Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2010., 14:16   #1
misko-00
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ddddd
Postovi: 46
NAS ili server - savjeti, prednosti i nedostaci

Cijevi su mi sljedeći:
-raid 1
-Imati uređaj koji ću paliti po potrebi, nece biti stalno upaljen
-Da zauzima malo mjesta
-Kapacited od 1TB mi je više nego dovoljan
-koristiti cu ga kao backup osobnih dokumenata
-držanje datoteka kojima ne pristupam često (manje od 1 mjesečno)
-bitno da podržava FTP, SAMBU
-obavezan rsync

Raid 1 mi je bitan, tako da ako slučajno i rikne jedan disk, da imam podatke sačuvane.

Moja je dilema sljedeća:
- da li da kupim neki uređaj koji mi to omoguće. I koji uređaj ? Ako takvo što uopće i postoji
- ili da sam sastavim sam takvo računalo. Onda je pitanje koje komponente uzesti ?

Ako ima tko kakvu ideju neka kaže.
__________________
http://spa3102.blog.hr/
misko-00 je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2010., 15:17   #2
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Hm, malo neobični zahtjevi
S jedne strane RAID, FTP, Samba ... upućuju na mali NAS, ali zbog rijetkog korištenja, bilo bi dovoljno eksterno kućište sa 2 diska.

a) mali NAS ... nešto kao D-Link DNS-323, Synology DS 209/210, QNAP 219
- prednosti su što su to pravi NAS-evi (mreža, RAID), kompaktnih dimenzija, sa puno dodatnih servisa, print-serverom itd.
- mana je nešto viša cijena

Imam D-Link DNS-323 i zadovoljan sam, osim brzinom, ali u svojoj klasi je ok.
Firmware se i dalje razvija, a ima i puno hackova i dodataka tko se voli igrati.

b) eksterno kućište (USB/e-SATA) za 2 diska sa RAID-om 0/1 ... npr. Raidsonic IcyBox IB-RD4320StUS2 (čini mi se da ga imaju u Linksu)
- prednost je puno manja cijena od varijante a)
- mana je što nema mrežu, odnosno ono što tražiš (FTP, Samba)

c) složiti poseban PC za tu ulogu ... to je u biti varijanta a) NAS, samo u vlastitoj izvedbi
- prednost su fleksibilnost i cijena (puno manja ako iskoristiš neki stariji komp)
- mana su dimenzije i manja pouzdanost (ipak je to onda običan PC sa puno dijelova).

Da ne zaboravim napomenuti ... RAID 1 nije backup, njime samo imaš redundanciju, odnosno, raspoloživost u slučaju kvara jednog od diskova. Zaraženi, oštećeni ili greškom obrisani fileovi ... tu RAID ne pomaže.
Ako je čitav uređaj u biti backup nečeg drugog, to već ima malo više smisla, iako mi se tu čini pametnije imati single diskove u ext. kućištima, dakle 3. backup, ali na fizički drugoj lokaciji. Možda malo paranoično , ali mislim da ništa od ovoga nije skuplje od izgubljenih podataka.

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 15.03.2010. u 15:29.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.03.2010., 08:15   #3
misko-00
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ddddd
Postovi: 46
Thumbs up

Hvala na odgovoru ovaj D-Link DNS-323 mi je najjeftinije i čini mi se OK.
Možda se odlučim na njega.

Najbolje bi mi bilo uzesti neko staro računalo i na njega instalirati http://freenas.org/freenas, ali će mi takvo šta zauzesti više prostora nego npr. D-Link DNS-323, pa mi zato nije drago riješenje.

Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Hm, malo neobični zahtjevi
S jedne strane RAID, FTP, Samba ... upućuju na mali NAS, ali zbog rijetkog korištenja, bilo bi dovoljno eksterno kućište sa 2 diska.
Eksterno kućištu ne mogu pristupati preko mreže.
Pod rijetko korištenje sam misli svaki drugi treći dan.

Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Da ne zaboravim napomenuti ... RAID 1 nije backup, njime samo imaš redundanciju, odnosno, raspoloživost u slučaju kvara jednog od diskova. Zaraženi, oštećeni ili greškom obrisani fileovi ... tu RAID ne pomaže.
Ako je čitav uređaj u biti backup nečeg drugog, to već ima malo više smisla, iako mi se tu čini pametnije imati single diskove u ext. kućištima, dakle 3. backup, ali na fizički drugoj lokaciji. Možda malo paranoično , ali mislim da ništa od ovoga nije skuplje od izgubljenih podataka.
Ako mi se dogodi da mi oba dva diska riknu u isto vrijeme, onda cu to shvatiti ko poruku "od dozgo" :-) , pa nisam valjda takve nesriće.

A i neznam gdje bih hostao oko 500GB podataka online, osim možda http://www.tarsnap.com/, ali to bih me koštalo oko 150$ mjesečno, što je ipak malo previše :-)
__________________
http://spa3102.blog.hr/
misko-00 je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2010., 11:51   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor misko-00 Pregled postova
Eksterno kućištu ne mogu pristupati preko mreže.
Pod rijetko korištenje sam misli svaki drugi treći dan.
Zašto ne bi mogao? Ni ne moraš ga shareati, ako mu znaš slovo...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2010., 08:38   #5
misko-00
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ddddd
Postovi: 46
Question

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Zašto ne bi mogao? Ni ne moraš ga shareati, ako mu znaš slovo...
Ne razumjem.

