Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2010., 14:18   #1
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
Postoji li PC alternativa macbook pro-u?

Dakle
Meni su macovi jako seksi, onak fensi šmensi aluminijski sa ludim ekranima i dugim trajanjem baterije.
*************
Eh sad: postoji jedna činjenica: nitko se u PC svijetu nije potrudio složiti direktnu im alternativu! Uvijek, ali UVIJEK se na nečem štedi, uvijek se negdje reže, ********, u čem je problem?
Ili se štedi na grafici, ili se štedi na monitoru, ili je baterija u ku*cu, ili se grije ko blesav,... mislim, u čem je fakin' problem?
evo nekih od alternativa koje sam našao:
1. Dell XPS 1330 - malo star, no jođ uvijek vrlo zanimljiv. Osobno (kad bih imao para lol) bih uzeo upravo njega, refurbished preko e-baya
2. Dell Vostro 3300 - mlađi brat - vrlo zanimljiva mašinica, no slaba baterija i integrirano smeće od intel grafike
3. Asus U35JC-A1 - i3, optimus sa nv310 grafikom (slabo, al dovoljno), tanak, aluminij... AL NEMA OPTIKE. wtf
4. Asus U30Jc-A1 - sve što i gore + optika - SWEETSPOT, no toga još neće biti kod nas...
5. kajaznam... lenovo edge 13"/14"... em nema optike em se opet plaća ime...

Dakle, predlažite moguće alternative mac booku pro 13.
Uvjeti su:
- punokrvni procesor (ne low voltage sranja, da se guše pri surfanju)
- dedicirana grafička - može i entry level, al samo da je tu - novi laptopoi sa optimus sustavima izgledaju mrak
- prenosivost - 13"/14" inčni ekran, neka normalna težina
- na kraju - usplativost: apsolutno mora biti ispod maca. nemojte navoditi custom mašine od 15+k kuna (hp envy i tak...)

Ajmo razvit ovo u raspravu, imho 13" lapovi su zasebna kategorija: taman dovoljno lagani da ih se može teglit svuda sa sobom, i taman dovoljno veliki da se može i ponešto ozbiljno raditi na njima svakodnevno.

hvala i pozz
Shoki
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 30.11.2010. u 14:25. Razlog: Moze i bez uvreda, zar ne?
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 14:25   #2
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
eto, još jedan, no sa integrušom i navodno lošom baterijom
http://reviews.cnet.com/laptops/tosh..._1#reviewPage1
zanimljivost: cijena na dan izlaska: 800$. Cijena u našem najvećem notebook centru : 9.299,00 kn
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2010., 14:44   #3
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ja sam uzeo lenovo t400 i zadovoljan sam...bio bi i vise da je bilo modela sa LED backlit ekranom al sta je tu je. Ima hd3470 grafu i p8600 proc i nakon 2 godine jos uvjek rastura (osim u mladim igricama naravno). I ekran je 1440x900 (visa reza nego na 99% novih 15.6" ekrana)...
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 14:47   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Toshiba Satellite U500-1G1. Obzirom na jačinu komponenti, vjerojatno je da joj trajanje baterije nije jača strana.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 14:53   #5
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
zanimljivo, zanimljivo
hvala, hvala
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 15:13   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Kaj je najbolja fora, od svog tog teksta u prvom postu, nisi nigdje spomenuo za što ti treba laptop.

Osim da bude, brz, veliki, ali mali, sa dobrom autonomijom i da je sexy :P
  Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 15:20   #7
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
lol
općenito, studentski život (student računarstva)
znači da je prenosan jer mi treba na faksu (da radim na njemu, ne da surfam facebookom ko većina studenata). Moda biti us tanju pokrenuti neki poveći IDE i još vrtiti 12 tabova chromea u pozadini, svirati muziku i imat otvorena 2-3 pdf-a.
Entry level full voltage proc je i više nego dovoljan.

