Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.07.2002., 23:37   #1
max6
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Croatia
Postovi: 7
Angry Win XP, problemi s instalacijom

Kupio sam novi stroj; matična ploča abit sd7-533, hdd segate baracuda 40gb 7200rpm, 256 mb ddr rama-a,procesor p4 1.6Ghz northwood, grafička kartica geforce mx400.Prilikom pokušaja instalacije Win XP na čisto računalo, nakon pokretanja setup-a i nakon formatiranja hdd , dobio sam slijedeću poruku: Setup was unable to format the partition.The disk may be damaged.Make sure the drive is switched on and properly connected to your computer.If disk is a SCSI disk, make sure your SCSI devices are properly terminated.You must select a different parttition for XP.Nakon toga uredno sam formatirao disk pomoću setupa win 98 se, napravio surface scan koji nije pokazao nikakva oštećenja diska.Sada imam instalirane win 98 se, koji uredno rade.Pokušao sam napraviti i dual boot s win xp, ali također nisam uspio, također nisam uspio niti instalirati ni win 2000 professional, molim hitno pomoć, jer gdje got sam je dosad tražio kod tzv. "stručnjaka" nisam je dobio.Ispričavam se zbog podužeg teksta.
max6 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 01:15   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Ne znam koji si format upotrijebio ali pretpostavljam NTFS (kod prve instalacije Xp). Ako kažeš da ti uredno radi pod 98 a neće pod 2000 i Xp očigledno je problem u NT win ili ti nešto dobro ne radiš. Probaj ponovo instalirati dual boot to bi ti moralo raditi svakako, ako neće čisti Xp. Kad te pita kako hočeš format izaberi NTFS full, ko zna možda proradi iz druge, to su ti Xp!!!

Ovo još nisam čuo, javite se ljudi ovja ima poseban problem.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2002., 01:21   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Još te zaboravi pitat da li ti kod instalacije 2000 izabci istu stvar ili...
Meni se svašta dešavalo kod instalacije Xp (a instalirao sam ga jako puno na različite strojeve) ali ovo....
tor je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 01:44   #4
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Re: Win XP, problemi s instalacijom

Citiraj:
Originally posted by max6
Kupio sam novi stroj; matična ploča abit sd7-533, hdd segate baracuda 40gb 7200rpm, 256 mb ddr rama-a,procesor p4 1.6Ghz northwood, grafička kartica geforce mx400.Prilikom pokušaja instalacije Win XP na čisto računalo, nakon pokretanja setup-a i nakon formatiranja hdd , dobio sam slijedeću poruku: Setup was unable to format the partition.The disk may be damaged.Make sure the drive is switched on and properly connected to your computer.If disk is a SCSI disk, make sure your SCSI devices are properly terminated.You must select a different parttition for XP.Nakon toga uredno sam formatirao disk pomoću setupa win 98 se, napravio surface scan koji nije pokazao nikakva oštećenja diska.Sada imam instalirane win 98 se, koji uredno rade.Pokušao sam napraviti i dual boot s win xp, ali također nisam uspio, također nisam uspio niti instalirati ni win 2000 professional, molim hitno pomoć, jer gdje got sam je dosad tražio kod tzv. "stručnjaka" nisam je dobio.Ispričavam se zbog podužeg teksta.
Eto, da netko ima isti problem kao i ja.
Win98se su se uredno instalirali, dok se Win2000 nisu htijeli niti instalirati. Razlog? DISK!
I to elektronika diska. Fino reklamiraj disk i reci da je elektronika. Ako ti ne vjeruju, zamoli ih da pred tobom na taj disk instaliraju Win2000. Ako kod njih prodje, sve sto mozes reci je: "Ipak je maticna..." (Da, moze biti da je sjeana maticna ploca, ali vjerovatnost je premala.)

Zasto se Win98se uredno instaliraju, a Win2000 ne? Razlog je zapravo jednostavan. Win9x je OS baziran na DOSu, a DOSu ne trebaju driveri da bi nesto radilo. Win2000 je NT OS koji pri dizanju provjerava sav hardware, pa ako nesto ne radi kako treba, jednostavno ne zele niti raditi s njim.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 08:42   #5
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Trebao bi imati nekakve drivere za chipset i staviti na disketu. Vjerojatno si ih i dobio uz ploču. Windowsi ne prepoznaju IDE kontroler i tako ni disk ne mogu prepoznati. To je sasvim normalno.

