Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2012., 11:17   #1
dajte
Registered User
Moj komp
 
dajte's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: zgb
Postovi: 10
Thermal pads, thermally conductive pad

Pozdrav,

jel thermal pad konačno došao kod nas, da ima za kupit negdje u RH, po mogućnosti u Zagrebu?

http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/343..._2_5mm_GPU.jpg
__________________
Ja sam u formi, okruglo je forma
dajte je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2012., 03:42   #2
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
I mene ovo zanima, dugo mi je čekat sa eBaya da stigne.

EDIT: Evo naručio ipak od ovog prodavača iz Poljske, malo je skuplji al je zato prilično brz. Naručio u srijedu, stiglo danas (ponedjeljak).

Inače, u Linksu imaju neki pasivci od Arctic Coolinga, uz njih dobijete 1 ili 2 thermal pada, dođu oko 40-ak kuna pa kome je hitno...

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 10.09.2012. u 03:14.
tutix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.09.2012., 22:03   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Evo kad se prodavač nije sjetio ja ću

Dakle član Tomy B. prodaje

Citiraj:
termalno ljepilo Sekisui 5760 dužina 21 cm i širina 2.5 cm (imam više komada)
cijena: 15 kn ako uzimate jedan komad
25 kn za dva komada
10 kn po komadu ako uzimate više od dva komada

Dostavu plaćam ja, a ako želite da šaljem preporučeno onda još 5 kn za dostavu.
Modovi valjda je ok da ovako direktno postam u temu ako ne brišite post.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2012., 03:16   #4
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Hm, čini mi se da je to nešto drugo. Thermal padovi nisu ljepljivi, a ovo ljepilo se koristi za pasivne hladnjake koji se moraju ljepiti (tipa za memorije i slično).
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2012., 20:30   #5
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Hmmm, koliko ja znam thermal pad uvijek ima nekakvu vrstu ljepila na površini, s obje strane kako bi pasivni element za hlađenje bolje prijanja (jer pasivni elementi takvog tipa nemaju mogućnost pričvršćivanja vijcima, dok u slučaju vijaka ide termalna pasta umisto thermal pada).

Te "trake" šta ih kolega prodaje imaju ljepilo, a koliko efikasno provode toplinu (kao i thermal padovi općenito) ne ulazim jer ih nisam testira - dakle po koncepciji isti dreq.
Uostalom termalno ljepilo postoji i u tubi, dakle tekućina koja lijepi (lagano) i transferira toplinu (Zalman npr.).

Ostavljam naravno mogućnost da ja ovdje imam krive informacije/percepciju pa neka me slobodno netko ispravi
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2015., 22:14   #6
Night bird
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varazdin
Postovi: 136
Da li ima negdje kod nas za kupit thermal pada osim u Linksu ili ga moram kupit preko ebaya?
Pitam jer bi ga trebao čim prije nabavit. U Linksu ima pakiranje od 50x50 mm što mi je malo premalo, a veče pakirane mi je neisplativo uzet.
Night bird je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2015., 09:44   #7
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
U chipoteci i dućanima elektroničkim elementima se znalo naći, doduše nisu toliko kvalitetni kao neki koji se mogu s ebaya nabaviti, ali za silu će poslužiti.

Arctic inače radi taj proizvod, njega se može kod nas naći, pitati kod distributera za njega pa vidjeti...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 20:40   #8
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
sori kaj dižem malo stariju temu, ali ova je zadnja o padovima..

gdje u ZG kupiti malo više padova, da imaju barem 4.0w/mK, poželjno više, a da nije pločica 50x50mm kao u linksu jer trebam toga malo više? ovako je cijena za 2x 50x50mm preko €10, a 20g K5 pro na ebayu dođe $7, pošto s time odradim više nego s deset pločica.. nije problem naručit, nego ih trebam jučer.. hvala..
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 11.11.2017., 00:52   #9
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Htio bi izmjeniti padove ispod vrm heatsinka na ploči, pa me zanima da li bi

http://gelidsolutions.com/thermal-so...es-gp-extreme/

pad sa linka iznad dobro odradio posao jer ne znam kolko w/mK imaju ovi tvornički. Ovaj sa linka ima 12w/mK, a debiljinu bi uzeo 1.5mm.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2017., 08:06   #10
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Zna netko ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.11.2017., 08:29   #11
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Ja kad sam mjenjao na GPU kontaktirao sam proizvođača mailom i dobio debljinu i provodnost kolika je.Naručio od kineza 3M nekih 3eurića 15x15cm.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2017., 11:16   #12
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Poslao mail asrocku pa su mi rekli kolku debljinu pad-a stavljaju i kolki im je w/mk, pa sam naručio GP extreme padove sa malo više nego šta oni stavljaju w/mk.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 18.11.2017. u 11:12.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 15:45   #13
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 758
Ima li di kod nas uzeti neke 3mm padove?
Ili bar EU?
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 16:11   #14
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 09:34   #15
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
da ne otvaram novu temu.

