Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2014., 08:34   #331
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Neki ce ovdje stvarno morati zavrsiti na onom forumu o najblesavijim izjavama o bitcoinu.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 08:54   #332
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
ma sve je to uglavnom neznanje, a i malo ljutnja. ne nuzno zbog toga sto netko drugi mlati (tj. vec je namlatio) pare, vec cinjenica da smo svi tu neki kompjutorski gurui, znalci. bitcoin nam je bio na domak, prakticki besplatno vec 2-3 godine free money na najlaksi moguci nacin. ja sam sebi tek nedavno oprostio sto za njega uopce nisam ni cuo do 3/2013 . ovakva prilika se vise nikad nece dogoditi. drugo bi bilo da smo auto mehanicari ili nekaj, ali ovo...
  Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 09:16   #333
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
ma sve je to uglavnom neznanje, a i malo ljutnja. ne nuzno zbog toga sto netko drugi mlati (tj. vec je namlatio) pare, vec cinjenica da smo svi tu neki kompjutorski gurui, znalci. bitcoin nam je bio na domak, prakticki besplatno vec 2-3 godine free money na najlaksi moguci nacin. ja sam sebi tek nedavno oprostio sto za njega uopce nisam ni cuo do 3/2013 . ovakva prilika se vise nikad nece dogoditi. drugo bi bilo da smo auto mehanicari ili nekaj, ali ovo...
Znaš da si zakasnio kad čak i Bug piše o tome
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 09:31   #334
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Ma nije tu riječ uopće o neznanju ili o neiskorištenoj prilici. Ovdje pričamo o sustavu koji je transparentan, i klaunovi pričaju o prevarama, sfingama, ili čemu već.
Je li netko UOPĆE od vas pročitao originalni dokument od Nakamota ?

https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

U slučaju da dokument ne razumijete, odmah se zaustavite, vratite par koraka unatrag, i počnite učiti.

Pa se malo divite i stvarnim datotekama :

http://sourceforge.net/projects/bitcoin/

Tko god tvrdi da će Bitcoin kao takav (ili sustav) srušiti postojeći svjetski monetarni model je vrlo naivan.
Ali isto tako, Bitcoin je ovdje, i ostat će. Zašto? Jer funkcionira, i točka.

Nitko ne razmišlja o tome kako uopće funkcionira danas svjetski monetarni model, od kontroliranja inflacije, dizanja neke valute fiktivno u nebesa dok se druga ruši, međudržavna dugovanja, razno razne sumnjive svjetske agencije koje kontroliraju tržište, bla bla bla... I tu je ljudima sve čisto.

Ali kad se spomene žmrljCoin, odmah svi dignu glavice gore kao merkati, i počinje komentiranje. Još malo pa ću slušati babice s placa kako pričaju : "Joj dečec, sem čula tam nekaj na teliviziji o Bitkojnu, pazi se toga, to bu te ravno v'pakel uvuklo..."

Da citiram legendarnog lika koji je izrekao najveću istinu na ovom svijetu :

"Harry Callahan: Well, opinions are like assholes. Everybody has one."
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 09:36   #335
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Bitcoinova glavna mana je transparentnost...vladama i bankama to nikako ne odgovara
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 10:23   #336
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
svaka medalja ima dvije strane, a vi ovdje pričate samo o jednoj
domis je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 12:20   #337
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
svaka medalja ima dvije strane, a vi ovdje pričate samo o jednoj
Ne bih se u ovoj situaciji složio. Samo novinari mogu jednu medalju ispričati na dvije strane.
Osobno ne rudarim, ne trgujem sa bitcoinom, i lova me uopće ne zanima. Ali ono što me zanima je kako je to tehnički implementirano, i tu će ti svatko reći da se radi o vrhunski osmišljenom sustavu, sa svih aspekata.
A raspravljati o tome radi li se tu o prevari, isplati li se ulaziti u trgovinu virtualnim valutama, teorijama zavjere, a da su se rijetki stvarno potrudili proučiti sustav... Mislim da se zna gdje ciljam.

Malo još materijala, preporučen od tate mate (oprostite mi, ovdje neće biti odgovora na pitanje : "Isplati li mi se?") :

https://www.schneier.com/blog/archiv...n_explana.html
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 17:34   #338
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
To je sve lijepo i krasno, ali najveća bitcoin burza je propala jer su je hackali, pa je izgubila nekih 300 mil €

(http://www.bbc.com/news/technology-26387800)

Osim toga, bitcoin je u biti pyramid scam, samo što nije scam. Pošto je općepoznato da vrijednost valute može rasti i padati, kad ljudi izgube novce, to se ne može nazvati prevarom, dok se u pyramid scamu obećava samo rast.

