Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.06.2019., 00:27   #1
Matija Š.
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Đurđevac
Postovi: 116
Zagrebačka banka pljačka svoje klijente?

Dogodio mi se zanimljiv slučaj.
Gledam tako jedan dan transakcije deviznog računa i primijetim da mi je prije 4 mj. prilikom aktivacije probnog razgoblja "Amazon Prime" servisa naplačeno 1€, ista stvar i prije 2 mj. prilikom aktivacije probnog razdoblja "Amazon Prime Video" servisa.

Javio sam se Amazonovoj službi za korisnike, te su mi oni poručili da su morali napraviti rezervaciju od 1€ prilikom aktivacije servisa kako bi se mogla napraviti sigurnosna provjera kartice tj. njezina valjanost te točnost korisničkih podataka.
Također poručuju da mi oni ne mogu vratiti nikakva sredstva jer ih nikada nisu ni zaprimili. Da rezervirana sredstva kod takvih provjera ostaju u posjedu banke i ona ih mora vratiti korisniku, a rezervacija može potrajati do 7 dana.

Odgovor Amazonove službe mi je potpuno jasan i razuman jer prilikom kupovine na eBay-u on radi iste takve rezervacije(provjere) samo u iznosu od 1$ (0,93€) ali je povrat rezervacije vidljiv na transakcijama računa isti dan.

Odlučim kontaktirati banku telefonom i dobivam uputak da podnesem pismenu žalbu, a na pitanje dali su imali već takav slučaj dobivam odgovor citiram: "ako je to greška kod nas, mi ćemo to ispraviti i vratiti ćemo vam novac."
Šaljem pismenu žalbu i dobivam odgovor za 2 dana da mi je novac vraćen i da se ovakve situacije ne mogu uvijek predvidjeti ali da mogu brzo reagirati ako redovito provjeravam svoje transakcije.
Znači, priznali su svoju krivnju i to mi obznanili bez objašnjenja kako se to moglo dogoditi i bilokakve isprike.

Meni tih 2€ neigra nikakvu ulogu u životu, ali se zapitajte koliko je takvih situacija bilo kod drugih i koliko če ih biti. Većina korisnika uopće ne primijeti tu "rezervaciju", a oni koju ju i vide neće se zamarati, raspitivati i slati pismene žalbe zašto im je skinut 1€, nego če priječi preko toga i zaboraviti.

Nakraju, sav vaš nevračeni novac od rezervacija ne nestane nekim čudom u bespućima svemira nego ostane na raspolaganju vašoj banci.
Najviše me interesira koliko je banka dosad na ovaj način uspjela oštetiti svoje korisnike i ako je neko voljan neka napravi test, da vidimo dali se varam te jeli moj slučaj ipak jedan od milion.

Prva slika su transakcije prije žalbe, a druga poslije žalbe nakon što su novci vraćeni.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13.png‎
Views:	482
Size:	69.1 kB
ID:	21279   Click image for larger version

Name:	14.jpg‎
Views:	455
Size:	178.6 kB
ID:	21280  
Matija Š. je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 00:52   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Varaju varaju
Kao i pbz u mene
Nesto kupis preko kartice
Iste sekunde se ti tereti kartica za iznos
Tečaj se zna u sekundu jel?
Ali, kroz. 4-5 dana meni iznos poraste, jer eto... sad su oni korigirali tecaj
A uvijek par kuna mi uzmu vise tom korekcijom, nikad da bi bilo manje

Neki dan isto skuzio da sam sa racuna pogubio kakvih 4kn
Al kroz transakcije nisam primjetio neke razlike, sto sam platio
Uglavnom, beru oni lovu na nama
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2019., 00:54   #3
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Rezervacija znači da su sredstva na tvom računu samo ih ne možeš koristiti (ne drži banka taj iznos). Inače nakon 10 dana ako se prodajno mjesto ne naplati, trebala bi se automatski osloboditi. Što se dogodilo ne znam.....
Najbolje kod toga bi bilo kad bi imao uvid u "raspoloživi iznos" (onaj koji možeš koristiti) i "stanje po računu" (rezervacija+raspoloživi iznos).....
denied je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 01:01   #4
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Varaju varaju
Kao i pbz u mene
Nesto kupis preko kartice
Iste sekunde se ti tereti kartica za iznos
Tečaj se zna u sekundu jel?
Ali, kroz. 4-5 dana meni iznos poraste, jer eto... sad su oni korigirali tecaj
A uvijek par kuna mi uzmu vise tom korekcijom, nikad da bi bilo manje

