Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.12.2020., 23:55   #3841
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Apisak - AOTS - rocket lake

https://twitter.com/TUM_APISAK/statu...69804330860544

Inžinjerski primjerak
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 18:24   #3842
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Apple preps next Mac chips with aim to outclass top-end PCs
Citiraj:
Apple Inc. is planning a series of new Mac processors for introduction as early as 2021 that are aimed at outperforming Intel Corp.’s fastest. The road map indicates Apple’s confidence that it can differentiate its products on the strength of its own engineering and is taking decisive steps to design Intel components out of its devices. The next two lines of Apple chips are also planned to be more ambitious than some industry watchers expected for next year. The company said it expects to finish the transition away from Intel and to its own silicon in 2022.

While Intel gets less than 10% of its revenue from furnishing Apple with Mac chips, the rest of its PC business is liable to face turbulence if the iPhone maker is able to deliver demonstrably better-performing computers. It could accelerate a shakeup in an industry that has long been dependent on Intel’s pace of innovation. For Apple, the move sheds that dependency, deepens its distinction from the rest of the PC market and gives it a chance to add to its small, but growing share in PCs. The current M1 chip inherits a mobile-centric design built around four high-performance processing cores to accelerate tasks like video editing and four power-saving cores that can handle less intensive jobs like web browsing. For its next generation chip targeting MacBook Pro and iMac models, Apple is working on designs with as many as 16 power cores and four efficiency cores.

While that component is in development, Apple could choose to first release variations with only eight or 12 of the high-performance cores enabled depending on production. Chipmakers are often forced to offer some models with lower specifications than they originally intended because of problems that emerge during fabrication. For higher-end desktop computers, planned for later in 2021 and a new half-sized Mac Pro planned to launch by 2022, Apple is testing a chip design with as many as 32 high-performance cores.

Apple engineers are also developing more ambitious graphics processors. Today’s M1 processors are offered with a custom Apple graphics engine that comes in either 7 or 8-core variations. For its future high-end laptops and mid-range desktops, Apple is testing 16-core and 32-core graphics parts. For later in 2021 or potentially 2022, Apple is working on pricier graphics upgrades with 64 and 128 dedicated cores aimed at its highest-end machines, the people said. Those graphics chips would be several times faster than the current graphics modules Apple uses from nVidia and AMD in its Intel-powered hardware.
Izvor: Bloomberg
Citiraj:
No, Intel and Samsung are not passing TSMC
Citiraj:
If Intel gets back onto a two-year node interval, then Intel 5nm using HNS (Horizontal Nanosheets, a form of GAA - Gate All Around)) will be due in 2024. I am not sure I believe that but for the sake of argument I will go with it. There is also a question as to whether Intel even does 5nm, they are looking at outsourcing and depending on how that goes they may not go beyond 7nm and may use foundries. TSMC’s 2nm node is now expected to be available for risk starts in 2023 and production in 2024. TSMC has said it will be a full node and even with modest density improvements it will be denser than Intel’s 5nm process based on announced density improvements, Intel will likely pass Samsung but not TSMC. This would be Intel and TSMC’s first HNS. Possibly because it would be Samsung’s second generation HNS maybe they will take a bigger density jump but I don’t see them catching TSMC who is taking bigger jumps at both 5nm and 3nm. The bottom line is Intel may be doing bigger density jumps at each node than the foundries but from the 14nm nodes in 2014 through the Intel 7nm node expected in 2022, the foundries have done 5 full nodes while Intel has done 3 full nodes and TSMC in particular has opened up a big process lead.
Izvor: Semiwiki
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 14:50   #3843
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 15:35   #3844
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
250W je neupotrebljivo za 99.99% korisnika.

Znači ono što će biti zanimljivo je valjda i7-11700K.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 19:29   #3845
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A i naming shema na aparatima

10 serija - i7 8c16t, i9 10c20t
11 serija - i7 8c16t, i9 isto 8c16t!?

Znači downgrade za i9, te isto i7 i i9...

