Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2007., 04:06   #31
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Kupujem BUG, i to već jedno 3 godine svaki broj. ***ga nisam odmah imao internet i dsl pa da mogu visit na njemu po 4 sata (modem, starci, račun i te spike). A sad već kupujem jednostavno iz navike. Evo nije ni loša recenzija nove Viste, jest da malo izgleda kao reklama ali ipak čovijek sazna neke stvari. To su jedine novine koje čitam zapravo. Bolje i to nego da u večernjem il jutarnjem svaki dan čitam koje koga prevario, ubio, pokrao, koji političar je uspio maznut više para i pobjeć u Monaco ili kakve štikle je obukla Severina kad se išla hm ništa ništa
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 04:55   #32
hmmm
Premium
Moj komp
 
hmmm's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: ???
Postovi: 370
ajde ako citas svaki broj pomogni mi sjetit se imena jedne igre. uglavnom neka full realna MP ratna pucacina, bio je review u onom broju sa velikim roundupom grafickih kartica i mikrofona sa slusalicom. naslovnica je bila narancasta.
ajde please ako se sjecas napisi
hmmm je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 05:11   #33
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Da nije Red Orchestra: Ostfront

link

Ustvari budem pogledo

EDIT: Je to je to, sad sam pogledo
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 05:17   #34
hmmm
Premium
Moj komp
 
hmmm's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: ???
Postovi: 370
puno hvala
bio sam siguran da je imalo "red" u imenu ali me googlanje nije bas daleko odvelo.
hmmm je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 10:25   #35
Vido
[SW]'V^idO
Moj komp
 
Vido's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Pula
Postovi: 424
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Zasto sam prestao kupovati BUG. Postali su nezanimljivi, generični. Dal favoriziraju, ne citam ga dost dugo, ali dok sam ga čitao da. Dal su imali "PRODANE" recenzije. DA, jesu. Ali ljudi moji recenzije se ne prodaju tako da ce recimo nvidia dobiti 10, a ATi 6. Ne, Ati ce dobiti 9, ako je netko odvažan, cak i 8 (ovdje govorim ako uzmemo da su iz obe firme izasla skoro pa ekvivalentna dva proizvoda). A kako su dosli do te prednosti, tako da su kod ATija u tekstu nabrajali samo dobre stvari za svaku sitnicu, a kod nvidije samo za one ocite stvari koje se ne mogu presutiti. Cisti marketing.
A da tek vidiš VIDI prije koju godinu. Ati ovo, Ati ono, Ati je najbolji, NVidija suksa...AMD je najbolji, Intel je s***e... Hvala bogu da su prestali s tim jer kako bi to izgledalo da kažu da je Intelov Core 2 Duo (najjači model) slabiji od Athlona FX-60 i sl ili da kažu kako je Radeon X1950XTX bolji od GF8800 samo zato što je jedan test prošao bolje od nje. Vjerovao ili ne tako je bilo, a BUG već nekoliko godina što ga čitam nije favorizirao niti lagao, barem ne tako oćito kao nekad VIDI. Hvala bogu situacija se poboljšala i sad rade kako treba i kako se očekuje od časopisa takvog kalibra.




Sada mnogo vas ovdje govori kako u BUG-u, VIDI-ju i sl. časopisima pišu ne stručnjaci i sl. Pa to nije istina. Ti ljudi imaju više škole i znanja od većine vas ovdje (uključujući mene) koji se samo pravite pametni da znate mnogo o kompovima. Razumijem kad netko kaže da ne kupuje neki časopis jer mu je preskup, neće iz njega ništa naučiti...,ali kad netko kaže da mu se neki takav časopis ne sviđa jer u njemu pišu ljudi koji nisu kvalificirani za taj posao ili nešto takvo onda nek promisli dvaput. Je li on dovoljno dobar za taj posao? Jer on nije lak. Treba testirati sav taj hardver i softver u određenom roku i još napisati recenziju koja bi se trebala svidjeti i početniku i profiću, a to je težak posao.
Vido je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 12:43   #36
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
@vido
U takvim magazinima ne rade stručnjaci nego obični proleteri koji se nemogu zaposliti na boljim ustanovama gdje će biti više plaćeni.
Ima slučajeva da imaju kolumnu ili neki intervju sa stvarno velikom facom u branši, ali ništa više.

