Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2022., 00:04   #1
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
DIY kompletno integrirano stereo pojačalo (DAC, mobile app)

Pozdrav!

Ne znam gdje da točno stavim projekt, no kako spada pod DIY a spada i pod audio, odlučio sam temu staviti ovdje u audio.

Projekt je predstavljen i na drugim audio forumima a ovdje ga predstavljam jer je pcekspert forum na kojem sam najduže a i kojeg najviše cijenim.

Vjerujem da će svatko pronači nešto za sebe, od audio fanatika, inženjera do programera i dizajnera.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=U7uzF2Q5OAg

Projekt:


Android aplikacija:


Više detalja ovdje:
https://mladenbozic.com/project-artemis/

Info:
Ideja (analogno pojačalo - digitalna kontrola) se rodila 2015., no tek sredinom 2016. sam konkretno krenuo raditi na tome.
Nisam htio neko jadno kučište pa da mi uređaj završi u nekoj šupi i nisam htio nešto ne-funkcionalno, nego kompletan uređaj koji radi sve što i rade oni iz dučana. I tako sam sve napravio za Pioneer A-10 kučište.
Sa vremenom sam dodao sve živo kao i vlastiti DAC te kontrolu preko mobilne aplikacije. Razvoj je poprilično potrajao jer sam radio on-off kako sam stigao, imam i stalan posao cijelo vrijeme pa je nekad bilo dosta teško to gurati dalje.

Pojačala i predpojačalo su CFA, tonska kontrola kao i kontrola glasnoče su preko motoriziranih potenciometara. Sve je kontrolirano sa STM32071 mikrokontrolerom. Komunikacija sa mobilnom aplikacijom ide preko BLE protokola i ganjam ju sa Nordic nRF52 čipom. Sve što vidite sam napravio/zakodirao sam, jedino sam platio izradu GUI sučelja i na bazi te izrade sam napravio ovu sa nekim dodatnim izmjenama.
Neke stvari tj. audio riješenja su uzeta sa neta (ima više na web stranicama projekta, koga zanima). Skoro svaki sklop je i simuliran u LTspice programu.

Projekt ima:
  • Input selection based on relays
  • Custom developed DAC with power off function when not in use
  • Mute (relay based)
  • Speakers On/Off
  • Motorized volume control (4 channel ALPS pot) with ADC readings
  • Motorized tone control (6 channel ALPS pots) with ADC readings
  • Tone bypass (relay based)
  • Discrete bass boost based on Onkyo schematics
  • Discrete CFA pre-amplifier based on Marantz schematics
  • Discrete CFA power amplifier based on sources from the net (Hifisonix) and own thinkering in LTspice
  • Bluetooth Low Energy connection to Android device for control and monitoring based on nRF52 module
  • IR remote control support
  • Custom developed Android application
  • Standby circuitry
  • Dual power transformers connected in parallel after the rectifier for double current
  • Separate power circuitry for pre-amp, DAC, relays and digital circuitry
  • Protection circuitry for DC on outputs and power supply voltage asymmetry
  • Temperature monitoring based on TMP100 IC and protection from overheating
  • LED dimming ability
  • LED on volume knob

Za sve koji su pročitali i došli do kraja, pitanje!
Da li bi kupili ovako nešto a da postoji kao kit?

Naime, razvijam(ne ja, inženjer strojarstva) i kučište i već sam tražio upit cijene u Kini, pa kako nemam novaca za brand razmišljam možda napraviti ovako nešto kao kit. Primjer; mogli bi kupiti kučište i napajanja od nas a sami napravite pojačala. Ili kupite kučište, DAC i napajanja a sve ostalo napravite sami. Naravno da bi sa kučištem došle i dimenzije i sve potrebno da se napravi vlastito rješenje kao i kod koji bi kao i ovaj bio javan te bi ga svatko mogao prilagoditi sebi. Isto tako, mogli bi kupiti i kompletan kit od nas, bez da zalemite/napravite i jedan dio sami, osim naravno sklapanja.