No, skrećem... je i ne namjeravam (još) kupit lap: mene općenito zanimaju alternative allmighty macbooku pro

eh da, kad kažem sexy, ne mislim na estetiku: preferiram ružnjikave thinkpadove prije fensi-šmensi glossy kutijica. JEDINO na što patim je backlit tipkovnica. To mi je, onak, super.
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 16:03   #8
Bukva
Pokemon prve generacije
Moj komp
 
Bukva's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Onako, čisto rekreativno pitanje, šta će ti optika?
__________________
Mogu patchat sve osim korisničke gluposti.
Bukva je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 17:01   #9
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Dell XPS m13xx jako smexi i iznimno kvalitetno urađen
Jedini problem je što je ovdje skoro 3 puta skuplji nego u usa
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 17:40   #10
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
Upravo sam dobio doma Linksov cjenik i prelistavam samo na brzinu kad mi za oko zapne nešto. Prvo sam mislio da je Macbook Pro dok nisam bolje pogledao. HP je napravio skoro identičan laptop.
Kaže ovako: HP Pavilion dv6-3160em, 7600 kn.

Ne slažem se s ovime:
Citiraj:
li se štedi na grafici, ili se štedi na monitoru, ili je baterija u ku*cu, ili se grije ko blesav,...
1. Ako netko štedi na grafici, to je Apple, a i može jer ionako nitko laptopom ne obavlja zadatke koji bi zahtjevali jaču (osim wannabe gamera koji iz nekog razloga kupuju desktop replacemente)

2. Ako netko štedi na monitorima, to je opet Apple. Tolika razlika u cijeni, a identičan ekran s 1280x800 kao i kod svih ostalih 13.3" laptopa, i to samo glossy.

3. Baterija ima svoj vijek trajanja i kad krepa u Macbooku, skuplja je nego za običan PC i teže ju je zamijeniti.

4. A Macbook se ne grije? Itekako se grije, i osjeti se to na kućištu. Procesor se samo tako digne na 50 stupnjeva i preko. Možda samo daje dojam da je hladniji jer nema nikakvih rešetki i vent radi tiho, ali itekako se grije.

+ na sve što Apple redovito stavlja starije procesore, a nikad trenutnu generaciju i vrh ponude.

Daleko je Macbook Pro od titule "almighty" kad krene hardverska usporedba.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2010., 18:02   #11
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,895
Citiraj:
Autor shoki Pregled postova
No, skrećem... je i ne namjeravam (još) kupit lap: mene općenito zanimaju alternative allmighty macbooku pro
Zijev... a da pitas tjedan-dva prije kupnje, a ne sa trecinskom namjerom da uopce kupis. I onda za 6 mjeseci kad se odlucis, to vise nije aktualno pa ajmo ispocetka. Meni vise izgleda kao da trazis potvrdu od nekog sa _PC_ekspert foruma da si kupis Mac... Bez uvrede, ali nagledao sam se likova koji dodju s takvim pitanjima, pitaju pet puta prije nego uopce ista kupe.

Meni taj MacBook Pro ne bi usao u top 30 izbor laptopa, cisto zbog cijene i garancije. Moze mu baterija trajat 20 dana, imat sedam jezgri i ekran na izvlacenje od 30" i to savitljivi touchscreen sa OS-Y-om, dok god je 12 mjeseci, svaki Acer sa 36mj. je bolji izbor. Da me dezurni Apple vlasnici ne napadnu, ja mislim da je to odlican laptop sa losom garancijom i osrednjom cijenom.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2010., 18:09   #12
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,312
HP Envy serija (navodim jer ne kosta 15k kn, ima ih od 10 na dalje)
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 00:56   #13
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
zwer, stvar je u činjenici da mi treba lap, ali ga NE namjeravam kupiti jer nemam dosta love, ZA NAŠE UVJETE. Čitam review od prije pol godine, u usa/uk lap koštao (tada) oko 5k kuna. Kod nas DANAS lap košta 8-10k kuna. ZATO ne namjeravam još kupit lap. Za 5 glavi bi izvuko lovu, rate neke, smislio bih nešto. Al da se od mene pravi budalu i naplaćuje mi se barem duplo više, to ne. Iz principa.