Instaliraju se tako da se stisne F6 tipka kada te on to traži (pri pojavi plavog ekrana - onog u instalaciji), pa te kasnije traži da stisneš S, pa ubaciš disketu i Enter. Poslije odabereš kontroler i Enter. Kod XP-a još jednom S, a W2k enter.

Ista je stvar i sa SCSI i IDE RAID kontrolerima. U Windowsima možete kreiradi svoju disketu od drivera za Windowse, samo bi na korjen diskete trebao ići text.oem.

Ako ovo ne uspije, upotrijebite čekić. Ali ne za ploču zaboga, nego za glavu, a ploću poklonite meni, jadnom, malom, bez novaca.

Imate li problema sa kreiranjem diskete, javite se na mail i pokušati ću kada nađem vremena.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 08:58   #6
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by RAK
Trebao bi imati nekakve drivere za chipset i staviti na disketu. Vjerojatno si ih i dobio uz ploču. Windowsi ne prepoznaju IDE kontroler i tako ni disk ne mogu prepoznati. To je sasvim normalno.

Instaliraju se tako da se stisne F6 tipka kada te on to traži (pri pojavi plavog ekrana - onog u instalaciji), pa te kasnije traži da stisneš S, pa ubaciš disketu i Enter. Poslije odabereš kontroler i Enter. Kod XP-a još jednom S, a W2k enter.

Ista je stvar i sa SCSI i IDE RAID kontrolerima. U Windowsima možete kreiradi svoju disketu od drivera za Windowse, samo bi na korjen diskete trebao ići text.oem.

Ako ovo ne uspije, upotrijebite čekić. Ali ne za ploču zaboga, nego za glavu, a ploću poklonite meni, jadnom, malom, bez novaca.

Imate li problema sa kreiranjem diskete, javite se na mail i pokušati ću kada nađem vremena.
Bez uvrede, ali ti si gadno zabrijo u krivom smjeru. Da Win 2000/XP ne vide kontroler jer nije instaliran, ne bi niti mogli formatirati disk, ne bi ga niti vidjeli. Malo bolje procitaj sto je covijek napisao.

Osobno sam imao u dlaku isti problem kao i max6, tako da znam o cemu pricam.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 09:55   #7
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Nisam ništa zabrijao. I ja sam osobno imao isti problem prije dvije godine sa HPT 366 ATA 66 kontrolerom i isti sam tako riješio. Mislim da u nekim uputstvima takvo nešto i piše, pa ako nađem, poslati ću ovdje.

I sadašnji HPT 370/372 moram tako instalrati da mi stvar proradi. U suprotnom mi pokaže istu poruku. Iste su se stvari dešavale i na nekim VIA-ma. Zašto ne pokušaš? Imaš li što izgubiti.

Nakon takvog instaliranja možeš disku raditi što te volja, pa i particionirati.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 09:58   #8
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Evo, našao sam. Slijedi skračena verzija.

Note: Follow the standard procedures for setting up WinXP installation.

1. During the first part of the setup procedure, WinXP will prompt you to
press "F6" to specify an additional device. Press "F6", and let Windows
continue on with setup. It will continue to scroll through various
device listings for several minutes, then prompt you to press the "S"
key to add a device.

2. Press "S", and insert the HPT370/372 driver diskette. Press "Enter" when
prompted and allow WinXP to install the HPT370/372 drivers.

3. WinXP will continue and complete the installation procedure.

Da li mi sada vjeruješ, NEVJERNI TOMO?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 14:42   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by RAK
Evo, našao sam. Slijedi skračena verzija.

Note: Follow the standard procedures for setting up WinXP installation.

1. During the first part of the setup procedure, WinXP will prompt you to
press "F6" to specify an additional device. Press "F6", and let Windows
continue on with setup. It will continue to scroll through various
device listings for several minutes, then prompt you to press the "S"
key to add a device.

2. Press "S", and insert the HPT370/372 driver diskette. Press "Enter" when
prompted and allow WinXP to install the HPT370/372 drivers.