Ako im je 8c16t sad max, pa nek bude i7, bez i9 ko ga jebe, i7 je bio ionako flagship desetljeće, a i9 ionako nikad nije postao neki gaming brand, a sa 11 serijom upravo na to ciljaju, misija no1. i9 je više za prosumere, a sa 8 jezgri se ionako neće moći natjecati sa ryzenima kod content creatora, tako da samo ruše i9 brand.

Nema nikakvog smisla
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 19:59   #3846
piydek
Premium
Moj komp
 
piydek's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Proc na aparatima.
piydek je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:00   #3847
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Pitanje je u kakvim uvjetima vuce tih 250w, jedan 10900k na 1.33v i 5.2ghz vuce preko 300w u Blenderu.

Cip koji ce biti zanimljiv siroj populaciji ce vjerovatno biti 11600k. Navodni msrp bi mu trebao biti 260$ tj 39$ manji od 5600x, a kako trenutno stvari stoje stanje sa cijenama se promijenilo pa su sada cijene Intela stabilizirane dok cijene ryzena divljaju...

Sa ovom generacijom se vidi da je Intel odustao od ikakvog pokusaja nadmetanja u content creation vodama pa se koncentrirao iskljucivo na gaming. Ovaj i9 im sluzi valjda jedino za izvuci koji $ od ekipe koja mora imati i9 u masini.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:16   #3848
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Mene zanima cijena i7 11700F, jer sad si nešto razmišljam nadogaditi se na trenutni i7f koji košta 2500 kn. Ako će ovaj biti 20% bolji u gamingu od serije 10 tj. u rangu sadšnjih ryzena teško da će i on biti 2500 kn
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:22   #3849
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Nema razloga da ne bude takva cijena. Vidis da 11600k ima isti msrp kao 10600k, tako ce najvjerovatnije biti i sa ostalim modelima. Naravno ako cijene u ducanima ne podivljaju kao i sa karticama...
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:25   #3850
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Budem pričekao, nije to daleko a sad kupiti i7 10700f pa onda ako ovaj ispadne dosta brži za sličnu cijenu...makar nisam optimista. Ako bude javno se zahvalim AMD-u
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:41   #3851
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
/cut

Sa ovom generacijom se vidi da je Intel odustao od ikakvog pokusaja nadmetanja u content creation vodama pa se koncentrirao iskljucivo na gaming. Ovaj i9 im sluzi valjda jedino za izvuci koji $ od ekipe koja mora imati i9 u masini.
drugim riječima odlučili su ignorirati ova 4% korisnika šta na mainstream platformi zapravo nešto i rade osim što vrte cb20 cijelo poslijepodne
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 20:56   #3852
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
I čitava HEDT platforma im je RIP. Nema im smisla to više ni praviti, jer se natječu sa AMD mainstream AM4 cpu (npr. Intelov HEDT 18 core flagship sa AM4 16 core R9 3950X) , a threadripperi ih sahrane. Jedino što su intel opcija sa quad channelom.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 21:00   #3853
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Znači 1200w PSU za te procesore u kombinaciji s Ampere karticama
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 21:14   #3854
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Nisam dobro shvatio... Prodaju grijalice ili procesore?
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 21:14   #3855
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Šalu na stranu ali ako gledamo flagshipe i max teoretsko povlačenje - AiB 3090 zna povuć preko 400w, a i9 10900K 300w, znači treba preko 700w na +12V railu (+malo headrooma). OK neće oboje istovremeno vući toliko, ali neka 800-850w napajanja su mus, gdje high end gold napajanja isto toliko ili skoro isto davaju na +12V
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2020., 22:31   #3856
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Dobro 3090 ce uzeti 0.001% gamera tako da ta kartica za nekakvo racunanje potrebnog napajanja nema smisla. Vec smo pricali o tome kakvo bi napajanje trebalo sa nekakvom 3080 i najrastrosnijim mainstream procesorom tj 10900k (koji ima isti tdp od 125w) i nakon onih testova sa Gamers Nexusa je vidljivo da je napajanje od 650w za gaming dovoljno u takvoj kombinaciji.

Naravno sa 11600k su te brojke kud i kamo manje.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 07:59   #3857
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
nedas se ti i dalje krstiti, ajde fino daj si vremena pa detaljno prouci kak se ispravno mjeri peak power, kosmati iz nexusa ocitno nije koristio osciloskop, ili ako ga je koristio onda nije koristio dovoljno nisku jedinicu vremena za ocitanje....