A maca ne bih kupio NIKAD, ako ništa drugo onda zato jer me živcira OS. Da me netko pogodi u glavu istim, prodo bi ga, kupio nešto jeftinije i razbio se s ekipom jedan vikend.

Stvar je samo u tome da je mac (hardverski) imao sve što bih htio od laptopa: malen, lagan, optika (ZA INSTALIRAVANJE SRANJA I OPĆENITO PRENOŠENJE PODATAKA, ono, kaj će mi optika...), dedicirana grafika, punokrvni proc.

Kao što rekoh, ne želim započeti mac/pc flame war, jednostavno me zanima što PC ima za ponuditi u 13" kategoriji.
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 01:07   #14
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 582
Samo malo napomena, Mac se grije k'o blesav, na mom 15" Pro-u (nije zadnja generacija, već prvi sa unibody-em) proc ponekad dođe i do 90 stupnjeva prije nego što ventovi ubace u turbo mod. Situacija je naravno najgora dok se laptop puni.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 06:31   #15
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Upravo sam dobio doma Linksov cjenik i prelistavam samo na brzinu kad mi za oko zapne nešto. Prvo sam mislio da je Macbook Pro dok nisam bolje pogledao. HP je napravio skoro identičan laptop.
Kaže ovako: HP Pavilion dv6-3160em, 7600 kn.
Taj lap je zvijer, ali da si pažljivije čitao vidio bi da čovjek traži ekran 13-14" (HP ima standardnih 15,6") i laganiji lap (HP ima 2,5kg).
Drugi je problem što je u stinksu debelo precjenjen (skoro 1k kn u odnosu na druge)
http://www.nabava.net/trazilica.php?...60em&x=20&y=21
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 08:18   #16
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
prije nego se syzygy javi
ja mislim da je ovo ono sto trazis,cijena je paprena ali ovo je perverzija.. tlacio sam ga malo kad sam bio u trstu,jednostavno nemam rijeci

HP ENVY 14-1100el Beats Edition

http://compraonline.mediaworld.it/we...tegory_rn=1504

Zadnje izmijenjeno od: V.I.P. 01.12.2010. u 08:30.
V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 08:51   #17
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
http://www.superbit.hr/Netbook/Think...uct-flyer.html

Radio na njemu i prejeben laptop, da imam para bez razmišljanja bi si ga uzeo
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 08:56   #18
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Envy 14 se kod nas ne može kupiti i nitko živ ne zna hože li se ikad i moći. Još da čovjek nije izričito rekao da Envy NE dolazi u obzir i da mu je dovoljan entry level proc...

Čitajte malo ljudi šta čovjek traži, a ne lupajte bezveze.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 09:46   #19
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
trazi alternativu macu,da mu tipkovnica svijetli da se moze igrati bla bla bla ..
envy je trenutno vrh ponude tako da nisam lupo bez veze
V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 10:46   #20
sentenced-1989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Novska/Varazdin
Postovi: 23
http://www.notebookshop.com.hr/product.asp?id=5001

grafa nije nesto, ali je cijena super za sve sto se dobije


btw imam jednog maca godinu dana, i moram ti reci da nije tako bajan kao sto si opisao...

prvo, grije se uzasno dok vrti neku igricu, ili nedaj boze flash, a zbog kucista sav topli zrak piri gore van sto uzasno grije ekran, i ne mozes ga drzati na nogama jer je prevruce, cak zna biti i dosta vruce dok film gledas (djelomicno rjeseno ciscenjem na servisu).

nadalje, da ne spominjem cijenu... 16 000 kuna za komponente koje mozes naci u racunalu od 8 000 kn, naravno kod nas takvi modeli ne postoje, vec ovi sto si ti spomenuo, dakle, uvijek nesto fali, ali to nije da nema alternative macu, vec nema alterantive macu u RH...