Ako mi je disk spojen, preko USB-a na "računalo A" i "računalo A" je isključeno, a ja želim sa "računala B" pristupiti disku koji je spojen na "računalo A", kako to uraditi a da "računalo A" ne bude uključeno ?
Jer sam shvatio da ti kažeš da je to moguće i da mi NAS nije potreban ?
__________________
http://spa3102.blog.hr/
misko-00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2010., 09:39   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Naravno da mora biti uključeno. Možeš ga spojiti i na router, ako podržava tu funkciju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 10:59   #7
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
Lightbulb Savjet: Server ili NAS?

Pozdrav!

Trebam savjet - što uzeti za mali uredski file server: NAS ili klasični server na Win 7 ili čemu već?

- firma ima 12 djelatnika
- trenutno postoji komp koji glumi server, ali kako je to obični sklepani komp zna se srušiti jer radi 24/7. OS je win7.
- server bi služio isključivo kao file server (mapirani mrežni diskovi na kojima svih 12 ljudi radi, otvara i editira fajlove itd)
- prosječna veličina fajla je cca 500 kb, najveća 20tak MB (acad i office)
- postoji par baza na serveru, koje klijenti koriste (mapira se folder kao mrežni disk na klijent računalu)
- potrebno je backupirati svakodnevno i imati višestruke backupe (zasad to vrlo uspješno radim sa synctoy)
- potrebna je gigabitna komunikacija (gigabit lan)
- potrebno je imati diskove u mirroru zbog redudantnosti - podatci se ne smiju izgubiti (za NAS bi stavio 2x2 3GB u raid 10 ili 0+1 (koju preporučate?)
- budžet je do cca 8-9000kn za cijelokupnu stvar (server+diskovi)
- najbitnije su mi pouzdanost i stabilnost - ovo treba raditi 24/7

ovaj NAS mi se čini zanimljiv: http://www.portio.hr/index.php?page=...d=051604045517 , po meni je to rješenje, no volio bih čuti ljude s iskustvom.

hvala!

vinja je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 11:08   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Bježi od D-Linka za tu namjenu, potrudi se malo potražiti po forumu, neki Synology ili QNAP.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 11:14   #9
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
al definitivno misliš da je NAS pravo rješenje za ovu svrhu?
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 11:18   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Definitivno, sve navedeno je pohrana i backup podataka = NAS,
server je više potreban ako se od njega očekuje neka pametna interakcija.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2013., 11:26   #11
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor vinja Pregled postova
- trenutno postoji komp koji glumi server, ali kako je to obični sklepani komp zna se srušiti jer radi 24/7. OS je win7.
To sto se radi o "obicnom sklepanom kompu" ne opravdava cinjenicu da se rusi jer radi 24/7.



Drugim rjecima:
- imas neispravan hardver
- imas lose drivere
- racunalo ti se pregrijava
(moguce je odabrati vise odgovora)

Takodjer, nemoj zaboraviti da redundancija != backup, pa vidi kako ces to (eksterno) rijesiti.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 11:46   #12
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
pod backup sam mislio na snapshot (unazad 5 radnih dana, pa eventualno još par puta godišnje).

sam backup bi išao na USB diskove, to je nebitno i mogu i ručno odraditi ako treba (jednom-dvaput godišnje)


Da, naravno da je problem u hardwareu, Bubba. Driveri nisu u pitanju jer sam probao XP vrititi, isto se ruši, mjenjao sam par komada hardwarea ne bi li otkrio u čemu je riječ... moja pretpostavka je matična ploča, i to integrirana grafa, no jednostavno se ne želim zezat. Komp se zbloka jednom mjesečno, tako da ću ga stavit za korisničko računalo, a ovdje želim neko out-of-the-box rješenje o kojem neću razmišljati hoće li za pola godine se napuhati kondenzator na matičnoj (što se na mainstreamu nerijetko dogodi) pa opet zezat s tim.

Jel bi Synology DS413j
bilo neko pouzdano, i dovoljno brzo rješenje za ovakav sustav? Također, jel preporučate RAID5 kao neko OK rješenje, napsram raid10?
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 12:12   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Možda slični al malo noviji model pa da ti ima eSATA, po mogućnosti USB3 pa da imaš kasnije više mogućnosti i brži c/p.
Prije nego odlučiš određeni model potraži po netu test(ove) brzine i komentare korisnika.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 12:40   #14
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
DS413j je OK samo mislim da bi trebao ici na jaci (CPU) model tipa DS412+ i slicno zbog broja usera a i taj jaci ima LinkAggregation pa mozes poduplati brzinu.

Sto se tice RAIDa slobodno stavis RAID 5 ili SHR (Synology Hybrid Raid) na 3+1 tako da imas sigurnost od faila jednog diska. Sto se tice backupa vanjskog spojis neki USB disk u NAS i sa njegovom Backup toolom ga isprogramiras kad i sto da kopira i to tako da i to sam odradjuje cesce nego bi se tebi dalo rucno .

On ti je nesto ispod 5000kn (s PDVom) i ond jos kupis 4*2TB WD RED (NAS seriju) koji su oko 900kn/kom (s PDVom) i to znaci da si ukupno na nekih 8500kn tj. jos uvijek ispod gornjeg limita .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 13:41   #15
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786