Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.09.2022., 11:32   #9781
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Da, ali isti orginalni izvor onda navodi da lagani undervolt zadržava 5.0GHz all-core uz 68W potrošnje, tak da ko zna kaj bude na kraju ispalo.
Citiraj:
We can see a manual Vcore adjustment which drops the temperature significantly down to 56.5C and also the wattage to just 68 Watts while retaining the 5.05 GHz.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 12:45   #9782
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, ali isti orginalni izvor onda navodi da lagani undervolt zadržava 5.0GHz all-core uz 68W potrošnje, tak da ko zna kaj bude na kraju ispalo.
5ghz all-core sasvim sigurno ne moze vuci 68W... Pricamo o 100% load-u tipa cinebench...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 13:11   #9783
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Zato budemo pričekali službene recenzije, jer trenutno je pun Internet kojekakvih izvora, a WCCFtech u jednom danu ima članak da Zen 4 troši i grije se, dok kasnije plasiraju vijest da ipak nije tako strašno.
Citiraj:
AIDA64 With Just FPU: The extreme FPU load results in very high package and CPU socket temperatures, yielding the highest core reading possible from our suite.

Consequently, this test works well for determining the limits of potent cooling solutions. If throttling is ever going to be a problem for you, it should become apparent using AIDA64's FPU test.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.09.2022. u 13:19.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 13:59   #9784
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
A new picture hjas appeared where the CPU has been kitted out with better cooling at the multi-core score has jumped from 29,649 to 36,256, which makes it competitive with the Core i9-13900K scores that have leaked in the past.



Update sa Techpowerup-a.

I ovo o boljem hlađenju za više bodova pridonosi tvrdnji da se griju. Čekati, još malo pa ćemo sve znati.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:10   #9785
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ovi 7000 sa 6 jezgri mogu li biti CPU i sa 2 chipleta. Jer šteta je bacit chiplet na kojemu od 8 radi samo 3 ili 2 jezgre?


Ako je tako ima dosta kombinacija. Zvanično prema van ide 6, 8, 12 i 16 jezgri kao i 1 ili 2 chipleta. Opet ako se radi o dva chipleta koje od jezgri u stvari su OK ali su zvanično onemogućene?


Također može li se dogoditi da ako u određenom trenutku nemaju dovoljno chipleta za sistem za 12 jezgri na 2 chipleta, da to bude sistem sa 13, 14, 15 jezgri sa 1, 2 ili 3 onemogućene jezgre.


Kako tako nešto saznati i ima li šanse dobiti sistem sa 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15 jezgri ako su na neki naćin onemogućene na chipletu. Jer u principu rade jedan jedini chiplet i ovisno o stanju ispravnosti onda se radi 6, 8, 12 ili 16 jezgreni CPU.


O tome za sada nigdje nitko ni riječi, a svi znaju da je u principu razlika načelno u tome, a isto je i u količini keša, naprosto ne vjerijem da rade toliko varijanti CPU, jer je ovako znatno jeftinje i CPU koji prođu djelomično test smanjiš im broj jezgri i keš i postanu drugi prcesor a sve je i dalje na istom silikonu i u istoj količini.


Ako to tako rade postoji li mogućnost da neki od 6 jezgrenih CPU su u stvaru CPU na 2 chipleta, a neki samo na 1?


To su stari trikovi, tako da ne vidim razloga da tako ne bude i ovdje ili se možda varam?


Ovi svi CPU sa 6 jezgri ako će se delidad i vidjeti da neki od njih ima 2 chipleta to će biti najbolja potvrda za ovu moju pretpostavku.


Netko tko se više kuži u samu shemu CPU može li iz nje zaključiti može li se nešto takvo napraviti ovisno kako su stvari posložene od samih jezgri do keša, a da prema van dobiješ ono što želiš prodati. Na ovaj naćin mogu imati značajno veći postotak ispravnih CPU ako uvijek rade samo chiplet sa maksimalnim brojem CPU i keša, a onda ovisno o broju ispravnih cjelina na chipletu kombinacijom dobiješ CPU sa 6, 8, 12, 16 jezgri. Naravno do 8 jezgri bi išlo sa 1 ili dva chipleta, a preko toga uvijek sa 2 chipleta.


Odakle mi takva zamisao?


Kao prvo u tome da CPU sa najviše jezgri vozi na najvišim frekvencijama, što govori da je najkvalitetniji, a ovi drugi vjerojatno imaju neke neispravne djelove u sebi pa su i manje kvalitetniji iako imaju manji broj jezgri i keša prema van, a ipak ih voze na manjoj frekvenciji.


