Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2012., 01:27   #1
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Trenutak za kraj HDD-a?

Bas si nesto gruntam, SSD je budućnost sto se tiče diskova, i samo je pitanje vremena kad ce se diskovi sa pokretnim djelovima prestat proizvodit. To vjerovatno neće biti tako brzo, ali realno je za očekivat da će se to dogodit.

Trenutno imamo situaciju da su cijene klasičnih diskova duplo vece nego prije poplave, znači poprilično su visoke, dok je cijena SSD-a konstantna, odnosno nije rasla/padala zbog te poplave. U biti cijena ssd-a stalno pada, ili bi trebala padat.

Koliko znam, tvrtke koje se bave proizvodnjom klasičnih diskova ne ulazu/razvijaju segment SSD diskova, i čini mi se da je sad, kad su cijene diskova nerealno visoke, da je idelana trenutak da proizvođači ssd-a ulete sa diskom od 1tb
Ali, da naprave disk od 1tb na način da zadrzi performanse klasičnog diska, a da mu cijena bude ne toliko značajno veca od cijene klasičnog diska istog kapaciteta.

Trenutno je cijena postenog diska od 1tb po dućanima cca 900 kn, i sad kad bi proizvođači SSD-a izbacili disk od 1tb, sa write/read brzinama jednakim postenom klasičnom disku, sa eventualno boljim access timeom, i kad bi taj disk kostao za početak 1500 kn, ja mislim da bi WD &Co nadrapali. Ja bi prvi prodao svoj Samsung 1tb i kupio taj SSD. Mislim da prednosti ssd diskova nad klasičnim sad ne trebam nabrajat

Uglavnom, nisam IT stručnjak(kao Bubba) i ne baratam nekim pojmovima, pa me konkretno zanima:

Zasto WD i Seagate nemaju odjel za SSD diskove? Ili mozda imaju,(neko drugo ime) a ja jednostavno neznam za njih?

Da li je moguće trenutno napravit gore opisani SSD(1tb, performanse jednake klasičnom disku ili mozda malo bolje, ) i da on u dućanima kosta 1500 kn?

LP
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 01:40   #2
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
A što je ovo? Što ne rade ove diskove neki njihov odjel?
Fantač je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.01.2012., 01:50   #3
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Citiraj:
Da li je moguće trenutno napravit gore opisani SSD(1tb, performanse jednake klasičnom disku ili mozda malo bolje, ) i da on u dućanima kosta 1500 kn?
Brzine SSD diskova donekle ovise o broju memorijskih cipova, zato su manji diskovi sporiji od vecih... A i memorijski cipovi su jos uvijek skupi, i kod najeftinijih stickova je u prosjeku 5-6kn po gbu( 64gb stickovi), a kod najeftinijh ssdova je oko 8-9 kn po gb... Tak bi po nekoj logici 1000GB slabijih memorijskih cipova kostalo preko 3-4000kn.. I jos kontroler i tak to

Vjerujem da cim bude mogucnost, iproizvodjacima bude isplativo izbaciti neki ssd s najeftinijim mem cipovima makar u 3,5 pakiranju sa sto vise TB i ok brzinama(100MB) pojavit ce se...

I da, jako malo ljudi zna za SSD, tak da je za 95% ljudi je sasvim ok neki 1TB hdd i nevide razlog zasto bi duplo ili trostruko platili tamo neki ssd a imat ce isto prostora...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 01:59   #4
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Nije mi se dalo googlat, a i vođen idejom da ako nečega nema kod nas da ga uopće nema, dosao sam do prebrzog i krivog zaključka.

WD i Seagate imaju svoje ssd diskove, ali pitanje je tko to zapravo radi. Ali posto imaju 1 model diska u 3 veličine, nekako mi se čine poprilično nezainteresirani za to područje. Pogotovo od WD-a bi se očekivalo da bude predvodnik u novoj tehnologiji, rješenjima, implemetaciji novih stvari i sl. Ovako taj jedan disk imaju im je mogao napravit bilo tko i stavit gore njihove naljepnice.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:04   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
WD i Seagate imaju svoje ssd diskove, ali pitanje je tko to zapravo radi. Ali posto imaju 1 model diska u 3 veličine, nekako mi se čine poprilično nezainteresirani za to područje. Pogotovo od WD-a bi se očekivalo da bude predvodnik u novoj tehnologiji, rješenjima, implemetaciji novih stvari i sl.
Zar ocekujes od Exxona da pojavom alternativnog izvora energije prekine prodaju i eksploataciju nafte i pocne gurati tu novu stvarTM?

