Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.04.2012., 21:01   #1
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
HP napajanje i MB bez 24 pin ATX konektora

Heh!
Mod ako sam zgriješio ispravi, ali zbilja ne znam gdje da ovu temu stavim -- pod MB intel ili ovdje??

PC: HP Compaq 8200 Elite Convertible Minitower PC (ENERGY STAR)
Star 3mjeseca odlučio se više ne upaliti.
Točnije kod paljenja počnu fanovi vrtit cirka 1-2s, i počne blinkat ledica ali onda se sve to zaustavi i tako pokušava unedogled.

Danas dobio info od prodavača da je PC u HP-a na reklamaciji i da je crkla MB.

Ok, baš me briga nije meni iz džepa , jedino moram čekat, nego više me zanimaju iskustva drugih korisnika ovog HP-a jer ni garancija nije vječna.

Također, tek kad sam ga dobio u ruke skužio sam da je napajanje neki HP-ov izum tako da nema klasične konektore za MB već više njih sa manje pinova. Također je tu i neki manji konektor sa tanjim vodičima,valjda nekakva komunikacija između napajanja i MB. Ono što mi najviše ide na živac, diskovlje se napaja preko MB!!

Ima li nade na ovu ploču ubosti normalno napajanje u budućnosti? Nekakva shemica ili ako neko ima pinout ili sl.?
__________________
Pill Man

Zadnje izmijenjeno od: The Pill Man. 19.04.2012. u 21:35.
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2012., 21:48   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Ima li nade na ovu ploču ubosti normalno napajanje u budućnosti? Nekakva shemica ili ako neko ima pinout ili sl.?
Kod brandova ti to nema pretjerane svrhe.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2012., 22:04   #3
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Kod brandova ti to nema pretjerane svrhe.
Što misliš pod tim?
Garantiranu dostupnost dijelova koju godinu ili?

Svakako, lakše je nabavit klasično atx2.2. 2.3 ili sl napajanje nego ovo njihovo. A vjerojatno i jeftinije. A i ploču bi rasteretio.???
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2012., 22:32   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Što misliš pod tim?
Garantiranu dostupnost dijelova koju godinu ili?

Svakako, lakše je nabavit klasično atx2.2. 2.3 ili sl napajanje nego ovo njihovo. A vjerojatno i jeftinije. A i ploču bi rasteretio.???
Takva računala su "slagana po mjeri", nazovimo to tako. Napajanja ćeš moći kupiti još brdo godina (i to ne za neku veliku lovu), a ovakva konstrukcija omogućava razna specifična rješenja, detaljnije layoute ploče, računala mogu biti tiša, snage manje itd.

U kom smislu bi "rasteretio ploču"?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2012., 22:39   #5
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Pronašao neki .pdf
http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/.../c02778024.pdf

Mislim da se na mene odnosi poglavlje 7.2.2
E sad kad bi neko malo protumačio one pinove tj. imao kakvu shemicu napajanja da vidimo što ,se nalazi iza toga, tj. kakvi su naponski nivoi.

Još će me optužiti za reverzni inženjering a sve zato što nigdje nema za vidjet online kakavo je rješenje ploče koju u brand pc-u kupuješ.
Što više, navodno su razlike od serije do serije??? Može li ovo neko potvrditi??

EDIT: sad vidim odgovor,
dakle skinuo bi power conector HDD-a i optike sa ploče i napajanje im doveo direktno sa PSU.
Kod kupovine brand PSU-a ide na nerve limitiranost dostupnim snagama (kod nadogradnje grafe ili sl.) a i treba ih u pravilu čekati jer nisu baš na lagerima pa im ni cijena nije usporediva.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2012., 23:13   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Još će me optužiti za reverzni inženjering a sve zato što nigdje nema za vidjet online kakavo je rješenje ploče koju u brand pc-u kupuješ.
Što više, navodno su razlike od serije do serije??? Može li ovo neko potvrditi??
Glupo pitanje ali... Zašto to uopće radiš?

Da, svaka serija ima svoja rješenja, nema baš javno takve dokumentacije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2012., 20:44   #7
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Glupo pitanje ali... Zašto to uopće radiš?
Cijena, brzina nabave, mala snaga, nestandarnost-otežana dijagnostika...

Što još trebam objasniti? Kad crkne van garancije popušio sam.
Ukratko, da sam znao što je unutra nikom to nebih savjetovao da uzme.

A uzgred, neki dan sam se opekao i na jednom Dell-u. Frajeri u Dell-u su složili kućište sa dva utora za HDD ali su isporučili samo jedan nosač bez kojeg disk ne može unutra (plastični nosač sa gumama za smanjenje vibracija).
Prodavač mi reče da u HR to nije nabavljivo kao rezervni dio.