Valjda vi razumijete da tim rudarenjem u prazno vi ne stvarate nikakvu stvarnu vrijednost, već je to neka mini-igra za stvaranje novaca. Vrijednost bitcoinova nastaje tako da ljudi ulažu u tu valutu. Za svaku osobu koja je izvukla profit, postoji druga koja je izgubila.
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 17:56   #339
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova
To je sve lijepo i krasno, ali najveća bitcoin burza je propala jer su je hackali, pa je izgubila nekih 300 mil €

(http://www.bbc.com/news/technology-26387800)

Osim toga, bitcoin je u biti pyramid scam, samo što nije scam. Pošto je općepoznato da vrijednost valute može rasti i padati, kad ljudi izgube novce, to se ne može nazvati prevarom, dok se u pyramid scamu obećava samo rast.

Valjda vi razumijete da tim rudarenjem u prazno vi ne stvarate nikakvu stvarnu vrijednost, već je to neka mini-igra za stvaranje novaca. Vrijednost bitcoinova nastaje tako da ljudi ulažu u tu valutu. Za svaku osobu koja je izvukla profit, postoji druga koja je izgubila.

rudarenjem se odrzava network transakcija...
  Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 18:32   #340
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 18:42   #341
The Satara
Premium
 
The Satara's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 417
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Tko god tvrdi da će Bitcoin kao takav (ili sustav) srušiti postojeći svjetski monetarni model je vrlo naivan.
Neće, barem ne u startu. Ali ako Bitcoin bude općeprihvaćen i ako zadrži osobine koje trenutno ima, uz određene nadogradnje i prilagodbe za lakše i brže plaćanje, zašto bi itko ikad više koristio postojeće fiat valute?
Iako se podrazumijeva, ali za svaki slučaj (ipak je ovo forum ) - ovdje ne pričamo o nečemu što bi se moglo dogoditi za mjesec-dva, već u narednih deset ili više godina.

Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Ali isto tako, Bitcoin je ovdje, i ostat će.
Pozlatile ti se riječi
Međutim, pitanje koje sam gore postavio je ujedno i glavni razlog zbog kojeg nisam posve siguran u pozitivnu budućnost Bitcoina. Teško mi je povjerovati da će ekipa koja danas drma svjetskim financijama sjediti skrštenih ruku i gledati kako im Bitcoin ruši carstvo. Čak i da fiat valute ostanu pored Bitcoina (npr. kroz razne zakonske regulative, koje će, ni malo ne sumnjam, pokušati maksimalno zaštititi postojeći sustav), to im opet znači "otimanje" ogromnog financijskog kolača i, što im je daleko važnije, oduzimanje potpune kontrole kakvu trenutno imaju.
Mnogi Bitcoin već doživaljavaju kao sigurnu stvar, međutim, mišljenja sam da je još neizvjestan i trnovit put da ga u budućnosti vidimo u stanju i funkciji u kojoj je idejno zamišljen.

Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Nitko ne razmišlja o tome kako uopće funkcionira danas svjetski monetarni model, od kontroliranja inflacije, dizanja neke valute fiktivno u nebesa dok se druga ruši, međudržavna dugovanja, razno razne sumnjive svjetske agencije koje kontroliraju tržište, bla bla bla... I tu je ljudima sve čisto.
Baš.
Jedna stvar koja me ne prestaje fascinirati, nema direktne veze s temom, pa vas molim da mi oprostite - svaki Hrvat zna da mu je država dužna, a mnogi znaju da nismo samo mi dužni, veći i Amerikanci i Rusi i Njemci i Japanci i svi ostali, tj. svaka svjetska država, bez obzira koliko bila gospodarski jaka, ima veći ili manji "vanjski dug". Mediji, političari te vrsni ekonomisti (kako oni pri vladi, tako i oni "neovisni") nas ne prestaju podsjećati na to da smo jako, jako dužni. To je nešto što već svi dobro znamo i svi to uzimamo zdravo za gotovo.
Međutim, nitko se nikad ne zapita zašto smo se toliko zaduživali, kome smo to točno dužni i otkud tome, koji nas je sve zadužio, toliki novac da može zadužiti cijeli svijet i kako ga je uspio zaraditi poslujući u tom istom prezaduženom svijetu?
"Ma jebeš politiku, počinje tekma za 15min"

Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Još malo pa ću slušati babice s placa kako pričaju : "Joj dečec, sem čula tam nekaj na teliviziji o Bitkojnu, pazi se toga, to bu te ravno v'pakel uvuklo..."