3. WinXP will continue and complete the installation procedure.

Da li mi sada vjeruješ, NEVJERNI TOMO?
Iskreno, bez da se ovdje nesto kurcim, vjeruj mi da znam o Win2000 platformi nekoliko desetaka puta vise od tebe. To mi je posao i tu sam doma. Tu pricu o F6 znam jos od veljace 2000., jer sam vec tada to koristio. BTW, Win2000 je izasao u sijecnju 2000., fordrekrd.
Kako sam do neki dan imao plocu s HPT370 RAID kontrolerom o/b, F6 mi je bilo normalna prica kod instalacije. Kako imam i nesto SCSI kontrolera, i tu mi je ta prica kao dobar dan. Ocemo dalje? Ajmo ovako: koju tipku moras pritisnuti prilikom loadanja drivera za kontrolere i koju poruku dobijes kao odgovor toj tipki, kada instaliras Win2000 na plocu koja nije ACPI komplajnt? Kao pomoc, ako ne napravis tu radnju, instalacija Win2000 ode u plavi ekran i javi da ne moze komunicirati s kontrolerom (iz chipseta) jer ploca nije ACPI komplajnt.

Ako kazem da je 99% krivac elektronika diska, a 1% maticna, moraces mi vjerovati na rijec, jer sam to dozivio i jeao se s tim dva dana da bi shvatio sto je bilo u pitanju.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2002., 16:46   #10
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Iskreno, bez da se ovdje nesto kurcim, vjeruj mi da znam o Win2000 platformi nekoliko desetaka puta vise od tebe. To mi je posao i tu sam doma. Tu pricu o F6 znam jos od veljace 2000., jer sam vec tada to koristio.
Biti će da si ih i izradio.

Ali i nije to važno. Važno je da JA na svakom stroju mogu staviti W2000 i XP. Nemam nikakvih misterioznih problema i sve radi savršeno. Tako da mi je i drago da znam "nekoliko desetaka puta manje od tebe".

Citiraj:
Originally posted by gpremec
BTW, Win2000 je izasao u sijecnju 2000., fordrekrd.
I to bi me trebalo impresionirati?
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2002., 17:47   #11
max6
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Croatia
Postovi: 7
Zahvaljujem se na odzivu i interesu za moj problem.A sada još nekoliko informacija u svezi mog problema. Prilikom formatiranja diska u xp, išao sam na ntfs(full) i nije uspio nego mi je izbacio gore navedenu poruku, što se tiče diska, ovo mi je drugi hard, prvi je bio IBM-ov 40GB deskstar 7200 rpm, koji je riknuo nakon dva mjeseca, počeo je generirati bad sectore, kojih je bili sve više dok na kraju nije skroz riknuo(u BUG-u sam čitao da upravo s tom serijom diskova imaju velikih problema dešava im se ono što se desilo i meni) na njemu sam imao isti problem prilikom instalacije XP, kao i sada na novoj barakudi koja radi bez problema, tako da mislim da ipak nije riječ o HDD.Ako je slučajno matična ploča u čemu bi mogao biti problem.Inače ja sam iz Vinkovaca tako da ukoliko ima netko u blizini tko misli da bi mogao pomoći neka mi se javi.
max6 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2002., 00:32   #12
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by RAK
... Važno je da JA na svakom stroju mogu staviti W2000 i XP. Nemam nikakvih misterioznih problema i sve radi savršeno. Tako da mi je i drago da znam "nekoliko desetaka puta manje od tebe"...
Hm, a na koliko razlicitih konfiguracija si ti instalirao Win NT/2000/XP? A na koliko racunala sveukupno?

Mislim, gledaj, mozemo se mi ovako prepucavati, ali tebi su Win NT/2000/XP hobi, meni je to ipak posao, i tu sam zaista dobar (ne i najbolji). Naisao sam na brdo detalja i problema na koje nema sanse da naidje obican ili napredniji korisnik. Takodjer sam od kolega saznao za jos nekoliko takvih brda problema i detalja.