Iskreno svaki dan sam sve dalje od brand pc-a jer svojim izmišljotinama samo tjeraju ljude da troše lovu na nešto što je apsurd.
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2012., 21:30   #8
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Cijena, brzina nabave, mala snaga, nestandarnost-otežana dijagnostika...

Što još trebam objasniti? Kad crkne van garancije popušio sam.
Ukratko, da sam znao što je unutra nikom to nebih savjetovao da uzme.
A zašto nisi provjeravao?
Sve što si naveo (kao i za ovaj Dell) su standardni opisi svih brand mašina.
Rezervni dijelovi će biti nabavljivi dugo nakon što tu mašinu baciš.

Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
A uzgred, neki dan sam se opekao i na jednom Dell-u. Frajeri u Dell-u su složili kućište sa dva utora za HDD ali su isporučili samo jedan nosač bez kojeg disk ne može unutra (plastični nosač sa gumama za smanjenje vibracija).
Prodavač mi reče da u HR to nije nabavljivo kao rezervni dio.
Sve je nabavljivo kao rezervni dio. Usput, taj dio bi trebao obično biti u kućištu.
Citiraj:
Autor The Pill Man Pregled postova
Iskreno svaki dan sam sve dalje od brand pc-a jer svojim izmišljotinama samo tjeraju ljude da troše lovu na nešto što je apsurd.
Upravo obrnuto, zato rade bitno bolje i pouzdanije.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2012., 13:50   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,577
Kužim šta si htio postići sa "rasteretit ploču" tj. skinut napajanje HDD-a i optike sa ploče i napajanje im doveo direktno sa PSU, ali to u konkretnom slućaju nije moguće jednostavno napraviti.

Razlog je taj šta je ovdje psu i mobo custom tipa pa je dio funkcija psu - a premješten na mobo. Custom psu daje samo +12V, +12V standby, -12V, PWR Good, Fan Speed a prima komandu za paljenje, Fan napajanje.
Zbog toga namjerno nisu stavili standardne konektore neračunajući P3 koji je std. ATX +12 za napajanje cpu - a.
Iz istog razloga i je napajanje hdd, cd i sl. izvučeno sa mobo na kojoj je stabilizacija za +5V i +3,3.

Nekakav DIY bi se možda dao napraviti ali bi napajanje trebalo biti starijeg ATX V 1.xx (20 pinski konektor) kod kojeg je još bio prisutan -12V (treba ispitati dali se koristi) a slijedeći blem je šta je kod njega standby +5V a kod ovog custom HP - a je +12V. Isto tako treba usporedit naponske nivoe logike za PWR Good.
Za kraj nije definirano šta su P2 pin 5 i 6 (naznačeni kao Reserved).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.04.2012., 19:17   #10
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
A zašto nisi provjeravao?
Najgore je što jesam, ali prodavači uglavnom te mašine nemaju na lageru pa ne mogu sami pogledat, a kad naručiš (i platiš 10-15% garancije) gotovo je.
Na njihovim stranicama se to nigdje ne spominje u specifikacijama. Točnije i ne može kad mijenjaju od serije do serije...


Citiraj:
Rezervni dijelovi će biti nabavljivi dugo nakon što tu mašinu baciš.

Sve je nabavljivo kao rezervni dio. Usput, taj dio bi trebao obično biti u kućištu.

Upravo obrnuto, zato rade bitno bolje i pouzdanije.
Nažalost taj dio nije bio u kućištu, zašto- ne znam. Ako je nabavljivo proslijedi mi link u HR.

Što se pouzdanosti tiče, ta priča o brand pc-u više ne drži vodu. Naravno, ako će se složit mašina sa dijelovima nabavljivanim na kile onda je to druga priča.
Ubuduće ako trebam stabilnost za mene ide (u generalnoj formi):
proc: INTEL
MB: INTEL
ram: vjerojatno neki Crucial ili Corsair
HDD: dilema, ali za sad WD black ili raptor
PSU: corsair ili sl. iz heavy duty serija
Grafa: NVIDIA

Ukratko, plati nešto više pa budi miran kad je stabilnost i posao u pitanju.
i mislim da će statistički trajat duže i biti "nadogradiviji" nego ovako.

Citiraj:
Kužim šta si htio postići sa "rasteretit ploču" tj. skinut napajanje HDD-a i optike sa ploče i napajanje im doveo direktno sa PSU, ali to u konkretnom slućaju nije moguće jednostavno napraviti.
A ništa onda. Kad rikne van garancije više se isplati uzeti neku siromašniju ploču i novi PSU, proc i ostalo preselit.
Jer ako za MB traže >1000kn to nema smisla, a pogotovo što sad pod garancijom čekam već 3tjedna. Koliko bi čekao za 3 godine kad ponestanu na lagerima??

EDIT: moram provjerit jel uopće može normalna ATX ploča unutra (uATX barem) ili moram i kućište minjat?
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.04.2012., 23:30   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888