Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2011., 14:51   #31
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
e ovo ti je sine teža vrsta bullshita...slobodno ako si u zagrebu navrati do mene pa da zajedno slušamo čuje li se uopće (osim HDD-a) moj powerbook iz 2002 ili MBP iz 2009 dok rade.
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Iz mog iskustva iMac (20" i 27") MB(p) ranije serije i ova nova, stvarno su tihi. I već san to napominja na prijašnjim threadovaima, imaju dobro rješeno hlađenje i dizajn.
Ajde ponovno pročitajte rečenicu gdje se dotičem buke. Nigdje nema iMaca i MB(P)-a, nego pričam za Mac Pro.

3 godine sam na faksu radio na njima, s tim da su stigli usred semestra. Na kraju sljedećeg su već postali glasni. U prostoriji je bilo oko 5 Mac Pro-a i 5 PC-a. Nakon tih 8+ mjeseci su dosegli razinu buke končarevih "workstationa". Mislim da nema smisla još da i ergonomiju spominjem. Tko je god probao 3h+ raditi s Appleovim Mighty i Magic Mouseom u Illustratoru i Photoshopu, zna na što ciljam. Glossy ekrani na monitorima, kao i cijene/mogućnosti samih monitora.....bolje da ne počinjem.
Barem što se grafičke industrije tiče, Apple je postao čista šminka. Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.

I sam imam Macbook Pro i ne čuje se nimalo. OK, plus za Apple, ali ni ekvivalentni PC laptop se ne grije puno više. Jedino što nema cijelu površinu laptopa za disipaciju topline, ali hardverski ekvivalent košta skoro 3x manje, ako ne uzmemo u obzir da je aluminij i njegova obrada na MBP X puta skuplji od plastike na nekom Lenovu/Toshibi/Dellu/HP-u.

Zašto sam ga kupio onda kad toliko "pljujem" po Appleu.
Jednostavno. Kad mi laptop treba, a to su dosta rijetki slučajevi i trebam brzo i što jednostavnije nešto obaviti na njemu, onda mi je lakše raditi na njegovom trackpadu, ugodnije i brže tipkati na njegovoj tipkovnici, a ako mi i netko zapne za strujni kabel, neće biti štete. A najveći razlog je bila baterija. Sa 7h autonomije, nema konkurencije u PC svijetu.

Glavno računalo, nikad Apple. Sporedno, uvijek.

BTW, prodajem svoj Macbook Pro zbog puta u US, i namjeravam gore uzeti Air ili iPad2 s tipkovnicom.
Na laptopu se ne igram, a većinom mi treba za pregledati mailove, word/excel/powerpoint i kraća surfanja.
Ako ima zainteresiranih, slobodno se javite.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 16:14   #32
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ajde ponovno pročitajte rečenicu gdje se dotičem buke. Nigdje nema iMaca i MB(P)-a, nego pričam za Mac Pro.
My bad, nisan ima priliku koristit Mac Pro. Iako mislim da od takvog kalibra workstationa se očekuje tišina.
Citiraj:
Tko je god probao 3h+ raditi s Appleovim Mighty i Magic Mouseom u Illustratoru i Photoshopu, zna na što ciljam. Glossy ekrani na monitorima, kao i cijene/mogućnosti samih monitora.....bolje da ne počinjem.
Barem što se grafičke industrije tiče, Apple je postao čista šminka. Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.
Mighty je čisto sranje, za Magic neznan jer ga niti nisan koristio. Tipkovnjača je odlična (bar meni). Monitori su opet iznad prosjeka u PC svijetu di vladaju TNovi, na stranu PVA/IPS kombinacije. Daleko od toga da je loš
Citiraj:
I sam imam Macbook Pro i ne čuje se nimalo. OK, plus za Apple, ali ni ekvivalentni PC laptop se ne grije puno više. Jedino što nema cijelu površinu laptopa za disipaciju topline, ali hardverski ekvivalent košta skoro 3x manje, ako ne uzmemo u obzir da je aluminij i njegova obrada na MBP X puta skuplji od plastike na nekom Lenovu/Toshibi/Dellu/HP-u.
Opet stvar ukusa i volje, osobno teško bilo kakva plastika može parirat metalu. Inače gleda sam envya koji je konkurent mbp i mogu reć da ima tu istine o cijeni. Opet kad pogledam da je moj prijatelj uzeo MBP u SADu i dobio ga za cca -50% naše cijene opet mi ima nekako smisla. Nas deru, i nemamo support i to je danak koji plaćamo Appleu.


Citiraj:
Glavno računalo, nikad Apple. Sporedno, uvijek.
Opet sada ja dolazim na temu o OSovima i računalima, šta to glavno računalo napravi da nemože poredno i obrnuto
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.04.2011., 16:23   #33
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Opet sada ja dolazim na temu o OSovima i računalima, šta to glavno računalo napravi da nemože poredno i obrnuto
To ja pričam iz svoje perspektive, dakle nekome iz grafičke industrije za koga je Mac zapravo i stvoren
Uzeo sam u obzir lovu kojom raspolažem i što trebam od računala. Mac Pro ili PC sposoban da eventualno zavrti OSX, ali s dovoljno jakim procesorom, dosta RAM-a i kvalitetnim ekranom.

Završio sam na jakom hackintoshu, ali sam se bome i potrudio da ga savršeno složim. Isti posao nekad i napravim na Windowsima, ali ih većinom držim za odigrati pokoju igru, isprobavanje raznih fontova, brusheva i filtera, pa ono što mi treba prebacim u OSX koji mi je čist ko suza i samo za CS5.
Vidio sam da je netko spomenuo i brzinu u Photoshopu. Našao sam Photoshop benchmark negdje i odvrtio ga (action file i testna slika).
Rezultati su bili zanimljivi:
Friško pokrenuti Windows 7 je bio brži od OSX. Nekih 20-ak sekundi ukupno što nije puno, ali je brži. Pripisat ćemo to hackintoshu

Što se monitora tiče, čime 27" Cinema opravdava 3000 kn višu cijenu od Della U2711?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 12.04.2011. u 16:31.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 17:42   #34
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ako su te odmalena "učili" na Windoze, sve ono ma OSX-u što bi trebalo bit intuitivno i jednostavno, postaje komplicirano, glupo i pomalo iritantno. Što zapravno ne mora biti. Vjerojatno vrijedi obrat. Isto kao i 1v@n, vjerojatno bi ga mogao koristiti na nekom sekundarnom notebooku, netbooku ali zašto kada postoje Linux OS distre.