Kritike, pohvale i mišljenja dobrodošla!
Ako ima kakvih pitanja isto stojim na raspolaganju, može ovdje a može i na PM.

Hvala na čitanju!
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 10:02   #2
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Kad nitko neće...

Svaka čast!
spiderhr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2022., 11:43   #3
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Hvala!
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 12:09   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
BRAVO !

Ti si "glavom unutra" pa znaš na pamet ali bilo bi bolje da ti je power ožičenje u raznim bojama.
Isto tako ja bih za NF interkonekcije koristio oklopljeni tj. mikrofonski kabel.

Ima li tržišta za tako nešto ?
Vjerojatno ima, samo treba dobro procijeniti "za koliko nofčića" ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 20:12   #5
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Ja ti čestitam 👍👌🍻
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 20:32   #6
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Bravo.
Nadam se da ćeš naći tržište za to. Svakako pokušaj šire od RH.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 22:03   #7
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Hvala ekipa!

@Nikky: Uzmi u obzir da je projekt krenuo iz čiste strasti da se nešto napravi i prvenstveno je bio za mene. Kako je vrijeme teklo i kako sam shvačao koliko toga malo znam i koliko je trebalo da se neke stvari poslože, počeo sam razmišljati; "što ako"!?
Ovaj projekt je čisti radni prototip, iako 99.9% funkcionalan. Ako dođe do izrade za prodaju onda će se dosta stvari promjeniti.

I ja vjerujem da ima tržište ali pitanje je koliko veliko i da li je posao samoodrživ. Ako netko ima više uvida u ekonomiju, naime ja sam čisto tehničke struke, slobodno neka mi se javi na PM. Informacije naravno platim ako je potrebno.

@Libertus: HR niti ne gledam kao zemlju gdje bih bazirao večinu prodaje, odmah bi gledao cijeli EU a poslije USA, Kina, Kanada.

Problem je što kao osoba tehničke struke nemam pojma gdje i kako krenuti. A u HR nemam pojma gdje uopče pitati o tim informacijama. Tako da sam trenutno u fazi informiranja.
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2022., 22:27   #8
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Gdje su sada komore? Možeš pitat komore postoji li tržište za tako nešto i kako plasirati,ali ako je jedno vrijeme početkom korone a i malo ranije svježe slavonsko meso propadalo dok je u Švicarskoj potražnja za takvim mesom rasla za 20-30 % svaki mjesec,pitanje je tko ti može pomoći da se to plasira,naši sigurno ne. ALi možeš probat,ništa ne košta.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 13.02.2022. u 13:01.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 16:02   #9
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Prvo čestitke i na entuzijazmu, i na tehničkom rješenju

Ja sebe isto smatram entuzijastom, no kako ni tehnički ni izvedbeno nisam ama baš nimalo potkovan, nekoliko sam projekata radio sa ljudima od povjerenja, a sam sam bio zadužen, recimo to tako, za finiš i dizajn naprava.

Primjerice, ovdje u temi hi-fi sam okačio prije otprilke pet godina jedan par zvučnika za na zid (tzv. Vifantastish), nešto kasnije jedan mali zvučnik koji je od FR temeljen na Faital driveru postao klasičan dvosistemac uz pomoć SB visokotonca, a posljednje što sam radio je jedan pre+amp sustav, gdje je preamp konstrukcija jednog kolege temeljen na PGA čipu, a izlaz je obična 3116 pločica. No najviše slušam mali 6p1p lampaš, kojeg sam isto modao u izlazno pojačalo, i dodao podnožje od coriana.....

Ovdje je slika mog trentunog sistema na stranicama Audiokarme, da dobiješ neku predodžbu kako to otprilike izgleda:

Return of the original Miniwatt SET ( APPJ )

Zašto ti to pišem - u svim tim avanturama, i meni i ljudima s kojima sam dogovarao komponente, najveći problem predstavljalo je kućište tj. krajnji izgled komponente. Jasno da sam, kao korisnik, bio zainteresiran za uporabnu "vrijednost" proizvoda, a nekako je uvijek to predstavljalo temeljni problem u realizaciji projekta.

