Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2022., 13:17   #361
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor markotornic Pregled postova
Ja sam tu vec napiso da sam imao Cyberpower i sve je ok dok ima struje. Cak i test prodje ok ali kad nestane struje gotovo odmah crkne. Nakon sto mi je NAS nakoliko puta javio da se ponovo spojio isao gledati sto je. Naravno baterija u banani ali CP nista ne signalizira, dapace. Uglavnom na CP nema indikacije da je baterija losa. Presao na APC. Nakon cca 3 god javi se on u pol 3 ujutro sa bipanjem. Crkla baterija. Napravio par testova za svaki slucaj i soft kaze baterija la'papa. Kod CP mi je soft javio da je sve ok. Sutra kupio drugu i deri Misko. Nece CP vise u moju butigu.
Mislim da to nije do Cyberpowera nego do baterija.
Čini mi se čak da CP uopće ne radi svoje baterije nego stavljaju nečije, a oni su samo elektronika, kućište i softver.

Ja sam 2015-e uzeo prvog CP-a, 1500VA.
Nedugo nakon njega još jednog od 1300VA.

Ovaj od 1500VA još danas ima original baterije koje mogu izdržati koju minutu (TV+prijamnik+hifi linija).

Ovom od 1300VA sam prije 2 godine mijenjao baterije jer doslovno nije mogao izdržati ni sekundu bez struje. Kupio neke baš za UPS u Chipoteke, i još uvijek drže dobro...

Tako da, kažem, APC je možda nešto kvalitetniji, ali mislim da se sve svodi na lutriju kakve ćeš baterije dobiti.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 17:13   #362
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Stress testirao sam ovog CP-a, pali gasi na sklopku i nece pa nece da umre. Fuck it!
Ok, zajebao sam se jer sam bio skrt istresti okruglih soma eura za NAS+UPS kombo. Prvi izbor mi je bio SMT750I koji je tada bio nemalih 2500+ kn. Danas ga kod nas vise i nema za naci osim u Telebitu (prije 4mj. sam ga pikirao u Futuri).
Sada, prije nego istresem tih 2500-3000 kn, imam i par pitanja poucen ovim failom od CP-a. Sad mi vise nije tako svejedno.

- je li moguce da je taj UPS lezao na nekoj polici godinama pa da zato baterija sere zbog starosti? Se to uopce smatra starom baterijom, UPS koji lezi i nista ne radi? UPS je stigao s baterijom punom oko 50-60%.
- je li kupovina UPS-a zapravo lutrija sto ces dobiti ili to ne igra ulogu kod olovnih baterija ili skupljih modela koji imaju vanjski/fizicki battery connector (mogucnost iskapcanja baterije dok leze na polici)?
- ili je sve ovo samo rezultat tvornickog peha i nemam o cemu brinuti kod nabavke sljedeceg UPS-a, nego samo reklamirati ovog i prst u uho s nabavkom kvalitetnijeg?
Kao sto se moze pretpostaviti, UPS mi jako igra ulogu zbog NAS-a i nemam izbora nego povecati ulog i uzeti nesto drugo. Cifra do koje bi isao je 3000kn i oko 500W. Realno, nemam potrebu za vise od toga. Obavezno mora biti fanless u idleu/standbyju, to ne mogu dovoljno naglasiti! Za te pare mora obavezno imati mogucnost jednostavne promjene baterije.
Onda, SMT750I ili ima nesto pametnije od toga?

Hmmm, upravo naletio na OVO.
TLDR: Lik kaže da CyberPower koristi nekakvo "žuto ljepilo" koje vremenom postaje korozivno i provodi struju, što kasnije stvara probleme.

Mada, sve si mislim, mišljenja su svakakva, bilo za APC bilo za CyberPower, ima ih i pozitivnih i negativnih... ali da za CyberPower nalazim više negativnih kritika nego za APC, definitivno ih nalazim...