Ne brini, itekako su se svi dobro pripremili za nadolazece price, nije to Sloboda Cacak ili Kiki d.o.o. pa da ne postoji sutrasnja strategija, a kamo li desetogodisnja...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:05   #6
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
nece nikad hardovi nestat.. NIKADA!!!
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:06   #7
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Brzine SSD diskova donekle ovise o broju memorijskih cipova, zato su manji diskovi sporiji od vecih... A i memorijski cipovi su jos uvijek skupi, i kod najeftinijih stickova je u prosjeku 5-6kn po gbu( 64gb stickovi), a kod najeftinijh ssdova je oko 8-9 kn po gb... Tak bi po nekoj logici 1000GB slabijih memorijskih cipova kostalo preko 3-4000kn.. I jos kontroler i tak to

Vjerujem da cim bude mogucnost, iproizvodjacima bude isplativo izbaciti neki ssd s najeftinijim mem cipovima makar u 3,5 pakiranju sa sto vise TB i ok brzinama(100MB) pojavit ce se...

I da, jako malo ljudi zna za SSD, tak da je za 95% ljudi je sasvim ok neki 1TB hdd i nevide razlog zasto bi duplo ili trostruko platili tamo neki ssd a imat ce isto prostora...
Imas pravo, ja se nekako krivo postavim, tj gledam na određene stvari iz aspekta prosječnog PcEkspertovca, a realno mi smo debela manjina. Odnosno velika masa pc korisnika nezna uopce kak izgleda klasični disk, kak on funkcionira, a kamoli da znaju sta je ssd i kak on funcionira.

Uglavnom, kako ce cijene mem. chipova budu padale, tako ce rast kapacitet ssd-a, uz zadrzavanje iste cijene.


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zar ocekujes od Exxona da pojavom alternativnog izvora energije prekine prodaju i eksploataciju nafte i pocne gurati tu novu stvarTM?

Ne brini, itekako su se svi dobro pripremili za nadolazece price, nije to Sloboda Cacak ili Kiki d.o.o. pa da ne postoji sutrasnja strategija, a kamo li desetogodisnja...
Pa zato i pitam, kako to da oni ne ulažu/razvijaju u SSD tehnologiju, nekak mi se cini da ce se za 10 godina omjer HDD-a/SSD-a poprilično promjenit, na stranu ssd-a, naravno.

Citiraj:
Autor dean225 Pregled postova
nece nikad hardovi nestat.. NIKADA!!!
Slažem se s tobom, ali stvar je jako slična sa CRT i LCD/plazma televizorima. CRT jos uvijek imas danas za kupit, znači jos se proizvode tj nisu propali. Ali realno tko to jos danas kupuje ili bolje, tko danas jos zivi od CRT tehnologije? Govorimo o potrošačkoj elektronici.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:12   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
@Srale7

Ja samo ne znam o kakvim ti to (pre)visokim cijenama poslije poplave pričaš? Cijene vani (relevantna tržišta za razliku od našeg) nisu uopće toliko velike. Istina, više su nego prije poplave, ali ni blizu astronomskim. To kaj kod nas sa našom platežnom moći ima problema zbog toga (pogotovo u entry level segmentu) je specifičan slučaj. Bolje je ovu poplavu gledati kao vremoplov koji nas je (privremeno) unazadio za recimo ~godinu+ dana kaj se tiče cijene/kapacitet. Tehnologija ide dalje i viđat ćemo (kao i uvijek) puno veće kapacitete diskova za koje će SSD-u trebati puuno duže da ih dohvati. Samo (tehnološki) "mali" skok sa 3 tere na 4 tere diskova je opet skok os nemalih jednu teru, pa samo zamisli koliko je to trenutno i u bliskoj buducnosti nedostizno za jedan SSD (da ne pričamo o ostalih tri tere na raspolaganju).

U budućnosti će SSD uzimati sve više i više kolača kaj se tiče brzine, odnosno brzine pristupa sadržaju, ali za storage, pogotovo stvari gdje ti tih nekoliko milisekundi duljeg seeka nije važno (ruku na srce velika, velika većina stvari) ne vidim tako skoro "bacanje iz upotrebe" hardova.