Neki dan isto skuzio da sam sa racuna pogubio kakvih 4kn
Al kroz transakcije nisam primjetio neke razlike, sto sam platio
Uglavnom, beru oni lovu na nama
Kad se radi transakcija na netu u stranoj valuti, uvijek se prvo rezerviraju sredstva (po određenom tečaju) što znači još se nalaze na kartici samo ih ne možeš koristiti tako da prodajno mjesto zna da imaš love. Nakon par da ti tek skinu lovu samo što je onda po tečaju za taj dan tako da može biti malo manje ili malo više ovisno o tome da li je tečaj pao ili porastao.....samo objašnjavam....
Da kupuješ u kunama, iznos bi bio isti......
denied je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 03:23   #5
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,137
https://net.hr/danas/hrvatska/jeste-...-za-200-posto/

Ne samo to nego su i povecali naknade za placanje racuna od 3.6.2019

Citiraj:
Uvođenjem SEPA izravnog plaćanja banke su naplatu naknade s leđa primatelja plaćanja prenijele na potrošače.

Bankarske naknade su narasle pa ako ste nedavno plaćali račun u banci i platili malo više nego inače, sada znate što je posrijedi.

Iako je obveza prelaska na SEPA izravno plaćanje krenula tek s datumom 3. lipnja, mnogi pružatelji usluga na SEPU su prešli i prije pa postoji mogućnost da korisnici više naknade plaćaju već neko vrijeme, a da o tome ništa ne znaju.
Na SEPA sustav još su krajem prošle godine prešli HT, HRT, Gradska plinara, HEP Toplinarstvo, a u ožujku ove godine Allianz, Iskon, GSKG, HEP Elektra i mnogi drugi.
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 06:10   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
A koja banka ne pljačka svoje klijente? Okreću tvoju lovu i na tome masno zarađuju dok tebi daju neku mizeriju od kamate (<1%) i još ti naplaćuju održavanje račun. A kada tebi treba kredit, onda te žestoko oderu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 07:42   #7
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Varaju varaju
Kao i pbz u mene
Nesto kupis preko kartice
Iste sekunde se ti tereti kartica za iznos
Tečaj se zna u sekundu jel?
Ali, kroz. 4-5 dana meni iznos poraste, jer eto... sad su oni korigirali tecaj
A uvijek par kuna mi uzmu vise tom korekcijom, nikad da bi bilo manje


Neki dan isto skuzio da sam sa racuna pogubio kakvih 4kn
Al kroz transakcije nisam primjetio neke razlike, sto sam platio
Uglavnom, beru oni lovu na nama
Rezerviraju ti po srednjem, a naplate u konačnici po prodajnom. Zato nikad "korekcija" ne ide nama na ruku.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 07:45   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Rezerviraju ti po srednjem, a naplate u konačnici po prodajnom. Zato nikad "korekcija" ne ide nama na ruku.


Tako nekako
Al jako tesko je odmah naplatit po prodajnom na dan rezervacije
Ak sam ja potegel karticu danas u 7:44 onda mi tak i naplati
A ne za 3-4-5 dana
Al sistem je takav i nemozes nista
Ili koristi ili ne.

E zato treba btc, pa neka banke se mlate međusobno onda
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 07:50   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Zašto uopće koristiš kunsku karticu za plaćanje u inozemstvu? Nabavi si deviznu karticu i plaćaj s njom pa će ti skinuti onoliko €/$ koliko piše bez ikakve konverzije od strane banke.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 08:07   #10
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
zaba amazon par slučaja- isto vraćeno nakon što sam podnio pisanu žalbu, doduše ne znam ni što amazon ima 3 puta autorizirati i provjeravati istu karticu koju koristim već neko vrijeme

što se konverzija tiče to je korektno i transparentno prilikom plaćanja npr visom kunskog žiro računa- po trenu naplate naprave konverziju po aktualnom tečaju
Munjara je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2019., 08:09   #11
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zašto uopće koristiš kunsku karticu za plaćanje u inozemstvu? Nabavi si deviznu karticu i plaćaj s njom pa će ti skinuti onoliko €/$ koliko piše bez ikakve konverzije od strane banke.



