Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2012., 23:33   #1
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
(riješeno) Napajanje ATX Spire 420 W se pregrijava

Pozdrav!
Eo prije 10 dana uzeo novi setup..
Phenom 965, 4gb ddr 1600mhz, asrock 960 pro3, hd 4870
Napajanje nisam mijenjao iz razloga sto sam čuo da nije potrebno ako ne planiram clockati. Nisam clockao.
Radilo je fino tih prvih 10 dana. Danas sam igrao LoL i napajanje me napustilo 3 puta u matchu.. znaci pregrijalo se i ugasi se.. Iso sam declockat sa 3.4, na 3.0, spustio napon na 1.4v, išteko sam fan koji je hladio kuciste, neznam koji, neki random vent 15-20 cm.. Iduci game sam odigrao bez gasenja, ali se i dalje grije ko ludo. Pri tim postavkama sam probao novi nfs, graficki zahtjevnije, nakon 3 minute se gasi napajanje, valjda heat senzor ga iskljuci.

Eh, otkrio sam problem, vent na napajanju ne radi, dali ima ikakva mogucnost da ga sam popravim il je to to?
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2012., 23:42   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ajd ti prvo pogledaj u kakvom su sada stanju elektroliti, jer oni hoce itekako propiskiti kada sljakaju na opterecenjima/temperaturi. sto se ventilatora tice, da, uvijek mozes uzeti 80/92/120/140mm neki da piri, cca 2000 RPM-a mislim da ti je u svakom slucaju dovoljno. cak ga lako spojis na molex, pa kad se samo napajanje upali, pali se automatski i ventilator..........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2012., 23:48   #3
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Nista ne curi.. sto se tice venta, imam vent koi se sam pali pri startupu.. al sam ga iskljucio da mi se manje PSU grije.. moj problem je sto mi ne radi vent na PSu, znaci na napajanju.. Ne vrti ga uopce.. dal se to moze popravit?
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2012., 23:55   #4
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
"Nista ne curi"........... mislim, ne znam jel me zezas ili si zaprave pogledao elektrolite na samoj ploci, pregledao ih i rekao - sve 5, u redu su..........

jer ono, kako si ispalio "Nista ne curi", prvo - kao da znas sto tocno gledas i alles gut sa svime unutra, ali onda s druge strane - tko govori "Nista ne curi"? s trece strane, ako znas tocno sto je trebalo gledati - onda znas i kako obicni ventilator promijeniti............


mozda sam malo zabrijao, pa da odgovorim na pocetno pitanje. na koje sam ti vec odgovorio .

dakle, kupis nov ili uzmes sa drugog napajanja ventilator dimenzija koje tebi odgovaraju za tvoje napajanje. dakle, 80 ili 92 ili 120 ili 140 mm, to znas ti, jer je tvoje napajanje (hint - to je promjer). bilo koje velicine ventilator bio, njega drze cetiri vijka. njih odvrnes, otpojis ventilator (ili ako je spojen direkt na plocu - zalemljen) ili precvikas zice, te drugi zamjenski ventilator spojis direkt na mjesto staroga (na iste zice ili na isti konektor (onda iskoristis stari konektor)) ili spojis direkt na molex.


kako jos detaljnije objasniti ja ne znam, jer onda ocito ne kuzis niti 2% tematiku. plus, kakav si to ventilator otpojio da pomognes napajanju i njegovom ventilatoru? iza, na straznjoj stranici?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:02   #5
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Hvala sto si me posro posteno, ispo sam glupan.. a to je promjer? nemoj jebat. seljacino kompleksirana. Ne znas ni o kojem fanu sam prico.. nisi ni procito prvi post napiso si neki random shit. BLAJK si
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:03   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Citiraj:
Autor BigBudha Pregled postova
Napajanje nisam mijenjao iz razloga sto sam čuo da nije potrebno ako ne planiram clockati. Nisam clockao.

.. Iso sam declockat sa 3.4, na 3.0, spustio napon na 1.4v, i...