A kaj se tiče riječi koju magično svi bacaju vezano uz SSD vs. HDD "debatu", a zove se "produktivnost", odnosno koliko su produktivniji ljudi u velikoj većini zanimanja zbog benefita SSD-a naspram HDD-a zaključak se da jako lagano izračunati. Subjektivno (a i objektivno) da. To kaj će se tebi aplikacija pokrenuti nekoliko sekundi prije na SSD-u, što će ti se bootati sustav nekoliko sekundi brže je osjetna prednost. Ali ako ćemo crno na bijelo staviti koliko su te "sekunde" važne i koji je njihov direktno utjecaj na količinu posla koji ćeš ti (više) obaviti tokom svog radnog vremena. Mislim da money wise (opet u velikoj, velikoj većini slučajeva) nećeš ništa puno više napraviti (osim što ćeš gledati na HDD-u malo duže u "prozor" programa u kojem radiš dok ti se ne otvori do kraja).

Ono gdje će SSD-i dobiti puno više prostora naspram HDD-a je kod laptopa i ostalih uređaja kojima je važna potrošnja, a to će se dogoditi tek kada će cijena ~128, 256, 512... gigi SSD-a biti daleko manja od najniže kapacitetnih HDD-ova. Zašto? Jer će i najjeftiniji entry level sa najmanjim kapacitetom HDD-ovi onda mjeriti kapacitet u terabajtima i neće im cijena toliko padati dolje zbog proizvodnih troškova pa će se SSD-u otvoriti cijelo tržišta kapaciteta par puta manjih od najmanjih HDD-ova, ali opet dovoljnih za potrebe korisnika.

U cijelu jednadžbu naravno ulazi i cloud storage, ali to je već previše faktora za predviđanje kako će se odvijati u budućnosti sudbine sva "tri tipa" i njihov medjusobni utjecaj! Ali opet, ti isti proizvođači HDD-ova ulažu i u svoju proizvodnju SSD-ova pa će ih zapravo boliti briga jer im je svejedno da li će se novci slijevatu u lijevi ili desni džep.

Kaj se tiče tvoje ideje o 1 tera SSD-u sekvencijalne brzine iste ili malo niže od današnjij 5.4K i 7.2K HDD-ova to se neće dogoditi jer jednostavno nije način i smjer u kojem tehnologija iza SSD-a ide.

-- Namjerno nisam išao u pojedina tržišta i primjene jer bi se za svako moglo napisati par stranica teksta minimalno.

EDIT:


Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Uglavnom, kako ce cijene mem. chipova budu padale, tako ce rast kapacitet ssd-a, uz zadrzavanje iste cijene.


Slažem se s tobom, ali stvar je jako slična sa CRT i LCD/plazma televizorima. CRT jos uvijek imas danas za kupit, znači jos se proizvode tj nisu propali. Ali realno tko to jos danas kupuje ili bolje, tko danas jos zivi od CRT tehnologije? Govorimo o potrošačkoj elektronici.
Ne bih se složio jer će cijene SSD-a još puno, puno padati. Da, kapacitet će ići gore, ali će i cijena ići dolje jer će manji broj chipova biti dostatan za isti kapacitet + zbog čiste ponude/potražnje jer danas stvarno jako malo ljudi globalno ima SSD te tržište nije ni blizu zasićeno njima (a i kapaciteti "tvornica" će se povećavati kako će rasti i potražnja) Ali mislim da će jako brzo ta barijera otići dolje poglavito zbog UMPC-a i ostalih mobilnih uređaja.

Kaj se tiče analogije CRT-a i LCD-a, ona nema tu kaj tražiti IMO. Dovoljno je samo pogledati jedan kontenjer na brodu i koliko mjesta zauzimaju CRT-i (i težina njihova) naspram koliko možeš ugurati LCD-ova na isto mjesto + cijena nafte koja je krucijalna za prijevoz dotičnih (a ide gore još od naftne krize sa početka desetljeća). A to je samo jedan aspekt zašto je LCD između ostalog "prevladao". Onda još dodaj potrošnju struje (čija cijena isto ide gore non stop) i eto ti. (a da o svim ,svim ostalim utjecajima da ne pričamo). Ovo sam naveo samo zato jer je dosta lagano za vizualizirati!

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 16.01.2012. u 02:21.
  Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:14   #9
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Pa zato i pitam, kako to da oni ne ulažu/razvijaju u SSD tehnologiju, nekak mi se cini da ce se za 10 godina omjer HDD-a/SSD-a poprilično promjenit, na stranu ssd-a, naravno.
Pitanje koje sam sebi trebas postaviti jest - "odakle mi ideja da ne ulazu?".