Pogledaj molim te "recenzije" grafičih, laptopa i sl.
Bolje bi čobani recenzira - ako ništa bar bi bili objektivni


@Mad_Duke - mislio sam na korisnike računala koji imaju barem dovoljno iskustva u radu da mogu svoje probleme riješiti uz pomoć neta/foruma i sl., a ne ovce koje bleje u časopis i na temelju toga se odluče za nabavku pojedinog SW/HW-a.

Jedina dobra stvar kod njih je to što se može dogoditi da recenziraju nešto što bi ti dobro došlo, a nisi zna da postoji ili nisi zna da postoji tako efikasno riješenje za neki problem (hipotetski govoreći).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 13:00   #37
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Mar, jesi kad probao napravit multi recenziju 20 komada hardvera kompleksnijeg od floppy diska? I onda još napisat nešto smisleno o tome, a da ne pređeš 1200 znakova po uređaju?

Pretpostavljam da nisi...

E vidiš, kad to napraviš, napraviš u nekom smislenom roku i da na to nešto liči, onda se vrati seruckanju.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 13:13   #38
Vido
[SW]'V^idO
Moj komp
 
Vido's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Pula
Postovi: 424
Citiraj:
U takvim magazinima ne rade stručnjaci nego obični proleteri koji se nemogu zaposliti na boljim ustanovama gdje će biti više plaćeni.
Ima slučajeva da imaju kolumnu ili neki intervju sa stvarno velikom facom u branši, ali ništa više.

Pogledaj molim te "recenzije" grafičih, laptopa i sl.
Bolje bi čobani recenzira - ako ništa bar bi bili objektivni
Iskreno mislim da su stručniji od tebe.
Šta fali recencijama? Daju sve prosječnom čovjeku potrebne informacije, šta bi još trebale?
Vido je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 13:17   #39
slink
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Požega
Postovi: 12
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Većina korisnika se ne igra kad se uzme u obzir sva populacija, ne samo oni do 30 god. Ali ova je konstatacija ionako bila namijenjena Bubbi, odnosno izrečena je u u kontekstu naše rasprave.

Ono što je bitno u cijeloj shemi je to da BUG vrlo dobro posluje. Vlasnike lista ne zanimaju litanije ljudi kao što je Bubba budući da su oni samo kap u moru. Isto bi se moglo reći za generalnu populaciju ovog foruma...riječ je o naprednijim korisnicima kojima su članci iz BUG-a obično "voda" budući da znaju da sve informacije koje ih zanimaju mogu naći na Internetu. Ono što ostaje je sredina...generalna populacija kakve ima najviše, a ova populacija donosi i najviše love.

Ne znam...ako ti Bubba misliš da je hrvatsko tržište "žedno" jedne prave "IT publikacije", možda bi trebao skupiti neku ekipu i stvoriti jednu takvu publikaciju. S obzirom na moja iskustva u branši, jedino što mogu je zaželjeti ti mnogo sreće.
Evo, samo da komentiram ovo... Malo sam se kasnije ukljucio.

Primjer ovog okretanja van svojih uvjerenja je tipican vlasnik kafica. Vlasnik1 se jako zgraza i na pomisao slusanja metal glazbe i u njegovom kaficu svira rock 60-ih. U susjednom kaficu svira metal i ima posjecenost vise no duplo vecu. Naravno da ce vlasnk1 progutat knedlu i pocet pustat istu vrstu glazbe kao i vlasnik2, i cak ce i stavit neko pice na akciju da privuce nove goste... ovdje je samo veca zarada bitna i da broj gostiju bude stalan, po mogucnosti s tendencijom rasta. To sto netko ima svoja uvjerenja, neka ih zadrzi za sebe i bolje ce proc u zivotu... (U vecini slucajeva)

Tako i BUG, okrece se kako vjetar puse i gleda na svoju zaradu, ali pritom gubi stalne goste, no dolaze i nove musterije. Vidjet cemo kako ce to ispast, ali posto zadnjih 5 godina otkako ne kupujem BUG (citam od kolega svaki 5. broj) vidim da se to jako pogorsalo i da mi vise ni izdaleka BUG ne pase...
slink je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 13:20   #40
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Beren, ne mislim na sve recenzije, nego konkrentije "novokomponovane" recenzije u Bugu, PcChipu i sl.

