Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2020., 19:25   #1
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
Speedport, Fritz, VDSL i Mikrotik

Ok prozvakana tema, speedport plus i njegovo pucanje PPPoE kada je mikrotik ruter.

Dakle s obzirom da mi postojeći Speedport Plus treba radi VLAN-ova za MaxTV i VoIP, ideja je staviti Fritza 7360v2 da bude isključivo VDSL modem, odnosno da se stvar složi kao kod optike gdje je Mikrotik uboden u ONT, a Speedport u Mikrotika.

Da li bi se slično dalo napraviti sa Fritzom?

Kod optike nema VPI/VCI kao na VDSL2, ali pretpostavljam da je svaki svoj VLAN, odnosno da bi dalo sve gurnuti kroz jedan ethernet port pa da dalje Mikrotik razdijeli to po VLAN-ovima kako pripada, a da Speedport koristi svoj WAN port za pristup istima.

Hvala!
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 19:47   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ako sam dobro shvatio ti biš:
fritz -> speedport -> mikrotik?

nisam siguran da možeš proslijediti vlanove sa fritza dalje na jedan lan port.
ono šta bi možda radilo, je da staviš u bridge dsl modem i jedan lan port.

na openwrt-u to ne ide, jer dsl konekcija već u samoj postavki veze ima upisan vlan ID. (npr za iskon internet je bio dsl0.86, za HT internet je dsl0.1203). jedino napraviti više dsl veza (ako se može, nisam probao) i staviti ih sve u bridge na isti lan port kojeg ćeš onda prebaciti na speedporta.
nisam se puno igrao s time, jer mi je trebao samo internet, pa sam napravio samo dsl0.86 interfejs koji mi je trebao za net.
ili napraviti dsl vezu bez vlan id-jeva, pa to zbriđat na port kojeg ćeš onda utaknut u speedporta, to bi možda radilo.
u svakom slučaju to ti sa fritzOS-om vrlo vjerojatno neće radit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2020., 20:06   #3
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
ne bas, ja bi mikrotika u fritza, a speedport u mikrotika...

fritz -> mikrotik -> speedport

na fritzu zbriđan vdsl, na mikrotiku rastavljen po vlan-ovima, tako da vpi/vci 0/33 (internet) ostaje "u mikrotiku" ... a ostali vpi/vci idu na neki LAN port na kojeg se kači speedport.

to trenutno radi sam speedport, ovo što ti govoriš.. odnosno na speedportu ethernet portovi su istovremeno za maxtv i za internet... dakle oba vpi vci su na isti ethernet port... dakle ako se to moze ne vidim zasto se ne bi to mogli i na fritzu, samo gurnut dalje... da fritz bude iskljucivo modem. tj. bridge izmedju vdsl-a i etherneta.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 20:38   #4
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ah.
poprilčno sam uvjeren da ti to neće raditi tim redom, ali valja probati.
prvo treba zagrepst u fritza da progura dalje "čitav" dsl, a ne samo pppoe. fritzOS ima bridge odnosno pppoe passthru kvačicu, ali to je samo za pppoe, nema tu vlana više. sa openwrt-om sam uvjeren da možeš napraviti punokrvni bridge dsl-a i jednog lan porta, pa da ti fritz glumi "media converter". nisam isprobao jer sam ja odmah na dsl-u stavljao vlan ID i dalje onda šibao čisti pppoe.

speedport ima pppoe passthru, gdje on glumi biljku. tako da meni bi logično bilo da:
fritz bude dsl modem i napraviš mu bridge na jedan lan port.
taj lan port kačiš na wan port speedporta, speedport ti "skida" max tv i voip a dalje prosljeđuje čisti pppoe , i onda na mikrotiku digneš pppoe bez da moraš podešavati vlan, jer je on "ostao" na speedportu.

probaj i kako si ti htio.
fritza u wan port mikrotika, ali jbg kad neznam kako dalje. internet ćeš dignut preko pppoe, to nije upitno.
čak i da ti na neki lan port digneš vlan za maxtv i vlan za voip - kako ćeš ti tom lan portu reći "odakle" da vuče promet? wan port će ti imati ip od pppoe linije, a ne ip od ipoe linija za voip i max tv.
jedino kako bi to moglo šljakat - napravi bridge sa wan portom i jednim lan portom, kojeg ćeš uštekati u speedporta. na mikrotiku digni pppoe, a speedport će zaobić mikrotika u potpunosti i nakačit se na fritza.

to ti je brat bratu jedno 3 sata igranja. pa javi šta si uspio i kako si uspio.
ako ti treba fritz 7362 koji već ima openwrt gore, javi :P
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 23:25   #5
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
S Frizom umjesto Speedšrota mećeš ništa postići. Kod mene je Fritz 7362 i modem i ruter i na njemu isto puca PPPoE kao na Mikrotiku. Potrošio sam dosta sati igrajući se i prateći PPP logove, pokušavao sam sugestije s OpenWrt foruma i nisam postigao ništa. Netko ovdje je s mojim parametrima testirao na Mikrotiku i isto nije dobio ništa. Jednostavno, nešto u HT-ovoj implementaciji PPPoE-a smeta Fritzu, Mikrotiku, ali i Speedšrotu kad radi kao ruter (par ljudi ovdje je potvrdilo), nešto čega nema kod drugih providera - kod mene testirano na HT-u i još dva.