Ne čitaš pozorno šta ti kolega govori.
Ako si stvarno otvarao psu (rekao si da ništa ne curi), onda si već napravio pola posla.
Trebaš otkriti jeli crko sami vent u psu ili njegova regulacija / napajanje u psu.
Prepiši oznaku venta i sa time u Google, po otkrivenom tipu tj. karakteristici stavljaš drugog na njegovo mjesto.
Ima jedna tema sa svim preporukama za tu zamjenu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:07   #7
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Ma vent rikno i bog. Imo sam jedno jednotavno pitanje dal se to moze rijesit lako. Hvala na odgovoru. Nemam zivaca vise za ovaj forum nadrkantisa. Dovidjenja.
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:11   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A sinko takvim stavom najviše govoriš o samome sebi, kolega ti nastoji pomoći i traži informacije koje nisi dao a ti tako.

Zbogom
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:13   #9
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Nastoji pomoc? Pa gledaj ono kako odgovara bahato i s visoka.. Na osnovu jednog posta? Ne trebam takvu pomoc. Nisam ja niciji sinko da se razumijemo, samo si s time potvrdio o cemu pricam.
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:17   #10
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor BigBudha Pregled postova
Hvala sto si me posro posteno, ispo sam glupan.. a to je promjer? nemoj jebat. seljacino kompleksirana. Ne znas ni o kojem fanu sam prico.. nisi ni procito prvi post napiso si neki random shit. BLAJK si
? vrijedamo se ili? ako da, odjeb je lansiran .

ako ne, istekao si tamo neki od 15-20 cm vent, i eto, sada se vise grije . ok, moja greska sto nisam citao sa 100%-tnom pozornoscu, pa nisam glupan skuzio da jedino moze na bocnu stranicu........ no nevazno, jer se nije niti odnosilo sto sam u proslom postu napisano, nego cisto da ponovim:

"sto se tice venta, imam vent koi se sam pali pri startupu.. al sam ga iskljucio da mi se manje PSU grije..".

otkud da ja znam ili bilo tko da je to ocito ovaj od pojma nemam, 15-20 cm? nevazno sada.............


da, relativno sam namjerno onako napisao, jer ti je nikky napisao da ne citas. ako ocekujes da cu ti ja ili tu netko dohopsati i sav sretan ti pisati kao djetetu od 5 godina, mislim da se grdo varas. prvo, jer nisi uopce napisao sve tocno i ja pretpostavljam da si iskljucio ventitor koji "odmaze" napajanju....... pa logicno je da je to onaj ispod napajanja, da imas genericko kuciste, standard ATX. vidis, grijesim, samo jer nisi napisao u potpunosti kako valja .

drugo, napisao sam ti tocno sto trebas napraviti. za elektrolite mi i dalje nisi napisao, jer si uvrijeden. neka si, mozda te malo promijeni pa pristupis svom problemu sljedeci put malo ozbiljnije uz nekakvo osnovno informiranje.

i po treci put - svaki ventilator koji se bude vrtio na ~2000 RPM-a ce biti dovoljan za ovaj spire. iako da bi bilo preporucljivo ubosti sto kvalitetnije, pogotovo na phenoma koji papa struju i nimalo stedljivu 4870.......... no, tko god ti je preporucio ovo napajanje ocito "zna sto radi" .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2012., 00:22   #11
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Ako treba vise informacija, slobodno pitaj.. Nemoras me posrat ko zadnjeg majmuna. Nisu svi sveznali na ovom forumu, i ako ce se stvarat neka svadja, nervoza bolje se ni ne javljat nekom pomoc. Vent sam nabavio neki generic od 20-30kn, nikad me nije zanimao promjer nit snaga..nit je bitno koji je promjer, bitno mi je bilo da usisava zrak u kuciste. Napajanje nije preporuceno, nego je od starog kompa starog 4 godine.. Love se nema ni za novi vent, kamoli napajanje, zato ide iz jos vece kante neki vent za koji se nadam da ce valjati. Hvala.

Btw nikky je piso poslije tvog posta..

