Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.08.2012., 13:27   #1
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Video nadzor IP kamerama - wireless prijenos, pitanje

Bok!

Radio bih neki video nadzor koji bi se sastojao od 4 IP kamere u jednoj hali, a monitor/snimač (komp) bi bio u kancelariji koja je udaljena cca 70m od spomenute hale.

Nemam pretjeranog iskustva, pa me zanima dali netko može potvrditi dali bi moja zamisao funkcionirala:

4 kamere bih spojio kabelom u access point koji bi se nalazio u hali a iz kancelarije bih lovio AP pomoću alfa network awus036h wireless kartice.
Dali bi radile sve 4 kamere na takav način?
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 15:09   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Radilo bi, da. Samo iz toga izbaci USB, bolje sa 2 AP-a ili taj AP poveži kao klijenta na neki postojeći, integriraj u postojeću mrežu. Moraš naravno znati IP adrese.

Ako su Windowsi, vidi http://www.ispyconnect.com/
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.08.2012., 15:11   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Za takve izvedbe primjeranije bi bilo da i na prijemnoj strani staviš neki ap u client modu umjesto tih usb igrokaza.
Tih cca 70m razmaka nebi trebalo biti blem premostiti, bitno je da postoji optička vidljivost bez prepreka između ap - ova.
Imaš ap - ove ugrađene u tijelo panel antene.

Drugi bitan detalj je koliki bandwith ti treba za 4 kamere a to ovisi kakav stream i kvalitetu šalju kamere. Pokušaj iskopati te podatke pa ubaci u ovaj IP Camera Bandwidth Calculator: http://www.hautespot.net/support/IP%...Calculator.htm
Ovako napamet 802.11g standard bi trebao zadovoljiti.

Slijedeći detalj je kako podesiti ta dva ap - a, mislim da bi ih trebalo postaviti u Wireless Bridge mode. Taj mod rada baš služi za premoščivanje od točke A do točke B a i smanjuje mogućnost "upada" jer ni jedan uređaji ne radi u klasičnom ap modu.

Za kraj, trebaš riješiti napajanje cijelog sistema šta uključuje ups + poe za kamere, ap - ove i pc.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 17:21   #4
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Bojim se da je optička vidljivost problem tj. nema je jer su između dvije zgrade (kancelarije-hale) naslagane palete, elementi itd., zato sam predpostavio da bi alfa network usb adapter radio dobro jer je u njemu rtl8178 chip...

Kada bih uspostavio kamere, kako bih mogao riješiti da gledam kamere sa udaljenog mjesta, tj. putem interneta?
U kancelariji imam DSL priključak i vjerojatno treba fixna IP adresa, a dali bi se mogao iskoristiti hosting koji je zakupljen za web-site firme ili dali postoji drugo riješenje tipa da se zakupi server baš za takve situacije? Nisam baš tome vičan da budem iskren pa me zanima kako to riješiti?

Hvala na odgovorima!

EDIT: kamere prema kalkulatoru ne bi trebale prelaziti 6 Mbps po kameri

Zadnje izmijenjeno od: Vjeko. 26.08.2012. u 17:29.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2012., 17:50   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ako nema optičke vidljivosti onda provlači ftp/stp lan kabel s tim da staviš mrežni switch svako 90-100 M. Onda i njih treba pokriti napajanjem na način da su pokriveni ups - om ili poe.

Nije nužno imati fiksnu ip adresu, za to služe servisi kao No-Ip, DynDNS i slični.
Na forumu imaš dovoljno informacija o tome pa potraži.
Jednako tako pitanje je jeli taj web server ima fiksnu ip adresu kao i njegova fizička lokacija. Zbog konstantnog prometa sa kamera nema smisla ako taj server onda nije u firmi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2012., 16:06   #6
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Stavio sam danas 2 access pointa po vašoj preporuci i uspio sam ih povezat i to stabilno.
Kamere su naručene i trebale bi stići kroz 2 dana pa ćemo vidjeti kako će to da radi ali ruku a srce, prilično sam optimističan
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2016., 10:31   #7
makii
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: BiH
Postovi: 15
Potrebna mi je pomoć oko IP videonadzora. Ako recimo imam 10 IP kamera i 16kanalni mrežni snimač, udaljenost između svake posebno kamere i snimača je oko 100m, da li mi neko može objasniti kako ide to kabliranje, šta mi sve treba, kao i od dodatne opreme?

