Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2007., 14:17   #1
staza
Premium
Moj komp
 
staza's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Split
Postovi: 208
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

moze li mi ko pojasnit ove cluster-e koja je razlika izmedu 64KB i 128KB,i nacin na koji da promjenim sa 128 na 64
staza je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2007., 01:08   #2
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,962
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

Kao sto naslov kaze, koju velicinu bloka da stavim za postaviti 2 raptora 150 u raid0? Najbitnije su, naravno, performanse...
Negdje sam procitao da je najbolje 128k, a neki kazu 64. U biti, ja uopce nemam pojma u cemu je razlika iako sam procitao onaj post o Raid poljima...

tnx
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 01.10.2007., 01:37   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Kao sto naslov kaze, koju velicinu bloka da stavim za postaviti 2 raptora 150 u raid0? Najbitnije su, naravno, performanse...
Negdje sam procitao da je najbolje 128k, a neki kazu 64. U biti, ja uopce nemam pojma u cemu je razlika iako sam procitao onaj post o Raid poljima...
Prosto ko pasulj. Veci block size, brze idu veliki fileovi, veca mogucnost padova brzine polja, jer vjerojatno koristis neki wannabe RAID kontroler sa ploce tvojeg omiljenog ouverkloukerskog branda. Mali fileovi idu sporije, jer, logicno, imas veliki overhead. 64 ili 128kb ce biti sasvim mudar izbor i best of both worlds za korisnike RAID-a koji ga koriste iako ni sami nemaju pojma zasto i kako.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2007., 01:43   #4
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,962
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Prosto ko pasulj. Veci block size, brze idu veliki fileovi, veca mogucnost padova brzine polja, jer vjerojatno koristis neki wannabe RAID kontroler sa ploce tvojeg omiljenog ouverkloukerskog branda. Mali fileovi idu sporije, jer, logicno, imas veliki overhead. 64 ili 128kb ce biti sasvim mudar izbor i best of both worlds za korisnike RAID-a koji ga koriste iako ni sami nemaju pojma zasto i kako.


Najbolji odgovor

Hvala (tema se moze lockat)
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2008., 01:12   #5
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

Na gigabyteici koju imam postoji 8 sata utora. 6 žutih i 2 ljubičasta koja su GRAID utori. I sad i u manualu postoji objašnjenje kako napravit raid preko Gigabyte Sata RAIDa i ICH9R RAIDa. I sad nigdje ne kažu koje su prednosti. Nisam uspio na netu nać baš nekih informacija ali na ovom jednom forumu sam naletio da sa ovim GB raidom imaju probleme tima da im komp zapne u sred nečega tj. stane na par sek. Ne znam kako su točno znali da je to zbog njega jer kako kažu nisu probali ova preko ICH9Ra.

Sutra slažem raid pa neka neko prokomentira sve ovo.

I da.... oba diska su 250gb oba su sata2 ali jedan je seagate jedan hitachi i meni se čini da su im bufferi različiti. Koliko će to utjecati na čitav raid? Oće li bit kakvih problema?
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2008., 17:37   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Moglo bi, poželjno je da su ti diskovi isti ako ideš na 2 disk RAID...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2008., 18:26   #7
LegendB
The last interceptor
Moj komp
 
LegendB's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 115
Na svojoj 965P-DQ6 imam dva Raptora u RAID 0 polju na ICH8R kontroleru i sve radi super vec skoro godinu dana. GigaRAID kontroler nisam nikad probao, ali mislim da su performanse negdje podjednake. Tak sam negdje vidio na netu međusobnu usporedbu. Stvar je samo što Southbridge ima svojih 6 kanala, a GigaRAID svoja dodatna 2. Za razlike u cache-u diskova mislim da nebi trebale imat utjecaja na stabilnost RAIDa, ali nisam ziher. Probaj pa ćeš vidjet.
LegendB je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2008., 00:39   #8
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
izgubio čitav dan zezajući se sa glupim raidom kojeg sam na kraju maka.