Ako je tome tako ovo ujedno govori i o kvaliteti samog silikona pojedinih CPU.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 02.09.2022. u 15:28.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:12   #9786
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Tko kupuje takav proc poput 7700x ili jace svakako treba ici na neki vrlo jaki zracnjak ili najbolje odmah 360mm aio..
Moj 5900x se preznojavao i lovio 80+ dosta cesto (iako su to najcesce spajkovi) pod dark rock pro dok sad pod freezerom jedva predje 70 i to samo kad neki video encodiram, u gejmanju ni 68 ne predje..
Dakle ako netko gleda ove jače, 360mm aio je ono što želite tj trebate jbg

Ne namjeravam si previse razbijati glavu sa oc i taktom, brijem radio/boostao ili ne taj proc na 5.4 ili 5.8, radi se o nijansama koje mene ne diraju previse..
Pogotovo se gejmeri ne trebaju brinuti ako cemo tako, ovi koji dosta encodiraju i sl. oni valjda znaju da trebaju top hladjenje.

Moj plan je opet isti: freezer 360mm, pbo automatika i prst u uho
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:23   #9787
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ovi 7000 sa 6 jezgri mogu li biti CPU i sa 2 chipleta. Jer šteta je bacit chiplet na kojemu od 8 radi samo 3 ili 2 jezgre?


Ako je tako ima dosta kombinacija. Zvanično prema van ide 6, 8, 12 i 16 jezgri kao i 1 ili 2 chipleta. Opet ako se radi o dva chipleta koje od jezgri u stvari su OK ali su zvanično onemogućene?


Također može li se dogoditi da ako u određenom trenutku nemaju dovoljno chipleta za sistem za 12 jezgri na 2 chipleta, da to bude sistem sa 13, 14, 15 jezgri sa 1, 2 ili 3 onemogućene jezgre.


Kako tako nešto saznati i ima li šanse dobiti sistem sa 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15 jezgri ako su na neki naćin onemogućene na chipletu. Jer u principu rade jedan jedini chiplet i ovisno o stanju ispravnosti onda se radi 6, 8, 12 ili 16 jezgreni CPU.


O tome za sada nigdje nitko ni riječi, a svi znaju da je u principu razlika načelno u tome, a isto je i u količini keša, naprosto ne vjerijem da rade toliko varijanti CPU, jer je ovako znatno jeftinje i CPU koji prođu djelomično test smanjiš im broj jezgri i keš i postanu drugi prcesor a sve je i dalje na istom silikonu i u istoj količini.


Ako to tako rade postoji li mogućnost da neki od 6 jezgrenih CPU su u stvaru CPU na 2 chipleta, a neki samo na 1?


To su stari trikovi, tako da ne vidim razloga da tako ne bude i ovdje ili se možda varam?


Ovi svi CPU sa 6 jezgri ako će se delidad i vidjeti da neki od njih ima 2 chipleta to će biti najbolja potvrda za ovu moju pretpostavku.
Varaš se.
Koliko je točna ova slika ne znam. Al u suštini je dovoljna da se objasni zašto ne može funkcionirati više chipleta od 2 na zen arhitekturi.

https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg

U designu je napravljeno (vrlo vjerojatno) samo 2 interconnecta chipleta prema ostatku.
https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg
Mene osobno izrazito odbija to chiplet rješenje jer se sjetim latencija prvog rajzena. No valjda su to popravili (nije baš da pratim).
Nije mi baš draga pomisao da mi igra s jedne jezgre na jednom chipletu počne koristit neku jezgru na drugom, zbog latencija.

Pucam na jedan chiplet 8 jezgri, il 6 pa prodam kad dođe X3d.

Mene osobito zanima u ovim amd i intel generacijama, 1% min fps, ko dobije tu ima moj novac.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:34   #9788
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Varaš se.
Koliko je točna ova slika ne znam. Al u suštini je dovoljna da se objasni zašto ne može funkcionirati više chipleta od 2 na zen arhitekturi.

https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg

U designu je napravljeno (vrlo vjerojatno) samo 2 interconnecta chipleta prema ostatku.
https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg
Mene osobno izrazito odbija to chiplet rješenje jer se sjetim latencija prvog rajzena. No valjda su to popravili (nije baš da pratim).
Nije mi baš draga pomisao da mi igra s jedne jezgre na jednom chipletu počne koristit neku jezgru na drugom, zbog latencija.

Pucam na jedan chiplet 8 jezgri, il 6 pa prodam kad dođe X3d.

Mene osobito zanima u ovim amd i intel generacijama, 1% min fps, ko dobije tu ima moj novac.



Nisi razumio 1 chiplet ima 8 jezgri, no ako nisu ispravne sve jezgre ili keš od njega radiš CPU sa 6 jezgri, no možeš procesor do 8 jezgri uvijek napraviti sa 2 chipleta ako treba i potrebnom količinom keša.