To sam i ja najprije očekivao nakon što sam proučio Bitcoin - demoniziranje kroz medije. I tako je i bilo u početku. Em su Bitcoini nesigurni jer ih je lako ukrasti (a pare u novčaniku ili banci su savršeno sigurne), em zahtjevaju kontrolu zbog mogućih malverzacija (jer u sadašnjem kontroliranom financijskom sustavu je sve apsolutno fer i korektno) em je anonimnost kod plaćanja ogroman problem jer se mogu koristiti za kupnju niza ilegalnih stvari (što kešom danas nikako nemožete), pa to je piramidalna šema (za razliku od sadašnjeg svjetskog poretka koji je sve samo ne piramidalan), itd, itd.
Međutim, u zadnje vrijeme su okrenuli ploču pa ga se, imam dojam, sve više i više pokušava popularizirati. Dobar primjer je i link koji je stavio kolega na prethodnoj stranici o "vedrom i veselom mineru" koji je 100% uvjeren da je lova u Bitcoinu, a kako i ne bi bio kad majna 8 milja svaki mjesec. Zvuči skoro kao poziv svima koji se još nisu uključili u Bitcoin "maniju", jer šta čekaju? Pa su tu onda Winklevossi, pa se nešto spominje i tata Bill, pa Al Gore...
Hmmm, ne znam.....nekako mi se BTC više sviđao dok su pljuvali po njemu

Živi bili pa vidjeli i barem dogodine (ako ne prije ) na forumskoj tržnici prodavali i kupovali hardver za Bitcoine
The Satara je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 19:11   #342
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor Viperus Pregled postova

Valjda vi razumijete da tim rudarenjem u prazno vi ne stvarate nikakvu stvarnu vrijednost, već je to neka mini-igra za stvaranje novaca. Vrijednost bitcoinova nastaje tako da ljudi ulažu u tu valutu. Za svaku osobu koja je izvukla profit, postoji druga koja je izgubila.
Znaš li ti koliko zapravo košta postojeći monetarni sustav? Pokušaj sve što ti padne na pamet staviti na papir. Počni sa dizajnom novčanica, tiskanjem (šume plaču), zaštitom, distribucijom,...

P.S. Stvarno ću ispasti da ovdje propovijedam BC što je daleko od istine. Tak me boli ona stvar za BC. Samo želim kad diskutiramo , da budemo načisto sa nekim stvarima.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 21:09   #343
VedranO
Premium
Moj komp
 
VedranO's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zg
Postovi: 400
Ma kakav bitcoin, kakvi papirnati novci, za mene jos jedino zlato ima vrijednost sve ostalo se da obrisati ili zapaliti.
VedranO je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2014., 23:46   #344
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Slažem se, sutra idem ugradit 2 zlatna zuba da popunim prazninu davno izvađenih donjih šestica
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2014., 05:21   #345
Schtefek
Premium
Moj komp
 
Schtefek's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Križevci
Postovi: 172
Pitanje: da li mogu skupa na istu ploću staviti 290 i 6970 grafe i upogoniti da majnaju?
Imam 6970 koja čeka prodaju pa da mi ne stoji, iskoristiti je nek radi bar nekaj.

Sent from my GT-I9300 using Forum Fiend v1.1.7.
Schtefek je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2014., 10:09   #346
dragunovx
Premium
Moj komp
 
dragunovx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: OS
Postovi: 46
Citam ovo sve sto ste napisali pa moram postaviti par pitanja, ako mi netko moze odgovoriti bilo bi super.

1. Mtgox, moje osobno misljenje je da nikakvi hackeri nisu ukrali te bitcoine. Mislim da je ta ekipa koja je to vodila prvo primjenila "fractional reserve system" sto znaci da su trgovali sa tudjim bitcoinima i popusili ih. A drugo mislim i da su dio sigurno prebacili sebi na neke privatne wallete i sad ih boli k.
Pitanje, koliko sam ja shvatio svaki bitcoin je unikatan, pa kad ti izgubljeni sa mtgoxa dodju u opticaj trebali bi se vidjeti, makar ne znas tko s njima barata?