Naime sve je išlo kao podmazano dok nisam došao u windowse i događalo se misterijozno zastajkivanje svakih par min na 4-5sek. Užas, ali užas je bilo i čitanje u hdtachu koje je bilo 103.x. Dakle povećanje sa 90.x na 100 je vjerujem loše. no svejedno veselo mi je i ovako
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2008., 20:42   #9
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 361
pitanje o RAID-u 0

Pozdrav, zanima me da li se u RAID 0 "stavljaju" diskovi ili particije?

Da malo pojasnim, odnosno konkretnije pitam:

1. Da li je uopće moguće OS instalirat "u" RAID 0?
2. Da li mogu imat 2 takve particije (c: za OS i d: za data, a da su obje "u" RAID-u)? (pa dok formatiram c: data ostaje)
3. Da li je moguće imat particiju na disku koja "nije dio" RAID-a?

Što bi ja htio:
C:\OS => 1. i 2. disk
D:\data => 1. i 2.disk
E:\backup1 => 1. disk //nije "podijeljena" pa ne gubim ništa ako drugi disk krepa
F:\backup2 => 2. disk //nije "podijeljena" pa ne gubim ništa ako drugi disk krepa


Hvala.
matman je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2008., 23:51   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
1. Da
2. Da diskovi u RAIDu se ponašaju kao jedan fizički disk što se OSa tiče dakle s njima možeš raditi sve što i sa jednim diskom kad particioniraš i formatiraš kod instalacije, uz adekvatne drivere za OS naravno, integriirane na CD ili sa floppya ako su XPi Vista mislim da može i sa stika dizati ali nisam probao...
3. Pa naravno da je moguće staviti drugi disk koji nije u RAIDu paralelno, kakvo je to uopće pitanje ako uključiš RAID za npr SATA kanale 1 i 2 to veze nema snpr kanalima 5 i 6 na ploči, osim ako nije zbugan kontroler naravno...

Neznam kakve diskove misliš stavljati u RAID ali ako moraš ovo gore pitati, jako sumnjam da ti treba RAID uopće...

I nisam skužio ona dva zadnja diska tj particije ali nema veze...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2008., 00:41   #11
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 361
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
3. Pa naravno da je moguće staviti drugi disk koji nije u RAIDu paralelno, kakvo je to uopće pitanje ako uključiš RAID za npr SATA kanale 1 i 2 to veze nema snpr kanalima 5 i 6 na ploči, osim ako nije zbugan kontroler naravno...

Neznam kakve diskove misliš stavljati u RAID ali ako moraš ovo gore pitati, jako sumnjam da ti treba RAID uopće...

I nisam skužio ona dva zadnja diska tj particije ali nema veze...

Ne, ovo je isto pitanje. Imal bi samo dva diska a na svakom po jedna (mala) particija nebi bila "u RAID-u":

Citiraj:
3. Da li je moguće imat particiju na disku koja "nije dio" RAID-a?

Što bi ja htio:
E:\backup1 => 1. disk //nije "podijeljena" pa ne gubim ništa ako drugi disk krepa
F:\backup2 => 2. disk //nije "podijeljena" pa ne gubim ništa ako drugi disk krepa
Hm, treba... Pa ne treba mi ni komp iskreno, kolko mi treba mogu na faksu radit na njemu, ali pošto sve matične imaju integrirane RAID kontrolere, svi imamo po nekoliko diskova, pa zašto to ne "iskoristiti" i probat proširiti grlo flaše svakog kompa
matman je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 09:43   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nemožeš imati na dva diska particije koje nisu u RAIDu ako je disk u RAIDu jedino da radiš nekakve soft majmunarije iz windowsa onda možda (neću ulazit jer nisam njihove metode nikad isprobavao za taj win raid) ali na razini pravog RAIDa tj preko kontrolera nejde...

U RAID se dodjeljuje cjeli fizički disk kadd kreiraš polje i sve kasnije zapisano na njemu tj njima je u RAIDu - upravo to i je poanta polja...