S druge strane, ako si zaista tako dobar kako tvrdis i da nema tog racunala na koje ne mozes instalirati Win2000/XP i da sve radi savrseno, onda si ili najbolji serviser racunala na svijetu ili osoba koja prica svasta jer je instalirala skroooooz tridesetak racunala, mahom sva novijeg datuma. Odluci se. A mozda si samo fulao profesiju i radis neki usrani posao za neku crkavicu, umjesto da se zaposlis u nekoj firmi na odrzavanju racunala i zaradjujes milijarde.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2002., 00:54   #13
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by max6
Zahvaljujem se na odzivu i interesu za moj problem.A sada još nekoliko informacija u svezi mog problema. Prilikom formatiranja diska u xp, išao sam na ntfs(full) i nije uspio nego mi je izbacio gore navedenu poruku, što se tiče diska, ovo mi je drugi hard, prvi je bio IBM-ov 40GB deskstar 7200 rpm, koji je riknuo nakon dva mjeseca, počeo je generirati bad sectore, kojih je bili sve više dok na kraju nije skroz riknuo(u BUG-u sam čitao da upravo s tom serijom diskova imaju velikih problema dešava im se ono što se desilo i meni) na njemu sam imao isti problem prilikom instalacije XP, kao i sada na novoj barakudi koja radi bez problema, tako da mislim da ipak nije riječ o HDD.Ako je slučajno matična ploča u čemu bi mogao biti problem.Inače ja sam iz Vinkovaca tako da ukoliko ima netko u blizini tko misli da bi mogao pomoći neka mi se javi.
Ajd, malo sam bacio oko na tvoju plocu i primjetio da nemas dodatni kontroler, tako da ona prica o F6 u ovom slucaju pada u vodu.
Kako si promijenio disk, ili si naisao na jos jedan neispravan disk, ili ti je riknuo IDE kontroler u chipsetu ploce. Uglavnom, nemas srece. Jedino sigurno rijesenje je da na svoj disk probas instalirati Win2000/XP na nekoj drugoj ploci i da na svoju plocu spojis neki drugi disk i takodjer probas instalirati Win2000/XP. Kombinacija koja ne radi ce ukazati na problem.
Kako to izvesti? Dobro bi bilo to izvesti u servisu racunala od firme gdje si kupio disk i/ili maticnu, i da jos pritom budes i prisutan. Druga kombinacija je da se obratis greg SEu, jer zivi u Vinkovcima. Mozda ti on moze pomoci po tom pitanju, sad svejedno dali sa svojim kompom ili zna neki dobar servis racunala u Vinkovcima.
I dok sve to isprobavas, ne bi bilo lose isprobati i memoriju, za svaki slucaj.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2002., 01:45   #14
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ljudi smo, dogovorit cemo se
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2002., 08:15   #15
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Hm, a na koliko razlicitih konfiguracija si ti instalirao Win NT/2000/XP? ...
Nisam htio kopirati ostatak...

Nisam samo običan korisnik, da skratim priču.

Insatlirao sam na jako puno različitih računala i bila su novijeg datuma jer ne želim ljudima XP trpati na 486-icu.

I na kraju si mi otvorio bolnu ranu. Stvarno sam fulao profesiju. I to jako gadno. Za nekog koji je svoje prve informatičke korake počeo na Comodoreu 64 bez floppya, kazetofona i joystica i otplatio ga programirajuči, stavrno sam bio glup. Ali to bi bila moja životna priča koja nikoga ne interesira.

Citiraj:
Originally posted by gpremec
[B]Odluci se. A mozda si samo fulao profesiju i radis neki usrani posao za neku crkavicu, umjesto da se zaposlis u nekoj firmi na odrzavanju racunala i zaradjujes milijarde.
/B]
Posao je usran, ali i nije bila crkavica. Ponudi mi pristojnu plaću i imati ćeš "jebeno-dobrog-servisera".

Radi se na izmeni stanja zaposlenja.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2002., 08:21   #16
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Ajd, malo sam bacio oko na tvoju plocu i primjetio da nemas dodatni kontroler, tako da ona prica o F6 u ovom slucaju pada u vodu.
Druga kombinacija je da se obratis greg SEu, jer zivi u Vinkovcima. Mozda ti on moze pomoci po tom pitanju, sad svejedno dali sa svojim kompom ili zna neki dobar servis racunala u Vinkovcima.
I dok sve to isprobavas, ne bi bilo lose isprobati i memoriju, za svaki slucaj.
Sada, na kraju, moram priznati da sam bio u krivu. Malo sam pogledao ploču i pfrošnjofao po netu. Pa kako kažu u SiS-u, chipset bi trebao imati podršku od XP-a, bez dodatnih drivera.