trece, krajnja nesposobnost na servisu. mac probook je curin u biti, i dala ga je na ciscenje (zbog garancije ne zelimo otvarati) i usput zalili smo se na to da na ekranu svakih par sekundi pukne nakratno horizontalna crta tek tolko da je oko zamijeti... ono pocne zivcirati covjeka... i naravno nisu otkrili u cemu je problem... kasnije kad sam uhvatio vremena sam se isao igrati i nakon 3 minute skuzio da je upaljena integrirana grafa non-stop i da kod nje crte se pojavljuju, i onda sam prebacio na pci grafu i sad radi normalno...

cetvrto... baterija... odlicna... na pocetku... nakon godinu i pol dana, vise ne drzi 5-6 sati, vec drzi 2-2.5, a s integriranom grafom drzi 2.5 sata s upaljenim airportom i surfanjem ovakvim forumima, net.hr i sl (dakle, bez streaminga), mislim da, sve baterije odlaze u k****, ali nije ni da je ova dugo bila bajna od 5 sati, te se jako brzo primjeti da odlazi...
sentenced-1989 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 11:35   #21
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Iskreno, od laptop koji košta 16 K kuna mi je uvijek bolje kupiti neki za recimo 10K kuna, nakon godinu i pol, dvije ga prodat i onda kupit novi opet za 10K kuna (recimo da dobiješ 4K nazad od ovog kaj je 10 koštal ako uzmemo 3 godine garancije npr).

Garantiram da će čovjek biti zadovoljniji sa 2 laptopa u te 3-4 godine, nego sa odjednom potrošenih 16K koji će nakon te 3-4 godina biti u puno goroj stuaciji. (bateriju necu ni spominjat).
  Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 11:50   #22
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,885
Jedini donekle "isplativ" macbook je macbook pro 13 osnovni model i to pod uvijetom da se moze dobiti preko nekog studentskog popusta odnosno učlanjenja u iknow club. Tad mu je cijena manja za cca 15% ...

To ce sigurno biti moj slijedeci laptop, možda i ne bih nešto posebno žurio da imam mogucnost instalacije leoparda na sadašnji lap s kojim sam izuzetno zadovoljan (lenovo t400).
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 12:16   #23
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 13:10   #24
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
ih, sviđa mi se kam ovo ide

dakle, envy je out of the question, fakat nemam tolko love.
što se tiče grafike: entry level je i više nego dovoljno, bilo bi zgodno pokrenut igrie stare cca 4-5 godina.
svijetleća tipkovnica, naravno, nije uvijet.

a što se tiče končarevih računala... jaaaaako sam skeptičan
Prijašnji modeli se nisu neš iskazali, super na papiru al redom nikakvi reviewovi, a ionako se ne bih mogao prisiliti da imam računalo koje se zove nekim hrv. ženskim imenom... Jana, Nika, Đurđa,... lol
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 13:12   #25
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ja sam o Končarovim čuo sam riječi hvale. Naravno, ništa spektakularno dobro, ali tu i tam se zna pojaviti neki model (istina rijetko) koji je dobro balansiran (po nekom mojem standardu da ne bi bilo zabune)
  Reply With Quote
Staro 04.12.2010., 04:45   #26
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Rade Končar, smeđi metalik... Ne znaš da l' ga prodaju ili ga je netko bacio...

Šala mala. Navodno ih ima jako dobrih, ne mogu biti siguran jer nisam imao posla s njima. Isto kao i kolega iznad, čuo sam puno puta da ih ljudi hvale.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2010., 09:16   #27
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Budimo načisto tome da u njima od Končara ima samo naljepnica na kućištu. Ja sam čuo riječi hvale za njih. Mislim da sam jednom radio na nekom modelu i da me full zbunio jer u Device Manageru nije imao wlan kartice pa sam ga spajao kabelom na router. Kasnije sam otkrio da se wlan pali klasičnom kombinacijom Fn+Fnešto i da se tek tada pojavljuje wlan u DM-u.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na