Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.06.2005., 10:19   #1
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
TV : Plazma ili LCD?

Dakle, pitanjce za one koji se kuže.
Izbor je između 32" LCD TV-a (Sony KLV-L32M1) i 37" plasma TV-a (Sony KE-P37M1). Cijenom su tu negdje, vidio sam oba (ista kućišta, različita veličina). Vidio sam sliku (uspoređivao jedno 15 minuta jednog kraj drugog)i zaključci su sljedeći :
Pozitivne strane LCD-a : veća razlučivost, bolji kontrast, življe boje, modernija tehnologija.
Negativne : malo se vidi ghosting, crna je pretamna pa se gube detalji (isprobano je i podešavanje boja), veličina u odnosu na 37".
Pozitivne strane plasme su nepostojanje ghostinga, prirodnije boje i veličina. Negativne su osjećaj kao da je ekran prekriven tamnom folijom, niža rezolucija, upitna trajnost (tako sam bar čuo).
Nisam ni sam pametan, pomagajte.:confused:
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2005., 10:42   #2
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Re: TV : Plazma ili LCD?

Citiraj:
Originally posted by Sky
... upitna trajnost (tako sam bar čuo)....
koliko me sjećanje lupa, kod plazmi je bitan broj sati rada, kao pada osvjetljenje i to...ali kad se to preračuna (mislim na broj sati koje ti proizvođač garantira), onda uvidiš da se radi o nekim godinama pa mi nekako to i nije neka negativnost
choby je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 28.06.2005., 13:02   #3
daddo
Premium
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 162
bio i sam u dilemi... i na kraju skuzio da koliko ja gledam telku i filmove... odabrah projektor... i platno 2x1m

plazma je IMHO bolje rjesenje od LCDja... mrtvi pikseli na LCDju znaju bit ruzni...
__________________
I've gone to find myself... if I should happen to return before I get back tell myself to wait.
daddo je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2005., 13:30   #4
Darth Vader
Dark side Moderator
Moj komp
 
Darth Vader's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,633
Ovako, frend je bas prije 10 dana dobio Panasonicovu plazmu. Mrcina prava, 25000 zivotinja. Slika je strasna al mislim da ce tek doc do izrazaja na HDu! Imao sam priliku vidjet i lcd na djelu i ja kad bi birao definitivno bi bila plazma. Inace s so se tice trajnost mislim da se vrti oko nekih 40 000 sati ili vise nije bitno ali uglavnom preracunato s obzirom na vrijeme koliko dnevno provedete za tv-om trajala bi izmedu 10 i 15 godina. A dotle ce plazma vec bit standardna telka koja ce se moc kupit za 1500 kn.
__________________
Jak ko rakija!
Darth Vader je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2005., 13:35   #5
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by Darth Vader
...Inace s so se tice trajnost mislim da se vrti oko nekih 40 000 sati ili vise nije bitno ali uglavnom preracunato s obzirom na vrijeme koliko dnevno provedete za tv-om trajala bi izmedu 10 i 15 godina. A dotle ce plazma vec bit standardna telka koja ce se moc kupit za 1500 kn.
upravo to
choby je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2005., 00:01   #6
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
raspravljao sam s kolegom o plazmi prije cca 6 mj. (kolega je tehnicki jako potkovana zivotinja) i kaze da je dosta upitno moze li to prezivjet vise od 6-7g
Postoje i ruzni tracevi o curenju doticne plazme iz nekevih spojeva, a plazma je navodno stravicno kancerogena..... e sad jesu li to tracevi ili ne neznam, bas da bi htjeo testirat.... nebi......pogotovo za tu cijenu
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2005., 00:16   #7
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Originally posted by Darth Vader Ovako, frend je bas prije 10 dana dobio Panasonicovu plazmu. A dotle ce plazma vec bit standardna telka koja ce se moc kupit za 1500 kn.
...A dotle Plazme nece biti.

Njen razvoj je vec sada dosao do kraja jer od samog pocetka je bila samo tranzicijska tehnologija.

Ostatak u odgovoru Sky-u.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2005., 00:50   #8
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Originally posted by Sky Dakle, pitanjce za one koji se kuže. Pozitivne strane plasme su nepostojanje ghostinga, prirodnije boje i veličina. Negativne su osjećaj kao da je ekran prekriven tamnom folijom, niža rezolucija, upitna trajnost (tako sam bar čuo). Nisam ni sam pametan, pomagajte.:confused:
Plazma je slucajno uletila u konzumeriju zbog neocekivane eksplozije segmenta kucnog kina pocetkom 90-ih, opipljivije sredinom. Ona je bila napravljena kao ekran za poslovne prezentacije, no kako je rastao odusevljavajuci interes (preko bare) za kucnim visekanalnim kinom (pocetak Dolby S/Pro1)....