Slozit ces se samnom da argument "nemaju u ponudi citavu ergelu" ili na njihovim stranicama ne pise "za sraleta i ostale PiSiEksperte, ne se bojte, SSD-ovi su na gotovs!" nije bas validan.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 02:29   #10
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
Ne vidim uopce rijesenje za velike ssde.. Previse memorijskih cipova, veca mogucnost za kvar. Nekvalitetniji cipovi i kontroleri zbog manje cijene opet kvar.. Logicno je ustvari da se SSDovi ni nece razvijat u velicinu, vec u brzinu, sigurnost i dugotrajnost. Pogledaj ove nove hddove, 2, 2.5 tb sata3, brzina im se strasno popravila kada govorimo o hddovima i tesko mogu zamislit komp bez jednog takvog za storage. Buducnost sigurno donosi kombinaciju ssda i hdda u desktope i laptope, medjutim neki boom ssda mi necemo dozivjet.. Ljudi pa meni u zadnjih 10 godina nije nijedan disk riknuo.. nisam imao običaj gasiti komp, nikada ga nisam gasio, ugasio bi ga nestanak struje, a sada kada odradim posao gasim ga. Zašto? Pa zbog ssda i nabijanja sati istom. Tko mi može garantirati da će me ssd služit 10 godina kao hdd?!
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dean225. 16.01.2012. u 02:38.
dean225 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.01.2012., 02:30   #11
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pitanje koje sam sebi trebas postaviti jest - "odakle mi ideja da ne ulazu?".

Slozit ces se samnom da argument "nemaju u ponudi citavu ergelu" ili na njihovim stranicama ne pise "za sraleta i ostale PiSiEksperte, ne se bojte, SSD-ovi su na gotovs!" nije bas validan.

Bubba, ja sam laik, odakle da ja znam?

Nekak mi se ne čini da ulažu u tehnologiju, ili oni mozda ulazu, ali to sakrivaju, tj rade tajno.

Evo ta za primjer Samsung. Neznam od kud njima tehnologija za izradu hdd-a, ali prije nekoliko godina su se ubacili na to trziste i neznam koliko su kolača ulovili, ali ja sam im dao sansu i prezadovoljan sam Samsung diskovima, a koliko vidim i drugi su.

SSD- Koliko znam proizvode svoje chipove, napravili su kontroler, koji se trenutno pokazuje kao jako dobar i ja na području ssd-a predviđam svijetlu budućnost. Definitivno bolju od 99% proizvođača ssd-a koji moraju od jednog dobavaljača kupit memoriju, o drugog kontoler, dok samsung sve to proizvodi sam.


Ponavljam, ja sam laik, pa ne znam, zato pitam vas koji ste bolje upućeni. Da li WD ulaze u razvoj SSD tehnologije?

Bilo bi logično da ulaze, ali onda to skrivaju?
Ili ulažu u neka područja koja meni kao krajnjem korisniku nisu vidljiva?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 10:58   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Bubba, ja sam laik, odakle da ja znam?
Laik u kojem polju?

Citiraj:
Nekak mi se ne čini da ulažu u tehnologiju, ili oni mozda ulazu, ali to sakrivaju, tj rade tajno.
http://www.wdc.com/en/products/solidstate/sales/

WD Solid State global sales organization is dedicated to serving OEMs in the netcom, industrial, embedded computing, data center, military and medical markets.

Citiraj:
Evo ta za primjer Samsung. Neznam od kud njima tehnologija za izradu hdd-a, ali prije nekoliko godina su se ubacili na to trziste i neznam koliko su kolača ulovili, ali ja sam im dao sansu i prezadovoljan sam Samsung diskovima, a koliko vidim i drugi su.
Kupili su je, isto kao sto je kupuju i drugi. Nista novo i pametno. Brendiras govno ali se ono prodaje kao govno s imenom. I ima prodju kod korisnika brenda. Samsungov core business je nesto sasvim drugo (od prodaje diskova, jel). Osim elektronike, jedan su od najvecih brodograditelja na svijetu, a IIRC, imaju i osiguravajuce drustvo koje je medju prvih 20 u svijetu.

