Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.08.2011., 17:44   #1
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Pomoć pri izradi wifi mreže

Ovako. Frend ima ADSL kod kuće i udaljen je od mene cca 400m zračne linije. Optička vidljivost postoji.
E sad zanima me koje uređaje (koje rutere, antene i sl.) bi trebali kupiti da se wirelesom povežemo tj da na krovu moje kuće bude AP tj da imam njegov internet koji bih poslje koristio u svojoj kući.

Ispričavam se na neznanju, ali zato sam ovdje da netko pomogne.

Zadnje izmijenjeno od: Medjo. 09.08.2011. u 19:55.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2011., 20:23   #2
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
Za početak napiši što već imaš na raspolaganju od wireless opreme.
Možda nema potrebe za antenama na krovu-imaš li prozor kroz koji vidiš neki prozor na prijateljevoj kući?
Za početak bi ti trebao 1 AP (najbolje neki koji podržava client mod) i 1 usb ili pci wlan kartica.
Poželjno je da oba uređaja imaju odvojive antene.
klokan057 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.08.2011., 21:06   #3
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Ovako. Ja živim u staroj kuči ali antena i oprema bi išla na krov nove kuče koja je u dvorištu jer je višlja i s nje imam optičku vidljivost s frendovom kučom.

I frena, a i ja imamo kod kuće klasićne T-comove rutere Thomason 782i.
Ma ne brine mene gdje če iči antene (na krov ili na tavan) jer optička vidljivost postoji iz svakog mjesta. Brine me jer naznam kakvi mi ruteri trebaju.
Znači kod frenda je telefonska žica i od njega treba dobacit signal do mene s tim da njemu ostane wireles kod kuće, a i da ja imam wireles kod moje kuće i da se na taj moj wireles (koji je na krovu moje kuće) danas sutra može još netko skopčati po potrebi.

Jel sad jasnije.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2011., 21:18   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Par tema ispod imaš rješenje, nije jeftino (3 AP - a) ali funkcionira, mislim da je u igri 2 x 5460 + neki TrendNet.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2011., 21:37   #5
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
Npr edimax EW-7206APg -ima odvojivu antenu i AP client mod
Prozore spominjem jer bi bilo najbolje da ti ili prijatelj (kome je zgodnije) stavite jedan od ovih rutera na prozor a sa nekim drugim wlan uređajem provjerite iz druge kuće jel "vidi" taj tcom ruter
tako bi izbjegao antene,bušenje,te većinu dodatnih kablova i troškova
Ako se može bolje je ne ići s vanjskim antenama jer izbjegneš cijelu priču s pokislim i "zgromljenim" uređajima,konektorima i antenama.
400m nije neka udaljenost i lako se desi da sa jednostavnim kartonsko-aluminijskim reflektorom oko defaultne antene imaš dosta signala
klokan057 je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2011., 23:20   #6
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
OK. Daj mi pojasni ovaj AP client mod. U čem je razlika od običnog wireles rutera koji dobiješ od T-coma.
Zanima me još kako se zovu wireles ruteri koji mogu primat i odašiljat wireles signal? Kako se zove mod u kojem rade kad primaju signal?

Vidim da neki ruteri imaju po dvije antenice (odvojive) pa me zanima čemu služe te antenice. Jeli jedna za primanje, a druga za odašiljanje ili su obadvije za odašiljanje???
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2011., 23:46   #7
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Pošto ti je WiFi dvosmjerna veza, onda znači da router/AP i prima i odašilje signal. Ako AP imaju više antena onda je to za bolji prijam/odašiljanje.

Client mod znači da onda AP radi kao Wlan kartica, znači spaja se na neku mrežu.

WLAN ruteri od T-coma nemaju client mod, nego samo mogu radit kao AP.

Repeater mod znači da ruter prima signal i odašilje ga, te ga tako pojačava, povečava domet.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 00:01   #8
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Hvala na objašnjenju. Znači ako bih kod frenda na tavanu ostavio njegov Tcom ruter kod mene na tavanu bi trebo ruter koji ima REPEATER mod. S njim bih uhvatio njegov signal i odmah ga pojačao kod sebe. Jel tako??