Ona druga ti je kombinacija bolja jer će ti u servisu oguliti kožu s leđa. Greg će ti to bolje riješiti, ako ne zaboravi kao na mene.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2002., 19:14   #17
max6
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2002
Lokacija: Croatia
Postovi: 7
Društvo, evo novih zavrzlama s mog računala.Probao sam napraviti upgrade s win 98se na win xp, i nakon treće točke kod instalacije tj preparing instalation nakon restarta pojavila mi se slijedeća poruka: Windows couldn¨t start because following file is missing or corrupt: \Windows\system32\config\system.You can attempt to repair this file by starting setup using the original setup cd-rom.Select "r" at first screen to start repair.Ista poruka pojavila mi se i nakon pokušaja pravljenja dual boota, nisam više dobio poruke da mi je disk oštećen ili neispravan kao kod pokušaja instalacije na čisto.Što bi to sada moglo značiti, pomagajte!
max6 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2002., 19:41   #18
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
MA MISLIM DA JE RIJEC O STAROM PROBLEMU....JEDINO SE NA MJESTU ZA KOJE SU XP UVJERENI DA JE OSTECENO SADA NALZI TAJ FILE ZA KOJEG KAZU DA JE SJEBAN...........

ups, caps slucajno ukljucen
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2002., 08:46   #19
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Nego, evo mog problema koji sam imao preko vikenda.
Kupio sam si Seagate Barracudu IV od 80GB. Kako DDR memorija koju sam kupio ne radi, morao sam disk prikljuciti na BX plocu. Eh, problema, Win9x se uredno istaliraju, dok Win2000/XP nemogu niti poceti instalaciju. To nije niti sve. Kada sam u Win9x prebacio disk s PIO moda na DMA, Windowsi se vise nisu htjeli dici. Blago sam se zabrinuo da je disk vriti. Ali BRUS! Disk je OK. Problem je u ATA-33 stadardu i Barracudi IV.

Jos proslu zimu pojavila su se na netu pitanja ovoga tipa: kako to da kada stavim dvije Barracude u stripe na HPT366/370 kontroleru dobijem osjetno losije rezultate nego kada su svaki za sebe? Seagate je brzo reagirao i dao odgovor, koji su korisnici svakako prokomentirali. Barracuda IV ima potpuno novu logiku i izuzetno brzu elektroniku na sebi, tako da sve to u kombinaciji s brutalnom brzinom samog diska donosi izuzetno brzi povrat informacija diska prema kontroleru. HPT 366/370 nemaju tako brzu logiku, tako da diskovi u stripeu vrate informaciju prebrzo, a kontroler to shvati kao gresku. Isto se desava i na ATA-33 kontrolerima, s tom razlikom da je on jos sporiji i da Barracuda IV brze radi u PIO modu.

Disk sam zatim stavio u stroj od frenda (KT133A chipset) i disk je radio savrseno, Win2000 su se instalirali bez ikakvih problema i sve je radilo glatko.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2002., 12:27   #20
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
mislio sam si uzeti taj seegate ali manji, netreba mi toliko prostora (godinama zivim s onim dole pa sam se navikao nepretjerivati )
jel stvar zaista brza kako pricaju?
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2002., 12:50   #21
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
mislio sam si uzeti taj seegate ali manji, netreba mi toliko prostora (godinama zivim s onim dole pa sam se navikao nepretjerivati )
jel stvar zaista brza kako pricaju?
Brzi je od mog starog Quantum Fireball +AS 40GB ATA-100 7200o/min 2MB buffera.
Nisam testirao, vec sam kopirao s jednog na drugi.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2002., 18:57   #22
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
jos bolje - znaci da je primjetno brzi a ne da se radi o 0.0034 % izvucenih iz nekog testa
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2002., 22:44   #23
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Brzi je od mog starog Quantum Fireball +AS 40GB ATA-100 7200o/min 2MB buffera.
Nisam testirao, vec sam kopirao s jednog na drugi.
Ja si ga isto namjeravam sklepat u novoj konfi...
Jel se čuje?...imalo?
Ili?
A kolka je razlika između barakuda IV i V?
Kolka je razlika između ultra dma 100 i 133?
Jel to nešta ili samo Maxtor i Via žele zgrnit još malo novca?