Unaprijed hvala
makii je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2016., 13:00   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Jednostavno, Lan kabel od svake kamere u jedan port na snimaču,
treba viditi koje su kamere i kako ćeš im riješiti napajanje, dali svaku lokalno ili preko PoE ... "kabliranje" standardno kao za komp tj. EIA/TIA 586B ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 07:07   #9
makii
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: BiH
Postovi: 15
Ne trebaju mi nikakvi switchevi?
makii je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 08:11   #10
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ako ideš preko 100 metara UTP kabla da, ili ako želiš napajati kamere sa switcheva koji podržavaju POE da
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2016., 08:14   #11
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
ako ide preko 100m ona imaš PoE extendere. Inače do 100 m je ok neki PoE switch iako je to već na debeoj granici. Treba vidjeti koliko točno kabla ima, jer 100m zračne linije nije baš 100m kabla...
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 08:58   #12
makii
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: BiH
Postovi: 15
Znači, IP kamera -> PoE switch -> NVR -> Monitor...

Eh sad, povezivanje PoE switcha i NVRa, ide jedan LAN kabal, i šta ako mi je 16kanalni NVR, na koji ide port taj kabal sa switcha?

Sorry ljudi, možda su glupa pitanja, ali stvarno sam neiskusna kad je u pitanju ovo povezivanje
makii je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 09:13   #13
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Ako je IP kamera u pitanju, onda je ista stvar kao da radiš s kompovima. Svaka kamera dobije svoju IP adresu i nebitno je u koji port spojiš taj kabel. Naravno osim ako to nije neka posebna verzija snimača.
Ja recimo taj snimač ni nemam već mi se to sve snima na server.

c/p:
Znači, IP kamera -> PoE switch -> NVR -> Monitor...

Ovisi, ako ti NVR daje POE na portovima, onda ti ne treba POE switch, odnosno pazi kako to budeš spajala. Teško je to ovo sada napamet govoriti što se u praksi bude složilo
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 09:47   #14
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jednostavno, Lan kabel od svake kamere u jedan port na snimaču
Evo da ispravim Nikky-a, mislio sam da čovjek zna apsolutno sve ali sam ga ulovio u grešci! Snimači uglavnom imaju jedan LAN port, odnosno nemaju switch u sebi. Potrebno je nabaviti dodatni switch.

Analogne kamere imaju svaka svoj port na snimaču.

Citiraj:
Autor makii Pregled postova
Znači, IP kamera -> PoE switch -> NVR -> Monitor...

Eh sad, povezivanje PoE switcha i NVRa, ide jedan LAN kabal, i šta ako mi je 16kanalni NVR, na koji ide port taj kabal sa switcha?
Točno tako.
Nabavi onda 24+ port switch jer će ti trebati 16 kamera, 1 snimač, 1 wan itd.


Pazi da nabaviš dobru opremu jer 16 kamera h.264 24fps 1mpix će ti pojesti cijeli bandwidth 100 mbps switcha.

Kamerama daj neki range npr x.x.x.100 - x.x.x.115 i u NVR-u na svaki kanal spojiš 1 ip adresu.