ma ne kupujem ja svaki tjedan nešto .. 1x na mjesec
ponekad i više, pa onda ništa .. kako kad
a extra devizna kartica, opet je trošak jel ? opet banka uzima svoje za nju
btw imam ju, sad mi sinulo, čeka da btc valutu unovčim
al nekako su se sad digli, ja razmišljam o sell, a oni prc u visine
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 09:18   #12
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zašto uopće koristiš kunsku karticu za plaćanje u inozemstvu? Nabavi si deviznu karticu i plaćaj s njom pa će ti skinuti onoliko €/$ koliko piše bez ikakve konverzije od strane banke.
Problem je u tome što trebaš imati na računu svaku valutu u kojoj kupuješ. Zašto ?
Zato što mudraci ne rade konverziju iz jedne strane valute u drugu, nego iz strane valute broj 1 (koju imaš na deviznom) u kune, pa iz kuna u stranu valutu broj 2 kojom plaćaš na nekoj stranici.
Kod mene su isključivo euri na računu a do sad sam imao priliku plaćati u američkim dolarima, funtama, singapurskim dolarima i japanskim jenima.
Isplativije bi mi bilo plaćati kunskom karticom nego imati dvostruku konverziju uvijek po najlošijem tečaju za mene. Na 500 EUR bude razlike i do 30tak EUR.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 09:36   #13
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Treba podržavati ove internet banke što više kako bi našima došlo iz guzice u glavu. Gledam kako deru na naknadama za svaku sitnicu, i to besramno. Digli su naknade za račune ponovno, ajde sve ili većina banki je malo smanjila cijenu međunarodnih sepa transfera, ali je to i dalje u najboljoj verziji 30+ kn, a ide i do 80kn. Erste je JEDINA od banaka ukinula naknadu za primanje novaca iz inozemstva. Mislim, moraš plaćati da bi dobio svoje novce iz inozemstva.

Jedva čekam sa te međunarodne banke zivnu, da postane realno da možeš potpuno zamijeniti banku iz HR. To će sve natjerati da redefiniraju politike.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 10:28   #14
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Treba podržavati ove internet banke što više kako bi našima došlo iz guzice u glavu. Gledam kako deru na naknadama za svaku sitnicu, i to besramno. Digli su naknade za račune ponovno, ajde sve ili većina banki je malo smanjila cijenu međunarodnih sepa transfera, ali je to i dalje u najboljoj verziji 30+ kn, a ide i do 80kn. Erste je JEDINA od banaka ukinula naknadu za primanje novaca iz inozemstva. Mislim, moraš plaćati da bi dobio svoje novce iz inozemstva.

Jedva čekam sa te međunarodne banke zivnu, da postane realno da možeš potpuno zamijeniti banku iz HR. To će sve natjerati da redefiniraju politike.

Meni je najbolje kada na kraju mjeseca dobijem račun i specifikaciju troškova banke za poslovni račun:


-Generiranje platnih naloga u PDF formatu - 30 kn
- Elektroniči kanal za izvod - wtf ? - 20 kn
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 10:30   #15
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Problem je u tome što trebaš imati na računu svaku valutu u kojoj kupuješ. Zašto ?
Zato što mudraci ne rade konverziju iz jedne strane valute u drugu, nego iz strane valute broj 1 (koju imaš na deviznom) u kune, pa iz kuna u stranu valutu broj 2 kojom plaćaš na nekoj stranici.
Kod mene su isključivo euri na računu a do sad sam imao priliku plaćati u američkim dolarima, funtama, singapurskim dolarima i japanskim jenima.
Isplativije bi mi bilo plaćati kunskom karticom nego imati dvostruku konverziju uvijek po najlošijem tečaju za mene. Na 500 EUR bude razlike i do 30tak EUR.

tako je, kad imam eura na deviznom plaćam s njega ako je valita plaćanja euro, ako nemam ili je druga valuta plaćam kunskom od žiro računa, obračuna ti po aktualnom tečaju konverzija i to je to, nema dodatnih konverzija ili naknada.
Munjara je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 12:30   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Imam multivalutnu deviznu karticu u Erste banci. Skida mi valutu kojom sam platio PP, Amazon, Ali,... Ukoliko nema te valute, onda uzme drugu i napravi konverziju gdje te pošteno oderu jer ne pretvaraju iz valute u valutu, nego iz jedne valute u kune, pa kune u drugu valutu. I tu te oderu na razlici tečaja prodajni/kupovni.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2019., 16:55   #17
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Info za zabu, znaju redovito držati predautorizacije duže od mjesec dana, tj rezervacije sredstava.
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na