Moje rješenje je da rebootam Fritz u gluho doba noći, tako ubijem i DSL i PPPoE konekciju u jednom (i tajmiram si 24h renew u vrijeme kad nikome ne smeta).

Edit: da odgovorim na pitanje, na FritzOS-u ne znam jel možeš to postići ali na OpenWrt možeš sigurno.


Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
na openwrt-u to ne ide, jer dsl konekcija već u samoj postavki veze ima upisan vlan ID. (npr za iskon internet je bio dsl0.86, za HT internet je dsl0.1203). jedino napraviti više dsl veza (ako se može, nisam probao)
Upravo tako ide kako si opisao. U bridge dodaš dsl0.vlanid onoliko puta koliko ti treba (net, tv, voip) i dodaš jedan ethernet port, složiš da bude tagirano i to je to.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 01:38   #6
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,729
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Moje rješenje je da rebootam Fritz u gluho doba noći, tako ubijem i DSL i PPPoE konekciju u jednom (i tajmiram si 24h renew u vrijeme kad nikome ne smeta).
Ajd prvo ovo. Dakle, ti rebootaš Fritza u 4 ujutro i miran si do sljedećeg dana u 4 ujutro? Pa to bi bilo savršeno. Na Speedšrotu nasumično puca veza, nekad nakon 5 minuta, nekad nakon 3 sata, jako rijetko nakon 24, uglavnom "izdrži" oko 17 sati.

E sad ako je tako kako sam rekao, onda mi ima smisla na ovaj ili onaj način mjenjati Speedšrota sa Fritzom, makar što se PPPoE dijela tiče. Da li će Fritz raditi passthrough ili Speedport, zapravo je nebitno. Zapravo bi iz cijele računice mogao izbaciti Speedport ako bi se moglo doći do VoIP šifre i postavki.

Pa eto, možda budem pametniji nego na početku
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 08:29   #7
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Ajd prvo ovo. Dakle, ti rebootaš Fritza u 4 ujutro i miran si do sljedećeg dana u 4 ujutro? Pa to bi bilo savršeno. Na Speedšrotu nasumično puca veza, nekad nakon 5 minuta, nekad nakon 3 sata, jako rijetko nakon 24, uglavnom "izdrži" oko 17 sati.
Izdržljivost veze ne ovisi samo o ruteru. Mirnim diplomatskim putem (khm ) sam natjerao HT da mi pusti maksimum koliko parica daje pa tu i tamo pukne DSL i ponekad u toj situaciji moram intervenirati s ručnim rebootom. Mislim da je nešto do Linux network stacka i pppd klijenta ali rijetko sam sam doma da nikome ne smeta da ubijam vezu par sati da se bacim u ozbiljni debugging.

Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
E sad ako je tako kako sam rekao, onda mi ima smisla na ovaj ili onaj način mjenjati Speedšrota sa Fritzom, makar što se PPPoE dijela tiče. Da li će Fritz raditi passthrough ili Speedport, zapravo je nebitno. Zapravo bi iz cijele računice mogao izbaciti Speedport ako bi se moglo doći do VoIP šifre i postavki.
Nemam Speedšrot pa ne znam koliko se da prekonfigurirati da VoIP podiže preko ethernet porta ako je originalno konfiguriran za VDSL liniju.
No ja bih probao složiti da Fritz sa OpenWrtom drži VDSL, PPPoE i IPTV, a Speedšrotu bridgeao samo VoIP VLAN i natjerao ga da radi preko etherneta.
Mikrotik bih izbacio, osim ako ti ne treba zbog nekog specijalnog razloga, Fritz je sposoban raditi sve ovo što sam naveo na našim vrlim VDSL brzinama - Lantiq čipset ima limit oko 80 Mbps bez patcheva.
Moj 7362 drži VDSL, PPPoE, Adblock i SQM QoS. U crontabu je složen reboot u vrijeme kad svi spavamo jer nakon reboota nikad nema problema s podizanjem PPPoE konekcije.
Blagus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na