Da li je ok fujipoly padove koje sam stavio na jednu plocu premjestit na drugu nakon sta su godinu dana bile na ploci ? Zanima me da li je pad izgubio vodljivost u tih godinu dana ?

Nemam trenutno para za nove fujipoly pa ako je ok premjestit ih, a da mi bolje odrađuju posao od gelida sa 10w/mk jer su ovi fujipoly 17 w/mk
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 10:30   #16
grizli1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Daruvar
Postovi: 245
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
da ne otvaram novu temu.

Da li je ok fujipoly padove koje sam stavio na jednu plocu premjestit na drugu nakon sta su godinu dana bile na ploci ? Zanima me da li je pad izgubio vodljivost u tih godinu dana ?

Nemam trenutno para za nove fujipoly pa ako je ok premjestit ih, a da mi bolje odrađuju posao od gelida sa 10w/mk jer su ovi fujipoly 17 w/mk

Mislim da će ti nakon godinu dana biti dosta teško premjestit ih bez oštećenja, bez spominjanja koliko je gubitak efikasnosti

https://www.coolsierra.com/

evo ako nekom bude trebalo thermal padova / paste prijedlog za trgovinu, 2 puta sam naručivao s poštarinom bez trackinga i oba puta je došlo nakon par dana i ja sam zadovoljan
grizli1 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 22:04   #17
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor grizli1 Pregled postova
Mislim da će ti nakon godinu dana biti dosta teško premjestit ih bez oštećenja, bez spominjanja koliko je gubitak efikasnosti

https://www.coolsierra.com/

evo ako nekom bude trebalo thermal padova / paste prijedlog za trgovinu, 2 puta sam naručivao s poštarinom bez trackinga i oba puta je došlo nakon par dana i ja sam zadovoljan
To sam i mislio da je izgubila dosta na vodljivosti bez obzira šta ima 17w/mk.

Gledao malo ovo šta si dao i nedostupno im je od 1mm od 2mm... no kontaktirao sam ih i vrlo brzo odgovor dobio da će do kraja tjedna biti opet dostupno, vidim sa shippingom su dosta jeftini tako da neloše, tnx na linku i infu.


Kolko bi se često u pravilu trebalo mijenjat thermalni pad ? Mislim razumljivo je kad vidiš visoke temp. da pad ne odrađuje svoj posao više no tad je kasno već. Da li igra ulogu kad se stavlja ako staviš neki od 4w/mk pa će ga trebat svake godine mijenjat ili kad staviš jači iznad 10w/mk kojeg možda će trebat svakih 2-3 godine promijeniti ili ipak nema nekog pravila kolko drži drži.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 23.04.2021. u 07:55.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 09:21   #18
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Pitanje, da li ima smisla stavljati padove između choke-ova i heatsinka ili je besmisleno, konrektno radi se o ploči Z590 Aorus Master

https://i.ibb.co/fHZ5DMj/1.jpg
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 10:33   #19
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Pitanje, da li ima smisla stavljati padove između choke-ova i heatsinka ili je besmisleno, konrektno radi se o ploči Z590 Aorus Master

https://i.ibb.co/fHZ5DMj/1.jpg
Sami choke nema smisla hladiti, ali brze prenijeti toplinu na zrak i izbaciti ju van, ima.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 12:11   #20
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Sami choke nema smisla hladiti, ali brze prenijeti toplinu na zrak i izbaciti ju van, ima.
Vidio sam da je Asus i jos netko nadodao dio pa hlade i choke-ove skupa sa VRMovima pa si mislim da li ih je bilo potrebno hladiti na taj nacin uopce i zasto su to napravili.
U pravilu onda znaci dobar propuh unutar kucistu i to je to. Tako vec i je trenutno u mojem slucaju.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 14.05.2021. u 12:20.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 13:20   #21
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Samom choke-u nema kaj biti, obicno im je najslabija tocka izolacija, pretpostavljam 200-250°C. Najvise kaj sam izmjeril je 150-160°C na ga-p45-ds3, a sva ta toplina se prenosi na okolne komponente, a uglavnom tu nastradaju mosfeti kojima bitno pada MTBF s porastom temperature.

