Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 02.04.2010., 01:54   #1
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Windows XP se ne želi instalirati na WD 20 GB HDD

Pozdrav!

Stavljam ovu temu pod hardverski problemi jer cisto sumnjam da je u softveru;

Konfiguracija je iz moj komp (i sig, komp 1), s time da je disk od Doink The Clown, WD 20GB.

Stavim disk u komp, instaliran WIN XP, instaliram drivere, pojavljuje se BSOD.
Ajd...
Instaliram WLM, i ostale programcice, restartam komp; nemoze inicijalizirati neku datoteku, neposredno prije welcome screena (imam kursor misa) i samo stoji crni ekran i ta poruka na koju kliknem OK...

Nisam probao safe mode, reko, rusit cu cijeli sistem;

Stavim Win XP MCE CD u CDROM, kako je win prije instaliran jucer i nije nista novo osim drivera, stavim quick format. Formatira se, ide kopiranje fileova, dode restart, restarta se, pise press any key to boot from CD (sto zaobilazimo, ne zelimo opet pokrenuti instalaciju s CDa nego s HDD), i nakon te poruke pise:
"Error while loading operating sistem".

Probao sam s drugim DVDROMom, obicnim XP PRO, full format, no i dalje se ta poruka pojavljuje i ne mogu pokrenuti tj dovrsiti instalaciju XPa.

- ajde da probam bios na default, udem u bios, stavim da vrati na tvornicke, save & quit, i komp se ugasi :S. Upalim, isto error while loading operating sistem. Opet u bios, opet resetiram na tvornicke, save & quit i opet umjesto restarta kompa komp se ugasi (?!?!?).
Istekam napajanje disku, upalim i odma u bios, opet na default i sad se normalno resetira komp a ne gasi.
Spojim disk, opet na default, OK je, ne gasi se vise (inace, maticna je prvih par mjeseci zahebavala, ugasim komp i on se nakon 2 sec opet upali, ali to je samo od sebe proslo).

Vratim 500GB disk, i evo me, Win7 i disk rade bez problema (nadam se da ne smeta disku sto stoji okomito).

Sad cu probat s drugim diskom, Maxtor 20GB.
@doink; ako radi na ovom 20GB Maxtor, a tvoj WD 20GB nece, jel moguce da ti vratim disk? Posto sam ga nedavno kupio i sad htio sam instalirat XP i dogada mi se navedeno.


Hvala svima unaprijed na brzim odgovorima, nadam se da cu dobiti odgovor jos nocas
Computer_Modder je offline  
Staro 02.04.2010., 03:18   #2
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Napravio memtest, proso bez errora,

Stavio Maxtor 20gb disk, sve radi, win s normalno instalira...
Na WD 20gb sam probao 3 puta, radio sam neko particioniranje iz windowsa... Popodne cu probat jos disk na drugom kompu sve particije s diska obrisat.


Nego, doink, ako citas (da ne saljem sad s moba pm, dulje bi trajalo), sta cemo s diskom ako ne radi?




Edit: doso onaj zadnji restart, pisalo je: A disk read error has occured, press crtl + alt + del to restart.
Restarto i evo dovrsio instalaciju.
Slucajnost da se ta poruka pojavila, ili ce nakon instalacije drivera i sl opet biti ista poruka, Error while loading OS...

Molim nekog ako se susreo s ovime ili zna sta bi moglo biti nek kaze.
Hvala puno unaprijed!



Edit 2: instalirao win, restart, sve OK. Instalirao redom. GPU drivere, Chipset drivere, Sound drivere, Lan drivere, restart, pojavila se sljedeca poruka:
Windows could not start because the following file is missing od corrupt:
\windows\system32\config\system

You can attempt to repair this file by starting Windows setup using the originak Setup CD-ROM.
Select 'r' at the first screen to start repair.

Vise mi je ovo sve cudno, diskovi bi trebali radit, nisu bacani ni sl, ovaj maxtor je izvaden iz jednog kompa kojem je cdrom otkazo i dobio sam ga na zamjenu/popravak cdroma...

evo bas sad ugasio komp i opet upalio; sad pise:
windows could not start because the following file is missing od corrupt:
(windows root)\system32\ntoskrnl.exe
Please re-install a copy of the above file (to mi se pokazalo kad sam spojio disk i pokusao bootat windowse instalirane na drugom kompu

treca sreca; BOOTA WIN XP :S:S:S:S:S

postavim rezoluciju, restart;
A disk read error occurred
Press crtl+alt+del to restart

OMG, ali neka mi neko sve ovo objasni meni nista nije jasno...