Dapače, sva trojica kolega s kojima sam radio te projekte, upravo činjenicu da je teško ostvariti konačan proizvod na uporabnoj razini industrijskog dizajna naglašavaju kao problem zbog kojeg nisu, ili neće krenuti u komercijalizaciju svojih proizvoda - a ovi moji čak nisu ni vrhunski iz njihovih portfelja.

S druge strane, ako se usmjeriš na module, mislim da ćeš izgubiti veliki potencijal koji bi mogao ostvariti sa kompletnim proizvodom, a pravi problem ti se - kao manufakturi - može dogoditi ako, recimo, u kratkom roku dobiješ npr. 500 narudžbi

Javi se na PM, pa ti mogu još ispričati o iskustvima tih kolega....

Btw- zašto bi bio problem dobiti brend? j.d.o.o je čini mi se sasvim dovoljan, plus neki atest - zar ne?
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 17:38   #10
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
@jean luc - svaka cast i tebi na trudu i pokusajima!

Javim ti se na PM u vezi nekih detalja.

Problem vidim u tome sto sve kosta, od izrade uredjaja, slanja paketa izvan HR i naravno marketinga bez kojeg nista ne ide.
A najveci problem je sto kao osoba tehnicke struke ne znam napraviti poslovni plan sa istragom trzista u kojem bi se otprilike vidjelo da li za nesto ovakvo ima prostora na trzistu. No javio sam se u plavi ured i jos cu pronaci gdje ima informacija pa cemo vidjeti.

Na jednu stvar sam uspio dobiti odgovor a to je da li ce se bar ljudima svidjeti. Za sad imam samo pozitivnih komentara, nije ih puno ali su barem pozitivni. Da su negativni znao bih da treba odustati i da od toga sigurno ne bi bilo nicega.
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2022., 17:45   #11
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Svaka čast, izgleda jako zanimljivo

Pogledaj Tindie platformu, čini mi se kao nešto što bi odgovaralo za ovakav projekt: https://www.tindie.com/

Ono što bi meni osobno više odgovaralo od bluetooth modula je WiFi i integracija sa smart home sustavom (Home Assistant). Ali za nekoga tko misli samo mobitelom upravljat, aplikacija izgleda lijepo.
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 18:42   #12
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Pohvale za trud, izgleda impresivno i vjerujem da bi kupaca bilo 😉

Ono sto bih ja prvo napravio je pobrojao sto sve treba za sloziti funkcionalan uredaj (s vlastitim kucistem) i zatim plasirao ideju na kickstarter i/ili slicne stranice, objavio koliko komada se mora prodat da bi ideja zazivjela.

To ce ti najbolje pokazat da li ima interesa i koliki je taj interes.

Ako ne bude dovoljno interesa nisi nista izgubio.

S druge strane, ako se ljudi zapale onda vec imas smjernice kako krenut u privatne vode i sto ces plasirat kao startni proizvod.

Kako god, sretno.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 18:49   #13
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Pohvale!
Jedno ovako odokativno pitanje, koliko bi takav uredaj mogao kostati?

Offtopic for fun: jesu li komponente usvirane i u kojem smjeru su usviravane te da li po danu ili po noci?
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 19:05   #14
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Vjerojatno u smjeru istoka za vrijeme mladog mjeseca.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 20:33   #15
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Uzivam citat ove audiofilske komentare 🤣🤣🤣🤣
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 20:38   #16
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Svima hvala za pohvale i javljanje!

@Mac_F: Znam za Tindie, to je opcija ako bi se prodavalo kao kit. Uz ebay naravno. Da stvar ide uz Home Assistant jest dobra ideja i ja bih to volio dodati ali jednostavno nemam resursa. Doduse imam neke druge audio ideje za projekte/proizvode kojima bi to vise odgovaralo pa eto, ako se sto pokrene i u tome vidim jedan smjer u kojem bi sigurno probali ici.

