Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.06.2006., 13:49   #31
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
Pomalo glupo pitanje...

Zanima me koliko šteti komponentama to dizanje fsb-a i dokle je preporučljivo ići?(voltaža,htt,fsb...)
Znam da kada se počne pregrijavati proc nevalja i da treba smanjivati takt ili staviti bolje hlađenje!Ali što je sa ostalim komponentama,koliko one trpe?
Množitelji su zaključani na 33 pci i 100 pci-e !!!
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2006., 14:05   #32
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
ja svoga na box cooleru vozim na 1.45v na 280x9, htt držiš da ti ne prelazi 1000
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2006., 14:28   #33
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Smile

Citiraj:
Autor vjekson
Zanima me koliko šteti komponentama to dizanje fsb-a i dokle je preporučljivo ići?(voltaža,htt,fsb...)
Znam da kada se počne pregrijavati proc nevalja i da treba smanjivati takt ili staviti bolje hlađenje!Ali što je sa ostalim komponentama,koliko one trpe?
Množitelji su zaključani na 33 pci i 100 pci-e !!!
Dizanje FSB-a ne štetikao takvo, ili radi ili ne radi, a posebno obziromda su ovi A64 nešto drukčije koncipirani, oni mogu podnjeti uistinu velike ekskurzije jer im memorija ne "smeta" u dizanju fsb-a...
Dakle stavi na vrijednost koja i najbolje odgovara (odnos potrebnih napona, frekvi koje oćeš postići i grijanja tj. ukupni takt) na tvojoj ploči...

HTT drži ispod 1000 i nećeš imati problema, nekad treba na nekim čipsetima ditati napone ali to je već druga priča...
Uglevnom sve iznad 700-750 je dovoljno brzo...

Voltažu je pametno držati unutar +10% od nominalne osim kad si 100% siguran u to što radiš, a to je npr kod BH5baziranih memorija i sl...

Dakle (prosječno):
Venice do 1.55V
Ram do 2.85V
NF4 čipset do 1.65V
Za ovaj Uli neznam koliki mu je osnovni napon ali vjerojatno je tu negdje...

Ostale komonenete od fsb-a i klokanja proca na s939 - ne trpe...

Samo čipset i procesor sudjeluju (uz svoje naponske sklopove naravno) u oc- raboti tako da svi uređaji nakalemljeni na PCI i PCI-e koje su lockane nemaju veze s oc-kom centra osim po pukupnoj potrošnji struje...

Osim ako se cjela kanta na kuha, ali ako se kod mene ne kuha sa samo jednim ventom, ne vjerujem da će se kod tebe...

Eto baš sam mjerio full load grafe + procesora (Spinter Cell: Chaos Theory oko 45min igranja) - 42C na 1800rpm Kad dođe ljeto vjerojatno će se i palit full okretaji pod loadom ali nema veze...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 01:10   #34
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
amd

ja imam nekoliko ventova i dosta veliko skučište,a meni nakon 2h igre ode na 47proc i 55 ploča(266proc i 240mema=2400mhz)!!!!
Super Pi 1M mi je 35sec!
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 19:15   #35
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Talking

Citiraj:
Autor vjekson
ja imam nekoliko ventova i dosta veliko skučište,a meni nakon 2h igre ode na 47proc i 55 ploča(266proc i 240mema=2400mhz)!!!!
Super Pi 1M mi je 35sec!
Da istina ploča se bezobazno grije...

Ali proc mi je svejedno na 42...

Anyway stavit ću još dva tiša entića za ljeto na kantu da prave isis večeras i onog zalman pasivca pa ću vidit kako će se temperature kretat...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 19:31   #36
blozer
Doktor znanosti!
Moj komp
 
blozer's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg,Peščenica/borongaj
Postovi: 1,305
mali OT. meni super Pi 1M = 01m 59s Sramota....
Celerić 1,72Ghz
blozer je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2006., 09:35   #37
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Evo stavio sam Zalman pasivca na NB i 3 venta na case (2x 2500 rpm ispuh iza proca i jedan da sa strane na stranicu da dere po pasivcu koji je na 1800rpm jer je na 7V) tako da je protok sad orkanski...

Idle temperature su se srozale na 30C (bar trenutno) i konačno sam uspio ohladit prokleti hard natrag na 30C kakav je bio kad sam imao 3300rpm da puše po njemu samo je buka bila užasna...

Ovo je ipak puno bolje, a možda ih i na na 7V bubnem...


Stavio sam proc vent na full okretaje i radi na 3100-3200 rpm i hladi odlično...

Temperature
Mobo idle 30C load 40C (inače laže jer je to očito negdje na ploči pored nb-a senzor a osjetom se grije puno više NB cooler sigurno oko 50-60C)
Proc idle 30C a full load oko 40C (ovaj se ne čini topliji nego što pokazuje)
Case oko 30C kao i mobo senzor
Hdd 30C ili neznatno gore ili dole...