Citiraj:
Da li WD ulaze u razvoj SSD tehnologije?
Bio laik ili ne, to ces morat pitati njihovog CEO ili CTO. Ulagali ili ne ulagali, strategiju sigurno imaju.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2012., 11:05   #13
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,182
za 10 godina HDD bude kao i FDD...sjećanje i dio povijesti.
microsoft66 je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2012., 22:21   #14
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
Osobno bolje da malo cujem HDD kak se vrti, dokle god nije pila to je ok, nego da imam mrtvu tisinu i cujem kako cvrci zavojnica u napajanju.
Ali je sasvim realno da obican hard postane dio povijesti, npr raptori vec izumiru, progutali su ih SSD-ovi kolko god da WD tvrdio da su novi raptori brzi za 70% od starije verzije
Nacki je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2012., 23:00   #15
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Nacki Pregled postova
Osobno bolje da malo cujem HDD kak se vrti, dokle god nije pila to je ok, nego da imam mrtvu tisinu i cujem kako cvrci zavojnica u napajanju.
Ali je sasvim realno da obican hard postane dio povijesti, npr raptori vec izumiru, progutali su ih SSD-ovi kolko god da WD tvrdio da su novi raptori brzi za 70% od starije verzije
Ne, bolje je da mi je disk nečujan, jer zavojnica u napajanju se lako rijesi, a disk ne mozes rijesit


Raptori?

Ček, WD jos uvijek unatoč poplavi jeftinih i ultrabrzih SSD, jos uvijek proizvodi te vruće roštalice?
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2012., 23:21   #16
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
mislim da WD jos radi raptore, ako sam u krivu neka me netko ispravi
pa i nisu bas "vruce rostalice", moja 2 36gb stara ko Biblija su za moje pojmove prilicno tiha, a to kaj se griju kaj im ja mogu, puse vent po njima
Nacki je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 03:23   #17
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ček, WD jos uvijek unatoč poplavi jeftinih i ultrabrzih SSD, jos uvijek proizvodi te vruće roštalice?
Vruće "roštalice" koje barem imaju gro garancije i rade skroz funkcionalno u RAID-u bez ikakvih dječjih bolesti za razliku od mlade šmrkave braće SSD-a! O "pro" enterprise SAS diskovima da ne pričam! Također ne vidim problem vrućine uz ventilatore kada bilo koji 120mm (ili manji ako se radi o 1U kučištu) će obaviti posao skroz zadovoljavajuće (te uz to ohladiti i procesor)
  Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 03:36   #18
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Mlada šmrkava braća će uskoro izrast u prave igrače, a ovi trenutno "zreli" igrači uskoro idu na tribinu, jer na teren ide ekipa bez pokretnih djelova


Netko je spomenuo, tj objasnio zasto su ssd veceg kapaciteta jos uvijek toliko skupi, zbog cijena mem čipova, ali sjećam se frend je prije točno 7 godina kupio USB stick od 512mb i platio ga tocno 100€, znači 1gb=1500 kn Danas je 1gb =6kn.
Ja sam se pomirio da jos par godina nece biti jeftinihi velikih SSD-a, ali kroz 5-6 godina, hm, mislim da ce ssd popapat sadasnje diskove
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 03:43   #19
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Ček, WD jos uvijek unatoč poplavi jeftinih i ultrabrzih SSD, jos uvijek proizvodi te vruće roštalice?
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Mlada šmrkava braća će uskoro izrast u prave igrače, a ovi trenutno "zreli" igrači uskoro idu na tribinu, jer na teren ide ekipa bez pokretnih djelova

- cut -

Ja sam se pomirio da jos par godina nece biti jeftinihi velikih SSD-a, ali kroz 5-6 godina, hm, mislim da ce ssd popapat sadasnje diskove
Daj se odluči!
  Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 03:47   #20
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Da se odlučim izmedju čega?

HDD ili SSD? Mislim da je jasno..
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 14:55   #21
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
ja mislim , da bi moglo doći do pojave mainstreama u obliku hibrida SSD i elektronskog HDD. Zašto mislim...ne znam , najlogičnije mi je, korištenje postojećih plus budućih riješenja kao duža prijelazna faza do potpunog SSD-a. Međutim , SSD kakav je sada, treba još evoluirati da u POTPUNOSTI zamjeni elektroniku.
  Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 17:04   #22
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,182
oćeš reći mehaniku?
microsoft66 je online   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 17:16   #23
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Meni izgleda da je najlogičniji korak SSD + HDD kombinacija, di je SSD u službi cachea tj. ono šta je Seagate napravio s Momentusom XT koji kombinira najbolje iz oba svijeta, ili intel z68 feature...
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 17:24   #24
ivan77
Guest
 