@Cuky: Razmisljao sam i o crowdfundingu, mislim da na Kickstarter ne mogu jer eto Hrvatska, no Indiegogo da. Mozda sa vremenom Patreon i slicno.

@Kasko: Po mojim procjenama u izradi minimalno 4000kn na jedan proizvod. Na vise komada cijena pada. Da ga prodajem sam tj. direktno kupcu, cijenio bih ga oko 6000kn+. Da ide preko dilera dva puta toliko a za cijenu od 12000kn nekako mislim da bih tesko prodao puno komada. Mozda i bi, da ulozim milju eura u marketing.

Kako dolazim iz tehnickog smjera ne vjerujem u usviravanje. Niti sam ikada igdje cuo ili procitao da se komponente usviravaju. Zvucnici jos ajde, zbog pokretnih dijelova no po meni je to sve marketinska fora, nakon 100 sati slusanja zvucnika usi i mozak se priviknu i mislis da cujes nesto sto do onda nisi. No stvarno ne bih uopce ulazio u te rasprave niti bih govorio ikome sto i kako cuje to sto cuje. Mogu reci da sam predimenzionirao skoro svako napajanje i da su komponente iz provjerenih izvora kao Mouser, Digikey i TME te su od poznatih svjetskih proizvodjaca.
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 21:48   #17
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Odlično odradeno i sve pohvale za projekt.

Koliko ti vremena treba d napraviš jedan komad?

Samo bi nadodao da ove platforme za crowfunding mogu biti dvosjekli mač.

Ekipa će ti dat pare ali će i očekivati da to sto si rekao bude i isporučeno na vrijeme.
Dal si spreman ako ti to krene napravit 10-20-30 komada u 2-3mj?

Uvijek možeš otvoriti FB stranicu i tako to počet prodavat.

Malo se pohvališ na HIFI forumima, pageovima pa ti se možda i ekipa javi da bi kupila.

Kreneš polako pa vidiš kako ce to ići.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2022., 22:38   #18
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
I od mene cestitke ,kapa dolje za trud a i finalni proizvod. .
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 13:24   #19
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ja bih rekao da imaš dvije opcije:

zadržat se u nekim cjenovno prihvatljivim okvirima, tako da možeš poslati par primjeraka po specijaliziranim blogovima, forumima i slično na test, i čekati narudžbe. Vidi npr. kako to rade ovi ljudi koji su dobili relativno dobre rivjue za svoja pojačala, kao primjer malih europskih "butik" proizvođača:

https://www.apollonaudio.com/
https://boxem-audio.eu/en/

ili čak:
http://electron-audio.com/en/ion.html

u principu se tu radi o "kutijanju" gotovih modula (najviše truda si je tu dao baš naš konstruktor), ali sa brendom, garancijom, atestom i svime što ide uz industrijski proizvod.

Najveći problem ti nije čak ni marketing (jer se to rješava da pošalješ stvar na test kod nekoliko "influencera") nego baš pogoditi omjer cijene koštanja koja će ti omogućiti da se ravnomjerno razvijaš, odnosno da zarađuješ solidno a da ne dođeš u situaciju da ti nitko ne naručuje proizvod, ili još gore - da ne možeš servisirati narudžbe.....

Druga opcija ti je da baš odrežeš cijenu maksimalno, da računaš na manji broj primjeraka ali da ostvaruješ solidnu zaradu bez straha da nećeš moći odgovoriti na narudžbe u razumnom roku.....tako, uostalom, većina te industrije i funkcionira, kao i neke druge čak posve netehnološke prirode.....U tom slučaju možeš jedino doći u situaciju da uopće nema interesa za to. Ja bih osobno - kad bih se bavio takvim stvarima - išao na kompletna rješenja ovakvog tipa:
https://www.avantgarde-acoustic.de/e...zero-1-xd.html

samo naravno u cjenovnom okviru koji bi bio ispod etabliranih imena kao što je Avantgard. Prije nekog vremena su dvojica-trojica naših konstruktora išli baš u tom smjeru (bili su prisutni na audio sajmovima prethodnih godina), ali sa cijenama većim od ovakvih imena, pa kolko znam nisu ništa posebno postigli -bez obzira na to što su možda njihovi proizvodi i davali veću vrijednost za novac u svojoj klasi.