Kad se zagrebe malo ispod površine, OSX postaje dosta ograničen. Ne dao bog da slučajno pobrišeš neki predinstalirani softver tipa Photo Booth, imat ćeš cijelovečernju zajebanciju izvlačenja istog sa Recovery CD-a nekim 3rd party programima.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 17:50   #35
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Nedavno sam imao problema s NTFS particijama (koristim Paragon NTFS za čitanje/pisanje po NTFS) i brisanja fajlova s istih preko OSX. Iako sam ih obrisao, ostali su na neku foru u onim skrivenim .Trash folderima koje nikako nisam mogao maknuti, pa mi je tako i Trash ikona bila puna, a da zapravo ništa u njoj nije bilo. Od hrpe solucija, na OSX to nikako nisam mogao riješiti. Boot u Windowse i brisanje Unlockerom i stvar riješena. Smiješno
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 20:45   #36
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Tko god kaže da mu iMac treba za dizajn, laže.
Ne uzima se za dizajn nego zbog dizajna što je da je kvaliteta tipkovnice i samih appleovih laptopa (pošto zadnjih 4 godine kroistim samo laptope) je višestruko iznad plastične konkurencije.
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Završio sam na jakom hackintoshu, ali sam se bome i potrudio da ga savršeno složim. Isti posao nekad i napravim na Windowsima, ali ih većinom držim za odigrati pokoju igru, isprobavanje raznih fontova, brusheva i filtera, pa ono što mi treba prebacim u OSX koji mi je čist ko suza i samo za CS5.
Ovo sam i ja imao namjeru iskemijati na svom stroju...win za glupiranje i ostalo, a os x isključivo za cs5
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 20:56   #37
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ako su te odmalena "učili" na Windoze, sve ono ma OSX-u što bi trebalo bit intuitivno i jednostavno, postaje komplicirano, glupo i pomalo iritantno. Što zapravno ne mora biti. Vjerojatno vrijedi obrat. Isto kao i 1v@n, vjerojatno bi ga mogao koristiti na nekom sekundarnom notebooku, netbooku ali zašto kada postoje Linux OS distre.
To je sve stvar navike, osobno OSX na laptopu mi ima smisla jer jednostavno ima programe koje Windows ima. Točnije ne moram tražit alternative, Linux je skroz druga stvar.
Citiraj:
Kad se zagrebe malo ispod površine, OSX postaje dosta ograničen. Ne dao bog da slučajno pobrišeš neki predinstalirani softver tipa Photo Booth, imat ćeš cijelovečernju zajebanciju izvlačenja istog sa Recovery CD-a nekim 3rd party programima.
Opet pojam ogrraničenosti je relativan. A za Photo Booth nisan proba, ali sumnjam da ima takvih pojava
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nedavno sam imao problema s NTFS particijama (koristim Paragon NTFS za čitanje/pisanje po NTFS) i brisanja fajlova s istih preko OSX. Iako sam ih obrisao, ostali su na neku foru u onim skrivenim .Trash folderima koje nikako nisam mogao maknuti, pa mi je tako i Trash ikona bila puna, a da zapravo ništa u njoj nije bilo. Od hrpe solucija, na OSX to nikako nisam mogao riješiti. Boot u Windowse i brisanje Unlockerom i stvar riješena. Smiješno
To nikako nemožeš pripisat OSXu, nego M$ jer oni imaju NTFS kao standard zatvoren, i razne kombinacije za NTFS support nisu uvik najbolje kako na Linuxima tako ni na OSXu.



I da neko je napisa da OSX ne povećava prozor max. E pa ta mi stvar apsolutno fali na Windowsima. Nema mi veće gluposti nego primjer na fHD monitoru povećaju šugavi explorer na max i sve d'n'd funkcije i bilo kakva manipulacija pada u vodu. Kod OSX baš lipo imaš osnovnu širinu koja se u tren pritvori na onoliko koliko zahtjeva količina fileova.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 21:36   #38
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
EDIT: dobio odgovor preko PM-a, moze delete posta...

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 12.04.2011. u 22:23.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2011., 21:56   #39
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Da li je tko uspio natjerati Canyon WF511 (Ralink 2563) PCI karticu ili GMA950 graficku da uredno rade na OS X-u(10.6.3 ili 10.6.7)? Pokusao sam na par nacina upogoniti GMA950 da radi (radi ona ali samo na 1024x768, nista drugo ne dozvoljava) dok za Ralinkicu nisam niti drivere nasao).
ako moze tko pomoci, bio bih zahvalan!
Odvest ćeš thread pod katanac, inače da napomenem naslov teme je kriv.