Pises tu kako je xyz W dovoljno, netko ce pomisliti da znas sto pises pa ce se sjebati.



Citiraj:
Transients and power supply recommendation

As I have already proved in detail in my basic article “The battle of graphics card against power supply – power consumption and load peaks demystified”, there are also higher loads in the millisecond range, which can lead to unexplainable shutdowns in the case of unfavorably designed or improperly equipped power supplies. The TBP (Typical Board Power) measured by the graphics card manufacturer or the reviewers alone does not really help in this case for a stable system design.



Peaks with intervals between 1 and 10 ms can lead to shutdowns in very fast reacting protective circuits (OPP, OCP), especially in multi-rail power supplies, although the average power consumption is still within the standard. For this card, I would therefore calculate at least 420 to 450 watts as graphics card load for the normal OC, proportionally to the total secondary power consumption of the system, in order to have enough reserves for the worst case scenario. A short excerpt with higher resolution shows us now the 20 ms measurements (10 μS intervals), as I let them run automatically for value determination:


The power consumption in gaming and torture test in detail

First I compared the power consumption during the Gaming Loop. The power limit of the graphics card is 320 watts



The problem with this resolution of 20 ms is that you can’t see the right spikes either, because they get lost in the averaged acquisition and are simply accumulated broken. Let’s therefore switch to the microsecond range, where NVIDIAS Boost also operates. And lo and behold, the spikes are now also clearly visible. Exactly here we see the real difference with the spikes! While with the old driver it was often between 580 and 600 watts, it is now suddenly at least 70 watts less and also the characteristic and frequency decreases strongly! So we can see very well where the missing 4 watts have gone. Not on average, no, but predominantly in the maximum peaks! This is also one of the reasons why the loss of performance should turn out to be manageably small in the end. Control rage slowed down, visible.


__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 08:22   #3858
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Sve je lijepo objanjeno u prvom dijelu gdje zapravo pise "ako imas srot napajanje moze se dogoditi da ce se ono ugasiti zbog spajka". Ostatak samo objasnjava zasto su srot napajanja srot. I da, 650w je dovoljno za uparit sa 3080 za 99.9% korisnika, a ti i dalje pokusaj "dokazati" suprotno ako ti je to zabavno.

P.S. Ne znam zasto se uopce Ampere spominje u ovoj temi, nekima su ocita puna usta istoga.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 14.12.2020. u 08:30.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 13:32   #3859
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
ne to coek nije rekao

Citiraj:
Complete Setup (RTX 3090 )
Average Peak load (20-30 ms)
Gaming without OC 528 W (48 + 480) 634 W
Gaming with OC 546 W (54 + 492) 665 W
Torture without OC 623 W (58 + 565) 669 W
Torture with OC 679 W (610 + 69) 722 W

For the MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio, you can subtract about 30 watts from the respective values in Average and Peak, for the MSI GeForce RTX 3070 then about 130 watts to get a representative value. However, we will see that in the end we will not need this in full. So equipped, we can now play the DJ, and swap power supply for power supply. So please turn the page!

psu

650 za gaming je rubno, s tim da je ovo osnovni testni sistem bez dodatnih ventova na kucistu, hdd i dr. potrosaca.

i da nebude potpuni ot, bar su rezultati s intelom, tolko od mene na ovu temu.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 14.12.2020. u 13:53.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 14:10   #3860
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Nisi trebao ici dalje u off topic, ali barem si potvrdio ono sto sam vec napisao tj da kako je napajanje od 650w sa jednom 3080 dovoljno za gaming i torture cak i kad je sve OC i to sa jednim 10900k koji predstavlja najgori moguci scenarij. Cak i jedna 3090 prolazi u gamingu i faila jedino u torture testu, kako i ne bi kad svako malo bolje napajanje moze potegnuti vise od deklariranog prije shut downa. Zato sam i napisao da takvo napajanje zadovoljava 99.9% 3080 korisnika.