- disk neispravan - sumnjam
- win cd neispravan - nemoguce, nebi kopiro file i nebi radio
- PC/ostatak hardvera neispravan/poluispravan - ovo me najvise zabrinjava i neka mi netko kaze da nije to... pa makar svi diskovi crkli xd
- nekompatibilnost hardvera - disk je spor i iz 2001, no mislim da nebi trebalo bit problema s dizanjem sustava
- driveri zahebavaju - al zasto se onda pojavila ona crtl+alt+del poruka jos dok instalacija nije bila gotova?
- nesto trece ?

btw: ja sam sve instaliro, i ASRock OC nesto,, napravio sam prvi moj OC, 200*15 je default, ja sam isprobao 250*12 i 250*15. Downclock 200*12 i kasnije 150*15 na sto se sistem smrznuo i jednio je prisilno gasenje pomoglo.
Kasnije sam s ASUS nesto, isto oc alatom povecao gpu s 450 na 500mhz i kasnije i gpu i mem smanjio na 200 ili tu negdje, cisto da vidim kako to radi.
Vratio sam na default gpu (a cpu je odavno bio), i tu je prvi BSOD, restart kompa, bsod, i tako u krug, ali ako cim se komp upali odem u task manager i ubijem procese od tih oc programa, sve super radi, restart, pa je ona poruka bila, format i nije htio dic winse.
Na primarnom disku (koji nije ustekan, 500gb), nisam u mogucnosti reinstalirat winse, ali boota normalno i sve OK radi.

Jel netko zna mozda sto bi moglo bit, ovo me vise izluduje... Necu valjda treci disk morat probat?

sad sam jos jedan restart napravio, prode OK, shutdown takoder. ko tu koja hebe?

Zahvaljujem puno onome koji mi pomogne u rjesavanju ovog cudnog problema.

Zadnje izmijenjeno od: Computer_Modder. 02.04.2010. u 04:17.
Computer_Modder je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2010., 04:36   #3
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Vrati sve clockove na default (ccmos), i onda loadaj default postavke..
Koliko sam skuzio ta 2-3 diska sto si pokusao instalirat OS na njih su svi IDE?
Korsitio si isti kabel ili koristis neki "novi" 80-pinski?
Provjeri sve te diskove sa alatom od proizvodjaca (imas ih na Hiren's-u), promjeni kabel ako vec nisi i ako su diskovi ok i kabel je novi onda te IDE kontroler zeza..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline  
Staro 02.04.2010., 11:31   #4
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
hdd 500gb - sata
Hddovi 20gb - pata
Kabel - 80pin ata round red cable
Ja sam ocao iz windowsa, s nekim programima s cda, nista nije zabiljezeno u biosu, no napravit cu ccmos preko jumpera.

Dal je moguce da sam ja nesto shebo podizanjem i smanjivanjem taktova procesoru i grafickoj?


Probat cu jos treci disk, iako sumnjam.
Kabel sumnjam, na istom su cdrom (master) i hdd (slave), a ne mogu ga promjeniti jer je komp na stolu, nemogu ga maknut, jedva uspijem disk promjenit.
Cdrom je van kucista, dvdrw mi je crko.

Hirens nemam.

Sto mi je ciniti (kabel cu teeesko promjenit), te kolike su mogucnosti da nesto od hw nije ispravno/da sam ocom nesto shebo?

Hvala puno, ovo pisem s moba.

edit: evo me na kompu, maxtor 20gb, 3-4 shutdowna/restarta prosao, sve OK, nema vise nikakvog errora :S.
WD20gb stavio u drugi komp, kad treba boot s njega pise error while loading operating sistem, no nakon sto sam zapoceo Win xp instalaciju, ona normalno ide i XP se instalira, dok na ovom kompu nece.
Promjenit cu CDROM, hdd na master, cdrom na slave, kabel cu pokusat ako cu moc, iako sumnjam da cu uspjet.

maxtor 20gb je sigurno radio na 80pinskom jer sam ga izvadio iz kompa, u kojem je bio 8-9 godina (P3 833Mhz konfa).

Ako netko zna da li sam mozda ja kriv s onim OC postavkama, ili sumnja da nesto nije ispravno, neka kaze. Isto tako, sto da napravim, ako mi netko moze pomoc...

Hvala puno!

Zadnje izmijenjeno od: Computer_Modder. 02.04.2010. u 12:10.
Computer_Modder je offline  
Staro 02.04.2010., 14:12   #5
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
probaj isključiti dma za taj disk u biosu, ja sam imao takvih problema sa jednim diskom, nije htio biootati ako neisključim dma i ako bi slučajno digao sistem onda bi se disk zagrijao preko 70'C i komp bi smrzao
vm@ je offline  
Staro 02.04.2010., 17:24   #6
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
Ima samo Auto (postavljeno je) i ultraDMA 1-5 ako se dobro sjecam.