2. Sta da netko odluci upogonit npr. 3 superclustera i napravi svoj novi blokchain? Jel to uopce moguce?

Sad malo komentara na sve sto sam procitao.
Dakle danasnji financijski sustav je uzasan, los, neefikasan i naj podlija piramidalna shema ikad. Ako netko to jos ne shvaca imate na youtube 5 filmica od Mike Malooneya gdje vam covjek jednostavno objasni kako to sve sad funkcionira. Kratko objasnjenje, sustav je slozen da vam banke otimaju vase vrijeme i imovinu.

Naj veca prednost bitcoina je ta sto nitko nema centralnu jurisdikciju nad njim (nadam se). Po meni mislim da je to buducnost, a sad cu prokomentirati zasto:
Primjer frend radi u Baranji kao skladistar ima 2400 kn, vozi viljuskar, pise tamo neke izdatnice, primke i bla bla.
Njegov frend radi potpuno jednak posao u Austriji, znaci sve isto i ima 1800€! Sa 1800€ ti mozes puno vise nego sa 2400 kn. Pa mislim o cemu mi pricamo da nas hrvatski skladistarski rad veijedi manje?
Poanta je da nas novac vrijedi manje, zato sto je netko to tako namjestio. Ako se bilo kakav coin uspije probiti kao globalna i neovisna valuta, ovakvih stvari vise nece biti, pa nece ni biti jeftine radne snage. Samo da se olaksaju nacini placanja i prebacivanja coina. Ako mase (normalni obicni ljudi) prihvate bilo koji coin, nema te sile koja ce zaustavit tu progresiju. Pa vise da se maknemo od tih fiat currency.
Samo pogledajte koliko je u povijesti bilo Valuta, i sve su propale.

Inace ja sam vise lurker i dosta citam po forumu a malo pisem ali u ovoj temi sam se morao ukljuciti.
dragunovx je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 04:32   #347
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Evo naletio sam na neku stranicu, gdje kad se registrirate vam svaki dan na account dodaju besplatne bitcoin-e i nekoliko razlicitih altcoin-a

http://qoinpro.com/c5c1ae13b4b932bc287de1e79b450288

Pa eto ak se registrirate pomocu mog referal-a, mi pomognete da skupim bonuse..
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 05:02   #348
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Evo naletio sam na neku stranicu, gdje kad se registrirate vam svaki dan na account dodaju besplatne bitcoin-e i nekoliko razlicitih altcoin-a

http://qoinpro.com/c5c1ae13b4b932bc287de1e79b450288

Pa eto ak se registrirate pomocu mog referal-a, mi pomognete da skupim bonuse..
meni se cini da doticna stranica prikuplja podatke o korisnicima na nacin da zahjetva jako sigurnu lozinku, utipko sam mail i par sifri koje koristim okolo, nista ne prolazi, mora biti 1 veliko slovo, jedan broj, minimalno 8 znakova itd. kao na BTC burzama....... a javna tajna je da ljudi koriste iste sifre svugdje.... tako da mi ovo smrdi full....... sad moram mijenjat passove zbog gluposti.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2014., 06:47   #349
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor dragunovx Pregled postova

Naj veca prednost bitcoina je ta sto nitko nema centralnu jurisdikciju nad njim (nadam se). Po meni mislim da je to buducnost, a sad cu prokomentirati zasto:
Primjer frend radi u Baranji kao skladistar ima 2400 kn, vozi viljuskar, pise tamo neke izdatnice, primke i bla bla.
Njegov frend radi potpuno jednak posao u Austriji, znaci sve isto i ima 1800€! Sa 1800€ ti mozes puno vise nego sa 2400 kn. Pa mislim o cemu mi pricamo da nas hrvatski skladistarski rad veijedi manje?
Poanta je da nas novac vrijedi manje, zato sto je netko to tako namjestio. Ako se bilo kakav coin uspije probiti kao globalna i neovisna valuta, ovakvih stvari vise nece biti, pa nece ni biti jeftine radne snage. Samo da se olaksaju nacini placanja i prebacivanja coina. Ako mase (normalni obicni ljudi) prihvate bilo koji coin, nema te sile koja ce zaustavit tu progresiju. Pa vise da se maknemo od tih fiat currency.
Bilo je vec puno gluposti i utopistickih ideja u ovoj temi, ali mislim da je ovo zasad vrhunac
rendula je online   Reply With Quote