OT: https://wccftech.com/intel-core-i9-1...ark-leaks-out/

Bit ce zanimljivo.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 14.12.2020. u 14:24.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 15:21   #3861
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Rocket Lake u trećem mjesecu u najboljem slučaju dostiže Zen 3 u igrama, ali onda šest mjeseci kasnije već dolazi LGA-1700 Alder Lake i Zen 4 krajem 2021., tak da bude opet svega.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 15:48   #3862
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nije loša opcija za ove što će pokupovati i3-ice za 650kn i i5-ice, kao potencijalna upgrade opcija AKO cijene budu razumne kao što su trenutno, onda će ljudi kupovati i biti će i polovnih jednog dana

Da su cijene ostale po starom, (da ryzen nije poskupio, a comet pojeftinio) socket bi bio potpuno beznačajan
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 16:19   #3863
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Znači Rocket Lake mrvicu bolji u gamingu od Zen 3 i to sa 100w+ većom potrošnjom, a u svemu ostalom će Zen 3 dominirati, i nisu ograničeni do 8 jezgri. AMD-u će biti dovoljno spustiti cijene svojih trenutnih proizvoda i to će biti puno bolja kupnja, ili pustiti u prodaju Zen 3+ i vratiti sve na početak. Kako god neće se puno proslaviti taj Rocket Lake, a iste godine dolazi i Alder Lake koji će biti future proof.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 17:36   #3864
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Rocket Lake u trećem mjesecu u najboljem slučaju dostiže Zen 3 u igrama, ali onda šest mjeseci kasnije već dolazi LGA-1700 Alder Lake i Zen 4 krajem 2021., tak da bude opet svega.

upravo si mi ubio želju za nadogradnjom, sobzirom kaj sve izlazi. kupiš danas, sutra si lanjski snijeg ��. valjda čekam ddr5, valjda.

edit; kosmati izbacio testove procesora u cyberpunku koji se pokazao jako težak za procesore, uglavnom ono što je meni zanimljivo i5 10600k kojeg kod nas u F verziji trenutno ima po 1800 kn
se dobro drži pored Ryzena 5600X koji košta 2700 kn.

https://www.youtube.com/watch?v=-pRI...ature=emb_logo

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 14.12.2020. u 18:16.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 18:17   #3865
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Bilo bi super da AMD složi Zen 3+ ili prvu Zen 4 generaciju s hibridnim DDR4/DDR5 IMC-om, pa da pašu na sadašnje B550/X570 ploče i taman za prijelazno razdoblje.

Intel i AMD to ionak planiraju i već imaju spremno za mobilna rješenja, pa nek istu stvar ponude za desktop i bog-bogova, ljudi si iskombiniraju kaj im srce želi.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 18:39   #3866
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Znači Rocket Lake mrvicu bolji u gamingu od Zen 3 i to sa 100w+ većom potrošnjom, a u svemu ostalom će Zen 3 dominirati, i nisu ograničeni do 8 jezgri. AMD-u će biti dovoljno spustiti cijene svojih trenutnih proizvoda i to će biti puno bolja kupnja, ili pustiti u prodaju Zen 3+ i vratiti sve na početak. Kako god neće se puno proslaviti taj Rocket Lake, a iste godine dolazi i Alder Lake koji će biti future proof.
Tako nešto. Samo neće zen3 tako lako pustit gaming krunu, možda bude "trading blows", dosta će ovisiti o paleti igara koja se recenzira odnosno uzima u prosjek.

IMO uzevši u obzir da su enginei ipak još uvijek naklonjeniji intelovoj arhitekturi , te ako stvarno budu imali te clockove koji se pišu + dvoznamenkasti IPC gain - mislim da je intel favorit za gaming krunu.

No u pravu si, AMD će to rješiti spuštanjem cijena + vjerojatno izbaciti R5 5600 (non-X) i R7 5700X (pristupačni 8c16t), te kasnije potencijalno izbacivanje nekakvog zen3+ na ljeto (warhol?).

Nakon toga dolaze ddr5 platforme i novo bojno polje. Alder lake 100% neće stići 2021 godine (isto kao što je rocket lake trebao krajem ove godine, pa na kraju 3 mjesec).