Neznam što očekuješ ali ako ti je do neke sigurnosti + brzine kupi si još jedan disk i na njega radi backup jer sa samo dva komada neće ići ovo kaj si zamislio...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 11:03   #13
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Nemožeš imati na dva diska particije koje nisu u RAIDu ako je disk u RAIDu jedino da radiš nekakve soft majmunarije iz windowsa onda možda (neću ulazit jer nisam njihove metode nikad isprobavao za taj win raid) ali na razini pravog RAIDa tj preko kontrolera nejde...

U RAID se dodjeljuje cjeli fizički disk kadd kreiraš polje i sve kasnije zapisano na njemu tj njima je u RAIDu - upravo to i je poanta polja...

Neznam što očekuješ ali ako ti je do neke sigurnosti + brzine kupi si još jedan disk i na njega radi backup jer sa samo dva komada neće ići ovo kaj si zamislio...
Progooglaj sto sve moze ZFS...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 11:50   #14
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Nije li Intel Matrix RAID nudio upravo to - da ti prve particije na diskovima budu u RAID0 recimo, a druge dvije u RAID1?
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 17:46   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@Bubba
Mislim da je Solaris ipak ovdje stranac u ovom topicu, nekako sumnjam da njega misli vrtiti gore...

@Matesonic
Zar? Neznam ja nisam to vidio ali ako znaš nešto više napiši mu što i kako treba napravit, ja to nisam nigdje vidio da neko spominje, a još manje da je to složio ali nikad ne reci nikad...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 18:24   #16
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2008., 20:08   #17
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 361
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
@Bubba
Mislim da je Solaris ipak ovdje stranac u ovom topicu, nekako sumnjam da njega misli vrtiti gore...

Ponadao sam se kad sam vidio da se Leopard spominje, ali je oduševljenja splasnulo kad sam malo bolje pročitao.


Hvala svima, posebno tebi Matesonik
matman je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2008., 19:30   #18
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
RAID 1 (Mirror) i windows 2003 server problem

pozdrav.

ovako, posto se bas i ne kuzim u to, ne zelim pametovati nego potraziti pomoc.

Ovako, imam maticnu Gigabyte M56S-S3 i na njoj 2 x 80GB SATA2 i 2 x 250GB SATA2. naravno, diskovi su identicni.

Zelim da je na prvom disku 2x80 sistem windows 2003 server enterprise i svi pripadajuci programi, a na drugom 2 x 250GB podaci i ostale pizdarije. kako da to izvedem. molio bih korak po korak ako neko ima vremena noobu objasniti kako se to radi. i da li je uopce moguce??? probao sam raznim kombinacijama u BIOS-u ali nisam se proslavio.

Hvala
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2008., 16:19   #19
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lineker Pregled postova
pozdrav.

ovako, posto se bas i ne kuzim u to, ne zelim pametovati nego potraziti pomoc.

Ovako, imam maticnu Gigabyte M56S-S3 i na njoj 2 x 80GB SATA2 i 2 x 250GB SATA2. naravno, diskovi su identicni.

Zelim da je na prvom disku 2x80 sistem windows 2003 server enterprise i svi pripadajuci programi, a na drugom 2 x 250GB podaci i ostale pizdarije. kako da to izvedem. molio bih korak po korak ako neko ima vremena noobu objasniti kako se to radi. i da li je uopce moguce??? probao sam raznim kombinacijama u BIOS-u ali nisam se proslavio.

Hvala
U setupu RAID kontrolera trebas definirati dva zasebna RAID 1 polja. Ovisno o kontroleru koji imas postupak je drugaciji, no u pravilu uvijek imas ili neki quick config koji radi sam ili pak jednostavnu rucnu konfiguraciju.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2008., 18:46   #20
DiSc-jOcKeY
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 172
2 Diska u RAID 0 Kako?

