Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2009., 12:51   #1
Perinjo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 10
mini server za raspodejlu bandwitha u lan mrezi

... iz naslova se moze zaključiti generalna zamisao

Uglavnom pred jedno godinu dana sam naisao na veoma zanimljivu maticnu ploču ( ne sjecam se kako se zvala, ali je bila jako mala i imala sve vec intergrirano, i sto je jos najvaznije imala je i pasivno hlađenje)
(intergriran processor, rami, graf, zvucna, i mrezna kartica)

Ideja je da maticna(u ovom slucaju mini kontrolna jedinica) kontrolira kako moj wierless router dijeli bandwith po merzi (maticna je u linku:

http://shop.netcom.hr/product_info.p...oducts_id=9346

na nju bi prikopcao neki mali hard, na kojemu bi bio osnovni OS, i naravno net limitter(ili neki program tog tipa).

maticna je stvarno malena, nesto manja od biljeznice formata a4

Jeli ovo samo san ili moze postati stvarnost ?
Perinjo je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 13:01   #2
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Mikrotik.

Ja sam uzeo za probu u Pondiju RouterBOARD 750 i za 400kn s postarinom koliko me izaslo ne mogu biti zadovoljniji.

HTH.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2009., 13:27   #3
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Ovaj dual-core atom mi se nekako čini kao bolja kupovina (za manje love dobiš više I/O portova, a i mrežna je gigabitna kod atom solucije, dok je kod tvojega linka riječ o 10/100 čipsetu).
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 13:36   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
Ovaj dual-core atom mi se nekako čini kao bolja kupovina (za manje love dobiš više I/O portova, a i mrežna je gigabitna kod atom solucije, dok je kod tvojega linka riječ o 10/100 čipsetu).
Covjek treba router. Obzirom da nisam vidio u SOHO ponudi hrvatskih ISP-ova vise od 100 MBit veze, Gigabit opcija je ionako deplasirana. No to je cak manje bitno, jer ti ovdje fali kuciste, napajanje, memorija, DASD i tehnicko znanje instalacije, podesavanja i odrzavanja nekog operacijskog sustava koji ce se brinuti za QoS i sto li vec covjek ocekuje od kvalitetnog routera.

Velicina ovog RouterBORDa je manja od ispruzenog dlana i trosi par W te je unutra i vise nego mocan obaviti sve sto covjeku treba, vjerojatno jos i malo vise od toga.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 13:48   #5
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
@Bubba:
Čuo sam za te routerboardove ali nažalost nisam ih imao prilike isprobati. Vidim iz pamfleta da je to solidna stvarčica, ali mi je upitna iskoristivost toga jer on misli preko njega kontrolirati wireless router prema onom kako je napisao (što mi se čini teško izvedivo po njegovoj shemi, da je riječ o žičnoj mreži bi to išlo lako...).
Bolje rješenje bi bilo za njega čak da uzme neki bolji router koji ima u opcijama podjelu BW-a za wireless uređaje (postoji uopće takvi?)
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 14:02   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
@Bubba:
Čuo sam za te routerboardove ali nažalost nisam ih imao prilike isprobati.
Takodjer.

No u jednom trenutku mi je postalo savrseno jasno zasto su takve stvarcice primjenjive i (prakticki) za po doma. Odlucio sam se za najjeftiniju opciju (RB 750) i nisam pozalio, pogotovo kada sam ga dobio i vidio sto sve moze i zna.

Citiraj:
Vidim iz pamfleta da je to solidna stvarčica, ali mi je upitna iskoristivost toga jer on misli preko njega kontrolirati wireless router prema onom kako je napisao (što mi se čini teško izvedivo po njegovoj shemi, da je riječ o žičnoj mreži bi to išlo lako...).
Ja sam naveo RB 750 samo kao primjer, jer s njime imam iskustvo iz prve ruke. Postoje i svakojake bezicne Mikrotik skalamerije primjenjive u njegovom slucaju.

Naravno, MT je bio sam primjer, uvijek mu ostaje da se sam poigra s time, no kao sto rekoh, za nekoga tko nije "doma" s time TCO zna ispasti kud i kamo veci + glavobolja, nego s gotovim rjesenjima.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 14:14   #7
blazer
Lucky Luke
Moj komp
 
blazer's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: vg
Postovi: 142
Ja doduse nisam imao iskustva s 750 no jesam s recimo 433ah, te mogu reci da sasvim uredno obavlja funkciju pristupne tocke, routera i QOS. Naravno u ovom slucaju bio 433ah bio previse no mozda neke jeftniije inacice s jednim minipci slotom bi bile zadovoljavajuce (ako je potreban ap). Naravno ako se iole ista razumijete u mreze konfiguracija je uistinu jednostavna.
No naravno treba imati na umu da je rb router, te da za neke druge namjene nije adekvatan.
__________________
VGWireless

blazer je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2009., 18:02   #8
Perinjo
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 10
nakon malo trazenja naletio sam na ovaj katalog...
sto bi iz njega trebao ? (u mrezi su dva laptopa, jedan komp i jedan printer)
(imam standardni Iskonov router Thopson speed touch )

http://www.mikrotik.com/pdf/what_is_routerboard.pdf
Perinjo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na