Uglavnom sad nam treba intelov launch rocket lakea sa pristupačnim cijenama da se AMD ne razbahati.

Druga i gora opcija, da oboje napucaju cijene i flipnu svima srednjak, kao rođaci u radeon & nvidia slučaju, duopol, price fixing
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 20:05   #3867
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Tako nešto. Samo neće zen3 tako lako pustit gaming krunu, možda bude "trading blows", dosta će ovisiti o paleti igara koja se recenzira odnosno uzima u prosjek.

IMO uzevši u obzir da su enginei ipak još uvijek naklonjeniji intelovoj arhitekturi , te ako stvarno budu imali te clockove koji se pišu + dvoznamenkasti IPC gain - mislim da je intel favorit za gaming krunu.

No u pravu si, AMD će to rješiti spuštanjem cijena + vjerojatno izbaciti R5 5600 (non-X) i R7 5700X (pristupačni 8c16t), te kasnije potencijalno izbacivanje nekakvog zen3+ na ljeto (warhol?).

Nakon toga dolaze ddr5 platforme i novo bojno polje. Alder lake 100% neće stići 2021 godine (isto kao što je rocket lake trebao krajem ove godine, pa na kraju 3 mjesec).

Uglavnom sad nam treba intelov launch rocket lakea sa pristupačnim cijenama da se AMD ne razbahati.

Druga i gora opcija, da oboje napucaju cijene i flipnu svima srednjak, kao rođaci u radeon & nvidia slučaju, duopol, price fixing
Ovo je vrlo izgledno, Lisa zna znanje i žena ima muda za prave poteze za firmu.

Doduše, možda ih žele još koju godinu dobro nagazit jer se Intel vj neće htjet sa njima lijepo igrat.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 20:19   #3868
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Imate kakve konkretnije informacije i(li) dokaze za ovo naštimavanje GPU cijena, jer se svako malo spomene, a javna je tajna da su Lisa i Jen-Hsun rodbina, pa ne bi bilo teško smjestiti im tužbe za takve pizdarije. Mislim, meni svejedno, jer svo smo to već prije vidjeli u RAM i HDD slučajevima i to nekoliko puta. Intel je pak odavno uhvaćen kad su Dellu i ostatku društva plaćali samo da ne kupe AMD, a ovi im pak nisu ni mogli pokloniti Opterone u ono vrijeme kad su valjali. Jedno je nabijati cijene, kaj sad sve firme rade, jer ljudi su neovisno o situaciji itekak spremni platiti koliko god treba, ali sasvim drugo je namještanje cijena i to pogotovo kad je AMD tek sad uhvatil nVidiju, te nedavno i Intel. U slučaju da stvarno namještaju CPU + GPU cijene ili barem idu u tom smjeru, AMD bi iz toga mogel izvući poprilično kraći kraj, jer sudske tužbe bi u roku odmah počele na sve strane, a oni za razliku od Intela i nVidije nemaju beskonače zalihe.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 20:43   #3869
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Znači Rocket Lake mrvicu bolji u gamingu od Zen 3 i to sa 100w+ većom potrošnjom, a u svemu ostalom će Zen 3 dominirati, i nisu ograničeni do 8 jezgri. AMD-u će biti dovoljno spustiti cijene svojih trenutnih proizvoda i to će biti puno bolja kupnja, ili pustiti u prodaju Zen 3+ i vratiti sve na početak. Kako god neće se puno proslaviti taj Rocket Lake, a iste godine dolazi i Alder Lake koji će biti future proof.

Malo previše kristalne kugle, a premalo stvarnih informacija koje još ne možeš imati. Pogotovo kad je tržište u ovakvom stanju. Nemam ni ja kristalnu kuglu ali ne očekujem da će AMD spuštati cijene svojih proizvoda, zašto bi? Intel je sada underdog, nevjerojatno ali istinito.
Kako drukčije objasniti to da je recimo 10700F jeftiniji od 5600X? Nema logike, zato je nezahvalno iznositi ovakva predviđanja.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2020., 20:49   #3870
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kamo sreće da ostane underdog, malo lošiji uz dosta dobre cijene.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na