Jel takvi ruteri s REPEATER modom imaju po dvije antene ili smo jednu? Pitam zato jer ako imaju dvije onda na jednu spojiš usmjerenu antenu tako da lakše uhvati signal, a drugu ostaviš kako jest da na nju odašilje taj isti signal.
Jesam li u pravu???
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 14:44   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Jesi i nisi
Radi se o tome kojoj generaciji pripadaju, stariji 802.11g se izvodi sa jednom ili dvije antene dok novi 802.11n "traži" tri antene.
Varijantu koju spominješ ima čuveni Linkač WRT54GL kojemu se može postavit funkcija pojedine antene, u ovom slućaju obje TX/RX, antene su skidljive (konektor) pa na jednu staviš usmjerenu antenu (kantenu) prema prvom routeru.

Vezano za temu, obzirom da je router sa kojeg loviš signal (TG782) koji ima interne antene, treba u praksi vidit (testirat) kako ga loviš kod sebe (nova kuća). Lako je moguće da signal neće biti dovoljnog inteziteta nakon 400 M.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 19:57   #10
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Da sve treba probati.
Ljudi ispričavam se na neznanju, ali zato i jesam ovdje da pokušam nešt naučit od Vas. Hvala Vam puno na odgovorima.

Pokušat ču prvo kod frenda na krov stavit njegov TG 782 i kod sebe na krovu s laptopom uhvatit taj signal da vidim jel ga lovim. Ako ga lovi laptop lovit će ga i ruter. :-)

Ako će šljakat onda ču napravit ovako kod sebe doma:
Kupim neki ruter koji može radit u client modu (za hvatanje signala) i pomoću mrežnog kabela povezat ga s (TG782 koji imam i ja kod kuće) da mi odašilje signal i evo frendov wireles u mom dvorištu.
Hoće li ta kombinacija radit???
Medjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.08.2011., 20:06   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Da, plan je ok, malo sam skeptičan tj. sumljam da ćeš uspit uhvatit frendov TG782, probaj pa vidi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 20:10   #12
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Imaš za prijedlog neki obični ruter bez ikakvih posebnih dodataka (client mod, repeater mod itd.) znači čisti AP sam da ima jači signal od TG782, da je pouzdaniji i naravno nije preskup.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 20:50   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Bemu miša, već sam rekao da pogledaš susjedne teme, cca 200 kjuna za Edimax EW-7228.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2011., 21:14   #14
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
OK. Javljam se kad probam dal lovim signal ili ne.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2011., 16:45   #15
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Evo konačno isprobo. Prvo udaljenost je nekih 250 do 300 metara (nije 400 kako sam mislio). Stavio sam kod sebe na krov TG782i i otišo kod frenda na tavan s laptopom(nisam ni išo na krov. Znači crijep je bio jedina prepreka.) Internet ide bez greške, a jačina signala 2 crtice od 5.

Sad ču uzet neki ruter za AP i koji ima odvojivu antenu tako da mogu priključit vanjsku antenu na njega. Kabel ču uzet LMR400 (nadam se da je dobar)

1.
E treba mi savjet za ruter i antenu i konektore. Koliko znam ruteri s odvojivim antenama obično imaju RP SMA konektore pa me zanima jesu li oni dobri i dali postoje i ruteri s npr N konektorima???

2.
Ako uzmem omni antenu za na krov jel ona ima na sebi antenski konektor i dali postoje omnice koje imaju na sebi tvornički komad kabela s konektorom za ruter.

3.
S kojom dužinom LMR 400 smijem ić od antene koja će bit na krovu do rutera koji će bit odmah ispod crijepa???
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 21:38   #16
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
1.RP SMA ti je standardni konektor na ruterima (postoje i wireless uređaji sa N konektorima ali uglavnom u "profi" segmentu uređaja)-dakle RP SMA je dovoljno dobar konektor
2.Nemoj omni za vezu između 2 lokacije-uzmi neku usmjerenu yagi ili panel(imas za 200kn modela sa već zalemljenim kabelom na antenu a na drugom kraju sa RP SMA
3.LMR 400 bi išao 10-ak metara ,ali zašto LMR 400?(debeo i skup kabel za tih tvojih 300m
4.preporučio bih antenu pod krovom i ap negdje u sobi(ne na tavanu)-ne bih nikad stavljao uređaj koji se grije+vukao 220V u nenadzirani prostor ako se da drukčije izvest.najbezvezniji kabel+ neka 14db antena bi ti mogli biti sasvim dovoljni
klokan057 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 22:16   #17
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
1.OK shvatio sam.Što se tiče konektora ostajem na RP SMA.
2.omni moram uzet jer i kod frenda na krovu, a i kod mene na krovu treba bit wireles (i njegova 2-3 susjeda trebaju net, a isto tako i moja 2-3 susjeda)7
3.Kabela mi treba kojih 2-3 metra jer ruter mora biti na tavanu, a antena na krovu.Jedino tako ima optičke vidljivosti. Nadam se da ima omnica koje imaju već sa sobom 2-3 metra kabela.