MAC operativni sistemi. Jedan je sistem i nije Mac nego Apple OS(X).
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 00:52   #40
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
Ne uzima se za dizajn nego zbog dizajna
Ma opet me nisi skužio. Pričam o wannabe web i grafičkim dizajnerima koji misle da će im kvaliteta posla porasti 100x ako kupe Mac. Samo zato jer je Mac još uvijek na glasu kao alat za tako nešto. Bez razloga.
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
To nikako nemožeš pripisat OSXu, nego M$ jer oni imaju NTFS kao standard zatvoren, i razne kombinacije za NTFS support nisu uvik najbolje kako na Linuxima tako ni na OSXu.
Gle, ne bi to ni pisao, da se to i po defaultu ne dešava na OSX.
http://tinyurl.com/6kjhvc9
Jedino što je pomoglo dosad je brisanje preko Windowsa. Ne znam za vas, al mene bode u oči pun trash, kako u OSX, tako i u Windowsima.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
I da neko je napisa da OSX ne povećava prozor max. E pa ta mi stvar apsolutno fali na Windowsima. Nema mi veće gluposti nego primjer na fHD monitoru povećaju šugavi explorer na max i sve d'n'd funkcije i bilo kakva manipulacija pada u vodu. Kod OSX baš lipo imaš osnovnu širinu koja se u tren pritvori na onoliko koliko zahtjeva količina fileova.
Meni to itekako smeta, jer nemam full HD mrcinu od TV-a nego 24" na stolnom i samo 13" na MBP. Ajde da su još smislili nešto tipa Snap na Windowsima pa da si olakšaš život, ali neeee. Resize prozora (kad ih imam više od jednog) mi užasno ide na živce u OSX pa trebam dodatne 3 aplikacije skidat i instalirat da bi si prilagodio OSX kako meni paše. I onda mi eplovac veli: jooooj, ali na Windowsima moraš instalirati 100 programa da bi radili kak ti hoćeš da rade. Jok, na OSX ne moram
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2011., 02:51   #41
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Ma opet me nisi skužio. Pričam o wannabe web i grafičkim dizajnerima koji misle da će im kvaliteta posla porasti 100x ako kupe Mac. Samo zato jer je Mac još uvijek na glasu kao alat za tako nešto. Bez razloga.
To stoji, a valjda gledaju u "cjelovitu" jabuku pa ideje naviru
Citiraj:
Gle, ne bi to ni pisao, da se to i po defaultu ne dešava na OSX.
http://tinyurl.com/6kjhvc9
Jedino što je pomoglo dosad je brisanje preko Windowsa. Ne znam za vas, al mene bode u oči pun trash, kako u OSX, tako i u Windowsima.
Ispravi me, ali zar OSX po defaultu samo ima read?
Citiraj:
Meni to itekako smeta, jer nemam full HD mrcinu od TV-a nego 24" na stolnom i samo 13" na MBP. Ajde da su još smislili nešto tipa Snap na Windowsima pa da si olakšaš život, ali neeee. Resize prozora (kad ih imam više od jednog) mi užasno ide na živce u OSX pa trebam dodatne 3 aplikacije skidat i instalirat da bi si prilagodio OSX kako meni paše. I onda mi eplovac veli: jooooj, ali na Windowsima moraš instalirati 100 programa da bi radili kak ti hoćeš da rade. Jok, na OSX ne moram
Opet kažem meni je odlično, a šta se tiče monitora iman zasada najviše 1680x1050 tako da neman ni fullHD. Što se tiče aero snapa to obožavam na W7 i stvarno fali, ali tamo je F9-10-11-12 kombinacija pa i to donekle pomaže.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 13:14   #42
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Ispravi me, ali zar OSX po defaultu samo ima read?
Nevezano uz NTFS, događa se i na FAT32 i na njihovom FS-u. Pogotovo na USB diskovima.

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Opet kažem meni je odlično, a šta se tiče monitora iman zasada najviše 1680x1050 tako da neman ni fullHD. Što se tiče aero snapa to obožavam na W7 i stvarno fali, ali tamo je F9-10-11-12 kombinacija pa i to donekle pomaže.
Preporuka za HyperDock onda, preporodit ćeš se s njim.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 16:49   #43
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ma opet me nisi skužio. Pričam o wannabe web i grafičkim dizajnerima koji misle da će im kvaliteta posla porasti 100x ako kupe Mac. Samo zato jer je Mac još uvijek na glasu kao alat za tako nešto. Bez razloga.
Radim kao dizajner 11 godina. Na Macu. Na piceku radim cca 15 godina. I još mi je hobi (hardware, software, gamer sam, opsjednut vodenim haldjenjem). I da, pisiji su jači hardware-ski. I da, treba im manje vremena za isti posao jednak cjenovnom rangu Maca. I da, doma imam pilu od 4.2ghz quad core.
I mjenjao bih ga u pola noći za tri puta slabiji iMac.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 17:04   #44
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Radim kao dizajner 11 godina. Na Macu. Na piceku radim cca 15 godina. I još mi je hobi (hardware, software, gamer sam, opsjednut vodenim haldjenjem). I da, pisiji su jači hardware-ski. I da, treba im manje vremena za isti posao jednak cjenovnom rangu Maca. I da, doma imam pilu od 4.2ghz quad core.
I mjenjao bih ga u pola noći za tri puta slabiji iMac.
Daj reci razlog

Citiraj:
Preporuka za HyperDock onda, preporodit ćeš se s njim.
baš ću ga sutra provat kad uvatin vrimena
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 17:13   #45
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
mjenjao bih ga u pola noći za tri puta slabiji iMac.
Je, ziher

I sa njim bi mogao samo na net diskutirat na jabučarskim forumima da li su baš morali uvaljivat ribbon u Office za mek

I treba li ti u životu flash ili macrosi u Office paketu, budi pošten pa reci da je to sve fino, divno i krasno dok te ne ulovi za igranjem.

Imam i ja jedan mali picek spakiran u SFF kućište, fino radi, dok vrti HD troši 60W, net i piskaranje...ali kad me primi da bi odhaklal nekaj nema do krame iz siga
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 13.04.2011. u 17:22.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 19:56   #46
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor Jelc Pregled postova
Je, ziher


sarkazam


Osobno mi je ugodniji rad na mac platformi. Nikad nisam dozivio blue screeen ili neki error. Tamo sam siguran kad zadam operaciju da (makar cekao do jutra) nece iskocit nesto i rec Low memory. imam dojam da je sve tako "finije" u tom Os-u. A sad sto se hardware-a tice, jel netko ikad otvorio Maca ?

Da je, ne bi postojala tema "Kejbling job"
zajebavam.