Bilo bi puno lakše kad bi znali koju opremu koristiš i s kojim budgetom raspolažeš.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 10:31   #15
makii
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: BiH
Postovi: 15
Ja uglavnom koristim Hikvision opremu, i radim jednu ponudu na bazi 80tak kamera, i uradila sam sa analognom turbo HD opremom, pa da mi sad probat sa IP kamerama tu istu ponudu uradit, kontam da bi možda mogla bit jeftinija, ali ne znam kako to tačno ide oko kabliranja, šta mi sve treba, i pitala sam ja kolegu da mi objasni, ali nije se baš potrudio, pretpostavljam da mu je bilo "mrsko"
makii je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 11:27   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
@makii
A šta možeš, često pacijenti kad nešto skuže / nauče to "znanje" sakrivaju da bi mogli glumatat, glumit male bogove ...
Zato mi na PCE nismo takvi, rado se pomogne i uglavnom sa 99% točnom informacijom

Ranije sam i napisao da treba viditi "kakve kamere", jeftinjak znaju i nemati varijantu PoE napajanja.
S druge strane, PoE je dobar jer time izbjegavaš jednu vrstu diverzije ako "ispadne" lokalno napajanje, odnosno imaš sliku dok je "živ" kabel prema kameri.
Isto tako pripazi da ima više varijanti PoE napajanja,
klasika 100 Mb lan a na preostale 2 parice DC napajanje (sa pod varijantom gdje je + a gdje je -), imaš i novu varijantu sa GB lan + fantom napajanje.
To sve ti je bitno kod odabira kamera i switch - a ako ćeš preko switch - a riješiti i PoE napajanje.

@tskarda
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Evo da ispravim Nikky-a, mislio sam da čovjek zna apsolutno sve ali sam ga ulovio u grešci! Snimači uglavnom imaju jedan LAN port, odnosno nemaju switch u sebi. Potrebno je nabaviti dodatni switch.
Analogne kamere imaju svaka svoj port na snimaču.
Ma bona vidiš da sam se zaletio ko da je analogija u pitanju, osim toga i da 'oćeš nemoš znat sve.
Svejedno hvala na pohvali
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2016., 18:27   #17
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Evo da ispravim Nikky-a, mislio sam da čovjek zna apsolutno sve ali sam ga ulovio u grešci! Snimači uglavnom imaju jedan LAN port, odnosno nemaju switch u sebi. Potrebno je nabaviti dodatni switch
U krivu si. Nvr snimaci obicno imaju 2 gigabitna porta i ukljucije se teaming. Kod vecih sustava se dodaju dodatne lan kartice i sa dodatnim gb portovima.
Npr sustav sa 150 kamera, neka je svaka 2mpix sa npr 12 fps i izracunaj koliko ti treba propusnost na takvom sistemu. A nove kamere su sad vecinom i 5mpix...
alengrosevic je online   Reply With Quote
Staro 18.02.2016., 16:11   #18
sokre10
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 405
Ako su dionice oko 100m, nema šanse da to radi sa cat5 kablom i poe switchem. Uglavnom, najsigurnija opcija je da uzme poe injectore i stavlja ih lokalno na čvorove. Hik kamere imaju opciju 12V napajanja tak da bi sebi o tome dalo razmisliti.
sokre10 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2016., 11:47   #19
makii
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2015
Lokacija: BiH
Postovi: 15
Citiraj:
Autor sokre10 Pregled postova
Ako su dionice oko 100m, nema šanse da to radi sa cat5 kablom i poe switchem. Uglavnom, najsigurnija opcija je da uzme poe injectore i stavlja ih lokalno na čvorove. Hik kamere imaju opciju 12V napajanja tak da bi sebi o tome dalo razmisliti.
Ukupna udaljenost između početne i krajnje tačke bila bi oko 100m, otprilike ip kamera bi bila udaljena od poe switcha 30tak metara, a poe switch od snimača 70tak metara. Ovo govorim jer sam na netu gledala neke šeme gdje stoji da između ove tri tačke može ići udaljenost po 100metara ili možda te šeme nisu tačne
makii je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2016., 16:22   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Te "šeme" su točne,
ovo šta si zamislila: "otprilike ip kamera bi bila udaljena od poe switcha 30tak metara, a poe switch od snimača 70tak metara" = 99,9% da će raditi ok,
poanta je da nabaviš kamere koje imaju varijantu PoE napajanja i odgovarajući switch sa PoE portovima.
Samo kao primjer > http://www.amazon.com/TP-LINK-TL-SG1.../dp/B00E6LID0S
to je TP-LINK TL-SG1008PE, 8x GB portova + PoE po IEEE 802.3af/at standardu (čitaj 48V fantom), Max 124W
dakle i kamere bi trebale imati IEEE 802.3af/at specifikaciju,
možda malo pomogne > http://www.veracityglobal.com/resour...ed-part-1.aspx