Evo i slikice kako sam ja to zamislio:



Zadnje izmijenjeno od: Medjo. 20.09.2011. u 22:38.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 23:13   #18
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
Hm,nego,u koji mod si mislio staviti ap-ove? repeater mod?
Repeater mod nisam nikad osobno koristio ali ako se ne varam u tom modu brzine padaju dodatnih 50% pa bi mogla biti frka s obzirom na veći broj korisnika.
Ako repeater mod ne bude radio dobro uvijek ti ostaje opcija sa ap-om sa 2 antene koju je nikky spominjao.
klokan057 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2011., 21:42   #19
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Ma ne u repeater mod.
Za sad je plan ovakav: (gledaj sliku iznad i bit će jasnije što objašnjavam)

1.za frendovu kuću:
kupiti ruter s odvojivom antenom i s 2 m kabela puknut omnicu na krov

2.za moju kuću:
kupit dva rutera.
Prvi ruter koji će radit u client modu i mrežnim kabelom ga povezat s ovim drugim. Drugi ruter koji ima odvojivu antenu stavit u AP mod i na njega stavit isto omnicu s cca 2-3m kabela i puknut je na krov tako da imam wifi u dvorištu

Znači investicija je tri rutera i dvije omnice.
Da čujem ima li komentara na plan ili trebam šta mijenjati???
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2011., 15:43   #20
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Sve ok, samo nemas potrebe da ides kupovat 2 rutera. Iskoristi postojeca 2 thomsona, samo im slozi neko hladenje (ventilator) jer ce stabilnije radit, nece bit ucestalih restatanja, blesiranja, itd.

Ovako:

1. Frendova kuca
-otvori thomsona i nabavi/kupi pigtail koji ima na drugom kraju izlaz za N konektor i na njega spojis omnicu sa kablom i problem rijesen


2. Tvoja kuca
- kupi ruter koji ima client mod i na njega pomocu pigtaila spoji usmjerenu antenu (preporuka 19-ica ili 24-orka tak da imas dobar link) koja ce se spajat na frendov ruter

- otvori thomsona i isto nabavi onaj pigtail sa N konektorom i spoji omnicu

- ta dva rutera povezi lan kablom i stavi ih da su blizu jedan drugog jer na taj nacin imas manje zajebancije oko provlacenja strujnih kabela za obadva, hladenja, itd.

Pripazi da ti ruteri ne kisnu, stavi ih pod krov, u neku kutiju, ili sl. Improviziraj

U slucaju da te neki od thomsona krene s vremenom zajebavat lako je kupit bolji ruter i stavit ga umjesto njega
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 15:55   #21
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
pozdrav ... trebao bi pomoc oko kucne mreze pa cu iskoristiti ovu temu ... situacije je sljedeca ... u kuci na trecem katu imam thompsonov ruter (onaj stari sivi) i trebao bi dovesti internet do prizemlja ... wlan signal ne probija kroz 3 kata tako da sam se odlucio provesti mrezni kabel kroz kucu (imam vec rupe i kanalice gdje bi ga proveo) i kupiti za prizemlje wlan access point ... s obzirom da samo teoretski od prilike znam kako to izvesti trebam potvrdu od nekog tko to kuzi dali ce tako raditi ... znaci mrezni kabel spajam u ruter na trecem katu i vucem ga do prizemlja i ustekam ga u access point gledao sam ovaj od d-linka http://www.dlink.com/products/?sec=0&pid=326
i na taj nacin dobivam wlan signal po cjelom stanu u prizemlju ... dali to tako bude funkcioniralo i ako ovaj uređaj od d linka nije neka sreca preporucite slobodno nesto
hvala
Thommy je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 16:39   #22
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Našo sam pigtail RP SMA s jedne strane N s druge. Stavio bih pigtail na Thomason TG 782i i onda na njega omnicu.
Rastavio sam Thomason TG 782 i vidi ovo:


Uploaded with ImageShack.us

Ovo je iz bližeg:

Uploaded with ImageShack.us


1. konektor antene koji se spaja na ploču rutera (jako je mali cca 2 mm promjera)
2. neznam šta je to na antenskom kabelu.Dade se pomicati ljevo desno i bilo je odmah blizu konektora. Ovdje na slici sam malo razmaknuo
3. zanima me dal kod ugradnje pigtaila trebao ovdje rezat kabel i lemit ili na mjestu 4
Kabel je jako tanak i zanima me jeli moguće to polemit i dal će bit kakovih gubitaka???