Tako su pozurili na dotjerivanju finoce prikaza za domicilne potrebe. Prve plazme su bile jako grube i nisu bilo jako ostre.

To se vremenom popravilo, ali ta tehnologija nema buducnosti.
Preumoran sam da idem u detalja a znate kolikih gabarita bi bio taj post, tako da ces mi morati vjerovati na slovo

Price o eksploataciji vremena zivotnog trajanja te matrice je vrlo nerealisticna kao susbstantna procjena. Nisam nigdje nasao opipljivu studiju o tome, a itekako sam trazio. Od pocetka me je kopkala ta fiksnost u iskazivanju brojki trajanja. Prilicne oscilacije,
a u svijetu nema (pravih) previse izvora koji proizvode samu matricu "ekrana" Bojim se da su u ovom slucaju linearna iskazivanja trajanja puno objektivnija, a ono sto sam vidio
je dosta nekonzistentno. Kolebanje u slici, lagana ali osjetna dominacija odredjene boje u spektru, musanja....

Ako se mora birati samo izmedju Plazme i LCD-a, svakako je LCD
zrelija tehnologija.

No moj je savjet ako vec spremno zelis u cjenovnom razredu plazme i LCD-a naci nesto puno bolje....

To je tehnologija iz najbolja dva svijeta : Katoda i LCD.

Najbolje sto danas moze dati sliku i dugovjecnost a gabarita Plazme su Ekrani sa straznjom projekcijom (katoda i lcd)

Takve ekrane obicno (jako stare modele) mozes vidjeti u boljim hotelima i slicnim mjestima. Najnovija Sony tehnologija sirokog ekrana sa LCD projekcijom je tvoja karta za vrhunsku sliku i dug i miran zivot. Mene recimo vec odavno ne zanimaju kucna kina a te sam stvari slagao jos 1989 (prvi surround) tako da je meni 90-tak cm vrhunske katode vise nego dosta. No za vece gabarite ekran sa straznjom projekcijom (LCD ili katoda) je naj zrelija tehnologija danas. OLED je vec danas potpuno spreman zamijeniti Plasmu, al su uslovi nestandardne i skupe proizvodnje takvi da se on rotira u segmentu malih aplikacija ekrana (Car audio, kamere....)

Manje trosi, bolja slika i gotovo zanemariva eksploatacija rada, nesto sa cim se Plasma nemoze pohvaliti.

Prijatelj dan danas (pasionirani visednevni) torturira model takve vrste Sony TV-a iz *98. a radi kao da je nov. Model je KP-53S4

No jesi li siguran da ti nije dovoljno 90-tak cm vrhunske katode ?
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2005., 07:58   #9
Stalker
Premium
 
Stalker's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb , by Jelačić plac
Postovi: 215
Thumbs down Plazma ili LCD

Moja preporuka sačekaj još malo!Jedino ako nije frka i ako imaš previše love. Ako si se odlučio javi se da te uputimo gdje češ najbolje proći financijski To će češ morati nadoknaditi sa Javi se !!
Stalker je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2005., 09:02   #10
4444josip4444
Premium
 
4444josip4444's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VG
Postovi: 846
što mislite o onim projekciskim tv-ima ?
dijagonala 112cm mislim, košta kojih 8-9 000 kn....
4444josip4444 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.06.2005., 09:27   #11
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
@ Visage : Tnx, u ali LCD sa stražnjom projekcijom je prevelik za prostor gdje ide telka, tako da je dvojba između 32" i 37". Trenutno se u Sancta Domenici ( http://www.sancta-domenica.hr )može naći model KF-42SX300 na akciji za 10 000 kuna (zapravo 9999, ). Vidio sam i njega, slika mu je najbliža plazmi (ima neku tamnu notu), ali je prestrašan.
@ Stalker : Hvala, javil bum se za , ali ne kupujem ja telku, nego je za prijatelja koji ni sam ne zna što da odabere, a ja mu ne znam pomoći.
@ Visage : Bravo majstore! Nažalost, nema više Sonyevih 32" HQ100 koji bi odgovarali kao saliveni, a i prijatelj se popalio na tanke ekrane. Dakle, LCD it is.

Svima koji su pomogli, zahvaljujem (posebice Visageu koji se potrudio i napravio po svom starom dobrom običaju mamuta od posta ), mislim da će LCD pasti
Sky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na