Ako su kamere šta ih misliš nabavljati / stavljati po starom standardu ili su ti nove sa IEEE 802.3af/at skupe onda imaš i ovakvo među rješenje:
http://www.aliexpress.com/item/10-10...350051469.html
konverter sa IEEE 802.3af/at (48V fantom) na 12V DC.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 14:41   #21
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Ekipa znalaca ove materije, molim vas savjet.
Sustav s do 8 kamera (barem 720p, IR za noćni prikaz, detekcija pokreta). Potrebno je snimanje, dakle NVR, a volio bih to realizirati izravno na PC.
Poželjno je da je oprema dobavljiva u RH, nemam dobra iskustva s kineskom opremom...

Hvala.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 14:54   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Sve je made in čajna, ako uzimaš lokalno onda:
- ćeš u startu platiti više
- s druge strane imaš nekog bliže koga ćeš daviti ako ne radi kako treba
- neka kolege dodaju
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 16:08   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Dobro ti kaže nikky.

Uzmeš neke kineze, nije to više skupo, ja sam kupio 4 kamere i ovu centralnu jedinicu za oko 1000kn, FHD, noćni prikaz, stavio sam 500GB HDD unutra, snima samo prilikom detekcije pokreta (tako sam složio) i mogu ti reći da radi čisto ok.

Snima lokalno na HDD koji je u centralnoj jedinici, napravili smo NAT i spojili lokalno na PC, tako da možeš preko PC-a i preko moba pristupati.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 16:41   #24
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ako ne trebaš preskupo. pogledaj ovo: https://www.facebook.com/Goldyklik/p...67072563347662

i dobiješ 12mj garanciju
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 17:14   #25
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Hvala dečki na odgovorima.
Ma trebam više od 4 kamere. Ovo s FB linka mi se doima nekako nekvalitetno, neovisno o garanciji. @Mommistake što si ti konkretno uzeo?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 18:45   #26
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
ja sam uzimao od Genius-a na Novoj Cesti prvi setup prije 10godina i od tada još dva od 4kamere i snimač i sve radi ok dan danas,kod njih vidiš kvalitetu slike svake kamere za koju si zainteresiran,uslužni i brzi...

PoE snimač sa 1Tb hdd i 4PoE kamere (pristup sa mobova ,kompova...) sa kablovima mislim da je bilo oko 4k kn na akciji ,imaju stalno nekaj na akciji

Zadnje izmijenjeno od: duggi. 15.05.2017. u 19:01.
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 13:25   #27
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Ako ces tu uzimat preporuka je hikvision.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 17:29   #28
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Hikvision, dahua, hdvision sve radi bez greške i odlični su brandovi. Hikvision je broj jedan u svijetu ali prednost bih ipak dao Dahui. CMS fenomenalan, s P2P kodom moguće pristupiti snimaču s tableta, računala, mobitela.
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 21:17   #29
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Dahua je isto dobra. Hikvision takodjer ima mobilnu i desktop app tako da se kameri/snimacu moze pristup od svakud.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 21:28   #30
ravkan
Premium
Moj komp
 
ravkan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 753
Može da ali spram dahuinog tu kaska dosta. IVMS app je bio dobar dok se koristio hikDDNS, sada kako ga gase hikconnect je bzvz. Ezviz cloud isto koma, jer preko online prijave nisi mogao pristupiti direktno na snimač ukoliko si trebao nešto podesiti. Dahua tu ima stvari bolje posložene, jer s P2P kodom radi i mob i pc i sve.

Ali kazem i hik i hdvision i dahua su odlični, ovo ostalo sve kanta po meni.
__________________
Red Vishera Blue Devil
ravkan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na