Tako da Venice se fakat malo grije ali nf4 ultra se fakat puno grije...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2006., 11:21   #38
Haba
AMD user
Moj komp
 
Haba's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Karlovac
Postovi: 165
to sada ni meni nesto nije jasno, u biosu mi je nariktano za HT 200x5 sto znaci 1 ghz ali cim se dignu windowsi HT pada na 800 mhz.....

komp je iz siga....

jel ima kakvo rijesenje da se to rijesi?
__________________
Haba je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2006., 11:33   #39
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
gle FSB možeš dizat koliko ti ploča daje tj više ovisi o ploči koliki max FSB može prožvakat....obično je to oko 300MHz

no moraš naravno onda uzimat u obzir brzinu memorije (jer dizanjem fsb-a dižeš i takt meme pa onda nastupaju djelitelji ako mema to ne može podnjet 1/1)

također HT brzina mora biti u okviru 800-1200MHz (1000MHz je optimalan i tvornički takt) a to kontroliraš HTT djliteljem (x5, x4, x3 itd dakle 200x5=1000)

naponi....ovisi koju jezgru imaš...ako govorimo o Venice-u onda ovisno o hlađenju možeš do 1,6-1,65v ići....no gledaj da ti temp u load-u ne prelazi 45-50°C....u glavnom bilo koji bolji cooler (Freezer, Katana i jači) mogu hladit pošteno i 1,65v

napon na čipu (NF4Ultra) nema neke potrebe dizat jer većina ploča sa 1,5v može stabilno postići HTT 300....ako neće onda 1,6v je dovoljno..dalje nebi išao.

oko hlađenja (modanog) za NF4Ultra/SLI nikako ne stavljati da ih hladi samo neki pasivac...već mora biti i neki 80, 92mm vent koji ćže puhati po tom npr. plavom Zalmanu....
a temp od oko 50°C nije zabrinjavajuća već više manje normalna pogotovo sada kad je toplije vani. No opet nebi preporućio da prelazi 60°C

RAM..gotovo svaki čip može podnjeti 2,9v dok neki (bh/ch/utt) idu na 3,3+v ali sa aktivnim hlađenjem
također neki čipovi bolje rade na 2,6-2,7v nego na 2,8-2,9v tipa neke serije TCCD-a

Diskovi također pate ako je temp visoka a to je cca40°
no to jedan vent odlično ohladi.


Citiraj:
Autor Haba
to sada ni meni nesto nije jasno, u biosu mi je nariktano za HT 200x5 sto znaci 1 ghz ali cim se dignu windowsi HT pada na 800 mhz.....

komp je iz siga....

jel ima kakvo rijesenje da se to rijesi?
imaš li uključen CnQ?
ovo x5 je HTT multi ili cpu multi
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2006., 12:49   #40
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Talking

Citiraj:
Autor Wolverine
oko hlađenja (modanog) za NF4Ultra/SLI nikako ne stavljati da ih hladi samo neki pasivac...već mora biti i neki 80, 92mm vent koji ćže puhati po tom npr. plavom Zalmanu....
a temp od oko 50°C nije zabrinjavajuća već više manje normalna pogotovo sada kad je toplije vani. No opet nebi preporućio da prelazi 60°C
Slažem se...

Probao sam prvo samo sa ova dva za isis i tu sam primjetio da se ipak malo više grije, nadao sam se da će biti dosta propuha od ova dva iza kroz case, ali očito nije dovoljno jer zrak ide malo višlje od sam ploče ali mislim da će ovaj na bočnoj strani riješiti (ili je već riješio ) taj problem, nisam sad gledao kolko se grije NB s njim budem kasnije na kraju popodneva kad se sve zagrije... Ako neće bit dosta maknut ću ga sa 7 natrag na 12V a onda će vlaljda 3300rpm bit dosta...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Staro 25.06.2006., 07:02   #41
vjekson
Premium
Moj komp
 
vjekson's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: osijek
Postovi: 336
temperature

Temperatura u sobi mi je 30°c,a proc je na origin.postavkama(1800)!
Temperatura ploče(sa ventom na pasivnjaku) nakon 10 min.3dmarka je 57 °c,a proc je 47°c!!!! To je previše mislim!
Što bi bilo da je kloknuto tek i bez venta na matičnoj...
Imam 12 vent na napajanju,orig.vent na procu,2x8,8 za ispuh-jedan iza a,jedan gore i 1x8,8 koji je naprijed i upuhuje zrak!!!
Mislim staviti zalmana pasivnog na ploču,nadam se da če biti hladnija,a i na proc bi mogao staviti neki bolji vent samo ne znam još koji...
vjekson je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2006., 09:41   #42
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Cool

Citiraj:
Autor vjekson
Temperatura u sobi mi je 30°c,a proc je na origin.postavkama(1800)!
Temperatura ploče(sa ventom na pasivnjaku) nakon 10 min.3dmarka je 57 °c,a proc je 47°c!!!! To je previše mislim!
Što bi bilo da je kloknuto tek i bez venta na matičnoj...
Imam 12 vent na napajanju,orig.vent na procu,2x8,8 za ispuh-jedan iza a,jedan gore i 1x8,8 koji je naprijed i upuhuje zrak!!!
Mislim staviti zalmana pasivnog na ploču,nadam se da če biti hladnija,a i na proc bi mogao staviti neki bolji vent samo ne znam još koji...
Hmm možda trebaš napravit reda u kućištu...

Iako ako ti senzor ploče kojim slučajem mjeri ispravno (većini nas senzor pokazuje manje nego što je stvarno vruć NB jer je očito negdje pored a ne u čipu) to je negdje realna temperatura po ovim vrućinama...

Bar kolko ja svoj mogu opipom procjenit...

Btw ako već uzimaš ovaj Zalman NB47J znaj da je dobro da nešto puše sa bočne strane po njemu ako oeš da mu efekt bude svarno dobar a i sa njim je dosta vruć na opip da se ne sekiraš oko toga jer ga je po ovim vrućinama nemoguće stvarno dobro ohladit...

Možda jedino onaj Thermalright...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na