Uzasno sam bio anti Apple do prije par godina dok nisam poceo zivit solo i dok mi kompjuter nije postao kruh. Sad su se stvari promjenile

Sve sto se moze na Macu moze se na PC. I tocka. I igrat (ovisno o grafi unutra, jel)
No ono sto ce me uviiijeeeek zivcirat je non-upgrade
To im ne opraštam dan danas.

Naravno da ne bi mjenjao Moj Komp
Osim ako nije u pitanju iMac 27" i7

I da, poceo sam trollat Mac vs PC vjecitu temu. Drzimo se OS-a kako thread kaze
__________________
Bez potpisa.

Zadnje izmijenjeno od: RaneZ. 13.04.2011. u 20:06.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2011., 20:10   #47
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Osobno mi je ugodniji rad na mac platformi. Nikad nisam dozivio blue screeen ili neki error. Tamo sam siguran kad zadam operaciju da (makar cekao do jutra) nece iskocit nesto i rec Low memory. imam dojam da je sve tako "finije" u tom Os-u.
Uspoređujući OSX Snow Leopard i Windows 7 koji su izašli otprilike u isto vrijeme, OSX je imao više zamrzavanja, memory leakova, problema s mrežnim povezivanjem (pogotovo OSX - Win relacija) i sličnih gluposti (CS5 i par onih novih brusheva u PS-u koji vole višak memorije).

Pa u Appleu su samo 7 "service packova" morali izdati da pokrpaju sve što se trebalo pokrpati.
Na faksu se nisam mogao spojiti na eduroam jer do 10.6.6 nije bilo omogućeno da se potvrde i koriste vanjski certifikati (iako je to normalno radilo na svim 10.5 verzijama). Naravno, s MBP-om sam dobio 10.6, a downgrade nije moguć.

BSOD sam zadnje doživio na Windowsima XP negdje kad su izašli i to zbog toga što sam na silu išao stavljati drivere od Win98 da bi mi modem proradio
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 13.04.2011. u 20:17.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2011., 17:47   #48
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Nadam se da mi nitko neće zamjeriti kaj upadam usred rasprave, sam naziv teme je idealan za moje pitanje, a i vidim da se nekoliko puta tokom rasprave spominje logic.

Dakle, frend svira klavijature u bendu, i naplanirao je koristiti logic studio na OSX i kupiti MacBook pro 13'' za nekih 10 000 kuna (dođe mi muka kad vidim kakav se lap kupi za 7000 a kamo li za 10 u usporedbi s ovim).
Sad prije nego kupi, zanima ga kakve su alternative (Logic studio na WIN7? Nešto slično?), koliko sam Logic studio dođe? (nije da se ima love na bacanje, dosta je već ovih 10k za lap)

Hvala na odgovorima.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!

Zadnje izmijenjeno od: fishkal. 14.04.2011. u 18:14. Razlog: kozmetika
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2011., 17:55   #49
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
Nadam se da mi nitko neće zamjeriti kaj upadam usred rasprave, sam naziv teme je idealan za moje pitanje, a i vidim da se nekoliko puta tokom rasprave spominje logic.

Dakle, frend svira klavijature u bendu, i naplanirao je koristiti logic studio i kupiti MacBook pro 13'' za nekih 10 000 kuna (dođe mi muka kad vidim kakav se lap kupi za 7000 a kamo li za 10 u usporedbi s ovim).
Sad prije nego kupi, zanima ga kakve su alternative (Logic studio na PC? Nešto slično?), koliko sam Logic studio dođe? (nije da se ima love na bacanje, dosta je već ovih 10k za lap)

Hvala na odgovorima.
Mac je standardne cijen s tim da dobiješ OSX. A Logic imaš više verzija, ovisno šta njemu triba.
Logic Studio 9 - 499$
Logic Express - 199$

Naravno da može prije i eksperimentirat na Garagebandu iz iLife paketa.

Od alternativa ima Cubase i Ableton, bar ja te koristim i oni su oba skuplji.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 02:20   #50
unknown99
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Malo cu uletiti u raspravu.Nisam Mac ekspert istina, no od nedavno posjedujem macbook pro racunalo.Dugogodisnji sam korisnik windowsa bio, tako da mi nisu nepoznanica.
Inace da se razumijemo nemam nista protiv ljudi kojima Apple ne odgovara.Hvala Bogu, trziste je prepuno alternativa, i svatko neka odabere ono sto njemu odgovara najvise.Isto tako razlucite da svatko ima drugacije i zelje i potrebe za racunalom.Moja ocigledno sigurno pod n1 nisu gaming, jer onda definitivno nebih uzeo maca.(makar u zadnje vrijeme sve vise igara izlazi i na njemu).
Drugo, zelio bih spomenuti cijenu.Ja ne znam koliko ovdje ima onih koji su sami zaradili za laptop, a koliko im su kupili starci, no opcenito te djetinjaste fore, za 3x nizu cijenu dobim isto otkantam u startu.Ta floskula me vise iritira.Ne dobite nista isto za 3x nizu cijenu.Posjedovao sam do nedavno i jednu godinu staru toshibu od 1,1k eura, tako da sigurno nije bila jeftinog ranga.I ona definitivno nije bila ista u usporedbi sa sadasnjim (bez obzira na drugi OS).Pogledajte malo cijene high end win laptopa.Poput HP Envya, Sony Vaioa itd.Dakle shvatite vec jednom da Apple ne prodaje low end racunala.Svidalo se to vama ili ne.Idemo malo detaljnije, laptop je izraden od aluminija u jednom komadu, vrhunske izrade, vrlo dobrog ekrana visoka rezolucije (moj je nadoplata 1680x1050), vrlo tanak, odlicne baterije, odlicnog touchpada.Da gospodo, to kosta.I to je ogromna razlika u usporedbi sa podebljom toshibom spomenutom iznad, od savitljive plastike i skvrcanja.Ekrana 1366x768 cim za mm skrenem pogled slika se muti.Mozda je nekome/vecini to zanemarivo, no meni nije.Pogledajte HP Envya koji se gotovo identicno fura na macbook.Cijena? Malo malo nesto ispod, vaio necu ni spominjati jer cijena ode u nebesa.Sad da dalje ne filozofiram hardwareom, skocit cu na sam dozivljaj koristenja.E to je zapravo n1 mog prelaska na mac.Posto mi posao trazi mobilnost, izdzljivost, izdrzljivost baterije i jednostavan rad u svakom trenu mac os me naprosto odusevljava.Od instalacije programa, jednostavnosti koristenja, jednostavnosti updatea raznih progama.Odlicne kombinacije s touchapdom sto mi uvelike olaksava rad posebno na terenu, mis mi je postao nepoznanica.I ono najbitnije.Ja uopce ne znam gdje se na mac-u nalaze postavke.Naprosto mi nikad nisu trebale.Sve radi, 99,9% koristenja racunalom je iskoristena za aktivan rad.A ne kao na windowsima, namjesti ovo, namjesti ono, pa nakon nekog vremena se usporava, sreduj registrye, optimiziraj ovo.Vise mi se to popelo na vrh glave.Nadi ovaj driver, nadi onaj driver.Koliko mi se puta samo dogodilo da se nesto zblesira, dok mi je na mac-u to nepoznanica.I to je ono sto trazim.Kad sve to sumiram (makar se nisam dotakao na neke nedostatke) nisam pozalio niti sekunde sto sam odabrao ovaj laptop.
Istina je da sam ga platio masno, i da naravno ga necu preporuciti nekome kom je namjera surfat po facebooku.Jer za to definitivno ima drugih racunala nize cijene.
No isto tako ne pljujte po Appleu samo zato jer vam je nepoznanica, ili vam se ne svida, a posebno ako ga nikad niste koristili.
unknown99 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 04:48   #51
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
O zašto ja nemam pametnijeg posla u 3 ujutro