Ne znam gdje ti pišeš (osim na PCE gdje nisi ograničen količinom teksta), ali recenzije u časopisima su loše i točka.
Sad da li je to zbog nedostatka prostora/vremena/motivacije neznam, ali nemožeš reći da su dobre (možda su najbolje moguće u tim uvjetima rada), ali što se onda ti recezenti ne bi trebali kod urednika izborit za dodatni prostor u za recenziju?

Prostora čak i nema premalo, ali kad se stave slike od 10x10 cm na papir A4 formata onda brzo nestane.

Sjećam se starih recenzija Bug-a gdje su testirani CRT monitori (dok je još postojao bubo-metar) i to su bili profesionalno odrađeni testovi, a ne danas gdje GP ocjenu kupe monitori koji ljepše izgledaju i ko im više plati (Samsung, Samsung, Sony, Samsung, Acer, Samsung, Philips, Samsung...)

Neznam da li su recenzenti plaćeni po recenziji ili količini teksta, ali mi se čini ovo prvo.
Naravno da će se onda zalagati za što više recenzija po izdanju, ko ga hebe što sve te skupa ne vrijede kao jedna pošteno odrađena.

Recenzije software-a su još i koliko toliko dobre za razliku od onih hardverskih.

Postoji još jedan aspekt, a to je nesrazmjer prostora posvećenog konkretnom komadu HW-a (npr. 1/2 stranice za recenziju laptopa i isto toliko za recenziju DVD pogona/čitača).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 13:54   #41
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Ako si se namjerio na recenzije monitora kao primjer "plaćenih" recenzija onda si debelo pogriješio. Osobno poznajem autora recenzija monitora i znam kako testira monitore i kako piše recenzije istih.

Što se tiče borbe za više prostora po recenziji, to ne prolazi. Ne samo to, nego jednostavno nemaš vremena ulazit u dubioze tako dati više prostora ni ne treba. Pa uzmi primjer testa matičnih ploča. Ako hoćeš svaku matičnu obradit kako treba, dakle dubinski, treba ti od 3 do 5 danas intenzivnog testiranja. Pomnoži to s 20 pa ćeš vidjet zašto su u časopisima multi-recenzije površne.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 14:10   #42
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Mar, u zadnjih par postova si izrekao izuzetno veliku količinu gluposti koju vide i ljudi koji nemaju pojma o tome kako funkcioniraju časopisi... ljudi poput tebe.
oni koji su donekle upućeni u to i ovo čitaju (jedan od kojih sam donekle i ja), vidimo još veću količinu gluposti. navesti ću neke i proargumentirati, pa bih molio da ako misliš drugačije, navedeš i konkretne primjere, a ne samo trkeljanje u vjetar....

1) "U takvim magazinima ne rade stručnjaci nego obični proleteri koji se nemogu zaposliti na boljim ustanovama gdje će biti više plaćeni."
neistina. poznajem neke ljude koji tamo pišu i vrhunski su stručnjaci. npr. Denis, Komljenović, Pinsla... mislim da u RH nema puno (više od 20) ljudi koji znaju nešto više o stvarima kojima se oni bave.
2) "Bolje bi čobani recenzira - ako ništa bar bi bili objektivni"
Hmmm... možeš dati konkretan primjer? možeš npr. uzeti neku od tih recenzija pa napisati svoju verziju pa da ekipa ovdje izglasa koja je bolja i objektivnija?
3) "Beren, ne mislim na sve recenzije, nego konkrentije "novokomponovane" recenzije u Bugu, PcChipu i sl."
primjer? da, ima hrpa gluposti, ali postoji hrpa stvari koje su totalno dobro odrađene.
4) "ali što se onda ti recezenti ne bi trebali kod urednika izborit za dodatni prostor u za recenziju?"
ne, ne mogu. bilo koja tiskovina na ovome svijetu (komercijalna ili ne), prvo ima određen broj stranica. nakon toga broj reklama potrebnih da bi se naklada isplatila, a zatim prostor za tekstove. i ne možeš autor (tko god on bio) dobiti od urednika extra stranicu. ... što nas vraća na moju tvrdnju da nemaš pojma o čemu pričaš.
5) "Neznam da li su recenzenti plaćeni po recenziji ili količini teksta, ali mi se čini ovo prvo.
Naravno da će se onda zalagati za što više recenzija po izdanju, ko ga hebe što sve te skupa ne vrijede kao jedna pošteno odrađena."
vidi se da ne znaš, jer je općepoznata stvar da u svim tiskovinama broj znakova određuje cijenu teksta.
6) "Postoji još jedan aspekt, a to je nesrazmjer prostora posvećenog konkretnom komadu HW-a (npr. 1/2 stranice za recenziju laptopa i isto toliko za recenziju DVD pogona/čitača)."
to ovisi isključivo o ciljanom tržištu i tako za Cosmo i Gloriju (jel to još postoji?) možeš reći da previše briju na šminku i obleku, a premalo na kompove. mislim ono... ko da si baš ti najbitniji tiskanim časopisima u RH.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 14:18   #43
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
Mar, u zadnjih par postova si izrekao izuzetno veliku količinu gluposti koju vide i ljudi koji nemaju pojma o tome kako funkcioniraju časopisi... ljudi poput tebe.
oni koji su donekle upućeni u to i ovo čitaju (jedan od kojih sam donekle i ja), vidimo još veću količinu gluposti. navesti ću neke i proargumentirati, pa bih molio da ako misliš drugačije, navedeš i konkretne primjere, a ne samo trkeljanje u vjetar....