Za taj tvoj CyberPower VP1000ELCD sam bio 99% siguran da ga kupujem, sve dok nisi spomenuo problem koji ti se pojavio :/

Svejedno mi je nekako taj iznos kojeg spominješ (2500-3000 kn) puno previše za dati kada će taj UPS služiti za slabije potrošače (slabiji NAS, router + eventualno slabi PC). Po tome onda nekako ispada da je sve ispod tog iznosa "kvarljiva" roba i da ne valja... nekako mi je lakše povjerovati u ideju da je UPS (baterija) stajala negdje na skladištu pa da je uređaj isporučen "pokvaren"...


Upravo pikiram da bi uzeo APC BX750MI - iako se on ne nalazi na popisu kompatibilnih sa NAS-om kojeg planiram kupiti (Synology DS920+ ili QNAP TS-453D). A OVDJE sam čitao da je kompatibilan sa Synologyjem, a OVDJE piše da je kompatibilan sa uređajima iz BX serije (BX700U, BX800U, BX1100U, BX1400U).
A njih mislim da su zamijenili ovi noviji: BX750MI, BX950MI, BX1200MI, BX1600MI.
Tako da, trebali bi biti kompatibilni.
Nadam se da nisam negdje nešto krivo shvatio

OVDJE lik kaže da ima dobru ventilaciju: "... in comparison with some older models, this is very well vented (ventilated)"
A OVDJE kaže da je skoro pa nečujan: "another nice thing about it, beside the buzzer that can be silenced, it's a really nice unit as it doesn't have any kind of noise, it doesn't have the air cooler,..., it doesn't make noise. Also, the transformer is very well in case, it doesn't have that annoying hum that some older models had... this one almost makes no noise."

Istina, priča o jačem modelu (BX1200MI), ali to je ista serija.

Tako da, mislim da bi taj APC BX750MI mogao biti ok uređaj za ovo što mi treba, i možda ono što ti tražiš. Osim naravno ako se ide na čistu sinusoidu za one pare koje si spomenuo gore.

Ne znam, nadam se da nisam nešto važno zaboravio dok sam proučavao danas za UPS
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 19:49   #363
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
nabasao na temu.
ja bih trebao UPS ili koja god varijanta toga isključivo za zaštitu od pada i rasta napona. ne treba mi baterija. za HI FI i npr ruter, tv i slično.
postoje li ups-ovi ili letve koje "pročišćavaju" struju kako bi pojačalo i ostale HIFI komponente dale bolji zvuk i čuje li se to dok slušaš najobičniju radio stanicu u lossy formatu preko spotifya deezera i slično?
ili je dovoljno bilo koja letva/ups koja samo ispravlja napon?

generalno svi smo dali neke pare za uređaje pa ako postiji šansa da ne budu skureni zašto je ne iskoristiti.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 19:55   #364
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
nabasao na temu.
ja bih trebao UPS ili koja god varijanta toga isključivo za zaštitu od pada i rasta napona. ne treba mi baterija. za HI FI i npr ruter, tv i slično.
postoje li ups-ovi ili letve koje "pročišćavaju" struju kako bi pojačalo i ostale HIFI komponente dale bolji zvuk i čuje li se to dok slušaš najobičniju radio stanicu u lossy formatu preko spotifya deezera i slično?
ili je dovoljno bilo koja letva/ups koja samo ispravlja napon?

generalno svi smo dali neke pare za uređaje pa ako postiji šansa da ne budu skureni zašto je ne iskoristiti.
Imam ovoga, odličan je: https://www.hgspot.hr/stabilizator-n...200va-avr-230v
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 20:37   #365
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
mislim da mi trebaju šuko utičnice.
ove mi ne koriste ili nešto propuštam
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 20:39   #366
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2022., 20:40   #367
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
mislim da mi trebaju šuko utičnice.
ove mi ne koriste ili nešto propuštam
Većina informatičke opreme koristi IEC utičnice, no ako ti trebaju šuko, imaš iec-šuko adaptere.

EDIT:
xlr
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2022., 18:38   #368
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Da ne pišem duplikat, ne koristiti / spajati APC UPS - ove na Cloud > http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=439
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2022., 20:15   #369
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Nadam se da ce drugi biti vece srece s updejtanjem UPS-a, mene jednostavno zajebava taj njihov Firmware Upgrade Wizard.
Edit: stopirajte APC PBE Agenta u "run-cmd-services.msc".