Nije ti Mac rekao da bi mogao malo razmaka staviti da to sve skupa bude čitljivo i nama smrtnicima

Šalu na stranu.

Ajde da ti sad pobijem sve tvoje snove

1. Cijena

Core 2 Duo 2.4, 4 GB DDR3, 250 GB HDD, nvidia 320M za 9320 kn, tj najjeftiniji Macbook Pro kod nas.

Pitanje sad jedno. Podsjeća me na logiku u srednjoj školi

Ako Apple daje jednu godinu garancije na svoje proizvode, a HP čak 3, nije li Apple onda manje uvjeren u kvalitetu svojih proizvoda nego što je to HP?

"Konkurencija" s 3 godine garancije?. Ne znam za tebe, al za iste novce, radije sam 3 godine siguran da i ako mu se nešto desi, da imam iza sebe servis koji će to riješiti, a i kad mu garancija prođe, lakše ga i jeftinije popraviti u slučaju eventualnog kvara.

Ne bi li tako skup laptop trebao imati više od 2 USB porta?
Ne bi li tako skup laptop trebalo biti moguće spojiti na eksterni monitor/projektor bez da se mora izdvojiti 200+ kn na pojedini adapter? (VGA+DVI+HDMI= 600+ kn).
Ne bi li tako skup laptop morao biti manje izbirljiv na proizvođača RAM-a?

Isplativost - PC.

2. Apple = High end

Apple je high end samo po tome što su sebi stvorili takav imidž izvan US. Nisu htjeli tvornice van US tako da je svud drugdje Apple skup i sve što je skupo, odmah je high end.

Pa kaskaju hardverom pola generacije. Core i5 su uveli oko 6 mjeseci ili kasnije nakon HP-a, Acera, Della i ostalih.
Kućište Macbook Proa možeš nazvati high end, ali zašto onda Toshibu ne uspoređuješ s plastičnim Macbookom čija plastika je pucala sama od sebe, i to po šavovima. Takve Toshibe nisam vidio, a bome ni jeftinije laptope.

Vrhunska izrada? Čega? Imaš komad aluminija, CNC proces odradi svoje, stvar riješena. Ista stvar kao kod plastike. Nema tu nekog odstupanja. Imaš aluminij koji će se prevući slojem oksida i voila.
Vrhunska izrada je oštar rub kućišta na jedinom mjestu gdje to ne bi smio biti?
Aluminij ćeš i lakše ogrebati i teže sakriti tu ogrebotinu nego kod plastike. Sve ima svojih prednosti i mana.

3. Debljina laptopa

Pogledaj što ta tvoja Toshiba za 1100€ ima u sebi za grafičku i procesor i razmisli sad koliko su veliki ti hladnjaci koji to moraju adekvatno ohladiti u plastičnom kućištu. Sad zamisli da te iste komponente staviš u Macbook Pro. Jel bi preživjele?
Ionako si sigurno osjetio kako se lijepo zažari cijela površina Macbooka kad se nešto pametno na njemu radi

Snaga, performanse i ergonomija trpe na račun dizajna. Takva je Appleova politika.

4. Ekran

Uspoređuješ 1680x1050 i 1366x768 na istim dijagonalama? Osim rezolucije, razlike nema.
News flash, Macbook Pro koristi vjerojatno isti LG TN panel kao i većina ostalih laptopa iste dijagonale i rezolucije.
Apple servira Placebo
A kad ih sa strane oboje pogledaš vidjet ćeš što se događa iza tebe. Ogledalo efekt

Baterija i trackpad su bili moji razlozi da kupim Macbook Pro jer mi laptop nema previše smisla ako stalno s njim moram vući miša i strujni adapter.
Jedino što sam ja realan, a ti nisi.

Što se OS-a tiče, čitaj gore prijašnje postove. Nije sve tako savršeno. To što su neki oduševljeni instalacijom i deinstalacijom programa čistim drag&drop principom, ispod površine i nije baš tako jednostavno. Ostane više smeća kod brisanja OSX programa nego što ostane u Windowsima.