Zadnje izmijenjeno od: tihomir. 29.07.2002. u 23:34.
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2002., 09:04   #24
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by tihomir
Ja si ga isto namjeravam sklepat u novoj konfi...
Jel se čuje?...imalo?
Ili?
A kolka je razlika između barakuda IV i V?
Kolka je razlika između ultra dma 100 i 133?
Jel to nešta ili samo Maxtor i Via žele zgrnit još malo novca?
Koliko vidim, Barracuda V je takodjer ATA-100 disk, ima nesto bolji odaziv, a glavne novosti su da svaka ploca ima 60GB i da ce izaci i kao SerialATA disk. Seagate tvrdi da je jos malo tisi (kud ces tise od Baracude IV).

Sto se tice razlike izmedju ATA-100 i ATA-133, smatram da nema nikakve razlike, pa cak niti u stripeu. Cak niti razlika izmedju ATA-66 i ATA-100 nije primjetna ako je samo jedan disk. Glavna novost koju donosi ATA-133 je podrska za diskove vece od 128GB, ali mislim da je nova granica manja od 300GB, nisam siguran. Sve su to zadnji trzaji prije dolaska SerialATA standarda. Kako je SerialATA stalno odgadjan, tako ATA-133 ipak nije bio cisti promasaj (kao sto se mislilo kada je predstavljen).
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2002., 20:24   #25
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Koliko vidim, Barracuda V je takodjer ATA-100 disk, ima nesto bolji odaziv, a glavne novosti su da svaka ploca ima 60GB i da ce izaci i kao SerialATA disk. Seagate tvrdi da je jos malo tisi (kud ces tise od Baracude IV).

Sto se tice razlike izmedju ATA-100 i ATA-133, smatram da nema nikakve razlike, pa cak niti u stripeu. Cak niti razlika izmedju ATA-66 i ATA-100 nije primjetna ako je samo jedan disk. Glavna novost koju donosi ATA-133 je podrska za diskove vece od 128GB, ali mislim da je nova granica manja od 300GB, nisam siguran. Sve su to zadnji trzaji prije dolaska SerialATA standarda. Kako je SerialATA stalno odgadjan, tako ATA-133 ipak nije bio cisti promasaj (kao sto se mislilo kada je predstavljen).
Šta misliš...
Dal da uzmem V-icu ili IV-orku?
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2002., 09:55   #26
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by tihomir
Šta misliš...
Dal da uzmem V-icu ili IV-orku?
Osobno sam uzeo IV-orku jer mi disk treba sada. Da je bilo V-ice, uzeo bih nju. Ako ti se ceka i ako ti nije hitcha, pričekaj V-icu. Tko zna, možda ju uzmeš kao SerialATA.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2002., 21:10   #27
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
da se mi vratimo nasem maxu6....
otiso sam danas do covjeka s svojom kantom......
na mom kompu s njegovim diskom xp su se instalirali bez problema.......toliko o pokvarenom disku.....
kao moguc uzrok problema ostaje jedino maticna i (mozda ali sumljam) memorija......
dok je disk bio u mom komu napravio sam dual boot w98/xp.....
kad smo ga vratili u njegov i bootali 98-icu ona je instalirala nove drivere i slicno zbog razlite ploce i radi ok.....
winXp nece ni da mrdnu, nikakav boot, cak ni u safe modu.....
ima tko kakvu svjezu ideju prije nego covjek dobije slom zivaca?
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2002., 22:27   #28
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
da se mi vratimo nasem maxu6....
otiso sam danas do covjeka s svojom kantom......
na mom kompu s njegovim diskom xp su se instalirali bez problema.......toliko o pokvarenom disku.....
kao moguc uzrok problema ostaje jedino maticna i (mozda ali sumljam) memorija......
dok je disk bio u mom komu napravio sam dual boot w98/xp.....
kad smo ga vratili u njegov i bootali 98-icu ona je instalirala nove drivere i slicno zbog razlite ploce i radi ok.....
winXp nece ni da mrdnu, nikakav boot, cak ni u safe modu.....
ima tko kakvu svjezu ideju prije nego covjek dobije slom zivaca?
Znaci, ipak je ploca...

Postoji varijanta da se u BIOSu stavi da su svi kanali PIO i samo PIO. Vidi dali ce se onda dizati.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2002., 22:59   #29
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Znaci, ipak je ploca...

Postoji varijanta da se u BIOSu stavi da su svi kanali PIO i samo PIO. Vidi dali ce se onda dizati.
a valjda ce vidjeti ovo prije nego opet formatira disk
greg SE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na