Sve iznad 8 tj. 12 jezgreni CPU se u principu može napraviti na više naćina. Jedino 16 jezgreni CPU mora imati sve ispravne dijelove na silikonu.


Kažem ako je to moguće, jer su nekada tako radili CPU. Jedna CPU a onda o ovisnosti što je ispravno mogao si dobiti slabiji CPU.


Meni je ovdje indikacija da CPU sa 16 jezgri vozi na najvišim frekvencijama.


Znam da je ogranićenje 2 chipleta, no tu uvijek može biti kombinacija za ove slabije CPU ako ide ovo što spominjem, a niža frekvencija ovih slabijih CPU mi je indikacija za tako nešto.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:37   #9789
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Cemu onda taj boost pr marketing 5.7/8 na jednoj jezgri kome to treba, na kraju all core bude manji za 600/700 mhz od izreklamiranog .one core boost od 3 sekunde yay

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:45   #9790
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Još jedna stvar će takvu pretpostavku pokazivati, a to je koji će se procesori u seriji moći više overklokati. Jer ovi sa svim ispravnim jezgrama su vjerojatnije iz najkvalitetnijeg dijela sa wafera, dok ovi sa manje jezgri su to udaljeniji od središta wafera i većim brojem neispravnih djelova.


Naravno sve uz pretpostavku da rade samo jedan jedini chiplet i da se može onemogućiti ono što je neispravno ili nije unutar zadanih specifikacija na samom chipletu.


Naravno to za sada ne znamo, no ako se naiđe na prvi 6 jezgreni CPU koji nakon delidanja pokaže 2 chipleta to će biti potvrda ove pretpostavke.


Zašto o tome do sada nije nitko ništa napisao me čudi ili ja postavljam kriva pitanja. Ali tako su nekada radili razne verijante u stvari jednog te istog procesora i imali manji škart.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 02.09.2022. u 15:51.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 15:54   #9791
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Tajl3r Pregled postova
Cemu onda taj boost pr marketing 5.7/8 na jednoj jezgri kome to treba, na kraju all core bude manji za 600/700 mhz od izreklamiranog .one core boost od 3 sekunde yay

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Pa nista novo, tako je bilo i dosad i totalno ne bitno za priču. Izvlače više iz proca koji ima više jezgri a ne koristi ih sve.
Rezultat je vidljiv u radu/bencevima, to je ono sto se na kraju gleda tj ima smisla uzet u obzir

Ps
.. stvar u OC smislu oko tih boosteva ce se moci poprilično dobro customizirati na asus pločama koliko sam gledao, jer izmedju single i all core bosta ima i puno opcija između
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2022., 16:13   #9792
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,776
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Varaš se.
Koliko je točna ova slika ne znam. Al u suštini je dovoljna da se objasni zašto ne može funkcionirati više chipleta od 2 na zen arhitekturi.

https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg

U designu je napravljeno (vrlo vjerojatno) samo 2 interconnecta chipleta prema ostatku.
https://www.tuttotek.it/wp-content/u...mesNexus-1.jpg
Mene osobno izrazito odbija to chiplet rješenje jer se sjetim latencija prvog rajzena. No valjda su to popravili (nije baš da pratim).
Nije mi baš draga pomisao da mi igra s jedne jezgre na jednom chipletu počne koristit neku jezgru na drugom, zbog latencija.

Pucam na jedan chiplet 8 jezgri, il 6 pa prodam kad dođe X3d.

Mene osobito zanima u ovim amd i intel generacijama, 1% min fps, ko dobije tu ima moj novac.
Ove slike nisu potvrda da postoji ograničenje na dva chipleta, jer takvo ograničenje ne postoji niti je ikad postojalo. Poanta chiplet dizajna je u skaliranju. Novi 128C/256T Zen 4 EPYC ima 16-core CCD i takvih 8 sve zajedno.

Nadolazeći Threadripper i EPYC ih imaju sveukupno 8 do 12, a da žele može ih i desktop Ryzen imati više, ali onda opet imamo žalbe da je to veliko pakiranje koje se grije i troši.

I da, latencije su od prve Zen generacije "popravljene", mada smo o tome već pričali, jer novi Infinity Fabric 3.0 bude na kraju povezival CPU, GPU, I/O i hrpu drugih stvari.

Intel pak trenutno svom silom kopira AMD chiplet dizajn, jer su skužili da stvar radi, tak da naposljetku sve ide prema tome. Prošlo je vrijeme quad-core + HT rješenja.

U biti sad dolazimo do onoga kaj godinama imamo s Intelom: ono kaj valja, to i košta, a bome se grije i troši, a osim toga, novi hardver nije skup, ako se ima novaca.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.09.2022. u 16:21.
The Exiled je offline   Reply With Quote