Zadnje izmijenjeno od: Medjo. 01.10.2011. u 16:46.
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2011., 17:09   #23
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
@Thommy
Sve si dobro skužio, plan je ok, za AP radije uzmi Edimax EW-7228APn - cca 200 kjuna

@Medjo
Sve je to ok, konektor je vjerojatno U.FL ili IPX tipa, ovo pod 2 je ferit i služi smanjenju smetnji. Prije daljnih koraka treba pregledat pcb i vidit kako su izvedene antene, osim te vanjske jedna zna biti izvedena interno na pcb - u. Obično je kod te jednostavnije / jeftinije napravit modifikaciju za drugu vanjsku antenu. Ako je nema onda nastavi kako si gore napisao. Kao info / vodič vidi modifikaciju za stariji model ST780WL.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2011., 00:14   #24
Thommy
Premium
Moj komp
 
Thommy's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 467
ok kupio sam ovaj edimax i sad nemogu pristupiti postavkama rutera trazi me pin ... odnosno sifru i nemogu se ulogirati ... pise a ruteru da je sifra 1234 ali to ne radi dali je netko imao slicnih iskustva, doduse ja sam se spoio preko edimaxa na net i sve super radi samo kaj mi je sad mreza nezasticena moze se spojiti tko god zeli

edit: rjeseno ... spoio sam edimax na komp sa mreznim kablom i sve radi

Zadnje izmijenjeno od: Thommy. 04.10.2011. u 00:38.
Thommy je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 21:14   #25
Medjo
Premium
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 50
Nakon dužeg vremena izbivanja dužan sam Vam se javiti i zahvaliti svima na pomoći.

Sve sam složio i uspješno radi i za one koje zanima evo kako sam riješio problem.

ADSL Line je ostala kod mene, a ne kod frenda kako je bilo isprva planirano.

Znači telefonski kabel u spliter, pa u Thomson TG782i. Iz njega mrežni kabel na Air Live 5470AP + 5m kabela koji je spojen na antenicu na krovu na visini od cca 4m od vrha krovišta (cca 14m od zemlje - možda malo i previše, al nek se nađe).

Kod frenda na tavanu isto Air Live 5470AP koji je u client modu (antena osmica ručni rad + 2m običnog koaksialnog kabela i jedan RPSMA konektor) i mrežnim kabelom je spojen na stari ZXEL od T-Coma te služi za wireles po kući.

Kod frenda smo isprva umjesto ZXEL-a stavljali Thomsona TG782 ali se dogodila neka blokada jer sam ja na svoj laptop (koji ima XP) mogo uredno surfat i kačit se na mrežu, ali frend na identičnom laptopu (koji ima Windows 7) nije mogao uopće pristupit mreži. Uopće ga nije ni tražilo šifru za ulaz u mrežu. Nakon ručnog unosa wifi mreže i ključa bio je spojen ali nije bilo internetskog pristupa, a metar dalje na mom laptopu s XP-om sve OK.

Nakon cjelodnevne okupacije skužili da je problem zato jer smo u istoj mreži koristili dva Thomsona TG782i. 1. kod mene jer služi kao ruter, a drugi kod frenda gdje je trebo služit kao AP koji će širit signal po kući. Pošto ti ruteri imaju mogučnost automatskog unosa korisničkog imena i šifre čim je telefonska linija spojena na njih vjerojatno se ovaj drugi TG782 počeo blesirat kad je na njega došao internet, a nije bio prikopćan na tel. liniju.
Na kraju smo odustali i bacili Thomsona te umjesto njega stavili ZxEL i sve OK.

Jel imo tko sličan slučaj????
Medjo je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 21:50   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Nema smisla trošit riječi na Mirkosheet poluproizvode (čitaj Vista / W7), Thompsoni su poznati kao problematični kada glavni Gateway nije on sam.
Kod ZyXEL - a mada ti nije trebalo, imaš još mogućnost definiranja Routinga koji rješava / pomaže u opisanom slučaju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2011., 22:15   #27
samsung89
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Našice-Osijek
Postovi: 324
Po meni je to previše kompliciranja.
Kao što sam naveo u http://forum.pcekspert.com/showpost....9&postcount=27 obična airlive 1700 i malo jača usmjerena antena bez problema lovi AP koji je u kući i udaljen cca 800m od mene. Nikakve kemije sa routerom osim što se nalazi do prozora.

A evo i signal pa da se uvjerite.
samsung89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na