete do kraja izvući ladicu niti je izvaditi radi izdubljenja vratiju.

Nemora automatski frižider biti loš ako je napravljen u Kini. Tamo naprave uređaj kakav naručiš, ako želiš top bude top, ako želiš jeftin, bude jeftin. I ajfon i doogee se rade u Kini, pa je razlika ogromna.

Ovo za vrata je kod skoro svih tako nažalost. Ja na Boschu nemam donje police u vratima, baš zato da se može izvući ladica koja je unutar hladnjaka na najdonjoj poziciji. To je kompromis koji mora biti izgleda.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 09:32   #544
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Zapravo sve cesce proizvodaci reklamiraju nove modele bas da se mogu otvoriti pod 90 stupnjeva i izvuci sve ladice. Rade ih savrseno ravnima da mogu stati jedan do drugog ili direktno do zida i da se svejedno vrata mogu otvoriti i ladice izvuci. U potpunosti si u pravu za kinu. Kinezi ce napraviti jeftin proizvod ako zelimo jeftin ali napravit ce i jako dobar proizvod po nesto nizoj cijeni od ostalih sa istom ili slicnom kvalitetom
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 09:50   #545
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Moj novi Electrolux ENF2700AOW, jučer navečer sam ga ukopčao i bočne strane su mu bile vrele, valjda jer nema onu mrežu odiza nego bočno. Sada je mlak sa strane, ali i moj kao tvoj, kompresor nije radio pola sata, pa sada već sat vremena opet non-stop radi. Radi tek 12h, ništa nisam još stavio u njega.

Da li i vama ovako (treća slika), postoje rešetke u prostoru za zamrzavanje?
Nemam pojma, kada i ako se uhvati snijeg u zamrzivaču, kako to strugati da ne oštetim te rešetke. Nema NO-Frost jer ti od 170cm to nemaju a viši ne paše.



I stvara mi se već led u prostoru (gornjem) hladnjaka, obrisao sam taj led s krpom i za 20min se opet stvorio.
Postavio sam temperaturu na termostatu na 4 (max je 7 ili 8 mislim), kao i na starom.

Isto imam stari Electrolux cca 15 god star i kompresor svakih par sati se uključi na 10min a na novom radi po sat vremena.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 09:56   #546
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Ako se stvara led u frižideru znači da negdje zrak ulazi u njega. Nešto ti ne dihta kako treba.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 10:05   #547
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Morpheous Pregled postova
Ako računamo da je hladnjak ispravan, jedino što mi još pada na pamet je da ukoliko si npr. mijenjao smijer otvarnja vrata da ih možda nisi dobro učvrstio, pa vrata ne sjedaju dobro na brtve kada se zatvore. Ako to nije slučaj, ja bih se svakako obratio servisu.Ima li tvoj hladnjak 2 kompresora? Ako ima, pokušaj ustanoviti koji od njih radi cijelo vrijeme.
Vrata nisam okretao, tvornički sve. Samo je jedan kompresor.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Što kažu upute za rukovanje?


Pod prvo, nebuloza ima ovakav display, nema se šta krivo podesit. Inače stavio sam ga na preporučeni ECO koji radi na 3-4° te je kao najštedljiviji, iako mi to nema logike da je to štedljivije od 8°. Stavio sam ga prije par dana na 5° da vidim kako se ponaša, ali ista stvar.



Drugo nije isto slučaj. Treće mislim ljeto je ali klima uvijek radi i ne vjerujem da mi je u stanu ikad iznad 26°. 4 i 5 isto tako nula bodova.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 10:09   #548
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Moj novi Electrolux ENF2700AOW, jučer navečer sam ga ukopčao i bočne strane su mu bile vrele, valjda jer nema onu mrežu odiza nego bočno. Sada je mlak sa strane, ali i moj kao tvoj, kompresor nije radio pola sata, pa sada već sat vremena opet non-stop radi. Radi tek 12h, ništa nisam još stavio u njega.

Isto imam stari Electrolux cca 15 god star i kompresor svakih par sati se uključi na 10min a na novom radi po sat vremena.
Svakako je najteže održavati mu temp dok je prazan, i namirnice kada se ohlade imaju svoju toplinsku inerciju, tako da kada ga napuniš biti će lakše održavati temp. Svakako ga napuni pa javi kako i koliko mu radi kompresor. Po sat vremena ako je prazan po meni nije suludo. A kažem kod mene bude i po 3,4 sata.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 10:11   #549
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Ag008, ako nije Nofrost nego npr lowfrost onda se nemoj brinuti oko leda jer će se kao kod mog brata stvoriti stijenka leda od najviše pola cm i to nakon 9 mjeseci rada. Kod mene na prastaroj Zanussi škrinji koja koja radi kao tenk (i zvučno i funkcionalno ) se stvori led od par cm i znatno smanji kapacitet. Što se tiče grijanja bočnih stranica to je normalno za disipaciju topline za hladnjake koji nemaju stražnju rešetku.


Odleđivat ćeš na način da ćeš sve iz zamrzivača premjestiti u gornji frižider i isključiti zamrzivač. Ako imaš jedan kompresor to znači da cijeli hladnjak neće raditi, no unutrašnjost hladnjaka je dovoljno termo izolirana da satima drži zamrznutu hranu prije odleđivanja. Samo nemoj otvarati vrata. Sam zamrzivač ja odmrzavam na način da ga pustim pola sata da led malo popusti i onda uzmem fen i usmijerim ga unutra (s neke normalne daljine) na 5 minuta. Ponovim postupak za 10-ak minuta i tu mi već počnu otpadati komadi leda. Ako još jednom ponovim postupak mogu rukom skinuti led s ostatka zamrzivača uključujući i rešetke. Nikad nisam ništa ogrebao. Razlog zašto koristim fen je što ukoliko pustim da se prirodno odrmzava to traje, a mali kanal za odvodnju vode je preuzak i voda se brzo nakupi i prelijeva, pa moram često kod odmrzavanja vodu brisati spužvom. Jbga, ovo je gnjavaža 2 puta godišnje, ali nije mi problem odvojiti sat vremena, tako da se ne brini. Ti fen vjerojatno nikad nećeš morati koristiti jer ne vjerujem da se na modernim zamrzivačima skuplja toliko leda.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2020., 15:26   #550