1) "U takvim magazinima ne rade stručnjaci nego obični proleteri koji se nemogu zaposliti na boljim ustanovama gdje će biti više plaćeni."
neistina. poznajem neke ljude koji tamo pišu i vrhunski su stručnjaci. npr. Denis, Komljenović, Pinsla... mislim da u RH nema puno (više od 20) ljudi koji znaju nešto više o stvarima kojima se oni bave.
2) "Bolje bi čobani recenzira - ako ništa bar bi bili objektivni"
Hmmm... možeš dati konkretan primjer? možeš npr. uzeti neku od tih recenzija pa napisati svoju verziju pa da ekipa ovdje izglasa koja je bolja i objektivnija?
3) "Beren, ne mislim na sve recenzije, nego konkrentije "novokomponovane" recenzije u Bugu, PcChipu i sl."
primjer? da, ima hrpa gluposti, ali postoji hrpa stvari koje su totalno dobro odrađene.
4) "ali što se onda ti recezenti ne bi trebali kod urednika izborit za dodatni prostor u za recenziju?"
ne, ne mogu. bilo koja tiskovina na ovome svijetu (komercijalna ili ne), prvo ima određen broj stranica. nakon toga broj reklama potrebnih da bi se naklada isplatila, a zatim prostor za tekstove. i ne možeš autor (tko god on bio) dobiti od urednika extra stranicu. ... što nas vraća na moju tvrdnju da nemaš pojma o čemu pričaš.
5) "Neznam da li su recenzenti plaćeni po recenziji ili količini teksta, ali mi se čini ovo prvo.
Naravno da će se onda zalagati za što više recenzija po izdanju, ko ga hebe što sve te skupa ne vrijede kao jedna pošteno odrađena."
vidi se da ne znaš, jer je općepoznata stvar da u svim tiskovinama broj znakova određuje cijenu teksta.
6) "Postoji još jedan aspekt, a to je nesrazmjer prostora posvećenog konkretnom komadu HW-a (npr. 1/2 stranice za recenziju laptopa i isto toliko za recenziju DVD pogona/čitača)."
to ovisi isključivo o ciljanom tržištu i tako za Cosmo i Gloriju (jel to još postoji?) možeš reći da previše briju na šminku i obleku, a premalo na kompove. mislim ono... ko da si baš ti najbitniji tiskanim časopisima u RH.
tu i je problem...misle na sebe a ne na onog ko cita...sam da lovu za to sto neko napise...mislim sve 5 lova je sve danas al opet bilo bi jako lijepo da se malo vise ulijepsa odnos prema kupcu tj krajnjem korisniku
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 14:26   #44
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor mc_fish Pregled postova
tu i je problem...misle na sebe a ne na onog ko cita...sam da lovu za to sto neko napise...mislim sve 5 lova je sve danas al opet bilo bi jako lijepo da se malo vise ulijepsa odnos prema kupcu tj krajnjem korisniku
Da fishko, bilo bi to lijepo, ali znaš i sam kakav je mentalitet ljudi.

Čim nekaj ne bi valjalo, makar na tren, odma bi popljuvali toga kaj ti oće imati ljubazan (lljepši) odnos sa tobom. Brzo se zaboravlja sve kaj je do tada bilo super, a jedna greškica i odma pljuvanje kak niš ne valja etc...

(to ja sad ne govorim samo za časopise, već šire)
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2007., 14:29   #45
Rijecanin
Premium
 
Rijecanin's Avatar