Postovi: n/a
lapsus , mehanika naravno.
  Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 11:34   #25
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Mlada šmrkava braća će uskoro izrast u prave igrače, a ovi trenutno "zreli" igrači uskoro idu na tribinu, jer na teren ide ekipa bez pokretnih djelova


Netko je spomenuo, tj objasnio zasto su ssd veceg kapaciteta jos uvijek toliko skupi, zbog cijena mem čipova, ali sjećam se frend je prije točno 7 godina kupio USB stick od 512mb i platio ga tocno 100€, znači 1gb=1500 kn Danas je 1gb =6kn.
Ja sam se pomirio da jos par godina nece biti jeftinihi velikih SSD-a, ali kroz 5-6 godina, hm, mislim da ce ssd popapat sadasnje diskove

Dizem ovu prataru temu u kojoj sam prije 7,5 godina sanjao o ssd kao storage disku.


Djelomično sam bio u pravu, ali eto situacija je kakva je.



Danas, 7.5 godina kasnije imamo situaciju da mozemo kupiti ssd 1Gb=1 kn, odnosno moze se kupiti solidan storage SSD od 960gb za <1000 kn.


Naravno, to je puno bolje od situacije prije 7.5 godina, ali jos nije bajno.


Konkretno upravo sam naručio novi komp i naravno zelio se rijesit mehanike, ali eto, jos nije vrijeme.

U prosjeku svaka komponenta me kostala cca 700 kn (MBO-CPU-RAM-M.2 ssd) znači smislene mid range komponente i realno za 700 kn se moze rijesit i poprilično ok storage (2 TB) ali mehanika.


Nagradno pitanje glasi, kada ce cijena SSD-a od 2tb biti <1000 kn (slobodna procjena).


Ja bi rekao da bi to trebalo do kraja 2022
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 11:50   #26
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
odnosno moze se kupiti solidan storage SSD od 960gb za <1000 kn.
Pa koji ?

Intel 660p je 3D2 QLC i eno ti Linus testirao, ide sporije neg hdd kad kopiras bilo sta vece no ovak je ok, ne steka u igricama.

Crucial SSD P1 je isto QLC tak da ne znam.. nisam vidio testove ali ak na jednom QLC nemre brze tesko je ocekivati i na drugom.

Osto EVO 860 sa takodjer QLC chipovima.... meni to nist nije solidno ako prebacujem kakav .mkv ili bluray ili trpam te datoteke s jednog ssd-a na drugi a brzina ko sa hdd-om.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 11:59   #27
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Crucial SSD 1TB 980 kn



Prema (svim) reviewima čisto solidan SSD.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 12:00   #28
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
1TB Samsung 860 QVO se nađe za lijepih ~900 kn po lokalnim dućanima. Kaj se brzine tiče, na dnevnoj bazi koristim kojekakve QLC modele za virtualne mašine i bome sve se vrte pristojnom (deklariranom) brzinom pojedinog SSD-a.

Tak da kao općenito skladište podataka, najobičniji QLC mora biti dobar hoćeš-nećeš.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 12:32   #29
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Crucial SSD 1TB 980 kn



Prema (svim) reviewima čisto solidan SSD.
Iman ga od Božića 2018. Svaka preporuka za isti.
Često ga koristim za raspakiravanje velikih .iso fajlova (50-80GB) i onda mountam i instaliram na drugi SSD. Brzine su sasvim zadovoljavajuće.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2019., 13:06   #30
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Dizem ovu prataru temu u kojoj sam prije 7,5 godina sanjao o ssd kao storage disku.


Djelomično sam bio u pravu, ali eto situacija je kakva je.



Danas, 7.5 godina kasnije imamo situaciju da mozemo kupiti ssd 1Gb=1 kn, odnosno moze se kupiti solidan storage SSD od 960gb za <1000 kn.


Naravno, to je puno bolje od situacije prije 7.5 godina, ali jos nije bajno.


Konkretno upravo sam naručio novi komp i naravno zelio se rijesit mehanike, ali eto, jos nije vrijeme.

U prosjeku svaka komponenta me kostala cca 700 kn (MBO-CPU-RAM-M.2 ssd) znači smislene mid range komponente i realno za 700 kn se moze rijesit i poprilično ok storage (2 TB) ali mehanika.


Nagradno pitanje glasi, kada ce cijena SSD-a od 2tb biti <1000 kn (slobodna procjena).


Ja bi rekao da bi to trebalo do kraja 2022
Da bar!

Ja sam nedavno kupio 960GB Patrot Burst (SATA) za ~830kn, za storage dovoljno brzo.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na