Update raznih programa je identičan. Ako Skype hoće novu verziju, izbacit će mi popup i na OSX i na Windowsima.
Ako flash hoće update, ista stvar. Ako sam podesio Office da traži update automatski, dogodit će se isto. Update za OSX je isti kao i Windows Update, samo što će te OSX više namučiti s upisivanjem šifre, potvrdama za svaku sitnicu i sl.

Nisi išao u postavke nikad?
Očito ti neke stvari onda ne smetaju.
AM/PM sustav sata
Neprikazivanje datuma (i ono što mi ide na živce, ne mogu dobiti da mi napiše 15. april 2011, a da unutra još i nemam koji je to dan u tjednu)
Nebulozni power planovi
Nepotrebni screensaver
Postavke Docka

Ako misliš da ti se OSX neće usporiti, varaš se. Samo što taj problem nećeš tako lako riješiti ručno
Isto te čeka hrpa optimizacije. Baci pogled na to što radi najpopularniji software za tu namjenu: Clean My Mac.

Nalaženje drivera? Uz Windows 7.......trebali su mi samo za printer i TV karticu.

Plus za OSX - ima ugrađene drivere za TV karticu
Minus za OSX - nema nikakav softver kojim bi je mogao iskoristiti (Windows Media Center)

Ima li PC mana? Ima
Ima li Mac mana? Ima
Što ću prije kupiti? Ono što mi realno treba i što si mogu priuštiti, bez obzira što pisalo i kako izgledalo.

Iskreno, nisam ni ja požalio, ugodno je raditi na njemu i lijep je i imponira kad ti netko dođe: "wow, kak ti je lijep laptop", ali imam osjećaj nekad da bi mi ljepše bilo s 3000 kn u džepu, a s ružnim crnim Lenovom na stolu i njegove 3 godine garancije.
Mogao sam si ga tad priuštiti, ali neću zato skrivati sve njegove mane i praviti se da je savršen, jer to nikako nije.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 15.04.2011. u 04:54.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 09:15   #52
Viperus
Premium
Moj komp
 
Viperus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 729
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova


2. Apple = High end

Apple je high end samo po tome što su sebi stvorili takav imidž izvan US. Nisu htjeli tvornice van US tako da je svud drugdje Apple skup i sve što je skupo, odmah je high end.

Pa kaskaju hardverom pola generacije. Core i5 su uveli oko 6 mjeseci ili kasnije nakon HP-a, Acera, Della i ostalih.
Kućište Macbook Proa možeš nazvati high end, ali zašto onda Toshibu ne uspoređuješ s plastičnim Macbookom čija plastika je pucala sama od sebe, i to po šavovima. Takve Toshibe nisam vidio, a bome ni jeftinije laptope.

Vrhunska izrada? Čega?

Naravno da apple nije high end, nego kvalitetniji mainstream, ali mogu oni sebe zvati kako oće i iKupci će ga uzet XD Strašno je koliko apple izmišlja podatke bez da kaže uopće ikakve specifikacije.

Npr.
svi ostali mobiteli : npr. 65k colors 640x480 capacitive touchscreen
apple : MAGICAL RETINA DISPLAY WITH MAGICAL ADVANCED RESOLUTION!


Nebi zbilja reko da oni kaskaju, kolko oni potroše duže vrijeme za testiranje hardwarea, optimizacije da troši manje struje i sl. , ima nećega u tom.

Što se tiće vrhunske izrade, imaju par patenata, tipa onaj punjač sa magnetom (ja ne vjerujem da su oni to patentirali, to je meni bilo preočito) , tipkovnica je prilično dobra za laptop, a ekran je primjetno tanji, laptopi su od lakših materijala.

Definitvno nije "vrhunska" izrada (napominjem da ja imam kriterije, pa se ne razbacujem sa riječima tipa najbolji, izvanredan i sl.), pošto su za novce u pitanju mogli napraviti puno puno bolje.

Citiraj:

Snaga, performanse i ergonomija trpe na račun dizajna. Takva je Appleova politika.
Zanimljivo je kako se uspoređuje pc od 6k i macbook 20k, i kako uvjek pobjeđuje macbook. Postoji nekolicina npr. asusovih kvalitetnijih laptopa od 20k, ne koje se, među ostalim, može bez većih problema može instalirati OSX.

Citiraj:

Baterija i trackpad su bili moji razlozi da kupim Macbook Pro jer mi laptop nema previše smisla ako stalno s njim moram vući miša i strujni adapter.
Jedino što sam ja realan, a ti nisi.

Iskreno, nisam ni ja požalio, ugodno je raditi na njemu i lijep je i imponira kad ti netko dođe: "wow, kak ti je lijep laptop", ali imam osjećaj nekad da bi mi ljepše bilo s 3000 kn u džepu, a s ružnim crnim Lenovom na stolu i njegove 3 godine garancije.
Ima par MSI-jevih netbookova koji mogu raditi daleko više na bateriji, jedino se nemogu igrat igrice na njima zbog minimalističkih grafičkih kartica.

Na feru otprilike 10 ljudi ima Macove, i svi se okreću, gledaju sa divljenjem. To je jedan od najvćeih pluseva Maca, da se možeš dobro osjećati, iako je upitno koliko je to opravdano.

Moram priznati da sam i je i mene zainteresirao kad sam ga vidio, pa sam instalirao u VMwareu OS X da vidim to čudo. Nije toliko nevjerojatan.

Stabilni Unixoid, koji te ograničava što se tiće izbora aplikacija, i fascinira korisnike eye-candijem (geanie minimizanje).

A naravno da programi uvjek rade kad ih ima neš tipa 100. Vjerojatno im installer funkcionira na ovakom principu

if(InstallProgram == "Office") {DoFixedProcedure(2)} else
if(InstallProgram =="iCalculator PRO") {DoFixedProcedure(3)}....
Viperus je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 14:05   #53
unknown99
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
Ivane, i ja sam pisao u kasne sate, i zapravo sam produzio post neplanirano.
Gledaj, ja ne tvrdim da je mac savrsenstvo, da ne postoji nista bolje od toga.Samo sam konstatirao ako zelite neko kvalitetno racunalo da to kosta.Kao sto kostaju i druga high end win racunala.
Ne ulazim sada koje je najbolje, jeli npr. asus od 20k ili sony ili hp.