Ubo sam na kraju SMT750IC, a Cyberpowera poslao na reklamaciju. Stogod bilo s njim, UPS mi treba pa...

E da, APC ne smrdi i tisi je kad radi na bateriji.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 10.03.2022. u 20:29.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 14:36   #370
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Evo samo da javim da sam na kraju uzeo APC BX950MI-GR kojeg sam bio spominjao.

Izvadio iz kutije, uštekao da se puni skoro cijeli dan.
Smrad - lagani "smradec" UPS-a, i to prvih sat vremena otkad sam ga izvadio iz kutije, valjda dok se nije izluftao. Znači, miriše na novo

Ekran nema - to je minus za sada, volio bih da mogu bez softvera vidjeti stanje, ali ježiga, mogu sa time živjeti.

Prebacuje na bateriju bez problema - testirao sam ga par puta (iskopčao sklopku), i stvar šljaka.

Temperatura - hladan: dok ima struje, topliji je od moje ruke za par stupnjeva.
Smješten je u ormariću (otvorena vrata), i to tako da mu je desna strana doslovce naslonjena na ormarić. Sa te desne strane ima 39°C, a sa lijeve ima 37°C.

Buka - koliko sam skužio, ovaj UPS uopće nema ventilatora (ili je brutalno tih), tako da, što se tog dijela tiče - bešumno je, što mi se JAKO sviđa


Kada prebacuje na napajanje baterije, onda se čuje lagano zujanje unutra (zavojnice, ili? Ne kužim se baš pa ono...) - i to se moram baš približiti UPS-u da bih čuo, a preko zatvorenih vrata ormarića ne čujem apsolutno ništa.

Što se tiče testiranja "koliko traje" - o tom po tom, nisam još stigao isprobati.

UPS koji nije prevelik niti pretežak, tih je i ne grije se, i jedina "mana" je taj nedostatak ekrana, ili bar nekog pokazivača stanja UPS-a.

I još da nađem neki software za Raspberry Pi4 da se automatski ugasi kada je UPSu baterija pri kraju, mrak.

Toliko od mene za sada

Zadnje izmijenjeno od: 0v3rl0rd. 13.03.2022. u 14:59.
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 16:11   #371
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Baci oko na Network UPS Tolls (NUT) pa da ti RPI bude UPS server. Ovo sam probao na Cyberpoweru pa je ispalo da nije bas skroz podrzano. Uspio sam upogoniti, ali ne sjecam se sto me kasnije zezalo u cijeloj prici, pisao sam o tome unazad 2-3 mj pa okacim post kad nadjem. Budem probao opet sa SMT-om.

https://youtu.be/vyBP7wpN72c


Edit:
Evo post
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3568651
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 18:31   #372
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 18:56   #373
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

Taman sam jučer nakon postanja naletio na APCUPSD deamon - uspio sam ga instalirati i pokrenuti, ali nisam probao da li funkcionira tj. da li zapravo napravi shutdown.

I onda sam danas vidio tvoj post, izbrisao APCUPSD i instalirao NUT. Konfiguracija mu je dosta kompleksnija nego kod APCUPSD-a, ali ajde, nakon dva sata muke da skužim "tko koga" - pokrenuo sam ga.

I kad napišem "upsc mojAPC" dobijem koristan output. I sad sam instalirao Windows MSI installer 2.6.5-6 na Windows 10 PC (skinuo sa OVOG LINKA), ali nemam pojma otkud krenuti nakon instalacije, jer jedino što vidim je da mi se uspješno instaliralo u "ProgramFiles(x86)/NUT". A sada kako i šta, pojma nemam...
Ne znam da li da se vratim na APCUPSD deamon pa da sa njime probam nešto iskemijati, ili pak nešto treće...
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 19:07   #374
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sad trebaš usaglasiti server stranu na RPi - ju i client stranu na pc - ju kroz postavke simo - tamo.
Kad uspiješ onda će NUT na pc - ju odraditi ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 20:08   #375