Molio bih opis kako stavit da 2 diska rade u raidu? maticna P35-DS3 2x Seagate 250GB bi stavio u RAID 0 ali nisam to nikada radio. Hvala!
__________________

DiSc-jOcKeY je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2008., 19:06   #21
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Ako nisi radio, onda ni nemoj, pogotovo ne na toj ploči koja ima samo dosta loš JMicronov RAID kontroler.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2008., 19:41   #22
DiSc-jOcKeY
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 172
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ako nisi radio, onda ni nemoj, pogotovo ne na toj ploči koja ima samo dosta loš JMicronov RAID kontroler.
Dobro a na ASUS P5K-e ? Imam isto 2 hdda na toj konfi i zasto ih ne stavit u raid i dobit na brzini?
__________________

DiSc-jOcKeY je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2008., 19:59   #23
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Zar nemaš upute za postavljanje RAID polja u manualu od matične? Obično budu. Ako je problem engleski jezik, nek ti pomogne netko. Trebat će ti i SATA driveri na disketi/UFD-u za instalaciju OS-a.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2008., 14:56   #24
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,572
evo da ne otvaram novu temu negdje koji cluster da koristim za RAID 0 za sistem ? tj od koliko kb? na drugu particiju bi isli downloads i sluzio bi za raspakiravanje stvari i toga....
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 11:33   #25
Proz@k
Yes yes
Moj komp
 
Proz@k's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 157
hm... isti problem na GRaid-u, slozio raid sa block sizeom 16kb, i dobim 10mb vise nego sa solo diskovima (dvije barice 250gb - speedy), znaci negdje oko 95-100mb/s.
Ali mi ništa ne zastajkuje, sve bez problema radi.
Jel ovisi takva razlika u brzini o veličini block sizea u raidu?
__________________
Proz@k je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 11:57   #26
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
Na gigabyteici koju imam postoji 8 sata utora. 6 žutih i 2 ljubičasta koja su GRAID utori. I sad i u manualu postoji objašnjenje kako napravit raid preko Gigabyte Sata RAIDa i ICH9R RAIDa. I sad nigdje ne kažu koje su prednosti.
na netu koliko se sjecam je ipak bio ich9r u prednosti
Munjara je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 12:57   #27
Proz@k
Yes yes
Moj komp
 
Proz@k's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 157
Evo ja sad sa svjezim rezultatima:

RAID 0 - block size 16kb, Seagate 250gb, ST3250410AS

JMicron aka GRAID: Burst - 260,6 MB
RAT - 15.1 ms
Average - 98,9 MB

Intel ICH9R: Burst - 350,0 MB
RAT - 15,1 ms
Average - 148,5 MB

Dakle, ostajem na Intelu... samo neznam kolko je zdravo da i svu optiku i jos dva diska drzim na intelu, ili da nešto od toga prebacim na microna?
__________________
Proz@k je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2008., 14:59   #28
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Neće im ništa biti, ostavi tako, a JMicronovo sranje isključiš.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 23:29   #29
Berax0r
Registered User
 
Berax0r's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 623
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

Zanima me kako se dva ili vise diskova stavljaju u raid0 ili bilo koji drugi raid?
Berax0r je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2008., 23:36   #30
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,962
Citiraj:
Autor Black Knight Pregled postova
Zanima me kako se dva ili vise diskova stavljaju u raid0 ili bilo koji drugi raid?
- Moraš imati za to sposobnu ploču
- Moraš imati dva diska koja se mogu staviti u raid0
- Budi spreman da gubiš sve na njima
- Odeš u bios i uključiš raid (svakoj ploči je drugačije, meni je to npr. u integrated peripherals)
- Snimiš promjene u biosu, resetiraš i onda ti nakon biosa dođe drugi bios (ili intelov, ili nvidijin, ili jmicronov), i moraš ući u njega (meni je intelov, ulazim sa ctrl+i). Biti će ti obavijest na ekranu
- Tamo odrediš koje diskove želiš u koji raid i to je to
- Još ti je jedino bitno nakon svega toga ponovo ući u bios i postaviti novonastali raid volume kao primary boot hdd

To bi bilo to ukratko, ostali će korigirati i dopisati...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na