I sam sam napomenuo da OS ima svoje nedostatke, no meni kao korisniku za osobne potrebe ovo sto radim uvelike olaksava i ubrzava rad.Stoga opet napominjem, nijedno racunalo ne zadovoljava sve potrebe, i svatko uzima ono sto mu najvise i najbolje odgovara.Ovako i onako sam trazio neko bolje racunalo, i planirao platiti tu cijenu za laptop. Kad sam vidio mogucnosti, i mogucnost da uredno za potrebe mogu koristiti i win bilo boot campom ili VM-om rekao sam zasto ne.Sigurno da sam prije toga malo pogledao, istestirao, proucio sto pisu, i nisam samo uletio u ducan, bacio lovu i rekao "hocu i ja biti sminker na apple-u"
Ima i Win svoje nedostatke, i smo svijesni istih takoder.

Sto se tice garancije, ispravi me no ne daju proizvodaci na sve modele vise od 12mj garancije.Isto za mnogo modela treba nadoplatiti produzenu garanciju.
No oke, slazem se da bi ipak mogli dati barem 24mj.

Sto se usb portova tice, ne znam cemu.Ova dva su mi sasvim dovoljna.Jedino sto koristim port je mobitel i usb disc.Tako da niti nisam imao potrebe za vise.
Jedino sto me pomalo zivcira je nedostatak HDMI utora, odnosno sto se mora izdvojiti dodatna cijena za kabel.
Mogu razumijeti neku filozofiju da se portovi ne nacrckavaju jedan do drugog nepotrebno, ali su bar mogli dati neki uni kabel.Nebi propali za tih 15tak $.

Sto se tice komponenti hardwarea, mislim da jako dobro znas da im se modeli update-aju svakih 7-8 mjeseci.Prosle godine su bili predstavljeni mozda koji mjesec kasnije, ovogodisnji su prvi sa sandy bridgeom.
I iskreno receno, lijepse mi je da znam da mi model naredni period nece zastariti, da ce imati pristojnu podrsku, nego da za 3mj se vise nece proizvoditi sto je cest slucaj ostalih proizvodaca.
Da ne spominjem xy modela i jos vise podmodela, da se izgubim trazeci.

Sto se grafike tice, osobno mi zbilja ne treba, jer uopce ne igram.Prema tome, potrebnije mi je da je tanji, lakse nosiv, nego podoban za igranje pa time robusniji.
Oke, mozda bi mogli stavljati jace graficke u modele, no opet moramo razumijeti da oni imaju svoj OS, svoje programe, svoje komponente koje primarno prilagoduju sebi.A ne da budu jos jedno pc win racunalo medu ostalim i za igranje.

Za kraj, opet ti ponavljam, nisam ispran appleovac, volim tehnologiju i zasigurno da je kupnja macbooka bila svojevrsna zelja da naucim i vidim rad na necem drugom.
Ne iskljucujem mogucnost da mozda slijedeci laptop nece opet biti win baziran, ako ponude nesto dobro i privuku me.
Za sada sam vrlo zadovoljan kako ovaj zadovoljava moje potrebe.I mislim da je u svemu tome to najbitnije, jer zato i kupujemo.

Da sam izdvojio 18k za Sony Vaio, svi bi klicali super.Predivno.Nitko nebi spomenuo cijenu.

I Ivane, da se razumijemo, cijenim tvoje misljenje jer je iz ruke osobe koja ima iskustva.Ne moramo se sloziti u svemu.No nikako ne cijenim misljenja osobe koja mac nikad nisu vidjela, a kamoli radila na njemu i samo pljuju po istom.

I cemu toliko negativizma, kome se ne svida ne treba kupiti.Ima xy drugih modela.
Ako nekoga zadovoljava HP, Toshiba, meni je drago.Necu nikome tuviti u glave, to ti je sranje, to ima win, kupi ovo ili ono. ili moras imati mac zbog xy rayloga.
Tako mene zadovoljava mac.
unknown99 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 16:16   #54
CyCl0p$
Guest
 
Postovi: n/a
apple ima predobru poslovnu politiku sto se tice same korporacije i dionicara, ali sto se tice korisnika povraca mi se.

je, privlacnog su dizajna, ali taj dizajn cesto ogranicava ergonomiju i funkcionalnost. i ne, njihova izrada nije nista kvalitetnija od postenih PC laptopa i desktopa. cak je i losija u pojedinim slucajevima.

igraju na kartu jednostavnosti, i je, tako moze biti, ali cim razmisljas malo izvan kutije koju je apple zamislio, problemi.

niti jedan njihov proizvod nije najbolji u svom segmentu, pocevsi od ipoda preko iphonea do power pc-a.
a cijenom ispada da jest no nije uvijek najskuplje nuzno i najbolje.
digne mi se kosa na glavi kad me netko od prijatelja pita za savjet, a zapravo trazi amen za kupnju appleovog proizvoda.
  Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 17:48   #55
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
Moramo razumijeti da oni imaju svoj OS, svoje programe, svoje komponente koje primarno prilagoduju sebi. A ne da budu jos jedno pc win racunalo medu ostalim i za igranje.
Zapravo nemaju svoje komponente, niti su ih ikad imali, jer sve komponente koje se koriste u Apple proizvodima (LCD matrice, procesori, grafičke kartice, matične ploče, memorija, diskovi, napajanja, licencirana ARM arhitektura za iPad i iPhone, itd.) su proizvedene od druge i treće strane i ta druga i treća strana vrše kontrolu kvalitete. I kolko god se trudili negirati, Apple računala su već par godina, tj. od prelaska na Intel - još jedno Win PC računalo. Jedino kaj Apple ima su dizajn i OS-X, a sve ostalo za njih proizvode isti oni proizvođači koji svoje komponente rade za PC tržište. Mada vam je cijela ova PC vs. Mac rasprava bezvezna, jer Apple od prvog dana svoja računala reklamira i prodaje kao osobna računala, a to kaj se Jobs svojim ponovnim dolaskom krajem 90-ih sjetil prodavati ekskluzivitet po principu "drukčiji od drugih" i kaj danas svi to tolko vole (iPhone i iPad manija diljem svijeta) i osjećaju se drukčiji od drugih - šou kakvog nema.