Instaliro na onaj wd 20gb harddisk na drugom kompu, ubacim disk u ovaj komp, pise da nije boot pronaden da ubacimo sistemski disk i pritisnemo bilo koju tipku...
Iako je windows gore, a particije su cca. 12+7gb, meni instalacija XPa prepoznaje samo oko 5gb.

tocnije, pise: 5539mb disk 0 blabla i ispod:
c partition 1 (unknown) 5544mb, 5543mb free.

ko tu koga ebe to mi vise nije jasno?

- dal je moguce da sam s spomenutim oc shebao nesto?
- mbo ne prihvaca bas stare ide diskove?
- nesto trece?

hvala svima unaprijed na odgovorima!


edit: i bios prepoznaje disk kao 5.8gb iako je isti 20gb.

edit2: nesto u biosu postavljeno (disabled floppy controller) i sl, disk stavljen sam (bez cdroma), maticna nece dalje od posta.
Bez diska - sve radi, disk na drugom kompu radi...

neka mi neko objasni ovo...

napravljen ccmos preko jumepera na ploci, stavljen disk, F2 da udem u bios, cekam dugo (2min, inace je 2sec).
ipak ude u bios, ide devices, not decected, udem na master ide, pronade wd 20gb i kaze new devices found please restart bla bla... restartam, nece u bios uc...

savjeti?

Zadnje izmijenjeno od: Computer_Modder. 02.04.2010. u 18:04.
Computer_Modder je offline  
Staro 02.04.2010., 19:04   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
IDE (PATA) hdd neprepoznavanje probaj (ako prođe) po CS (Cable Select) principu, postavi CS na hdd a kabel spajaš jedan kraj u mobo, drugi kraj u hdd a cdrom ide na konektor u sredini.
Ako negdje možeš posudi PCI IDE add-on kontroler (znam da je relativno teško naći) pa onboard na disable i prebaci na ovaj "novi".
Nikky je offline  
Staro 02.04.2010., 19:38   #8
Computer_Modder
Premium
Moj komp
 
Computer_Modder's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 607
HDD je na CS; svi su na CS osim maloprije kad je bio na master (cudno, onda ga nije prepoznao).

CDROM nisam u mogucnosti staviti na srednji konektor, ali to slave i master... nema to neke velike veze, samo da mbo prepozna gdje se nalazi uredaj.

Sve se nalazi u mATX kucistu, ne pitajte... Jedva sve mjenjam i spajam.

Imam kontroler, drivere nemam, a ugradit ga - pogadate, ne mogu (skucenost kucista, graficka...).

Probao sam disableati SATA kontroler, ali bios je skroz slab s mogucnostima, mogu jedino disable usb, parallel, floppy kontrolere, o ide i sata nigdje nema rijeci (kao ni za slicne - lan, audio ili sl).

Sad sam upravo na Maxtor 20GB IDE HDD, WIN XP MCE.
Sve upucuje da onaj disk ne radi, NO, uspjesno sam instalirao XP MCE na drugom kompu.

Ponovno cu pitat, kolika je vjerojatnost da sam smanjivanjem brzine procesora
(150×15 (nakon tog se sve blokralo, morao sam gasit komp iz napajanja), 250×12, 250×15)
a graficke s 450mhz gpu na 550mhz, kasnije na 200tinjak mhz, memorija isto downclock).
Sve sam radio iz OC programa u Windowsima.
Nakon tog su poceli BSODovi, pa sam iso reinstall win xp i nije htjelo...

Savjeti?
(idem sad onaj disk na CS probat, iako sumnjam...)

i jos jedno pitanje; da li je moguce da dok je win gore, da sve radi super, ali reinstall nikako nece? strah me opet rusit windowse

edit: evo, disk na CS, sve super prepoznaje.
sad idem opet xp instalirat na taj disk (s trecim dvdromom), iako je prije bio isto na CS, nada umire posljednja...
(i dalje cekam odgovore na iznad postavljena pitanja)..

Zadnje izmijenjeno od: Computer_Modder. 02.04.2010. u 19:53.
Computer_Modder je offline  
Staro 02.04.2010., 19:56   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Obično downclock procedurom ništa crkava (može biti jedino nestabilan), za razliku od overclock - a kad možeš "sredit" nešto.

Kažeš da se čudno ponaša, BIOS siromašan i nije baš pametno "petljat" sa njim u ovakvom "stanju". Da probaš preko floppy - ja (gore si rekao da je na disable, ako ga nema privremeno dodaj) napravit BIOS update (nebitno ako nema novije verzije) ?
Nikky je offline  
Staro 02.04.2010., 20:06   #10
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor Computer_Modder Pregled postova
Imam kontroler, drivere nemam, a ugradit ga - pogadate, ne mogu (skucenost kucista, graficka...).
Sto bi te grafa sprijecavala kad ploca ima integriranu grafiku, (mislim izvadis tu vani i prebacis se na onboard, to i nije vazno oces install radit na nekoj PCIe grafi ili inegrusi jel)..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2010., 20:32