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 22.01.2013. u 18:04. Razlog: spajanje postova
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:28   #12
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ja sam shvatio da je on iskopčao vent da smanji potrošnju kompa. Ali to je skroz krivo razmišljanje ako je to stvarno napravio, jer vent trošio zanemarivo nasprem ostalih komponenti, a pomaže u hlađenju te moguće na kraju i smanji potrošnju (jel burko, vishera tema ).
Sve su ti već rekli ljudi, rastavit napajanje, vidjet u čemu je problem i eventualno promjenit vent sa drugim istih dimenzija i okretaja (ali kao što burko kaže bilo koji od cca 2k rpm će biti ok). Druga i bolja opcija je kupit novo kvalitetnije napajanje pošto ovo nije baš neko. Za 200-300kn se nađe boljih od tog, a novih s garancijom, plus što ne moraš ulagat u ventove i trošit vrijeme na popravak starog... Naknadno pročito da nemaš para, pa je onda najbolje ovo što burko kaže, nać polovno za stotinjak kuna koje je puno bolje od tvog...

Zadnje izmijenjeno od: njuskalo. 08.11.2012. u 00:34.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:30   #13
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
iskreno, sada sam ti malo pogledao na netu da imaju valjda dvije verzije ovog spirea od 420W, jedna koja je jako losa (genericko sranje sto ide sa kucistima) i jedno malo manje sranje.

uglavnom, da se vratimo gore. gle, ne vrijedam te. da sam te htio uvrijediti to bi napravio puno ocitije i teze, ono je bilo cisto da te malo ponizi i da si das malo truda, jer jebiga, tebi se pomaze. pa nije fer da ja ili netko drugi moramo izvlaciti odgovore i stvari koje si mogao sam napisati........ zar ne? nevazno sada, idemo dalje.


dakle, spire je opcenito srot marka napajanja. nisam bas nasao slika bocne naljepnice, pa molim te nekako poslikaj i uploadaj ovdje sliku. zanima me nesto, zapravo koliko ima ampera na +12V railu, i da li ma jedan ili dva raila od +12V.

u svakom slucaju je najbolji, ali vjeruj mi najbolji savjet da promjenis napajanje. jedan fortron 350W se bez problema moze naci za 100 kuna, jaci od 400W za do max 150 kuna, ne vrijedi ti riskirati sa ovim spireom plocu ili procesor ili nedobog - graficku. a vjeruj mi da sve moze otici u krasni klinac ako napajanje odluci prdnuti u rosu, jer je to kinez unutra i ne vrijedi imati ovakve komponente na srotu. znam da si napisao da se nema para, sve razumijem, ali samo ti kazem - odvoji si i kupi posteno polovno napajanje, te se nadaj da ce ovo izdurati do tada.


sto se tice ventilatora, cak i bilo koji ovako ventilator ce bolje hladiti nego ovako - nikako. kako sam ti vece rekao, mozes ga spojiti direkt umjesto ovoga sto je sada unutra u napajanju, ili direkt na +12V (na molex) i onda ces imati max okretaje napajaja i najbolje ce se napajanje hladiti, ali ces imati i najvecu buku. no iskreno mislim da ti je tako i najbolje, na +12V spojiti ventilator, barem znas da ce biti propuh preko samog napajanja.........


btw, tko ti je i gdje preporucio da je ovaj spire dovoljan za tvoju konfu?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:41   #14
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Hvala puno na pomoci, ide novo napajanje cim sjedne placa. Do tad cu probat izkombinirat nesto iz tvoje preporuke. Napajanje nije preporuceno, nego sam ga davno prije konfe kupio, i to iz istog razloga jer mi je starije napajanje krepalo. Random sam kupio.. ocito srot jer sam bio budala po pitanju toga.
BigBudha je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 00:45   #15
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
imas izbora, novog ili polovnog. najbolje pitas u temi Koje napajanje kupiti te preporuka kvalitetnih napajanja dostupnih u HR malo prije kupovine, pa ti se preporuci u cjenovnom rangu nesto najoptimalnije .
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2012., 16:35   #16
BigBudha
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 31
Evo zamijenjen vent i sada je sve 5. Neka bude ovako dok ne bude prilike za novo napajanje.
Hvala jos jednom.

Zadnje izmijenjeno od: BigBudha. 08.11.2012. u 19:07.
BigBudha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na