Apple proizvodi su možda i imali neku dozu posebnosti (Motorola Power PC i slično) i ekskluziviteta prije deset-dvadeset godina, ali danas u 21. stoljeću, kad koriste identične komponente koje se mogu kupiti u bilo kojoj IT trgovini i koje se koriste u nebrojeno konkurentih proizvoda i kada nude instalaciju Windowsa, jedina posebnost i ekskluzivitet su OS-X (mada se i taj OS da instalirati na non-Apple računala), dizajn proizvoda i cijena. Steve Jobs je taj koji je sa svojim vizionarstvom i poslovnim smislom dovel Apple tu di su danas, a nakon kaj on ode (bolest ili koji drugi razlog) - Apple bude skupa sa svojim proizvodima samo još jedna u nizu IT firmi. Ništa posebno i već viđeno.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 15.04.2011. u 18:02.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 18:51   #56
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
McG jesi ti svjestan činjenice da buš ga sad moral skidat sa štrika jer bu se jadan išel obesit za prvu šljivu?

btw samo da se referiram na ovaj post

Citiraj:
Naravno da apple nije high end, nego kvalitetniji mainstream, ali mogu oni sebe zvati kako oće i iKupci će ga uzet XD Strašno je koliko apple izmišlja podatke bez da kaže uopće ikakve specifikacije.

Npr.
svi ostali mobiteli : npr. 65k colors 640x480 capacitive touchscreen
apple : MAGICAL RETINA DISPLAY WITH MAGICAL ADVANCED RESOLUTION!

Naprosto je nevjerojatno koliko je Stevica dobar u tom marketingu. On svojim načinom uvjeri krajnjeg korisnika da ono što on prodaje je upravo ono što ti treba. Ako nema ono što drugi imaju = to ti ne treba, ako nešto ne radi kako radi kod drugih = to je jedinstven feature.

Kod njega nema niti jedne jedine teh specifikacije, samo epiteti.

U glavnom, pazi ovo



__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 19:11   #57
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
podsjeca me na vrijeme dok sam radil telemarketing za neke "lijekove" slicnu shemu smo imali. zacudil bi se kakve su ljudi ovcice

jednu stvar priznam stevici, a to je da je on kralj marketinga iltiga marketinski genije
domis je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 19:36   #58
unknown99
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 11
@Wolverine
McG jesi ti svjestan činjenice da buš ga sad moral skidat sa štrika jer bu se jadan išel obesit za prvu šljivu?
____


Zasto bi se objesio na strik? Kao sto sam napisao, ali ocito neki poput tebe ne zele shvatiti.Cisto sumnjam da i ti zelis nesto prihvatiti, vec se zadrto vuces istom frazom.

Poanta kupovine racunala je da zadovolji tvoje potrebe.Ako su one zadovoljene kupovina je bila uspjesna.Meni je, i ja sam zadovoljan.
Ukusi su razliciti, preference isto, potrebe takoder.Niti nekog tjeram niti mu namecem stavove sto mora kupiti.Imas xy drugih u ponudi, pa kupi.

Sto se tice pitanja cijene tu se nemam sto opravdavati nikome.
Za moje novce cu kupovati sto zelim.Posteno su zaradeni.

Izlazim iz rasprave jer ocito nekima nije cilj prihvatiti tude stavove.
Budite uvjereni da je to bacanje novaca, budite.Da je sranje, budite.
Nije racunalo kupljeno da zadovolji tude potrebe, ni za druge, vec moje.
unknown99 je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 22:53   #59
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
Zasto bi se objesio na strik?
Hint -> Google -> sarkazam
A i smajl na kraju bi trebao nekaj značiti

Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
Kao sto sam napisao, ali ocito neki poput tebe ne zele shvatiti.Cisto sumnjam da i ti zelis nesto prihvatiti
Zašto odma uletavaš na toliko osobnu razinu? Odakle znaš što sam ja sposoban prihvatiti i odakle vučem svoja iskustva?

NHF ali stav ti je u potpunosti pogrešan. Ako već ulaziš u toliko delikatnu raspravu budi spreman na izjave koje ti se i ne sviđaju ili se kose tvojim uvjerenjem.


Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
vec se zadrto vuces istom frazom.
Aha, sad sam i zadrt.
Zašto?
Zato što potpisujem McG-ov post gdje je ruku na srce rekao istinu? Apple danas nema neku ekskluzivu od hardvera. Sve ono što je on napisao stoji a to što se tebi osobno to ne sviđa jer stojiš iza svog posta gdje smatraš da oni imaju sve posve drugačije od drugih iako to danas više ne stoji.

Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
Izlazim iz rasprave jer ocito nekima nije cilj prihvatiti tude stavove.
Pa koliko vidim ti prvi nisi u stanju prihvatit činjenice.


Citiraj:
Autor unknown99 Pregled postova
Budite uvjereni da je to bacanje novaca, budite.Da je sranje, budite.
Ne kužim odakle sad ovakav stav. Nitko ne kaže da je to sranje. Samo smo rekli da u današnje vrijeme Apple ne koristi ama baš nikakav specijalan hardver koji se ne bi mogao naći u nekom piceku.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2011., 23:09   #60
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
M Ako sam ih mislio koristiti morao sam jednu particiju furati kao FAT32 jer je nesposoban pisati na NTFS.
Moze pisat. Koristim na Leopardu diskove od Win, treba instalirati NTFS3G
jucca je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na