Po meni, do 60°C se nema smisla zafrkavati s hlađenjem, 60-80°C je zona kalkulacije vrijednosti ploce i troška zahvata, a iznad 80°C bi bilo dobro reagirati.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 19:05   #22
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Samom choke-u nema kaj biti, obicno im je najslabija tocka izolacija, pretpostavljam 200-250°C. Najvise kaj sam izmjeril je 150-160°C na ga-p45-ds3, a sva ta toplina se prenosi na okolne komponente, a uglavnom tu nastradaju mosfeti kojima bitno pada MTBF s porastom temperature.

Po meni, do 60°C se nema smisla zafrkavati s hlađenjem, 60-80°C je zona kalkulacije vrijednosti ploce i troška zahvata, a iznad 80°C bi bilo dobro reagirati.
Kužim.

Evo danas sam baš imao na ugradnji MSI Z590 Gaming Force i ona ima choke-ove hlađene na heatsinku koji hladi i VRM-ove. Koji im je smisao toga nemam pojma...
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2021., 21:02   #23
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Smisao pokrivaju mnoge hipoteze

Hipoteza1: stavili su 5€ jeftinije mosfete osjetljivije na temp, a to su kompenzirali boljim hlađenjem skupljim za 2€ -> zarada 3€

Hipoteza2: firma je dobra i velikodusna, pa stavlja samo najbolje da korisnici duze budu zadovoljni tim proizvodom koji je hladniji, dugotrajniji i generalno bolji od konkurencije -> brand++

Hipoteza3: heatsink je lagano klimav samo na mosfetima, pa su prosirili bazu hladnjaka koja je obuhvatila vise toga ->
.
.
.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2021., 08:57   #24
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Smisao pokrivaju mnoge hipoteze

Hipoteza1: stavili su 5€ jeftinije mosfete osjetljivije na temp, a to su kompenzirali boljim hlađenjem skupljim za 2€ -> zarada 3€

Hipoteza2: firma je dobra i velikodusna, pa stavlja samo najbolje da korisnici duze budu zadovoljni tim proizvodom koji je hladniji, dugotrajniji i generalno bolji od konkurencije -> brand++

Hipoteza3: heatsink je lagano klimav samo na mosfetima, pa su prosirili bazu hladnjaka koja je obuhvatila vise toga ->
.
.
.
A pošto je ploča onak cca 3000kn i spada pod rang skupljih, mislim da hipoteza dva bi odgovarala. No pitanje je da li na taj način se stvarno bolje hlade ili ono šta si ti rekao je bolje da zrak prirodni hladi umjesto prisilno pasivni hladnjak da odvodi toplinu. Makar više ima smisla staviti padove tako na vrh jer prirodno toplina ide gore pa da odlazi u heatsink nego onak kako sam ja zamislio staviti sa bočne strane choke-ova da dodiruju heatsink.

Sad sam malo srčao na netu i gledam choke-ove na MSI Z590 Gaming Carbon(ima iste kao i Gaming Force) i na Z590 Aorus Master i drukčiji su jedni od drugih. E sad koji su bolji, a koji možda malo lošiji pošto nisam mogao modele pronaći koji stavljaju, to ne znam.

MSI:
https://i.ibb.co/ts15CHx/1.jpg

Gigabyte:
https://i.ibb.co/yPWbH7R/2.jpg

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 15.05.2021. u 09:20.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 21:23   #25
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Pozdrav, evo da dam riport što se coolsierra EC360 padova tiče. Znači GOLD sam uzeo od 100x100x1 koji naručen i stavljen prije godinu i pol koštao je i sad košta 24 eura. Danas sam išao čistit PC i skinuo metalni shield od NVMe diskova i na oba NVMe diska su suhi. Malo je reć da sam razočaran pogotovo šta sam ih platio 24 eura i kao GOLD su imaju dobru vodljivost, a stavio sam ih samo na kontroler ne na NAND memoriju.
Sada sam stavio ove PLATINUM od 16.6W/mk najjači model koji imaju pa ćemo vidit kolko brzo će se oni posušit.

EDIT:
Pisao sam mail coolsierri i dobio odgovor poslat će mi novi pad besplatno. Super support i svaka čast na ovome.

With silicone heat conduction pads, it is unfortunately impossible to avoid
drying out after a certain time, as the silicone oil gradually evaporates.
Therefore, it cannot be avoided that the pads need to be replaced every few
years.

After one and a half years, however, the pads should actually still have
sufficient cooling capacity, that the pads have started to dry out does not
necessarily mean that they no longer cool properly.

However, we would be happy to send you a replacement thermal pad. Could you
tell us the corresponding order number? This would be important for our
accounting department so that we can correctly allocate the subsequent
shipment.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 15.11.2022. u 23:20.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na