Uglavnom, sigurno je put do uspjeha trnovit, ali u zadnjih 10-ak godina ima priličan broj uspješnih priča iz ovako "zakutnih" krajeva svijeta koji nisu Kina niti jeftina serijska proizvodnja - tipa Slovenija, Estonija, Bugarska, Cipar, Srbija i slično.....no što je konkretno bila njihova ulaznica za uspjeh, ne mogu ti odgovoriti.

Zadnje izmijenjeno od: jean luc. 14.02.2022. u 13:31.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 14:56   #20
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Palo mi je na pamet da za savjet pitaš onoga šta sastavlja / prodaje onu kit igračku / konzolu,
ako se ne varam nekako je ušao u škole pa mu je to pomoglo oko distribucije / odr. količine narudžbi da može funkcionirati.

Obzirom da kinezi kradu i kopiraju sve živo a pogotovo ako ima dobru tržišnu vrijednost,
svakako smisli kako da se zaštitiš, kako na hw nivou (ako je moguće), tako i na sw nivou (fw / pamet vezana na hw po nekom broju i sl.).
Ako se ne varam svaki BT modul ima nekakav unikatni broj, slično kao MAC adresa.
Naravno da to i tebi otežava život jer onda moraš svaki komplet inicijalizirati / upariti (nazovi kako hoćeš).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 19:14   #21
gamer
dark seraphim
Moj komp
 
gamer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 774
Da svima odgovorim odjednom...

Za crowdfunding sam svjestan, dvosjekli mac definitivno. Trenutno nemam proizvodnju koja bi mogla ispuniti niti jednu jedinu narudzbu osim da ja sam, u svom slobodnom vremenu, sklopim uredjaj. I tako uredjaj po uredjaj. Meni bi trebalo oko 2-3 tjedna za sklopiti jedan. To nije odrzivo, ne samo zbog vremena nego i kvalitete, sve plocice treba preraditi da se daju strojno lemiti, treba proci procese jos za kvalitetu i slicno. Tako da mi je tesko sada reci koliko bi trebalo da sklopim jedan uredjaj dok recimo imam sve plocice polemljene, mozda dva dana.

Evo gledam ovaj electron-audio i bas si razmisljam da im se javim i predstavim. Bilo kakva informacija je dobro dosla pa mozda podijele neki info ili napravimo nesto zajedno.

Moj cijenovni rang ne bi bio u tisucama eura, mozda jednog dana sa nekim ultra uber proizvodom, nekako mislim da je u tom cijenovnom ranku dosta mala potraznja(ali naravno ne znam, pretpostavljam), isao bih vise na odlicnu kvalitetu uz primjereniju cijenu. Recimo rang oko 1000 eura no da stvarno dobijes stvar koju nikada ne zelis prodati. Naravno cijena je trenutno vrlo upitna jer tu postoji jos dosta faktora koje moram proci i izracunati.

Evo javit cu se i tom liku iz CircuitMess-a, mozda podijeli neki info. Mislim, ne moze odmoci. Ideja je odlicna!

Zastita definitivno, pogotovo ako bih imao sve sto bih volio imati. To nije problem, radio sam takve stvari. Malo vise posla ali se definitivno poslije isplati jer je istina, Kinezi SVE iskopiraju i ne mozes im bas nesto napraviti osim ako nisi gigant sa ogromnom kolicinom novaca.

Mnogo hvala svima na idejama i javljanju!
Ovaj forum me uvijek odusevljavao koliko inteligentnih ljudi se na njemu moglo pronaci! Svaka vam cast!
__________________

gamer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na